Połącz się z nami

Kultura

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej otwiera nową siedzibę

Opublikowano

dnia

W piątek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otworzyło dla zwiedzających nowy, stały budynek położony tuż obok Pałacu Kultury i Nauki. W ciągu najbliższych trzech tygodni odbędzie się tam ponad sto bezpłatnych wydarzeń, w tym wystawy, spektakle i wykłady, które mają przyciągnąć zarówno miłośników sztuki, jak i mieszkańców miasta.

Nowy gmach, zaprojektowany przez cenionego amerykańskiego architekta Thomasa Phifera, zapewnia muzeum imponującą powierzchnię użytkową wynoszącą ponad 215 278 stóp kwadratowych, rozmieszczoną na sześciu poziomach, w tym dwóch podziemnych.

Przestrzeń wystawiennicza o powierzchni ponad  48 437 stóp kwadratowych mieści sale ekspozycyjne, edukacyjne, magazyny dzieł sztuki, kino, audytorium, kawiarnię oraz sklep.

„To przełomowy moment – Warszawa nie miała takiego miejsca od dziesięcioleci,” powiedział prezydent miasta Rafał Trzaskowski podczas otwarcia, nawiązując do debaty, jaka towarzyszyła powstawaniu muzeum. Lokalizacja w centrum miasta, nowoczesny i minimalistyczny projekt budynku, który na tle historycznego Pałacu Kultury wywołał mieszane reakcje, wyznaczają nowy kierunek dla miejskiej przestrzeni kulturowej.

Otwarcie pod znakiem sztuki kobiet

Na inaugurację muzeum przygotowało wystawę, która szczególnie eksponuje twórczość kobiet w sztuce. Goście będą mogli zobaczyć m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz oraz Aliny Szapocznikow. Dyrektor muzeum, Joanna Mytkowska wyjaśnia, że prezentacja prac wyłącznie artystek to świadome podkreślenie znaczenia równości w dostępie do przestrzeni sztuki.

„W ten sposób nawiązujemy do światowego trendu odkrywania zapomnianych i pomijanych artystek, który jest również ważny dla polskiej sceny artystycznej,” mówi Mytkowska.

Program otwarcia i festiwal „Warszawa w Budowie”

Trzytygodniowy program otwarcia to bogaty wachlarz wydarzeń – od spektakli i koncertów po wykłady i projekcje filmowe. Zwiedzający będą mogli zapoznać się m.in. z przeglądem polskiej choreografii ostatnich dziesięciu lat oraz programem KINOMUZEUM, które będzie prezentować filmy niezależne i eksperymentalne. Dzieci i młodzież szkolna również znajdą tu coś dla siebie w dedykowanych warsztatach edukacyjnych.

Inauguracja muzeum zbiega się również z 16. edycją festiwalu „Warszawa w Budowie” zatytułowaną „Trudna miłość: Muzeum między Placem a Pałacem.” Festiwal poświęcony jest historii Placu Defilad i relacji, jaką tworzy nowe muzeum z otoczeniem, w szczególności z ikoną stolicy – Pałacem Kultury i Nauki.

Plac, który przez lata budził kontrowersje jako przestrzeń architektoniczna i społeczna, teraz staje się tłem dla jednej z najważniejszych instytucji kultury współczesnej w Polsce.

Budynek, który budzi emocje

Od czasu ogłoszenia projektu w 2019 roku, budynek muzeum wzbudzał gorące dyskusje. Prosta, biała bryła bez ozdobnych detali, z nielicznymi oknami, z jednej strony intryguje minimalistyczną estetyką, z drugiej – budzi obawy, że zdominuje otoczenie i zasłoni widok na Pałac Kultury.

Powstanie stałego budynku dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej to wynik wieloletnich starań. Pierwszą próbę w latach 90-tych podjęła Anda Rottenberg, ówczesna dyrektorka muzeum, która zaprosiła legendarnego Franka Gehry’ego do zaprojektowania gmachu. Choć Gehry zgodził się na współpracę, projekt nie otrzymał wsparcia ze strony władz.

W 2010 roku pojawiła się kolejna propozycja, tym razem autorstwa szwajcarskiego architekta Christiana Kereza, jednak projekt upadł z powodu rozbieżności z miastem.

Otwarcie nowego budynku stanowi zakończenie tej długiej drogi i symboliczne spełnienie ambicji polskiej sceny sztuki współczesnej, której brakowało trwałego miejsca w samym sercu Warszawy.

 

Źródło: NFP
Foto: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Polonia Amerykańska

Chicagowski Klub Literacki zaprasza na Zaduszki Poetyckie w Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

Już dzisiaj Klub Literacki Forum Poezji Chicago Art zaprasza na Zaduszki Poetyckie. W części artystycznej wystąpią Beata Korzeniak – poetka, kompozytorka, piosenkarka oraz aktor Grzegorz Chiliński.

W trakcie wieczoru przewidziany jest także otwarty mikrofon dla poetów i miłośników poezji. Wstęp wolny.

Zaduszki Poetyckie odbędą się 27 października w Art Gallery Kafe, znajdującej się przy 127 E Front St, Wood Dale, IL.

Klub Literacki Forum Poezji Chicago Art założył w 2015 roku wspólnie z poetką Krystyną Kowal, Mateusz Parker. Działalność Klubu polega głównie na propagowaniu i krzewieniu kultury i literatury polskiej za granicą, a także indywidualnej promocji polonijnych talentów literackich.

 

 

Źródło: Art Gallery Kafe, pisarze.pl
Foto: Art Gallery Kafe, istock/kordus/
Czytaj dalej

News Chicago

DuPage Symphony Orchestra zaprasza na otwartą próbę w Wentz Concert Hall

Opublikowano

dnia

Autor:

DuPage Symphony Orchestra (DSO) zaprasza miłośników muzyki klasycznej na wyjątkowe wydarzenie, oferujące rzadką okazję zajrzenia za kulisy profesjonalnych przygotowań do koncertu. Bezpłatna otwarta próba odbędzie się w czwartek, 14 listopada, o godzinie 19:30 w Wentz Concert Hall na kampusie North Central College, przy 171 E. Chicago Ave. w Naperville.

Wydarzenie daje członkom społeczności możliwość zanurzenia się w świat klasycznej muzyki, jednocześnie obserwując, jak muzycy DSO doskonalą swoje występy pod okiem Maestry Barbary Schubert. Goście będą mogli nie tylko posłuchać fragmentów koncertu, ale także spotkać muzyków po pierwszej części próby i cieszyć się bezpłatnymi napojami, które zapewnia MyChef Catering.

Jednym z najważniejszych momentów próby będzie występ solisty Tristana Zhu, laureata konkursu Young Artists Auditions 2023. Młody artysta zagra z orkiestrą pod batutą Maestry Schubert.

Dla uczestników to wyjątkowa okazja, by doświadczyć procesu twórczego muzyków i zobaczyć, jak powstaje magiczna współpraca na scenie. W przeciwieństwie do formalnych koncertów, ta próba odbywa się w bardziej swobodnej atmosferze, co umożliwia przybycie i opuszczenie sali w dowolnym momencie.

Spotkanie z muzykami i Maestrą Schubert

Około godziny 8:30PM, po pierwszej części próby, goście będą mieli szansę spotkać się z muzykami oraz Maestrą Schubert podczas przerwy. Przy lekkich przekąskach będzie można porozmawiać z członkami orkiestry, dowiedzieć się więcej o ich pracy oraz wymienić się spostrzeżeniami na temat muzyki.

„Otwarte próby to wyjątkowa szansa, aby zobaczyć, ile pracy i pasji kryje się za każdym koncertem” — mówi Mari Ullrick, strategiczna dyrektor ds. operacji i zaangażowania w DuPage Symphony Orchestra. „To idealna okazja dla osób w każdym wieku, a zwłaszcza rodzin, aby poczuć atmosferę koncertu i przybliżyć dzieciom muzykę klasyczną w dostępny i angażujący sposób”.

Zaproszenie dla całej społeczności

Wydarzenie jest idealne zarówno dla stałych bywalców koncertów symfonicznych, jak i tych, którzy po raz pierwszy chcą zanurzyć się w świat muzyki klasycznej. Dzięki swobodnej atmosferze goście mogą wybrać, czy chcą zostać na całą próbę, czy wpaść tylko na chwilę, aby posłuchać fragmentów koncertu.

Jeśli masz pytania dotyczące wydarzenia lub potrzebujesz informacji o specjalnych udogodnieniach, skontaktuj się z DSO, wysyłając e-mail na adres info@dupagesymphony.org.

O DuPage Symphony Orchestra

DuPage Symphony Orchestra to wielokrotnie nagradzana orkiestra z siedzibą w Naperville, Illinois, znana z inspirowania publiczności i promowania muzyki klasycznej. W swoim 71. sezonie orkiestra, pod dyrekcją Barbary Schubert, łączy profesjonalnych muzyków oraz pasjonatów, tworząc wspólnotę dedykowaną edukacji muzycznej i zaangażowaniu społecznemu.

DSO kontynuuje swoją misję wzbogacania kultury i umacniania więzi z lokalną społecznością poprzez moc muzyki na żywo.

 

Źródło: dailyherald
Foto: DuPage Symphony Orchestra
Czytaj dalej

News Chicago

To już ostatnie plenerowe spektakle w Morton Arboretum. Zobaczcie „Najstraszniejsze opowieści”

Opublikowano

dnia

Autor:

Kończy się sezon plenerowych spektakli Walking Plays w Morton Arboretum. W ten weekend ostatnie jesienne wieczorne przedstawienia „The Grimmest of Tales” poprowadzą publiczność na spacer wgłąb nieco mrocznego, nastrojowego parku.

Bracia Grimm słynęli z baśni i folkloru, ale także ze swoich strasznych i krwawych opowieści. Gdy cienie stają się dłuższe u progu sezonu Halloween, odważni goście Morton Arboretum mają okazję zagłębić w mroczniejszą stronę tych oryginalnych opowieści grozy.

Przedstawienie „The Grimmest of Tales” jest polecane dla osób w wieku 10 lat i starszych ze względu na przerażającą treść oraz wzmianki o śmierci i krwi.

Walking Plays to pełnometrażowe sztuki zaadaptowane wyłącznie dla Morton Arboretum i wystawiane przez lokalnych profesjonalnych aktorów. Prowadzący spacer prowadzi widzów do każdej sceny, które rozgrywają się w kilku naturalnych lokalizacjach, wzdłuż trasy pieszej o długości od jednej do dwóch mil.

Spektakle Walking Plays rozpoczynają się w schronisku Thornhill w West Side i trwają około dwóch godzin. Organizatorzy zachęcają widzów do zabrania ze sobą wody, przenośnych krzeseł lub koców do siedzenia oraz sprayu odstraszającego owady.

Przedstawienia październikowe „The Grimmest of Tales” rozpoczynają się o godzinie 4:00PM i odbędą się jeszcze 26 i 27 października.

Ceny biletów dla członków Morton Arboretum:

  • Dziecko (od 2 do 17 lat): 10 dolarów
  • Dorośli (18 lat i starsi): 15 dolarów

Ceny biletów dla gości Morton Arboretum:

  • Dziecko (od 2 do 17 lat): 15 dolarów
  • Dorośli (18 lat i starsi): 25 USD

Dzieci w wieku do 2 lat wchodzą za darmo.

Bilety można kupić tutaj.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum,
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu