News Chicago
Dziś premiera angielskiego tłumaczenia książki Józefa Tischnera w Chopin Theatre
W niedzielę w teatrze Chopina odbędzie się premiera książki pt. “Filozofia dramatu” (The Philosophy of Drama) autorstwa ks. Józefa Tischnera w tłumaczeniu na język angielski.
Teatr Chopina zaprasza na premierę książki “The Philosophy of Drama” autorstwa Józefa Tischnera. O godzinie 12.00PM odbędzie się przyjęcie, a na godzinę 1.00PM zaplanowano dyskusję na temat ludzkiej egzystencji według interpretacji ks. Tischnera.
Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu, zmarł w 2000 r. w Krakowie, był filozofem, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, kawalerem Orderu Orła Białego. Długo oczekiwana na przetłumaczenie na język angielski “Filozofia dramatu” jest uważana za najbardziej wpływowe dzieło ks. Tischnera i pozostaje jednym z najważniejszych dzieł filozofii polskiej.
Gośćmi spotkania w Teatrze Chopina będzie autor tłumaczenia, Artur Rosman, doktor Notre Dame University oraz redaktor naczelny czasopisma Church Life Journal, a także prof. Artur Grabowski i prof. Paweł Rojek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Prof. Paweł Rojek jest filozofem i socjologiem, zainteresowanym analityczną metafizyką, filozofią religii i rosyjską myślą religijną. Jest adiunktem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie wykłada ontologię.
Prof. Artur Grabowski jest profesorem na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jego nauczanie i badania koncentrują się na relacji między literaturą a filozofią, poezją i dramatem XX wieku oraz teoriami literatury i teatru.
Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać pisząc na info@ChopinTheatre.com.

Źródło: Teatr Chopina
Foto: Teatr Chopina, wikipedia/archiwum rodzinne
News Chicago
Wspaniała “Carmina Burana” na deskach Chicago – potęga fortuny, głos ludzkości
Tylko przez trzy wyjątkowe wieczory maestro Enrique Mazzola poprowadzi Orkiestrę i Chór Opery Lyric w monumentalnym dziele Carla Orffa – “Carmina Burana”, jednej z najbardziej rozpoznawalnych i poruszających kantat XX wieku. Koncerty zaplanowano na 14, 16 i 18 listopada.
Oparta na 24 średniowiecznych poematach porywająca kompozycja prowadzi słuchaczy przez świat radości, pragnień i zmiennego losu – od cichych, chóralnych szeptów po wybuchy pełne mocy blach i perkusji. “Carmina Burana” to muzyczna podróż, w której sacrum spotyka się z ziemską pasją, a rytm serca staje się rytmem losu.
O utworze
Tytuł “Carmina Burana” oznacza „Pieśni z Beuern” – od nazwy bawarskiego klasztoru, w którym w 1803 roku odkryto rękopis zawierający ponad 200 średniowiecznych tekstów w językach łacińskim, staroniemieckim i starofrancuskim.
Wybierając 24 z nich, Carl Orff stworzył dzieło pulsujące pierwotną energią i dramatyzmem. Jego muzyka, zdominowana przez rytm i ekspresję, łączy prostotę z siłą, tworząc niezwykłe widowisko dźwiękowe.
Od premiery w 1937 roku “Carmina Burana” nieustannie zachwyca publiczność na całym świecie – od sal koncertowych po popkulturę. Słynne „O Fortuna”, otwierające i zamykające kantatę, stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych fragmentów muzyki klasycznej, obecnym w filmach, reklamach i wydarzeniach sportowych.
“Carmina Burana” wykonawcy
- Enrique Mazzola – dyrygent
- Orkiestra i Chór Opery Lyric
- Uniting Voices Chicago – chór dziecięcy
- Trzej soliści (do ogłoszenia)

Szczegóły koncertu
- Daty: 14, 16 i 18 listopada 2025 r.
- Miejsce: Lyric Opera House, Chicago
- Język: w oryginalnych językach z angielskimi napisami
- Czas trwania: 1 godzina i 5 minut (bez przerwy)
W czasie spektaklu 16 listopada osoby niesłyszące będą miały możliwość skorzystania z systemu SoundShirt, który wykorzystuje sensorykę dotyku, pozwalając użytkownikom na odczuwanie muzyki w górnej części ciała, w czasie rzeczywistym, razem z orkiestrą i śpiewakami.
Koszulki SoundShirt należy zarezerwować online lub dzwoniąc do zespołu ds. obsługi publiczności pod numer 312.827.5600.

Zanurz się w muzyce, która od stuleci porusza serca i umysły – w rytmie, który świętuje życie, miłość i nieuchronność losu. “Carmina Burana” w wykonaniu Opery Lyric to doświadczenie, którego nie można przegapić.
Źródło: Lyric Opera of Chicago
Foto: Lyric Opera of Chicago
Polonia Amerykańska
“Proces Pana Cogito” Teatru Nasz na XII Wileńskich Spotkaniach Sceny Polskiej, 8 listopada
News Chicago
Beethoven i Beyoncé: Klasyka spotka współczesność w porywającej fuzji dźwięków
„Beethoven x Beyoncé” to najnowsze widowisko muzyczne Steve’a Hackmana – kompozytora, dyrygenta, producenta i wizjonera, który redefiniuje pojęcie muzyki symfonicznej XXI wieku. Koncert z udziałem Chicago Philharmonic łączy moc symfonicznego patosu z energią współczesnego popu. W Chicago możemy go posłuchać 20 listopada.
Na kanwie VII Symfonii Beethovena – jednej z najbardziej żywiołowych i tanecznych kompozycji w historii muzyki klasycznej – rozbrzmiewa 15 największych przebojów Beyoncé, m.in. Who Run the World (Girls), Crazy in Love, Formation, Cuff It, Single Ladies czy Texas Hold ’Em.
Kulminacyjny moment koncertu stanowi niezwykłe połączenie dwóch ikonicznych melodii: pełnej emocji „Halo” i lirycznej drugiej części VII Symfonii Beethovena – tworząc wzruszający dialog między dwiema muzycznymi epokami.
Wykonawcy
Trzy potężne solistki wokalne, gościnni muzycy (perkusja, gitara/klawisze, bas) oraz Chicago Philharmonic – uznana przez Chicago Tribune za „jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych w kraju” – połączą siły, by stworzyć widowisko pełne pasji, rytmu i symfonicznego blasku.
Efekt? Publiczność tańcząca na swoich miejscach i granice między gatunkami zatarte jak nigdy dotąd. To jedno z najodważniejszych i najbardziej innowacyjnych współczesnych eksperymentów w muzyce klasycznej – według ekspertów.
Szczegóły wydarzenia
20 listopada 2025 r. | godz. 7:30PM
Harris Theater for Music and Dance, 205 E Randolph St, Chicago, IL 60601
Czas trwania: ok. 1 godz. 40 min (z przerwą)
Bilety są do nabycia tutaj
Uwaga: spektakl zawiera wulgaryzmy
Źródło: Chicago Philharmonic
Foto: Chicago Philharmonic
-
News Chicago1 tydzień temuICE zatrzymało dwóch Polaków w Edison Park. Pracowali przy remoncie domu
-
News USA6 dni temuDemokraci triumfują w wyborach: Historyczna frekwencja i znaczące zwycięstwa
-
News USA1 dzień temuTrump zapowiada „dywidendę celną” – po 2000 USD dla Amerykanów o niższych dochodach
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temuDziałania federalnych agentów ICE na ulicach Chicago: Czy powinniśmy się bać?
-
News USA3 tygodnie temuTrump zatwierdza stan klęski żywiołowej dla stanów. Vermont, Maryland i Illinois odchodzą z kwitkiem
-
News Chicago3 tygodnie temuTragiczna śmierć rodziny syna Darrena Baileya w katastrofie śmigłowca
-
News Chicago2 tygodnie temuPritzker przeznaczył 20 mln dolarów na banki żywności po wstrzymaniu świadczeń SNAP
-
News Chicago2 tygodnie temuAgenci federalni ponownie użyli gazu łzawiącego w Chicago. Sędzia żąda wyjaśnień























