Połącz się z nami

News Chicago

Chicago uhonoruje swojego architekta. East Lake Shore Drive zmieni nazwę na „Honorary Benjamin Marshall Way”

Opublikowano

dnia

W środę, 23 października, o godzinie 5:30PM miasto Chicago oraz Benjamin Marshall Society uczczą pamięć wizjonerskiego architekta Benjamina Marshalla, zmieniając nazwę jednej z najbardziej prestiżowych ulic w mieście – East Lake Shore Drive – na „Honorary Benjamin Marshall Way”. Ceremonia odbędzie się na rogu East Lake Shore Drive i Michigan Avenue, a uroczystego ogłoszenia dokona Radny Brian Hopkins.

150. rocznica urodzin architekta

Wydarzenie to jest wyjątkowe, ponieważ przypada w 150. rocznicę urodzin Benjamina Marshalla (1874-1944), postaci, która na trwałe zapisała się w historii architektury i kultury Chicago. Jego wpływ na kształtowanie dzielnicy Gold Coast oraz innych kluczowych części miasta jest niezaprzeczalny.

Prace Marshalla, szczególnie na East Lake Shore Drive, znacząco przyczyniły się do rozwoju tego luksusowego rejonu, co podkreśla również Benjamin Marshall Society w swoim komunikacie prasowym.

Benjamin Marshall był twórcą jednych z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Chicago, takich jak Hotel Blackstone, South Shore Cultural Center oraz legendarny, choć dziś nieistniejący Edgewater Beach Hotel. Jego projekty, wyraźnie inspirowane stylem Beaux-Arts, odzwierciedlały elegancję i teatralność, które były charakterystyczne dla lat 20-tych XX wieku.

Styl życia Marshalla, pełen przepychu i wytworności, przenikał do jego pracy, nadając budynkom wyjątkowy charakter i ponadczasową estetykę.

Benjamin Marshall zyskał sławę dzięki swojej niekonwencjonalnej rezydencji w Wilmette, która miała nawet scenę teatralną, pokoje tematyczne oraz basen otoczony egzotycznymi ogrodami. Był gospodarzem wystawnych przyjęć, na które zapraszał hollywoodzkie gwiazdy, osobistości polityczne, a także europejskich arystokratów, takich jak książę Walii czy prezydent Herbert Hoover.

Jego gośćmi byli m.in. Charlie Chaplin, Harry Houdini, Ethel Barrymore oraz Rudolph Valentino. Te spotkania odzwierciedlały ducha epoki „Wielkiego Gatsby’ego”, w której Marshall, podobnie jak postać z powieści, żył na pełnych obrotach, łącząc sztukę, architekturę i życie towarzyskie w jedno.

Trwałe dziedzictwo

Portfolio Benjamina Marshalla obejmuje szeroką gamę stylów architektonicznych. Od włoskiego renesansu w The Drake Hotel, przez hiszpańsko-kolonialne inspiracje w apartamentach Edgewater Beach, aż po neoklasycystyczną elegancję przy 1550 North State Parkway – każde z tych dzieł to świadectwo jego artystycznej wszechstronności.

Hotel Blackstone, w stylu Drugiego Cesarstwa, oraz Mediterranean Revival South Shore Cultural Center to kolejne przykłady jego mistrzowskich realizacji.

Marshall aktywnie uczestniczył także w kształtowaniu urbanistycznych planów Chicago, współpracując z wybitnymi postaciami, takimi jak Daniel Burnham. Jego zaangażowanie w ochronę nabrzeża jeziora Michigan miało długofalowy wpływ na krajobraz miasta, przyczyniając się do jego rozwoju w kierunku nowoczesnej metropolii.

„Honorary Benjamin Marshall Way” – hołd dla mistrza

Zmiana nazwy East Lake Shore Drive na „Honorary Benjamin Marshall Way” to nie tylko hołd dla jednego z największych architektów Chicago, ale także przypomnienie o jego trwałym wpływie na kształtowanie miejskiego pejzażu. Jego prace, które od Nowego Jorku po Los Angeles zyskiwały uznanie, zawsze miały jednak swoje serce w Chicago.

Po uroczystym ogłoszeniu odbędzie się przyjęcie w hotelu Drake. Bilety na wydarzenie w cenie 60 dolarów można kupić tutaj. Szczegóły dotyczące dziedzictwa Benjamina Marshalla można znaleźć na stronie internetowej Benjamin Marshall Society.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: Benjamin Marshall Society

Polonia Amerykańska

Tomasz Karolak: „Pokażę inne oblicze”. Stand up w Copernicuc Center 24 listopada

Opublikowano

dnia

Autor:

Tomasz Karolak – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, muzyk, lektor, przedsiębiorca, satyryk, a przy tym niepowtarzalna osobowość telewizyjna, przyjeżdża do Chicago ze specjalnym, rockowym stand upem. O swoim występie w Ameryce mówi na antenie Radia Deon prosto z gorącej Krety, gdzie aktualnie kręci kolejny film – „Planeta Singli”.

„Mam cudowne wspomnienia z mojego ostatniego pobytu w Chicago, gdzie w Copernicus Center graliśmy z moim teatrem dzienniki Witolda Gombrowicza z Cielecką, Piotrkiem Adamczykiem, Iwoną Bielską, Mikołajem Grabowskim, to było niezapomniane dla nas wydarzenie, dwa tysiące ludzi po prostu słuchało tekstu Gombrowicza” wspomina Tomasz Karolak.

Aktor był tu także kilka lat temu z komediowym spektaklem „Testosteron”, który później stał się wielkim hitem filmowym. „I od tamtej pory mam jakieś takie, miłe łaskotanie w sercu, jeśli myślę sobie o Chicago i Copernicus Center” mówi Tomasz Karolak.

Tym razem jednak aktor przyjedzie do nas z zupełnie innym programem, stanie na scenie sam, tylko w towarzystwie muzyków. „Będzie to forma stand-upowa, czyli taka czasami używająca słów niecenzuralnych, ale w moim, że tak powiem, wykonaniu nie zdarza się to często, więc mam nadzieję, że jakoś damy radę”, zapowiada aktor.

„50 i co?” Rockowo Gadany Stand Up Muzyczny ma jednak nie tylko bawić i rozśmieszać publiczność, ale też poruszać poważniejsze tematy. Program mówi także o tym, dlaczego „w życiu nas spotykają te rzeczy, a nie inne”.

Tomasz Karolak uważa, że ma prawo poruszać takie kwestie, ponieważ przed szkołą teatralną studiował resocjalizację i psychologię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Dlatego teraz zapowiada, że widzów w Chicago będzie „terapeutyzował”.

Aktor urodził się w wojskowej rodzinie – jego rodzice byli oficerami pułku lotniczego, dywizjonu rakietowego, a w domu panowała prawdziwie wojskowa dyscyplina.

W tamtych czasach rodzicami stawali się też zazwyczaj osoby dużo młodsze niż teraz. „Rodzice mieli 22 lata jak ja się urodziłem, no to byśmy dzisiaj z perspektywy dzisiejszego człowieka powiedzieli, że dzieci urodziły dzieci”, zaznacza aktor.

„W świetle dzisiejszych badań w ogóle nad rodziną i nad, że tak powiem, psychologią człowieka, no to wszystko były takie systemy, które nas zamykają w życiu dorosłym – zamykają nas na okazywanie miłości” zaznacza Tomasz Karolak, przyznając, że sam kilka razy dostał lanie pasem, na co nie zawsze zasłużył.

Terapeuta zapytał kiedyś naszego rozmówcę o pierwszy świadomy kontakt z mamą.

„To jest trauma, która się ciągnie przez całe życie, no bo jak ja wołam mamę, a mama nie przychodzi, no to dlaczego ona nie przychodzi” mówi aktor. „I z tego się rodzą pewne różne dosyć zabawne perypetie w naszym życiu dorosłym.”

Najważniejsze jest, by jako osoba już dorosła porozmawiać o swoim dzieciństwie z rodzicami i wyjaśnić rzeczy, które bolały, podkreśla Tomasz Karolak, który tak właśnie zrobił w wieku 45 lat.

„To było coś takiego, co mnie bardzo odblokowało, proszę Państwa, w mojej relacji z rodzicami, którzy teraz mają 77 lat i jest dla mnie cudownością, że mogę się nimi opiekować, że znowu mam tatę, a nie ojca, prawda, i mamę, a nie matkę.”

„Wcześniej byłem człowiekiem, który na scenie, próbuje zwrócić na siebie uwagę i walczy o uwagę publiczności, której nie miał w dzieciństwie. To znaczy, taka była moja, że tak powiem, interpretacja dziecięca” zaznacza aktor.

„Pokażę Państwu trochę swoje inne oblicze” – zapowiada swój występ w Chicago  Tomasz Karolak, który wciąż się rozwija. Pomimo wielu swoich zajęć i profesji, właśnie rozpoczyna studia na kierunku historia sztuki na Państwowej Akademii Nauk w Warszawie.

Na scenie w Copernicus Center będzie mu towarzyszył Mr. Boomer – „szaleniec”, który założył w Tychach teatr dla dzieci.

TOMASZ KAROLAK„50 i co?” Rockowo Gadany Stand Up Muzyczny, Support Mr. Boomer. Niedziela, 24 listopada, 6.00PM w Copernicus Center. Drzwi otwierają się o 5.00PM. Bilety w cenie od 60 dolarów można kupić tutaj.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Foto: Copernicus Center, Tomasz Karolak fb
Czytaj dalej

News Chicago

Musical „Pół żartem, pół serio” w trasie: W tym tygodniu zobaczymy go w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Krajowa trasa musicalu „Pół żartem, pół serio” („Some Like It Hot”), zdobywcy czterech nagród Tony, zawita do chicagowskiego Cadillac Palace Theatre. Ten barwny spektakl, będący adaptacją kultowej komedii Billy’ego Wildera z 1959 roku, to prawdziwa uczta dla miłośników teatru, pełna humoru, śpiewu i tańca. Musical został stworzony przez kompozytora Marca Shaimana, autora tekstów Scotta Wittmana oraz scenarzystów Matthew Lopeza i Amber Ruffin.

Fabuła „Some Like It Hot” skupia się na dwóch muzykach – Joe (w tej roli Matt Loehr) i Jerrym (granym przez Tavisa Kordella) – którzy, będąc świadkami zamachu mafijnego, muszą szybko uciekać. Ich plan? Przebrać się za kobiety i dołączyć do żeńskiego zespołu jazzowego.

Komedia omyłek nabiera rozpędu, gdy wchodzą w rolę Josephine i Daphne, a sytuacje komplikują się jeszcze bardziej, kiedy spotykają piękną wokalistkę Sugar (w tej roli Leandra Ellis-Gaston).

Akcja musicalu rozgrywa się w latach prohibicji, gdy Chicago tętniło życiem, a podziemne kluby były pełne żądnych emocji bywalców. Ta szalona podróż przez Amerykę, wypełniona tańcem, śpiewem i gagami, zdobyła serca publiczności i krytyków, zdobywając nie tylko cztery nagrody Tony, w tym za najlepszą choreografię i kostiumy, ale także prestiżową nagrodę Grammy za najlepszy album musicalowy.

Musical „Some Like It Hot” wyróżnia się na tle innych produkcji dzięki swojej energii i rozmachowi. Jak napisał The New York Times, to „olbrzymi, wszechstronny spektakl taneczno-śpiewacki”, który łączy w sobie to, co najlepsze w musicalu – dynamiczne choreografie, wpadające w ucho melodie i mnóstwo śmiechu.

Spektakl został również okrzyknięty „najlepszym musicalem” przez organizacje takie jak Drama Desk, The Drama League i Outer Critics Circle.

Produkcja cieszy się także uznaniem za współczesne podejście do klasycznej historii, wprowadzając do fabuły nowe wątki, które dodają głębi i aktualności. W recenzji magazynu Deadline nazwano ją „olśniewającym połączeniem wszystkiego, co kochasz w teatrze muzycznym” i podkreślono, że to widowisko, które potrafi rozbawić, wzruszyć i zachwycić swoją oprawą.

Terminy i bilety

Chicago to jeden z kluczowych przystanków trasy musicalu. Spektakle w Cadillac Palace Theatre odbywają się od 22 do 30 października, oferując widzom wiele możliwości do zanurzenia się w tej roztańczonej i rozśpiewanej przygodzie. Terminy przedstawień to:

  • wtorek–czwartek, 22–24 października, godz. 7:00PM,
  • piątek, 25 października, godz. 7:30PM,
  • sobota, 26 października, godz. 2:00PM i 7:30PM,
  • niedziela, 27 października, godz. 1:00PM i 6:30PM,
  • kolejny tydzień, 30 października, godz. 2:00PM i 6:30PM.

Spektakl będzie grany w Cadillac Palace Theatre, przy 151 W. Randolph St. Bilety w przedziale cenowym od 26,50 do 146,50 USD, są dostępne na stronie broadwayinchicago.com.

Jeśli jesteś fanem klasycznych komedii, tanecznych spektakli i porywającej muzyki, „Some Like It Hot” to musical, którego nie możesz przegapić!

 

Źródło: dailyherald, broadway in chicago
Foto: broadway in chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Muzeum Polskie w Ameryce oraz Fundacja Kultury Tatrzańskiej zapraszają na Dzień Góralski

Opublikowano

dnia

Autor:

Mottem tegorocznego wydarzenia jest temat „Góral a morze”, który koncentruje się na powiązaniach pomiędzy tradycjami góralskimi a działalnością żeglarską.

Wydarzenie skupi się na postaciach związanych zarówno z górami, jak i morzem:

  • Mariusz Zaruski: pionier polskiego żeglarstwa i generał brygady, znany ze swoich osiągnięć w literaturze i alpinizmie oraz założyciel Tatrzańskiej Służby Ratunkowej.
  • Miłosz Sowa: żeglarz i dziennikarz o góralskich korzeniach, który szeroko pisał o polskiej kulturze i był związany z Fundacją Kultury Tatrzańskiej w Summit, Illinois.
  • Dariusz Stopka: wokalista znanej grupy szantowej „Młynn”, który zaprezentuje utwory morskie.
  • Bogdan Ogórek: żeglarz i filantrop, który angażuje się w ochronę kultury tatrzańskiej. Jest współzałożycielem i prezydentem Fundacji Kultury Tatrzańskiej i wygłosi wykład pt. „Stulecie zaślubin górala z morzem”, badając kulturowe powiązania między tymi dwoma światami.

W programie przewidziany jest również wspaniały występ zespołu Tatry, który zapewni taneczną i muzyczną oprawę wydarzenia, a goście będą mieli okazję zobaczyć wystawę „100 lat polskiego żeglarstwa” dostępną do 15 marca.

Niedziela, 27 października 2024, 2:00 PM – 6:00 PM.

Zapraszamy wszystkich! Wstęp wolny. Donacje mile widziane. Wydarzenie zorganizowane i sponsorowane przez: Fundację Kultury Tatrzańskiej oraz Muzeum Polskie w Ameryce.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt:

Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL, tel. (773) 384-3352, mail: info@polishmuseumofamerica.org, PMA (polishmuseumofamerica.org)

Foto: Walter Mazeski, „Goral Festival – Wisła, Poland 1938, PMA Collection
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu