Połącz się z nami

News Chicago

Chicago uhonoruje swojego architekta. East Lake Shore Drive zmieni nazwę na „Honorary Benjamin Marshall Way”

Opublikowano

dnia

W środę, 23 października, o godzinie 5:30PM miasto Chicago oraz Benjamin Marshall Society uczczą pamięć wizjonerskiego architekta Benjamina Marshalla, zmieniając nazwę jednej z najbardziej prestiżowych ulic w mieście – East Lake Shore Drive – na „Honorary Benjamin Marshall Way”. Ceremonia odbędzie się na rogu East Lake Shore Drive i Michigan Avenue, a uroczystego ogłoszenia dokona Radny Brian Hopkins.

150. rocznica urodzin architekta

Wydarzenie to jest wyjątkowe, ponieważ przypada w 150. rocznicę urodzin Benjamina Marshalla (1874-1944), postaci, która na trwałe zapisała się w historii architektury i kultury Chicago. Jego wpływ na kształtowanie dzielnicy Gold Coast oraz innych kluczowych części miasta jest niezaprzeczalny.

Prace Marshalla, szczególnie na East Lake Shore Drive, znacząco przyczyniły się do rozwoju tego luksusowego rejonu, co podkreśla również Benjamin Marshall Society w swoim komunikacie prasowym.

Benjamin Marshall był twórcą jednych z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Chicago, takich jak Hotel Blackstone, South Shore Cultural Center oraz legendarny, choć dziś nieistniejący Edgewater Beach Hotel. Jego projekty, wyraźnie inspirowane stylem Beaux-Arts, odzwierciedlały elegancję i teatralność, które były charakterystyczne dla lat 20-tych XX wieku.

Styl życia Marshalla, pełen przepychu i wytworności, przenikał do jego pracy, nadając budynkom wyjątkowy charakter i ponadczasową estetykę.

Benjamin Marshall zyskał sławę dzięki swojej niekonwencjonalnej rezydencji w Wilmette, która miała nawet scenę teatralną, pokoje tematyczne oraz basen otoczony egzotycznymi ogrodami. Był gospodarzem wystawnych przyjęć, na które zapraszał hollywoodzkie gwiazdy, osobistości polityczne, a także europejskich arystokratów, takich jak książę Walii czy prezydent Herbert Hoover.

Jego gośćmi byli m.in. Charlie Chaplin, Harry Houdini, Ethel Barrymore oraz Rudolph Valentino. Te spotkania odzwierciedlały ducha epoki „Wielkiego Gatsby’ego”, w której Marshall, podobnie jak postać z powieści, żył na pełnych obrotach, łącząc sztukę, architekturę i życie towarzyskie w jedno.

Trwałe dziedzictwo

Portfolio Benjamina Marshalla obejmuje szeroką gamę stylów architektonicznych. Od włoskiego renesansu w The Drake Hotel, przez hiszpańsko-kolonialne inspiracje w apartamentach Edgewater Beach, aż po neoklasycystyczną elegancję przy 1550 North State Parkway – każde z tych dzieł to świadectwo jego artystycznej wszechstronności.

Hotel Blackstone, w stylu Drugiego Cesarstwa, oraz Mediterranean Revival South Shore Cultural Center to kolejne przykłady jego mistrzowskich realizacji.

Marshall aktywnie uczestniczył także w kształtowaniu urbanistycznych planów Chicago, współpracując z wybitnymi postaciami, takimi jak Daniel Burnham. Jego zaangażowanie w ochronę nabrzeża jeziora Michigan miało długofalowy wpływ na krajobraz miasta, przyczyniając się do jego rozwoju w kierunku nowoczesnej metropolii.

„Honorary Benjamin Marshall Way” – hołd dla mistrza

Zmiana nazwy East Lake Shore Drive na „Honorary Benjamin Marshall Way” to nie tylko hołd dla jednego z największych architektów Chicago, ale także przypomnienie o jego trwałym wpływie na kształtowanie miejskiego pejzażu. Jego prace, które od Nowego Jorku po Los Angeles zyskiwały uznanie, zawsze miały jednak swoje serce w Chicago.

Po uroczystym ogłoszeniu odbędzie się przyjęcie w hotelu Drake. Bilety na wydarzenie w cenie 60 dolarów można kupić tutaj. Szczegóły dotyczące dziedzictwa Benjamina Marshalla można znaleźć na stronie internetowej Benjamin Marshall Society.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: Benjamin Marshall Society

Polonia Amerykańska

Niezwykła historia polskiego artysty w Chicago – zaproszenie na wyjątkową prezentację w PMA

Opublikowano

dnia

Autor:

mural floriana dużyńskiego w chicago

Muzeum Polskie w Ameryce serdecznie zaprasza na niezwykłe wydarzenie – prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości Floriana Durzyńskiego, utalentowanego artysty i imigranta z Polski, którego historia porusza i inspiruje.

Wydarzenie oparte jest na książce pt. “Not An Ordinary Artist: A Polish Immigrant’s Challenging and Enduring Story” i prowadzone będzie przez jej autorkę, Gail Tanzer. Jej prezentacja, bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami i reprodukcjami dzieł sztuki, wciąga widza w intymną opowieść o determinacji, sztuce i tożsamości.

Florian Durzyński przybył do Chicago w 1929 roku i zamieszkał w dzielnicy West Town – sercu polonijnej społeczności. Choć zaczynał jako portrecista, prawdziwą rozpoznawalność zyskał jako twórca murali dla szkół publicznych w czasie Wielkiego Kryzysu, pracując w ramach programu Works Progress Administration (WPA).

Jego monumentalne dzieła miały nie tylko ozdabiać przestrzeń publiczną, ale także inspirować kolejne pokolenia uczniów i mieszkańców miasta.

Jednak życie Floriana to nie tylko artystyczne sukcesy. Artysta musiał zmagać się z fizycznymi ograniczeniami, nierozliczoną traumą z dzieciństwa oraz pytaniem o przynależność – do kraju, kultury i samego siebie.

Prezentacja Gail Tanzer to coś więcej niż wykład – to wzruszająca i wizualnie fascynująca podróż przez historię człowieka, który związał swoje życie z Chicago, pozostawiając po sobie ślad w lokalnej sztuce i pamięci zbiorowej.

Podczas wydarzenia dostępna będzie również książka, na której oparto prezentację.

Kiedy: Niedziela, 1 czerwca 2025, godz. 2:00PM
Gdzie: Polish Museum of America, 984 N. Milwaukee Ave, Chicago
Wstęp: 10 USD (8,50 USD dla seniorów) – obejmuje prezentację i zwiedzanie muzeum
Potwierdzenie udziału: julita-siegel@polishmuseumofamerica.org lub gailtanzer@yahoo.com


O autorce:

Gail Tanzer

Gail Tanzer – absolwentka Uniwersytetu Chicagowskiego, była pracownica socjalna i nauczycielka historii sztuki. Obecnie pisze powieści historyczne, przywracając pamięć o zapomnianych twórcach, którzy kiedyś inspirowali tłumy, a dziś pozostają w cieniu historii.

Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Gail Tanzer
Czytaj dalej

News Chicago

„Terminator” z muzyką na żywo Chicago Philharmonic – kultowy klasyk powraca w epickim stylu

Opublikowano

dnia

Autor:

terminator-arnold-schwarzenegger-1984

Przygotuj się na niezapomniany wieczór pełen napięcia, akcji i niezrównanej muzyki filmowej. Już 13 czerwca o godz. 7:30PM w prestiżowym Auditorium Theatre odbędzie się wyjątkowe wydarzenie: pokaz filmu „Terminator” z 1984 roku z muzyką na żywo wykonywaną przez Chicago Philharmonic.

Po raz pierwszy w historii kultowy soundtrack Brada Fiedela – pełen pulsujących syntezatorów i mechanicznej perkusji – zostanie zaprezentowany na żywo w pełnej synchronizacji z obrazem. Dzięki monumentalnemu ekranowi HD oraz doskonałej akustyce sali, widzowie przeniosą się do przyszłości, gdzie stawką jest los całej ludzkości.

Powrót legendy kina akcji

W tej przełomowej produkcji Jamesa Camerona Arnold Schwarzenegger wciela się w niezniszczalnego cyborga – Terminatora, wysłanego z przyszłości, by zlikwidować Sarę Connor (Linda Hamilton), zanim jej nienarodzony syn stanie się kluczowym graczem w wojnie ludzi z maszynami.

Film, który zdefiniował gatunek science fiction na dekady, powraca na wielki ekran w zupełnie nowej odsłonie – z pełną orkiestrą, która doda jeszcze większego ciężaru każdej scenie pościgu, każdemu strzałowi i każdemu uderzeniu serca.

Szczegóły wydarzenia:

  • Data: 13 czerwca 2025 (piątek)
  • Godzina: 7:30PM
  • Miejsce: Auditorium Theatre, Chicago
  • Cena biletów: od 49 USD

Nie przegap tej unikalnej okazji, by zobaczyć film „Terminator” jak nigdy wcześniej – z pełną orkiestrą na żywo, w jednym z najpiękniejszych teatrów w Chicago. Liczba miejsc ograniczona!

Źródło: choosechicago
Foto; YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Sueños Music Festival rozbuja Grant Park: Shakira, Don Omar i Peso Pluma

Opublikowano

dnia

Autor:

suenos-festiwal muzyki latynoskiej chicago memorial weekend

Dziś Sueños Music Festival powraca do Grant Park po raz czwarty, przynosząc ze sobą gwiazdy latynoskiej muzyki oraz moc atrakcji kulturalnych. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 24-25 maja. Na scenie wystąpią m.in. Shakira, Don Omar, Peso Pluma, a także wielu innych artystów reprezentujących różnorodne brzmienia Ameryki Łacińskiej.

Sueños Music Festival to nie tylko święto muzyki, ale także ważna inicjatywa wspierająca lokalne projekty artystyczne. Od pierwszej edycji organizatorzy festiwalu angażują się w działania na rzecz chicagowskiej społeczności latynoskiej.

Jednym z beneficjentów wsparcia jest Centro Cultural Segundo Ruiz Belvis, które dzięki darowiznom z festiwalu otworzyło młodzieżowe centrum medialne oraz sfinansowało wyjazd grupy La Cantera na Portorykański Festiwal Jazzowy.

Kiedy i gdzie?

Data: 24-25 maja
Miejsce: Grant Park, Chicago

Szczegółowe informacje oraz bilety można znaleźć tutaj.

Sueños Music Festival to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego miłośnika latynoskiej muzyki i kultury. Przygotuj się na dwa dni pełne niezapomnianych rytmów i niesamowitej energii!

Źródło: wttw
Foto: Sueños Music Festival
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu