Połącz się z nami

Kościół

Abp Broglio wzywa do obrony godności człowieka w obliczu wyzwań po wyborach

Opublikowano

dnia

Na dorocznym zgromadzeniu Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) w Baltimore, przewodniczący arcybiskup Timothy Broglio zaapelował do biskupów o niezachwiane głoszenie i obronę nauczania Kościoła w kontekście aktualnych wyzwań politycznych, jakie pojawiły się po ostatnich wyborach prezydenckich.

„Jako następcy apostołów i wikariusze Chrystusa w naszych diecezjach, nigdy nie cofamy się ani nie wyrzekamy się jasnego nauczania Ewangelii” — podkreślił abp Timothy Broglio, apelując o podtrzymywanie fundamentalnych wartości Kościoła, które obejmują szacunek dla każdej osoby od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

W swoim przemówieniu arcybiskup wezwał zgromadzonych do nieustępliwości w zobowiązaniu do obrony godności człowieka, przypominając o ewangelicznym obowiązku troski o najmniejszych i najsłabszych.

Imigracja i aborcja – kluczowe wyzwania

W kontekście ostatnich wyborów, które zakończyły się zwycięstwem prezydenta-elekta Donalda Trumpa, tematy imigracji i aborcji zdominowały dyskusje na listopadowym spotkaniu biskupów. Trump podczas swojej kampanii obiecał przeprowadzenie najszerszej akcji deportacyjnej w historii Stanów Zjednoczonych, co budzi niepokój w środowiskach kościelnych.

Abp Broglio zaznaczył, że Kościół „z pewnością nie zachęca do nielegalnej imigracji”, ale przypomniał o chrześcijańskiej odpowiedzialności za pomoc potrzebującym, niezależnie od ich statusu prawnego. Zachęcił do przeprowadzenia reformy imigracyjnej i troski o tych, którzy przekraczają granice kraju.

Arcybiskup odniósł się także do Ewangelii, przypominając, że wszyscy staniemy przed Bogiem, który zapyta nas, czy rozpoznaliśmy Go w głodnych, spragnionych, bezdomnych i obcych (por. Mt 25:35-36) oraz czy odpowiadaliśmy na ich potrzeby.

Wzajemny szacunek i współpraca

Arcybiskup Timothy Broglio, który pełni również funkcję duszpasterza Archidiecezji Wojskowej USA, podkreślił potrzebę dialogu, zrozumienia i zachowania miłości bliźniego pomimo różnic. „Nigdy nie zapominajmy, że każdy człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga” — przypomniał, podkreślając wagę utrzymywania uprzejmości w codziennych relacjach i dyskusjach.

Polityka aborcyjna i etyka medyczna

W okresie przedwyborczym Donald Trump przyjął stanowiska, które są niezgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego, m.in. w kwestii aborcji. Wyraził on sprzeciw wobec krajowego zakazu aborcji i wskazał na wyjątki w przypadkach gwałtu, kazirodztwa oraz zagrożenia zdrowia matki. Dodatkowo, prezydent-elekt wyraził swoje poparcie dla stosowania metody zapłodnienia in vitro, co również stoi w sprzeczności z nauczaniem Kościoła.

Arcybiskup Broglio zaznaczył, że biskupi muszą wytrwale przypominać społeczeństwu o świętości życia i zasadach etyki katolickiej, nie zważając na sprzeczne z nimi prądy polityczne.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/shakzu/

Kościół

Światowy Dzień Ubogich w Watykanie: Papież zje obiad z 1300 potrzebującymi

Opublikowano

dnia

Autor:

17 listopada Franciszek będzie przewodniczył Eucharystii w Bazylice św. Piotra o godz. 10. Przed Mszą św. pobłogosławi 13 kluczy symbolizujących 13 krajów, w których Rodzina Wincentyńska w ramach Projektu „13 domów”, związanego z Rokiem Jubileuszowym, wybuduje nowe domy dla potrzebujących. Wśród tych krajów jest m.in. Syria. Podjęte zostaną różne inicjatywy charytatywne, takie jak pomoc w opłaceniu rachunków dla najuboższych rodzin, poprzez współpracę z parafiami.

Obiad z ponad tysiącem ubogich, błogosławieństwo 13 kluczy symbolizujących projekt budowy domów dla potrzebujących, całodniowe otwarcie ambulatorium dla potrzebujących – tak Papież Franciszek będzie przeżywał VIII Światowy Dzień Ubogich w niedzielę 17 listopada.

Dzień ten, obchodzony po raz pierwszy w 2017 r., był wielkim pragnieniem Franciszka, który chciał zachęcić Kościół do „wyjścia” ze swoich murów, aby spotkać ubóstwo w różnych formach, w jakich występuje ono w dzisiejszym świecie.

W tym roku, w związku z rozpoczęciem Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025, Papież wybrał na motto fragment z Księgi Mądrości Syracha: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5).

To wyrażenie, którego twórcą jest starożytny autor Ben Syrach, jest bezpośrednie i można je łatwo zrozumieć. Papież powtarza, że ubodzy mają uprzywilejowane miejsce w sercu Boga, który zwraca na nich uwagę i jest bliski każdemu z nich. Bóg wysłuchuje modlitwy biednych i w obliczu cierpienia staje się „niecierpliwy”, dopóki nie odda im sprawiedliwości. Księga Mądrości Syracha potwierdza, że „Sąd Boży będzie na korzyść ubogich” (por. 21, 5).

Błogosławieństwo kluczy i obiad w Auli Pawła VI

Jak co roku Papież będzie przewodniczył Eucharystii w Bazylice św. Piotra o godz. 10. Przed Mszą św. Franciszek symbolicznie pobłogosławi 13 kluczy symbolizujących 13 krajów, w których „Przymierze Rodzin Bezdomnych” (Famvin Homeless Alliance) Rodziny Wincentyńskiej, w ramach projektu „13 domów” na Jubileusz, wybuduje nowe domy dla osób znajdujących się w potrzebie.

Wśród tych krajów jest Syria, dla której 13 domów zostanie sfinansowanych bezpośrednio przez Stolicę Apostolską jako gest miłosierdzia w Roku Świętym. Ten wielki akt solidarności był możliwy dzięki hojnej darowiźnie firmy UnipolSai, która z entuzjazmem zaangażowała się w ten znak nadziei dla kraju wciąż nękanego wojną.

Następnie, w Auli Pawła VI, Papież zje obiad z 1300 ubogimi. Posiłek, zorganizowany przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia, zostanie w tym roku ofiarowany przez Włoski Czerwony Krzyż. Na koniec każdy otrzyma od ojców ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy plecak zawierający żywność i środki higieny osobistej.

Pomoc medyczna w ambulatorium „Matki Miłosierdzia”

Przychodnia „Matki Miłosierdzia”, czyli ośrodek zdrowia związany z Dykasterią ds. Posługi Miłosierdzia, oferuje codzienną bezpłatną opiekę zdrowotną ubogim i potrzebującym, w tygodniu od 11 do 16 listopada jest otwarta nieprzerwanie od 8. do 17.

Codziennie odbywają się dyżury lekarskie, wykonuje się szczepienia przeciw grypie, badania krwi, wymazy i opatrunki. Wszystkie usługi są bezpłatne i przeznaczone dla osób znajdujących się w sytuacji ubóstwa, marginalizacji czy zmagających się z innymi trudnościami.

Inicjatywy charytatywne

Dykasteria ds. Ewangelizacji zatroszczy się o najbardziej potrzebujących poprzez różne inicjatywy charytatywne, m.in. opłacenie rachunków dla mniej zamożnych rodzin we współpracy z parafiami. W tygodniu poprzedzającym VIII Światowy Dzień Ubogich wszystkie wspólnoty parafialne i diecezjalne są zaproszone do skoncentrowania swoich działań duszpasterskich, poprzez konkretne znaki, na potrzebach znajdujących się w ich otoczeniu ubogich.

Okazanie troski i gościny

Tradycyjnie Dykasteria ds. Ewangelizacji przygotowała broszurę – pomoc duszpasterską, przetłumaczoną na sześć języków, która jest skierowana do Ludu Bożego, aby, jak powiedział abp Rino Fisichella: „Światowy Dzień Ubogich mógł być stałym wyzwaniem dla naszych wspólnot, aby okazywały one troskę i gościnę tym, którzy znajdują się w potrzebie i zmagają się z trudnościami”.

„Niech na tej drodze ku Zwyczajnemu Jubileuszowi Roku 2025 uwaga skierowana na najbardziej potrzebujących sprawi, że wszyscy staniemy się pielgrzymami nadziei w świecie, który potrzebuje oświecenia obecnością Światła”. Pomoc duszpasterska dostępna jest bezpłatnie na stronie Dykasterii ds. Ewangelizacji: http://www.evangelizatio.va/content/pcpne/en/attivita/gmdp/2024/sussidio.html

„W swoim Orędziu – mówi abp FisichellaPapież Franciszek zachęca wszystkich, aby nauczyli się modlić za ubogich i modlili się razem z nimi, z pokorą i zaufaniem. Światowy Dzień Ubogich jest okazją do uświadomienia sobie obecności ubogich w naszych miastach i społecznościach oraz zrozumienia ich potrzeb.

Jak zawsze Papież wspomina również o «nowych ubogich», których rodzi przemoc spowodowana wojnami, «zła polityka prowadzona przy pomocy broni» (n. 4), która powoduje tak wiele niewinnych ofiar.

Nie zapominajmy jednak o wolontariuszach, którzy w naszych miastach nadal poświęcają znaczną część swojego czasu na słuchanie i wspieranie najuboższych. Są to konkretne twarze, osoby, które swoim świadectwem «stają się głosem Boga odpowiadającego na modlitwy tych, którzy się do Niego zwracają» (n. 7). Światowy Dzień Ubogich jest również okazją, aby pamiętać o każdym z nich i dziękować Panu”.

Od środy 13 listopada w oficjalnym punkcie informacyjnym Jubileuszu, znajdującym się przy Via della Conciliazione 7, będzie można odebrać bezpłatne bilety dla tych, którzy chcą uczestniczyć w Mszy św. w Bazylice św. Piotra.

Vatican News

 

Foto: Vatican media, istock/intek/Mohammad Bash/kuarmungadd/
Czytaj dalej

News USA

Stan Luizjana nie może wymagać wieszania Dziesięciu Przykazań w salach lekcyjnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe prawo Luizjany, wymagające, aby Dziesięć Przykazań było wywieszone w każdej publicznej klasie do 1 stycznia, zostało tymczasowo zablokowane. We wtorek sędzia federalny John W. deGravelles w Baton Rouge wydał nakaz wstępny, uznając, że prawo jest „na pierwszy rzut oka niezgodne z konstytucją” i że powód ma duże szanse na wygraną, powołując się na naruszenie Pierwszej Poprawki.

Zwolennicy prawa twierdzą, że ekspozycja Dziesięciu Przykazań nie ma wyłącznie charakteru religijnego, ale podkreśla ich historyczne znaczenie dla rozwoju amerykańskiego systemu prawnego. Przeciwnicy uważają jednak, że obowiązek ten narusza zasadę rozdziału kościoła od państwa, potencjalnie wykluczając uczniów o odmiennych wierzeniach.

Decyzja sądu jest reakcją na pozew grupy rodziców dzieci uczęszczających do szkół publicznych, którzy argumentują, że prawo narusza klauzulę ustanowienia Pierwszej Poprawki. Zakazuje ona rządowi wspierania religii i gwarantuje wolność religijną.

Ustawa, uchwalona przez zdominowaną przez Republikanów legislaturę Luizjany, zyskała poparcie konserwatywnych liderów, w tym byłego prezydenta Donalda Trumpa. Stan, będący częścią Bible Belt, od dawna jest znany z mocnych związków z wartościami chrześcijańskimi.

Podobne inicjatywy były podejmowane w innych stanach, takich jak Teksas, Oklahoma i Utah, jednak żadne z tych praw nie weszły w życie z powodu zagrożeń prawnych. Przypomina to wyrok Sądu Najwyższego USA z 1980 r., który unieważnił podobne prawo w Kentucky, argumentując, że promowało ono religię bez świeckiego celu.

Szczegóły wymagań

Nowe prawo Luizjany miało obejmować wszystkie szkoły publiczne K-12 oraz państwowe sale lekcyjne na uczelniach wyższych.

Przepisy zakładały, że Dziesięć Przykazań muszą być widoczne na plakacie lub w ramie o wymiarach co najmniej 11 na 14 cali, z dużym i czytelnym drukiem. Każdy plakat miał zawierać czteroakapitowe „oświadczenie kontekstowe”, wyjaśniające znaczenie przykazań dla historii amerykańskiej edukacji.

Aby spełnić wymagania tego przepisu, potrzebnych byłoby tysiące plakatów. Choć prawo zakładało możliwość finansowania plakatów z darowizn, pojawiły się obawy o koszty i możliwość narzucenia ich szkołom.

Orzeczenie sędziego deGravellesa jest na razie tymczasowe, a sprawa toczy się dalej. Jednak decyzja ta jest istotnym zwycięstwem dla przeciwników ustawy.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, public domain
Czytaj dalej

Kościół

Skandal związany z pedofilią wstrząsnął Kościołem Anglii. Abp Canterbury złożył rezygnację

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek arcybiskup Canterbury, Justin Welby, ogłosił swoją decyzję o rezygnacji z funkcji najwyższego duchownego Kościoła Anglii, co wywołało fale szoku i debat wśród wiernych i opinii publicznej. Decyzja ta nastąpiła po publikacji druzgocącego raportu dotyczącego nadużyć seksualnych Johna Smytha, zmarłego prawnika, który był związany z Kościołem Anglii.

Niezależny raport Keitha Makina, opublikowany 7 listopada, ujawnił szczegóły dotyczące tuszowania przestępstw, które John Smyth popełniał przez dekady. Smyth, organizator wypoczynku dla młodzieży chrześcijańskiej podczas obozów w Dorset, był odpowiedzialny za nadużycia wobec 130 chłopców i młodych mężczyzn, a jego działania trwały od lat 70-tych aż do jego śmierci w 2018 roku.

Niezależne dochodzenie wykazało, że najwyższe władze kościelne od lat wiedziały o nadużyciach, ale nie podjęły wystarczających działań, aby je powstrzymać.

Arcybiskup Justin Welby, który w przeszłości pracował przy organizowanych przez Smytha obozach letnich, przyznał, że kościół dopuścił się „spisku milczenia” na temat tych wydarzeń. „W 2013 roku błędnie uwierzyłem, że odpowiednie kroki zostaną podjęte, gdy powiadomiono mnie o sprawie i informacjach przekazanych policji” – powiedział w oświadczeniu.

Rezygnacja arcybiskupa Canterbury to rzadkość w historii kościoła, zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności za zaniedbania związane z nadużyciami seksualnymi. Welby, który w 2026 roku skończy 70 lat – czyli osiągnie wiek emerytalny dla biskupów w Kościele Anglii – mógłby teoretycznie pozostać na stanowisku jeszcze przez rok. Niemniej jednak presja społeczna i wewnętrzne napięcia sprawiły, że podjął decyzję o ustąpieniu.

Krytyka i odpowiedzialność

Podczas swojej kadencji abp Justin Welby wielokrotnie wzywał do rozliczenia osób, które niewłaściwie postępowały w przypadkach nadużyć, łącznie z byłym arcybiskupem George’em Careyem oraz innymi wysokimi rangą duchownymi. Tym razem jednak odpowiedzialność spadła na niego samego.

Przewodnicząca biskup Newcastle, Helen-Ann Hartley, była jednym z wyższych duchownych, którzy otwarcie wezwali Welby’ego do ustąpienia, podkreślając, że wiarygodność kościoła jest zagrożona, gdy jego liderzy nie są w stanie „uporządkować własnego domu”.

John Smyth

Historia Johna Smytha

John Smyth prowadził obozy letnie dla studentów prestiżowych szkół w Wielkiej Brytanii, gdzie przez lata dochodziło do systematycznych nadużyć fizycznych i seksualnych. Po ujawnieniu części nadużyć Smyth przeniósł się do Afryki, gdzie również oskarżano go o kontynuowanie przestępczej działalności.

Raport Makina ujawnił, że osoby w najwyższych strukturach kościelnych od lat miały wiedzę o tych praktykach i nie zgłosiły ich odpowiednim organom.

Skutki dla Kościoła Anglii

Odejście abp Justina Welby’ego jest wyraźnym sygnałem, że odpowiedzialność za przeszłe błędy instytucjonalne jest priorytetem. Pomimo wysiłków arcybiskupa, mających na celu poprawę systemów ochrony i zwiększenie liczby personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, zaufanie do Kościoła Anglii zostało nadszarpnięte.

 

Źródło: cnn
Foto: Archidiecezja Canterbury, wikipedia/ Channel 4 
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu