Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Do końca października można składać wnioski o dofinansowanie polonijnych projektów

Opublikowano

dnia

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” informuje o przedłużeniu terminu składania wniosków o dofinansowanie na rok 2025. Nowy ostateczny termin to 31 października 2024 r.

Jednocześnie stowarzyszenie przypomina, że wnioski niekompletne, błędnie wypełnione lub przesłane po terminie nie będą rozpatrywane. Prosi również o zapoznanie się z regulaminami konkursowymi oraz przestrzeganie obowiązujących wymogów.

WAŻNE: Wnioski od organizacji zarejestrowanych i działających na terenie Polski nie będą przyjmowane.

Obszary wnioskowania o dofinansowanie to:

  • rozwijanie struktur organizacji polonijnych
  • wydarzenia polonijne w kraju i za granicą
  • edukacja
  • ochrona dziedzictwa narodowego i miejsc pamięci
  • media
  • pomoc charytatywna
  • publikacje
  • wypoczynek
  • inwestycje

Wszystkie informacje, wymagania i formularze można znaleźć na stronie stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

 

Źródło: Wspólnota Polska
Foto: Wspólnota Polska, istock/Aoraee/

Polonia Amerykańska

Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek 14 października w Polsce, w wypadku samochodowym, tragicznie zginęła Agnieszka Szafrański, mieszkająca na stałe w Chicago. Do katastrofy doszło po godzinie 9.00PM, w miejscowości Podzamek Golubski na Kujawach i Pomorzu. Polka włączała się do ruchu, kiedy w jej Citroena uderzyło jadące z zawrotną prędkością BMW.

W wyniku zderzenia o ogromnej sile Agnieszka Szafrański zginęła na miejscu, a cztery ranne osoby zostały przetransportowane do szpitali w Toruniu i Rypinie.

Jak informuje lokalna policja wśród bardzo ciężko rannych w tym zdarzeniu jest 31-letni mężczyzna, który jechał jako pasażer Citroena. Z naszych ustaleń wnika, że chodzi o brata Agnieszki Szafrańskiej. Zaledwie 20-letni kierowca BMW przeżył ten wypadek i przebywa teraz wraz z dwoma innymi pasażerami w miejscowym szpitalu. Agnieszka wraz z bratem tego samego dnia uczestniczyła w pogrzebie swojego ojca.

Agnieszka Szafrański miała zaledwie 43 lata. Była osobą pełną entuzjazmu, pasji i kreatywności. Ukończyła Columbia College Chicago i pracowała jako strateg ds. reklamy i marketingu w Związku Narodowym Polskim.

Była profesjonalistką z ogromnym doświadczeniem. Z charakterem, pomysłem i zaangażowaniem przez ostatnie pięć lat prowadziła jako dyrektor Działu Marketingu PNA w Chicago w jednej z najstarszych polskich organizacji w Stanach Zjednoczonych. Była dumną mamą i ambitną Polką.

Agnieszka Szafrański współpracowała także z naszą redakcją z Radiem Deon Chicago. Agnieszko za wszystko dziękujemy Ci i nie wierzymy, że ten wywiad, który publikujemy był naszą ostatnią rozmową. Żegnaj R.I.P.

Redakcja Radia Deon Chicago składa najgłębsze kondolencje najbliższej rodzinie Agnieszki Szafrańskiej łącząc się w ogromnym bólu i w wielkim niedowierzaniu, że się już nigdy nie zobaczymy i nie usłyszymy. Agnieszko spoczywaj w Panu!

Źródło: tvn24
Foto: Komenda Powiatowa Policji w Golubiu-Dobrzyniu
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Piękne Polki na start! Zgłoszenia do konkursu Najpiękniejsza Polka w USA już otwarte

Opublikowano

dnia

Autor:

Rusza program Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych. Niezapomnianą przygodę z nim związaną zapewnia w studiu Radia Deon Chicago organizatorka konkursu, Sylwia Goliszek. Finalistki z USA wezmą udział w konkursie Miss Polonia w Polsce. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 listopada.

Natalia Radkowski, Julia Baranek i Emily Reng – te wspaniałe, piękne i utalentowane dziewczyny były finalistkami  konkursu piękności w marcu tego roku i pojechały następnie do Polski. Z pewnością zapamiętają tą przygodę do końca życia, a zdjęcia z konkursu będą pokazywać przez lata.

Emily Reng, która wygrała w Chicago, została II Wicemiss w Polsce. Ale nie tylko ona ma te cudowne wspomnienia – wszystkie uczestniczki konkursu zdobyły nowe doświadczenia, poznały wiele nowych osób, nawiązały nowe kontakty i postawiły na swój rozwój, zgłaszając się do niego.

Bo w konkursie piękności nie chodzi tylko o urodę, ale też o to, że otwiera on nowy wachlarz możliwości młodym, zdolnym i ambitnym dziewczynom.

Podobnie jak w zeszłym roku, aby wziąć udział w konkursie Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych, trzeba wysłać swoje zgłoszenie do dnia 15 listopada.

Niestety, jak mówi Sylwia Goliszek, młode dziewczyny boją się zgłaszać do konkursu – dlatego wielką rolę w tym by podjęły taką decyzję, odgrywają rodzice, którzy następnie są najważniejszym wsparciem dla swoich córek.

„Dlatego apelujemy w tym momencie do rodziców, do rodziny, do osób z otoczenia, żeby właśnie mobilizować młode dziewczęta od 18 do 26 lat” podkreśla nasz Gość, dodając, że naprawdę nie ma czego się bać, a udział w konkursie daje wiele pozytywnych doświadczeń, również procentujących w przyszłości, zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Start w konkursie piękności przełamuje pewne opory, uczy radzenia sobie ze stresem i sprawia, że dziewczyny nabierają pewności siebie. Dodatkowo szlifują także język polski. Finalistki, które jadą do Ojczyzny zdobywają jeszcze więcej znajomości i doświadczeń.

Natalia Radkowski, Emily Reng i Julia Baranek, finalistki konkursu w Chicago

W Polsce jest dużo etapów konkursu, a grupa w finale przechodzi kilka eliminacji – wyjaśnia Sylwia Goliszek. „Są wojewódzkie eliminacje, potem są ćwierćfinały, potem półfinały i dopiero tak naprawdę ta grupa dwudziestoosobowa to jest ten finał.”

Polki ze Stanów Zjednoczonych reprezentowały wysoki poziom w czasie finału Miss Polonia, który odbył się w Warszawie 28 czerwcaco pokazuje, że mają w sobie wielki potencjał i warto było wysłać swoje zgłoszenie.

Udział w konkursie Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych to jedyna możliwość dla Polek mieszkających w USA by dostać się do konkursu Miss Polonia, zaznacza Sylwia Goliszek. 

„Program jest absolutnie bezpłatny” dodaje nasz Gość, a zdjęcia w zgłoszeniach nie muszą być profesjonalne – mogą to być zwykłe ujęcia zrobione telefonem. Natomiast jeżeli chodzi o wideo, to dziewczyny powinny powiedzieć kilka słów o sobie, abyśmy mogli lepiej je poznać.

Zgłoszenie z dwoma zdjęciami i krótkim nagraniem video należy przesłać na maila eventpromotionsusa.gmail.com, następnie, z zakwalifikowanymi osobami kontaktują się sami organizatorzy konkursu.

Gala finałowa w Chicago odbędzie się 8 marca, a więc w Dzień Kobiet.

Finalistki konkursu Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych lecą do Polski dwa razy, najpierw na 2 dni na sesję zdjęciową, a później już na dwutygodniowe zgrupowanie przed samym konkursem. A pobyt w Ojczyźnie jest zawsze pełen atrakcji.

W tym roku dziewczyny mieszkały w komfortowym hotelu w pięknym Zakopanem, gdzie miały do dyspozycji spa, baseny i czas na relaks. Uczyły się robienia serów, leciały balonem i brały udział w spływie Dunajcem z flisakami.

Emily Reng z finalistkami konkursu Miss Polonia

Dziewczyny nie bójcie się! Zgłaszajcie się do konkursu Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych!

 

Czytaj dalej

Kościół

18-19 października: Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości – napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w przesłaniu do uczestników czuwania modlitewnego w intencji Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Odbędzie się ono w nocy z 18 na 19 października br. na Jasnej Górze.

„W tym roku myślimy o powołaniu emigranta. Choć los czasami może być niełatwy, to jednak jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości” – czytamy w przesłaniu Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej na 39. Jasnogórską Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy.

„Wiele razy doświadczyłem osobiście, że katolicy w innych krajach są nam wdzięczni za odwagę wyznawania wiary i piękne świadectwo” – napisał bp Piotr Turzyński. Podkreślił, że „jesteśmy powołani do tego, aby mówić o Chrystusie, o opiece Maryi, o pięknie rodzinnego życia, o Kościele i o miłosierdziu, o którym przesłanie rozeszło się po świecie właśnie z polskiej ziemi”. „Nieście ze sobą Chrystusa i miłość do Jego Matki” – zaapelował do polskich emigrantów.

Doroczne czuwanie w intencji Polonii i Polaków za granicą oraz ich duszpasterzy odbędzie się w nocy z 18 na 19 października 2024 roku w Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze. Temat przewodni tegorocznej modlitwy brzmi: „Emigracja jako powołanie”. Został on zaczerpnięty z listu Prymasa Polski, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, napisanego w grocie objawień w Lourdes w 1941 roku. Kardynał Hlond podkreślał w nim, że „nasze pielgrzymowanie tułacze ma sens i wartość, bo idziemy przez kraje z posłannictwem sprawiedliwości i z wiarą niezłomną”.

Czuwanie rozpocznie się o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej. Po wspólnym różańcu, Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi ks. Krzysztof Olejnik SChr, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Mszy Świętej o godz. 23.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i delegat KEP ds. powołań Andrzej Przybylski.

Z uczestnikami czuwania będzie można łączyć się duchowo za pośrednictwem transmisji na kanale YouTube Jasnej Góry. Apel oraz Eucharystia będą transmitowane również przez Telewizję Trwam. Każdy może powierzać Matce Bożej swoje osobiste intencje, przesyłając je wcześniej na adres: czuwanie@chrystusowcy.pl.

Czuwanie w intencji Polonii i jej duszpasterzy jest organizowane od 1985 roku przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, których charyzmatem jest troska o wiarę i zbawienie polskich emigrantów oraz praca apostolska wśród Polonii.

www.emigracja.episkopat.pl/ BP KEP

 

Foto: Klasztor Jasna Góra
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu