Połącz się z nami

Kultura

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej otwiera nową siedzibę

Opublikowano

dnia

W piątek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otworzyło dla zwiedzających nowy, stały budynek położony tuż obok Pałacu Kultury i Nauki. W ciągu najbliższych trzech tygodni odbędzie się tam ponad sto bezpłatnych wydarzeń, w tym wystawy, spektakle i wykłady, które mają przyciągnąć zarówno miłośników sztuki, jak i mieszkańców miasta.

Nowy gmach, zaprojektowany przez cenionego amerykańskiego architekta Thomasa Phifera, zapewnia muzeum imponującą powierzchnię użytkową wynoszącą ponad 215 278 stóp kwadratowych, rozmieszczoną na sześciu poziomach, w tym dwóch podziemnych.

Przestrzeń wystawiennicza o powierzchni ponad  48 437 stóp kwadratowych mieści sale ekspozycyjne, edukacyjne, magazyny dzieł sztuki, kino, audytorium, kawiarnię oraz sklep.

“To przełomowy moment – Warszawa nie miała takiego miejsca od dziesięcioleci,” powiedział prezydent miasta Rafał Trzaskowski podczas otwarcia, nawiązując do debaty, jaka towarzyszyła powstawaniu muzeum. Lokalizacja w centrum miasta, nowoczesny i minimalistyczny projekt budynku, który na tle historycznego Pałacu Kultury wywołał mieszane reakcje, wyznaczają nowy kierunek dla miejskiej przestrzeni kulturowej.

Otwarcie pod znakiem sztuki kobiet

Na inaugurację muzeum przygotowało wystawę, która szczególnie eksponuje twórczość kobiet w sztuce. Goście będą mogli zobaczyć m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz oraz Aliny Szapocznikow. Dyrektor muzeum, Joanna Mytkowska wyjaśnia, że prezentacja prac wyłącznie artystek to świadome podkreślenie znaczenia równości w dostępie do przestrzeni sztuki.

„W ten sposób nawiązujemy do światowego trendu odkrywania zapomnianych i pomijanych artystek, który jest również ważny dla polskiej sceny artystycznej,” mówi Mytkowska.

Program otwarcia i festiwal „Warszawa w Budowie”

Trzytygodniowy program otwarcia to bogaty wachlarz wydarzeń – od spektakli i koncertów po wykłady i projekcje filmowe. Zwiedzający będą mogli zapoznać się m.in. z przeglądem polskiej choreografii ostatnich dziesięciu lat oraz programem KINOMUZEUM, które będzie prezentować filmy niezależne i eksperymentalne. Dzieci i młodzież szkolna również znajdą tu coś dla siebie w dedykowanych warsztatach edukacyjnych.

Inauguracja muzeum zbiega się również z 16. edycją festiwalu „Warszawa w Budowie” zatytułowaną „Trudna miłość: Muzeum między Placem a Pałacem.” Festiwal poświęcony jest historii Placu Defilad i relacji, jaką tworzy nowe muzeum z otoczeniem, w szczególności z ikoną stolicy – Pałacem Kultury i Nauki.

Plac, który przez lata budził kontrowersje jako przestrzeń architektoniczna i społeczna, teraz staje się tłem dla jednej z najważniejszych instytucji kultury współczesnej w Polsce.

Budynek, który budzi emocje

Od czasu ogłoszenia projektu w 2019 roku, budynek muzeum wzbudzał gorące dyskusje. Prosta, biała bryła bez ozdobnych detali, z nielicznymi oknami, z jednej strony intryguje minimalistyczną estetyką, z drugiej – budzi obawy, że zdominuje otoczenie i zasłoni widok na Pałac Kultury.

Powstanie stałego budynku dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej to wynik wieloletnich starań. Pierwszą próbę w latach 90-tych podjęła Anda Rottenberg, ówczesna dyrektorka muzeum, która zaprosiła legendarnego Franka Gehry’ego do zaprojektowania gmachu. Choć Gehry zgodził się na współpracę, projekt nie otrzymał wsparcia ze strony władz.

W 2010 roku pojawiła się kolejna propozycja, tym razem autorstwa szwajcarskiego architekta Christiana Kereza, jednak projekt upadł z powodu rozbieżności z miastem.

Otwarcie nowego budynku stanowi zakończenie tej długiej drogi i symboliczne spełnienie ambicji polskiej sceny sztuki współczesnej, której brakowało trwałego miejsca w samym sercu Warszawy.

 

Źródło: NFP
Foto: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

News Chicago

Illinois State Fair 2024: Jake Owen dołącza do gwiazdorskiego składu koncertów

Opublikowano

dnia

Autor:

Jake Owen, popularny piosenkarz muzyki country, został ogłoszony kolejną gwiazdą tegorocznego Illinois State Fair. Artysta wystąpi na głównej scenie 8 sierpnia, dołączając do imponującego grona wykonawców, którzy uświetnią jedno z największych letnich wydarzeń w stanie. Sprzedaż biletów rusza już w tą sobotę.

Tegoroczna edycja jarmarku rozpocznie się 7 sierpnia w stolicy stanu Illinois, Springfield, i potrwa do 17 sierpnia. Każdego wieczoru na scenie głównej pojawią się artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne — od country, przez pop i hip-hop, po rock.

Gwiazdy tegorocznego jarmarku

Wśród wcześniej ogłoszonych headlinerów znaleźli się między innymi:

  • Snoop Dogg – ikona hip-hopu,
  • The Chainsmokers – duet popowo-elektroniczny,
  • Def Leppard – legendarny zespół rockowy,
  • Sheryl Crow, Brad Paisley, The Black Crowes, Megan Moroney oraz Turnpike Troubadours.

Każdy koncert rozpocznie się o godz. 8:00PM. Oto pełny harmonogram występów:

  • 8 sierpnia – Jake Owen
  • 9 sierpnia – The Black Crowes
  • 10 sierpnia – Megan Moroney
  • 12 sierpnia – Sheryl Crow
  • 13 sierpnia – Snoop Dogg
  • 14 sierpnia – Brad Paisley
  • 15 sierpnia – The Chainsmokers
  • 16 sierpnia – Def Leppard
  • 17 sierpnia – Turnpike Troubadours

Bilety – sprzedaż rusza 17 maja

Bilety na koncerty trafią do sprzedaży w sobotę, 17 maja, o godz. 10:00AM. Dostępnych będzie kilka kategorii biletów: miejsca siedzące na trybunach oraz wejściówki na sektory stojące tuż przy scenie.

Warto pamiętać, że bilety na koncerty nie obejmują wstępu na teren jarmarku. Wejściówki na targi kosztują:

  • 5 USD (niedziela–czwartek),
  • 10 USD (piątek i sobota),
  • bezpłatnie – dla dzieci do 12. roku życia,
  • zniżki – dla seniorów.

Więcej informacji

Szczegóły dotyczące koncertów, biletów i atrakcji dostępne są na oficjalnej stronie jarmarku: illinoisstatefair.info.

Illinois State Fair to nie tylko koncerty — to również strefy gastronomiczne, wesołe miasteczko, wystawy rolnicze i pokazy dla całych rodzin. Tegoroczna edycja zapowiada się na jedno z najbardziej różnorodnych i ekscytujących wydarzeń lata w Illinois.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Jake Owen
Czytaj dalej

News Chicago

Musical „Titanique” – parodia kultowego „Titanica” będzie grany w Chicago aż do lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Dobra wiadomość dla widzów w Chicago: przedłużono wystawianie „Titanique”, uwielbianej off-Broadwayowskiej parodii musicalowej, granej w Broadway Playhouse w Water Tower Place. Ten pełen humoru spektakl, łączący ikoniczne hity Céline Dion z kultową historią miłosną Jacka i Rose, będzie grany aż do 13 lipca.

Titanic, jakiego jeszcze nie widzieliście

W tej niepowtarzalnej adaptacji Céline Dion (w tej roli Clare Kennedy McLaughlin) przejmuje stery i opowiada historię „Titanica” na swój sposób – pełen brawury, humoru i niezapomnianych przebojów.

Widzowie usłyszą takie hity jak „My Heart Will Go On”, „All By Myself” czy „To Love You More”, które wplecione w narrację dodają spektaklowi nostalgii i absurdalnej lekkości.

Od swojego debiutu „Titanique” zdobył nagrodę Lucille Lortel Award 2023 dla najlepszego musicalu i podbił sceny w Londynie oraz Sydney. Krytycy chwalą go za błyskotliwe połączenie kiczu, humoru i nostalgii, a widzowie wychodzą z niego z uśmiechem na twarzy.

Chicago w centrum uwagi

Wersja chicagowska to efekt współpracy Broadway In Chicago i Porchlight Music Theatre, a na scenie wystąpi wyłącznie lokalna obsada. Organizatorzy podkreślają, że to wyjątkowa okazja do zobaczenia, jak chicagowscy artyści nadają produkcji swój niepowtarzalny styl.

Bilety i informacje

Spektakl trwa 100 minut (bez przerwy) i jest rekomendowany dla widzów 13+ ze względu na humor dla dorosłych i aluzje do seksu. Bilety są dostępne tutaj.

Przygotujcie się na wieczór pełen śmiechu, muzyki i niezapomnianych emocji. „Titanique” to teatralna podróż, jakiej jeszcze nie było – zarówno hołd, jak i przezabawna reinterpretacja filmowego klasyka.

Źródło: chicagostarmedia, Broadway In Chicago
Foto: Broadway In Chicago, YouTube

Czytaj dalej

News Chicago

Barwne olbrzymy już stoją pośród drzew – nowa wystawa w Morton Arboretum

Opublikowano

dnia

Autor:

Kierowcy jadący autostradą międzystanową I-88 mogą już dostrzec nowe, kolorowe stworzenie górujące nad Morton Arboretum – Spectra, wysoki na 16 stóp fantazyjny ślimak guzikowy, pojawił się na wzgórzu, gdzie wcześniej stał kultowy troll Joe the Guardian (2018–2021). Ta jaskrawa rzeźba ze spiralnym, tęczowym akcentem na muszli zapowiada najnowszą wystawę plenerową ogrodu – „Vivid Creatures”, która rozpocznie się 17 maja.

Wystawa, autorstwa artystycznego duetu z Portland – Heather i Feza BeGaetz, składa się z pięciu wielkoformatowych rzeźb inspirowanych fauną północnego Illinois. Wśród nich znalazły się: Scamp (wiewiórka lisia), Generosity (jeleń wirginijski), Cadence (żuraw kanadyjski) i Nimbly (ważka niebieska). Ich wysokość waha się od 8 do aż 23 stóp.

Wystawa, którą zapowiadaliśmy 11 lutego, zostanie otwarta dla zwiedzających 17 maja, a ostatnia z rzeźb – Nimbly – zostanie odsłonięta 2 czerwca.

To kolejna z serii prestiżowych ekspozycji plenerowych Morton Arboretum, która następuje po takich projektach jak „Troll Hunt” Thomasa Dambo, „Human+Nature” Daniela Poppera oraz ostatnim – „Of the Earth” Olgi Ziemskiej.

Z natury i wyobraźni

Jak tłumaczy Amy Scott, kuratorka wystawy, głównym przesłaniem „Vivid Creatures” jest wzajemne powiązanie wszystkich żywych istot i współzależność elementów przyrody.

Dobrym przykładem jest wysoki na 22 stopy jeleń Generosity, którego poroże przypomina gałęzie, a nogi kształtem nawiązują do korzeni drzew – symbolizując jego rolę jako „żywiciela” dla innych stworzeń. Jeśli przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy pozostałe zwierzęta wystawy siedzące na jego ciele lub wkomponowane w jego sylwetkę.

“Chcemy, by odwiedzający zwolnili tempo, odetchnęli i spojrzeli z nową wrażliwością na otaczający ich świat” – mówi Scott. “Nasze naturalne krajobrazy są piękne, ale potrzebujemy wyrazistych form, które przyciągną uwagę i skłonią do refleksji.”

Sztuka opowiadania przez rzeźbę

Heather BeGaetz, zanim zajęła się sztukami wizualnymi, była dramaturgiem, reżyserką i twórczynią masek teatralnych. “Zawsze zaczynam od opowieści – mówi. – Tworzę światy, do których zapraszam widzów, by w nich zamieszkali choć na chwilę.”

Każda z rzeźb opowiada własną historię, często czerpiąc z baśni i mitologii przyrody. Na przykład Cadence, żuraw kanadyjski, ma na piersi pomarańczowy księżyc. “Jej rodzice tańczyli podczas godów w świetle księżyca, który odbijał się w wodzie. Następnego dnia złożyli jajo” – opowiada Heather. “Cadence to istota, poprzez którą księżyc może dotknąć ziemi”

Inspiracją do stworzenia Scamp, wiewiórki lisiej, była ich córka Calliope, która podczas wizyty w ogrodzie próbowała karmić jedną z wiewiórek orzechami i… bawić się z nią piłką. Rzeźba oddaje ten moment – wiewiórka trzyma orzech w łapkach, tak jak wtedy na zdjęciu zrobionym przez rodziców.

Giganty, które ożywają z betonu, stali i kolorów

W procesie twórczym małżeństwo BeGaetz wykorzystali technologię 3D i modelowanie cyfrowe. Rzeźby powstały w ich pracowni w Portland – najpierw tworzono stalowe szkielety, które następnie wypełniano zgniecioną folią aluminiową i pokrywano zbrojonym betonem.

Każda z nich została przywieziona do Illinois na jednej z pięciu ciężarówek, a następnie osadzona na betonowych fundamentach i wykończona ręcznie na miejscu.

Heather i Fez BeGaetz,

Sztuka wśród drzew – dla dzieci i dorosłych

Otwarcie wystawy 17 maja uświetni biletowana piesza wycieczka z samymi artystami, podczas której opowiedzą oni o swojej pracy. Od 24 maja do 1 września, w każdy weekend, Arboretum organizować będzie bezpłatne warsztaty plastyczne dla rodzin w Ogrodzie Dziecięcym – inspirowane tematyką wystawy.

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu