Połącz się z nami

News USA

Premiera filmu „Rust” na polskim festiwalu będzie hołdem dla Halyny Hutchins 3 lata po tragicznej śmierci

Opublikowano

dnia

Trzy lata po tragicznym incydencie na planie filmu „Rust”, w którym zginęła operatorka Halyna Hutchins, produkcja ma doczekać się swojej światowej premiery. Film zostanie zaprezentowany pod koniec listopada 2024 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage w Polsce. Wydarzenie będzie poświęcone upamiętnieniu Hutchins, a jej tragiczna historia ma być kluczowym punktem festiwalu.

Do tragedii doszło w październiku 2021 roku, kiedy podczas prób na planie filmowym w Nowym Meksyku Alec Baldwin, główny aktor i producent filmu, użył rekwizytu – broni, która niespodziewanie wystrzeliła ostrą amunicją.

W wyniku tego wypadku śmiertelnie postrzelona została 42-letnia Halyna Hutchins, a reżyser filmu Joel Souza został ranny. Tragedia ta wstrząsnęła światem filmowym i wywołała dyskusje na temat bezpieczeństwa na planach filmowych.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage, który od lat przyciąga wybitnych operatorów filmowych z całego świata, stanie się miejscem, gdzie po raz pierwszy widzowie zobaczą ukończony film „Rust”. Organizatorzy poinformowali, że pokaz ten będzie nie tylko premierą, ale przede wszystkim hołdem złożonym Halynie Hutchins.

Podczas festiwalu odbędzie się również specjalny panel dyskusyjny, w którym wezmą udział reżyser Joel Souza, operatorka Bianka Cline, która przejęła pracę Hutchins po jej śmierci, oraz Stephen Lighthill, mentor Hutchins z Amerykańskiego Instytutu Filmowego (AFI).

Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu, podkreślił, jak ważna była dla Hutchins społeczność festiwalu Camerimage.

„Wiedzieliśmy, że nasze wydarzenie było dla niej ważne i że czuła się jak w domu wśród operatorów filmowych z całego świata, którzy od ponad 30 lat spotykają się na Camerimage” — powiedział Żydowicz. „Podczas festiwalu w 2021 roku uczciliśmy pamięć Halyny chwilą ciszy, a panel operatorów omówił kwestie bezpieczeństwa na planach filmowych. Teraz, po raz kolejny, będziemy mieli okazję uczcić jej pamięć i kontynuować te ważne rozmowy.”

Halyna Hutchins z aktorami filmu „Rust”

Podczas festiwalu Camerimage historia Hutchins zostanie również wykorzystana jako punkt wyjścia do szerszej dyskusji na temat roli kobiet w kinematografii oraz ich wkładu w sztukę filmową. Panel dyskusyjny skupi się także na problematyce bezpieczeństwa na planach filmowych, co zyskało nowy wymiar po tragicznych wydarzeniach na planie filmu „Rust”.

Film bez scen tragicznego wypadku

Zdjęcia do „Rust” zostały wznowione i zakończone w Montanie w 2023 roku, a Bianka Cline dołożyła starań, aby zachować unikalny styl wizualny, który Hutchins nadawała produkcji.

Souza, reżyser filmu, w sierpniowym wywiadzie dla Vanity Fair zaznaczył, że film nie będzie zawierał scen nakręconych przed tragicznym wypadkiem. „Nie tylko nie zawarliśmy tej sceny, ale także kilku innych rzeczy, które do niej prowadziły” — powiedział Souza, podkreślając, że nie zamierza do tego wracać.

Halyna Hutchins

Prawne konsekwencje i odpowiedzialność za wypadek

Tragedia na planie filmu „Rust” wywołała szereg pytań o to, jak doszło do załadowania broni ostrą amunicją.

Osoba zajmująca się bronią na planie filmowym, Hannah Gutierrez-Reed, została skazana na 18 miesięcy więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci, gdyż prokuratorzy uznali, że działała w sposób lekkomyślny i zaniedbała swoje obowiązki.

Sprawa Baldwina, który również stanął przed sądem, została ostatecznie umorzona w lipcu 2023 roku z powodu braku wystarczających dowodów.

Matthew Hutchins, wdowiec po Halynie, zawarł ugodę z Baldwinem i producentami filmu, na mocy której objął funkcję producenta wykonawczego filmu „Rust”. W ramach tej ugody, film mógł zostać ukończony i teraz znajdzie swoją publiczność, mimo że jego historia na zawsze będzie naznaczona tragicznymi wydarzeniami.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, Josh Hopkins/Instagram

News Chicago

Plenerowa instalacja „Lumenaura” rozświetli centrum Aurory już dzisiaj

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 4 października do 1 listopada Aurora będzie gospodarzem instalacji artystycznej, która idealnie pasuje do jej przydomku – Miasto Świateł. „Lumenaura”, plenerowa wystawa oparta na świetle i dźwięku, odbędzie się w centrum miasta, obejmując interaktywną sztukę uliczną, rozrywkę na żywo, futurystyczne mapowanie projekcyjne i wiele więcej.

Bezpłatne, trwające miesiąc wydarzenie będzie obejmowało również trzydniowe obchody weekendowe od 11 do 13 października. Weekend festiwalu „Lumenaura” obejmie najnowocześniejszy pokaz dronów, rozrywkę na żywo, wędrownych artystów, sztukę uliczną na żywo, food trucki, ogródek piwny i warsztaty.

Podobne festiwale odbyły się w Cincinnati, Baltimore i Scottsdale w Stanach Zjednoczonych, a także na arenie międzynarodowej; we Francji, Niemczech i Australii.

Wśród instalacji znajduje się „The Sonic Runway”– korytarz 23 łuków wyłożonych diodami LED, który przekształca sygnały audio w wzory świetlne z prędkością dźwięku, oraz „The Pool”, interaktywne pole koncentrycznych kręgów, które tworzą świetlny krajobraz, po którym odwiedzający mogą biegać, chodzić, tańczyć, skakać i bawić się, generując nieskończoną liczbę zmian w kolorach.

W ciągu miesiąca w pobliżu „Sonic Runway” odbędzie się wiele bezpłatnych i interaktywnych zajęć przyjaznych rodzinom.

Będą to okazje do robienia zdjęć i spotkań z postaciami filmowymi, występy DJ-ów hip-hopowych, Taylor Swift Dance Party Nights, pokaz bezpieczeństwa publicznego z Aurora Police Department, Aurora Fire Department i Aurora Emergency Management Agency, a także minizoo z Phillips Park Zoo, sesje tańca na linie z Saddle Up Aurora i wiele innych.

Więcej o wystawie Lumenaura można przeczytać na stronie internetowej.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Jordan Laboucane, JR East
Czytaj dalej

News Chicago

W sobotę odbędzie się uroczyste odsłonięcie murali Art on the Fox w Batavii

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Batavii wkrótce będą mogli podziwiać nową publiczną instalację artystyczną podczas spaceru wzdłuż nadrzecznej promenady. Dziesięciu lokalnych artystów zamieniło zadeskowane okna po wschodniej stronie Jeffrey D. Schielke Government Center w murale z widokiem na rzekę Fox i Batavia Riverwalk.

Społeczność jest zaproszona na wydarzenie odsłaniające pierwszą serię murali Art on the Fox na ratuszu w sobotę 5 października od 11:00AM do 1:00PM w centrum, przy 100 N. Island Ave. Uroczystość obejmie kawę, przekąski, rozdawanie roślin i możliwość spotkania się z artystami.

Projekt jest inicjatywą Batavia Public Art Initiative, The Conservation Foundation i miasta Batavia. Lokalni artyści złożyli propozycje projektów dla każdego z okien, które zostały ocenione przez liderów projektu, którzy wybrali 10 finalistów do namalowania murali.

Każdy mural ma na celu połączenie widzów z pięknem, znaczeniem i różnorodnością rzeki Fox oraz społeczności, przez które przepływa.

Program Art of the Fox Fundacji Konserwacji ma na celu podkreślenie wartości i wyjątkowości rzeki Fox, a jednocześnie celebrowanie różnorodnych lokalnych głosów i łączenie ludzi z miejscem i naturą.

Aby uzyskać więcej informacji o projekcie lub przekazać darowiznę na rzecz inicjatywy, odwiedź stronę theconservationfoundation.org/2024-art-of-the-fox lub waterstreetstudios.org/public-art.

Źródło: dailyherald
Foto: The Conservation Foundation, Water Street Studios
Czytaj dalej

News Chicago

„An Act of God” w Teatrze Paramount to „boska komedia”, która daje do myślenia

Opublikowano

dnia

Autor:

Bóg postanawia przynieść ludziom 10 nowych przykazań. To pomysł Davida Javerbauma, amerykańskiego twórcy znanego między innymi z serialu „The Kominsky Method”. Napisał on także „boską komedię” pt. „An Act of God”. Teatr Paramount w Aurorze od wczoraj wystawia ją na scenie.

Jakiego Boga zobaczymy w sztuce Davida Javerbauma „An Act of God”? Czy będzie dobrze wszystkim znanym, surowym starcem z listą wymagań? Czy może ma nam do zaproponowania coś nowego? Rozśmieszy czy skłoni do myślenia?

David Javerbaum, amerykański producent i pisarz komediowy, zdobył 13 nagród Emmy. „An Act of God” to sztuka, która zrodziła się z prowadzonego przez niego konta na Tweeterze, która wiosną 2015 została wystawiona na Broadway’u z Jimem Parsonsem w roli głównej.

Do tej pory doczekała się ponad 100 inscenizacji w 20 krajach i 11 językach.

Bóg dostaje drugą szansę, by rozdać nam wszystko — dostarczając przepisów na życie z dodatkiem sarkastycznego komentarza społecznego. Czekałeś całe życie, ale kiedy Bóg w końcu przemówi, ale możesz być zaskoczony tym, co ma do powiedzenia!

Widzowie powinni być przygotowani na to, że ich założenia zostaną zakwestionowane, podczas gdy Bóg poprowadzi ich przez doktrynę religijną, dylematy moralne i ich własne ludzkie słabości, łącząc satyrę i niepoprawne poczucie humoru.

Sztuka „An Act of God” będzie grana w Teatrze Paramount w Aurorze do 10 listopada. Bilety można kupić tutaj. Uwaga – szybko znikają!

Sztuce będzie towarzyszyło tłumaczenie na język migowy American Sign Language w piątek, 8 listopada o godzinie 8.00 p.m.

Źródło: Paramount Theatre
Foto: Paramount Theatre
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu