GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Ewa Bielska ma niespodziankę dla dzieci na święta: Bajkę „Little Baby Claus”
Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami, a w tym roku będzie jeszcze bardziej niezwykły za sprawą naszego Gościa – Ewy Bielskiej. Wielokrotnie nagradzana reżyserka, aktorka i producentka, autorka filmu „Her Call” i „Breaking Iron”, stworzyła przesympatyczną postać małego Świętego Mikołaja. Podarujcie dzieciom pod choinkę książeczkę „Little Baby Claus”!
Ewa Bielska urodziła się w Polsce, ale mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. „Little Baby Claus”, czyli „Malutki Święty Mikołaj” to jej nowa książeczka skierowana do dzieci, pokazująca niezwykle ciepłą, przyjazną i zabawną postać małego Świętego Mikołaja.
Jej autorka nie tylko wymyśliła tę postać, ale także sama stworzyła wspaniałe, przyciągające wzrok ilustracje, które z pewnością przemówią do dziecięcej wyobraźni i wciągną maluchy w ten magiczny, kolorowy świat.
„Ja uważam, że dzieci czekają cały rok, 12 miesięcy, 11 miesięcy na tego Świętego Mikołaja” mówi w naszym studiu Ewa Bielska. „I przez tyle lat w różnych krajach, w różnych obyczajach jest ten Święty Mikołaj, ale nigdy nikt nie powiedział historii, gdzie ten malutki Święty Mikołaj się wychowywał, co robił, jakim był charakterem.”
Stąd właśnie pojawił się pomysł na książeczkę dla dzieci, która już jest dostępna, między innymi w polskich sklepach i możemy ją kupić naszym dzieciom czy wnukom i położyć wraz z innymi prezentami pod choinką.
„To jest bardzo urocza historia” zdradza nasz Gość. „Jest to taka emocjonalna podróż, która podkreśla znaczenie dobroci, przyjaźni i magii dawania, magii wierzenia, że tak naprawdę zdarzają się te cuda w naszym życiu i zdarzają się te dobre, magiczne chwile.”
Książeczka dla dzieci „Little Baby Claus” jest dostępna także w Internecie – można ją nabyć w formie e-booka. Ale plany naszego Gościa sięgają dalej – autorka chce wyprodukować animację na podstawie tej bajki.
Natomiast 5 grudnia, w godzinach od 4.00PM do 8.00PM, przy 2753 North Ashland Avenue odbędzie się specjalne wydarzenie połączone z oficjalną prezentacją książki, a jej nabywcy będą mogli dostać autograf z dedykacją od Ewy Bielskiej. Będzie tu także przygotowany kącik z ciasteczkami i atrakcjami dla najmłodszych.
Te święta mogą być szczególnie wyjątkowe dla dzieci, z bajką „Little Baby Claus”!
Źródło: informacja własna
Foto: Ewa Bielska
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Książeczka „Little Baby Claus” Ewy Bielskiej fantastycznym prezentem na święta
Wielokrotnie nagradzana reżyserka, aktorka i producentka, Ewa Bielska, odwiedziła nasze studio ze świeżo wydanym, pachnącym drukarnią egzemplarzem swojej nowej książeczki, o której już informowaliśmy w Radiu Deon. „Little Baby Claus” to kolorowa bajka w której dzieci poznają małego Świętego Mikołaja – idealny prezent pod choinkę!
Autorka filmu „Her Call” i „Breaking Iron” stworzyła przesympatyczną postać małego Świętego Mikołaja, którego przygody opisała w książeczce „Little Baby Claus”.
„Książeczka jest naprawdę, naprawdę ślicznie wydana. I jestem bardzo usatysfakcjonowana” mówi Ewa Bielska, którą zainspirował fakt, że do tej pory nikt nie wymyślił, że Święty Mikołaj mógł być malutki, zanim został dziadkiem z siwą brodą.
Jaki był Święty Mikołaj jako dziecko? Jaki miał charakter? Czy psocił jako mały chłopiec? Czy może już wtedy rozdawał dzieciom prezenty? O tym czytelnicy dowiedzą sią właśnie z bajki „Little Baby Claus”.
A tej magicznej opowieści towarzyszy muzyka, ponieważ historyjka jest wydana również w formie multimedialnej, jako e-book. Pierwszą z piosenek śpiewa synek autorki – Liam.
„To jest bardzo urocza historia” zdradza nasz Gość. „Jest to taka emocjonalna podróż, która podkreśla znaczenie dobroci, przyjaźni i magii dawania, magii wierzenia, że tak naprawdę zdarzają się te cuda w naszym życiu i zdarzają się te dobre, magiczne chwile.”
Książeczka „Little Baby Claus” jest także przepięknie wydana, zawiera kolorowe ilustracje Ewy Bielskiej oraz twardą okładkę.
Historyjka o małym Świętym Mikołaju jest opowiedziana w języku angielskim, więc na pewno zrozumieją ją wszystkie dzieci urodzone w Stanach Zjednoczonych. Ale Ewa Bielska zdradza, że przygotowuje także wersję polską, która być może zostanie wydana za rok, na Boże Narodzenie 2025.
Książeczka „Little Baby Claus” to fantastyczny prezent dla dzieci na 6 grudnia. Jako e-book można ją kupić na Amazon Kindle. W formie papierowej będą ją sprzedawały polskie sklepy, w tym wszystkie delikatesy Montrose Deli, sklepy Deli 4 You, KD Market, Shop And Save oraz Kolatek’s Bakery & Deli.
Na pewno wprowadzi małych czytelników w świąteczny nastrój, przyniesie im dużo radości i pobudzi wyobraźnię. Ale plany naszego Gościa sięgają dalej – autorka chce wyprodukować animację na podstawie tej bajki.
8 grudnia, w godzinach od 4.00PM do 8.00PM, przy 2753 North Ashland Avenue odbędzie się specjalne wydarzenie połączone z oficjalną prezentacją książki, a jej nabywcy będą mogli dostać autograf z dedykacją od Ewy Bielskiej. Będzie tu także przygotowany kącik z ciasteczkami i atrakcjami dla najmłodszych.
Naprawdę warto mieć taki cudowny prezent pod choinkę dla dzieci i wnuków!
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Ewa Bielska
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Wybory w Chicago: Skorzystajmy z przywileju głosowania w j. polskim
Dzień wyborów już jutro, a Polonia w Chicago ma ten przywilej, że może zarówno głosować w swoim ojczystym języku jak i wszystkie informacje otrzymać w po polsku. Warto więc skorzystać z tego demokratycznego prawa jakim jest oddanie głosu. W studiu Radia Deon gorąco do tego zachęca koordynatorka z Komisji Wyborczej Miasta Chicago, Monika Myśliwiec-Gałuszka.
Polacy mieszkający w Chicago mają dostępną stronę Komisji Wyborczej po polsku, ulotki po polsku i karty do głosowania także po polsku. Ponadto w wielu w dzielnicach w lokalach będą pracowali polscy sędziowie elekcyjni. A wszystko po to, aby każdy, nawet osoby, które nie do końca czują się komfortowo w języku angielskim, mogły bez obaw oddać swój głos.
„Staramy się wszystkie informacje wyborcze dawać dla Państwa w naszym ojczystym języku. I co najważniejsze, to jest karta do głosowania w języku polskim, na której możemy oddać swój głos” podkreśla Monika Myśliwiec-Gałuszka.
Także w lokalach wczesnego głosowania, które działają w mieście od 21 października, można taką polską kartę wybierać na monitorach dotykowych. Natomiast w dniu 5 listopada można wybrać wydrukowaną po polsku kartę do głosowania, do czego zachęca polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Miasta Chicago.
5 listopada lokale będą otwarte od 6 rano do 7 wieczorem, przypomina nasz Gość.
Każdy wyborca w tym dniu otrzyma dwie karty do głosowania podzielone na kolumny.
„Czyli oddajemy głos również na członków Izby Reprezentantów, posłów stanowych” tłumaczy nasz Gość. Będziemy wybierać komisarzy Metropolitalnego Wydziału Gospodarki Wodnej. Na tych komisarzy możemy oddać aż trzy głosy, czyli wybieramy trzech komisarzy. Jest to jedyny urząd, gdzie głosujemy na trzy osoby. W każdym innym wybieramy po jednym kandydacie na każdy urząd.”
Będziemy również wybierać prokuratora stanowego, sekretarza sądu okręgowego oraz członków Rady Edukacji Chicago. Natomiast na drugiej karcie, umieszczona jest tzw. retencja sędziów w sądzie apelacyjnym i sądzie okręgowym. Przy każdym nazwisku sędziego zaznaczamy „tak” lub „nie”, w zależności od tego czy chcemy aby dana osoba pozostała na swoim stanowisku.
Monika Myśliwiec-Gałuszka gorąco zachęca by się przygotować do głosowania jeszcze w domu, zanim wybierzemy się do lokalu wyborczego.
„Nasze karty wyborcze są dostępne. Są przykładowe karty, które można wydrukować, można sobie zrobić zdjęcie i zobaczyć tak naprawdę kto startuje w tych wyborach, jakie są pytania referendum.” mówi nasz Gość, zachęcając wręcz by zrobić sobie „ściągawkę” i z nią udać się do lokalu wyborczego. Wtedy głosowanie pójdzie nam sprawnie.
Kartę ze swojego okręgu można pobrać ze strony internetowej chicagoelections.gov.
Nowością w tych wyborach jest głosowanie na członków Rady Edukacji, organu doradczego Szkół Publicznych Chicago CPS, który chociażby decyduje o programie nauczania naszych dzieci. Burmistrz wybierze połowę jej składu, ale ta druga połowa zależy już od nas.
„Czyli dostając taką kartę z biura wyborczego wystarczy, że sobie Państwo wpiszecie nazwisko danej osoby w Google’ach czy w innym serwisie i zobaczyć, co ta osoba przyniesie do szkoły publicznej, jakie są jej poglądy” zachęca Monika Myśliwiec-Gałuszka, zaznaczając, że to ważny urząd, nad którym warto się zastanowić, odpowiednio przygotować i dopiero potem oddać głos.
Nie można już składać wniosków o głosowanie korespondencyjne, ale oczywiście można wysyłać swoje karty, przypomina polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Miasta Chicago.
„Prosimy wszystkich wyborców, którzy mają jakiekolwiek pytania, uwagi, skargi, napotkają się z czymś niewłaściwym, co przyciągnie ich uwagę w lokalu wyborczym, prosimy kierować wszystkie te pytania, uwagi do naszego biura pod numer polskiej linii 312 269 5702.”
Polonia głosuje w Chicago!
Źródło: informacja własna
Foto: Komisja Wyborcza Miasta Chicago
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Jedyna w roku taka noc: Zaduszki Jazzowe w Teatrze Chopina już w poniedziałek
W dzień Wszystkich Świętych wspominamy ludzi, którzy odeszli, a jeszcze niedawno grali dla nas, tworzyli, inspirowali nas albo wzruszali. Chicagowskie Zaduszki Jazzowe organizowane tradycyjnie w listopadzie to także czas zadumy nad odchodzeniem. Na niezwykłą noc All Souls Jazz, która odbędzie się 4 listopada, zaprasza w studiu Radia Deon Tadeusz Żaczek, założyciel tego jedynego w swoim rodzaju festiwalu.
Wśród polskich artystów pożegnaliśmy niedawno: Macieja Damięckiego, Gabriela Seweryna, Janusza Rewińskiego, Barbarę Sienkiewicz, Jerzego Stuhra, Elżbietę Zającównę czy Felicjana Andrzejczaka z Budki Suflera.
Natomiast dla Tadeusz Żaczka najważniejsze osoby, które o tej porze roku wspomina to artyści, którzy przewinęli się przez scenę All Souls Jazz – m.in. grupa muzyków jazzowych z Polski; Janusz Muniak, Jarosław Śmietana czy Zbigniew Namysłowski.
Natomiast z Chicago jest to „znakomity muzyk, z którym zaczynaliśmy 24 lata temu, czyli Ludomir Marcin Januszkiewicz, który również grał z takimi muzykami, których już nie usłyszymy na żywo. Mianowicie z Włodkiem Wanderem czy Zbyszkiem Bernolakiem.”
Krakowskie Zaduszki Jazzowe to najstarszy nieprzerwany festiwal jazzowy w Europie. A jego amerykańska edycja – festiwal All Souls Jazz odbędzie się już po raz 24. Z biegiem czasu chicagowski odpowiednik stał się popularnym wydarzeniem zarówno wśród lokalnej społeczności polonijnej, jak i amerykańskich koneserów muzyki.
„Oczywiście jak co roku mamy przygotowany znakomity line-up artystów, którzy będą tutaj pomagać nam w tym ciekawym społecznym wydarzeniu” zapowiada Tadeusz Żaczek.
Wśród nich będą znakomici goście z Polski: gitarzysta Adam Palma oraz perkusjonista José Torres, Kubańczyk, który od dwudziestu paru lat mieszka w Polsce.
Z artystów amerykańskich, na festiwalu wystąpi dwukrotny laureat Grammy Award, mieszkający w Chicago Howard Levy, który gra na pianinie i harmonice ustnej. „Został zaproszony przez Johna Muldera, znakomitego gitarzystę, który grał już u nas raz na Zaduszkach, do swojego kwintetu i teraz będą grać tutaj dla nas muzykę, o której jeszcze Teatr Chopina nie słyszał” zapewnia Tadeusz Żaczek.
Tym wspaniałym jazzowym muzykom jako wsparcie posłuży 6 dodatkowych zespołów.
Nie zabraknie także ulubienicy publiczności chicagowskiej, Karoliny Baran, czyli Kaeyry, która wystąpi ze swoim nowym jazzowo-swingowym repertuarem, jak zapowiada nasz Gość.
Artyści będą reprezentować kilkanaście różnych stylów muzyki jazzowej, tak aby publiczność mogła sobie wybrać kogo chce posłuchać. Dlatego All Souls Jazz już od kilkunastu lat odbywa się na dwóch scenach Teatru Chopina, na górze i na dole.
„A sam element przejścia przez teatr po jego kuluarach, po tych znakomitych korytarzach i zaułkach już sprowadza się do tego, że spotykamy znajomych, możemy zamienić kilka słów i właśnie powspominać tych, którzy odeszli” mówi Tadeusz Żaczek.
Na chicagowskie Zaduszki Jazzowe przybywają osoby także spoza Illinois, z Wisconsin, Michigan, Indiany czy Ohio.
Festiwal rozpocznie się w ten poniedziałek, 4 listopada o godzinie 7.00PM i potrwa do wczesnych godzin porannych. All Souls Jazz odbywa się tradycyjnie w Teatrze Chopina przy 1543 West Division, Chicago, IL 60642. Goście mogą skorzystać z parkingu przy Kościele Świętej Trójcy.
Tadeusz Żaczek serdecznie zaprasza:
Przedsprzedaż biletów jest organizowana na stronie zaduszkijazowe.com, czy po angielsku allsoulsjazz.com.
Na tych portalach poświęconych festiwalowi można także „dowiedzieć się na temat wykonawców, przejrzeć historię, tysiące zdjęć z poprzednich edycji, setki filmów z poprzednich edycji” mówi nasz Gość. Są to fotografie i nagrania nie tylko występujących artystów, ale także widowni.
Serdecznie zapraszamy na Zaduszki Jazzowe w Teatrze Chopina!
Źródło: informacja własna
Foto: Bartosz Kasza
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA4 tygodnie temu
W Georgii wstrzymano orzeczenie ws. zakazu aborcji podczas rozpatrywania apelacji
-
News USA2 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago2 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago2 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA1 tydzień temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News Chicago2 tygodnie temu
Będziemy jeździć wolniej o 5 mph po ulicach Chicago? Burmistrz Johnson jest za
-
News USA6 dni temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii