Połącz się z nami

Kościół

18-19 października: Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów

Opublikowano

dnia

Jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości – napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w przesłaniu do uczestników czuwania modlitewnego w intencji Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Odbędzie się ono w nocy z 18 na 19 października br. na Jasnej Górze.

„W tym roku myślimy o powołaniu emigranta. Choć los czasami może być niełatwy, to jednak jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości” – czytamy w przesłaniu Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej na 39. Jasnogórską Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy.

„Wiele razy doświadczyłem osobiście, że katolicy w innych krajach są nam wdzięczni za odwagę wyznawania wiary i piękne świadectwo” – napisał bp Piotr Turzyński. Podkreślił, że „jesteśmy powołani do tego, aby mówić o Chrystusie, o opiece Maryi, o pięknie rodzinnego życia, o Kościele i o miłosierdziu, o którym przesłanie rozeszło się po świecie właśnie z polskiej ziemi”. „Nieście ze sobą Chrystusa i miłość do Jego Matki” – zaapelował do polskich emigrantów.

Doroczne czuwanie w intencji Polonii i Polaków za granicą oraz ich duszpasterzy odbędzie się w nocy z 18 na 19 października 2024 roku w Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze. Temat przewodni tegorocznej modlitwy brzmi: „Emigracja jako powołanie”. Został on zaczerpnięty z listu Prymasa Polski, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, napisanego w grocie objawień w Lourdes w 1941 roku. Kardynał Hlond podkreślał w nim, że „nasze pielgrzymowanie tułacze ma sens i wartość, bo idziemy przez kraje z posłannictwem sprawiedliwości i z wiarą niezłomną”.

Czuwanie rozpocznie się o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej. Po wspólnym różańcu, Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi ks. Krzysztof Olejnik SChr, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Mszy Świętej o godz. 23.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i delegat KEP ds. powołań Andrzej Przybylski.

Z uczestnikami czuwania będzie można łączyć się duchowo za pośrednictwem transmisji na kanale YouTube Jasnej Góry. Apel oraz Eucharystia będą transmitowane również przez Telewizję Trwam. Każdy może powierzać Matce Bożej swoje osobiste intencje, przesyłając je wcześniej na adres: czuwanie@chrystusowcy.pl.

Czuwanie w intencji Polonii i jej duszpasterzy jest organizowane od 1985 roku przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, których charyzmatem jest troska o wiarę i zbawienie polskich emigrantów oraz praca apostolska wśród Polonii.

www.emigracja.episkopat.pl/ BP KEP

 

Foto: Klasztor Jasna Góra

Kościół

Rekordowa ugoda: Archidiecezja Los Angeles zapłaci 880 mln USD ofiarom nadużyć seksualnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Los Angeles zgodziła się wypłacić 880 milionów dolarów ofiarom nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych, co stanowi największą pojedynczą ugodę w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego. Jak ogłoszono w środę, ugoda dotyczy przypadków wykorzystywania, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, a których ofiarami były setki osób.

W oficjalnym oświadczeniu po ogłoszeniu ugody, arcybiskup José H. Gomez,  wyraził głębokie ubolewanie: „Z całego serca przepraszam za każdy z tych tragicznych incydentów”. Dodał również: „Mam nadzieję, że ta ugoda przyniesie choć odrobinę uzdrowienia osobom, które musiały znosić cierpienie z powodu tych przerażających czynów”.

Ugoda została osiągnięta po miesiącach intensywnych negocjacji między adwokatami 1353 ofiar a archidiecezją.

„Nie ma sumy, która mogłaby w pełni zrekompensować ból i cierpienie tych odważnych ludzi, którzy przez dekady żyli w ciszy z traumą nadużyć. Sprawiedliwość tkwi jednak w pociągnięciu winnych do odpowiedzialności” — stwierdzili adwokaci w oświadczeniu.

To porozumienie wieńczy trwającą od ćwierćwiecza batalię prawną związaną z największą archidiecezją katolicką w Stanach Zjednoczonych. W ramach ugody, powodowie będą mogli uczestniczyć w procesie podziału kwoty, która zostanie rozdzielona między wszystkie ofiary.

Archidiecezja Los Angeles ma już długą historię wypłat odszkodowań. Wcześniej wypłaciła 740 milionów dolarów w ramach innych ugód, co łącznie, z uwzględnieniem nowej kwoty, przekroczy 1,5 miliarda dolarów.

Prawnik Morgan Stewart, który nadzorował negocjacje, podkreślił, że jest to największa ugoda w historii amerykańskiego Kościoła w sprawie molestowania seksualnego dzieci. „Te osoby przeżyły dekady bólu i cierpienia po tych straszliwych wydarzeniach. Wiele z nich zmarło, a czas biegnie nieubłaganie. Nadszedł moment, aby zamknąć ten bolesny rozdział” — powiedział Stewart.

Ugoda zostanie sfinansowana z funduszy archidiecezji, jej rezerw, a także z kredytów bankowych. Część kosztów pokryją również niektóre zgromadzenia zakonne i inne podmioty związane ze sprawą. Archidiecezja podkreśla, że nie tylko zobowiązała się do wypłaty odszkodowań, ale także wdrożyła szereg reform mających na celu lepszą ochronę wiernych i zapobieganie takim incydentom w przyszłości.

 

Źródło: npr
Foto: Archidiecezja Los Angeles
Czytaj dalej

Kościół

40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – wyjątkowa wystawa w Warszawie

Opublikowano

dnia

Autor:

Z okazji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie przygotowano niezwykłą wystawę „Prawda i Wolność”.

Śmierć ks. Jerzego w październiku 1984 r. wstrząsnęła całą Polską, skłaniając władze PRL do zorganizowania pokazowego procesu sprawców. Wystawa przybliża duchowy portret tego niezłomnego kapłana, który poświęcił życie w walce o prawdę i wolność, m.in. poprzez fotografie z jego działalności, w tym mało znane zdjęcia z lat 70. i 80.

Ekspozycja, otwarta do 15 grudnia 2024 r., przenosi nas w realia jego życia – od domu rodzinnego w Okopach, przez trudne chwile służby wojskowej, po działalność w „Solidarności”.

Znajdują się tu dzieła współczesnych artystów, takich jak Jacek Sroka i Jan Lebenstein, ukazujące walkę narodu o wolność oraz tragiczne losy samego kapłana, którego śmierć symbolizuje wymownie wizualizacja Tomasza Tatarczyka pod tytułem „Łódź Charona”.

Wystawie towarzyszą także prelekcje, spotkania z historykami oraz pokazy filmowe.

Więcej informacji: [Muzeum Archidiecezji Warszawskiej](https://maw.art.pl/exhibition/prawda-i-wolnosc-ksiadz-jerzy-popieluszko/)

Family News Service

 

Foto: Mirek Krajewski / Family News Service
Czytaj dalej

Kościół

Papieskie celebracje w listopadzie i grudniu

Opublikowano

dnia

Autor:

7 celebracji z udziałem Papieża Franciszka zaplanowanych jest w listopadzie i pierwszej połowie grudnia br. W wykazie opublikowanym przez watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych nie ma jeszcze informacji na temat celebracji Świąt Bożego Narodzenia oraz uroczystości inauguracji Roku Jubileuszowego.

4 listopada o godz. 11.00 w Bazylice św. Piotra zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych w tym roku biskupów i kardynałów. Papież będzie modlił się w ich intencji przy głównym ołtarzu (Cathedra Petri) watykańskiej świątyni.

17 listopada, w 33. niedzielę zwykłą, w Kościele katolickim będzie obchodzony VIII Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez Ojca Świętego jako wezwanie do większej wrażliwości na los najbardziej potrzebujących i przypomnienie, że są oni ważną częścią społeczeństw i wspólnoty wierzących. Głównym punktem tegorocznych obchodów, których hasło brzmi: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5) będzie Msza św. z udziałem Papieża, odprawiona o godz. 10.00 w Bazylice św. Piotra.

24 listopada, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, kiedy Kościół obchodzi uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, diecezje na całym świecie zaproszone są również do przeżywania Światowego Dnia Młodzieży (który do 2021 r. był obchodzony w Niedzielę Palmową). Tegoroczny XXXIX ŚDM obchodzony jest pod hasłem „Ci, co zaufali Panu, idą bez znużenia (por. Iz 40, 31)”, a Ojciec Święty odprawi w tym dniu Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godz. 9.30.

7 grudnia (a nie, jak pierwotnie informowano 8 grudnia) odbędzie się Zwyczajny Konsystorz Publiczny, 10 zwołany przez Papieża Franciszka. Tego dnia Ojciec Święty wyniesie 21 duchownych do godności kardynalskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 w Bazylice św. Piotra.

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Ojciec Święty, wspólnie z kolegium kardynalskim odprawi Mszę św. w Bazylice św. Piotra. Tego samego dnia o godz. 16.00 uda się na Plac Hiszpański, aby tradycyjnie modlić się tam przy figurze Niepokalanej.

12 grudnia, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe, Ojciec Święty będzie sprawował Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godz. 18.00. W celebracji tej każdego roku licznie uczestniczą wierni z Meksyku i krajów latynoamerykańskich.

Vatican News

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu