News USA
Apel biskupa do kobiet rozważających aborcję: „Idźcie do dowolnego kościoła katolickiego”
Spór o prawa pro-life, stanowisko Donalda Trumpa, wzrost liczby aborcji i procesy sądowe – podsumowanie najnowszych wydarzeń w USA dotyczących aborcji i praw dotyczących nienarodzonych dzieci przedstawia Ojciec Paweł Kosiński SJ.
W odpowiedzi na decyzję sądu uchylającą prawo pro-life w Georgii, które chroniło nienarodzone dzieci od szóstego tygodnia ciąży, biskup Savannah, Stephen Parkes, wyraził głębokie rozczarowanie i obawy o przyszłe konsekwencje tej decyzji:
Biskup Parkes podkreślił, że aborcja nie tylko niszczy niewinne życie, ale również wyrządza poważne szkody psychiczne i fizyczne kobietom, które się jej poddają.
Biskup pochwalił również decyzję Prokuratora Generalnego Georgii, Chrisa Carra, który odwołał się od orzeczenia do Sądu Najwyższego stanu. Zaznaczył jednak, że choć prawa pro-life są ważne, to nie są one trwałe, dlatego katolicy muszą kontynuować działania na rzecz „kultury życia”, oferując pomoc i wsparcie kobietom rozważającym aborcję.
Trump zapowiada weto wobec federalnych zakazów aborcji
We wtorek Donald Trump jasno zadeklarował, że zawetuje każdy federalny zakaz aborcji, który trafi na jego biurko. W poście na mediach społecznościowych napisał: „Nie poparłbym federalnego zakazu aborcji pod żadnymi okolicznościami i zawetowałbym go”.
To pierwsza taka bezpośrednia deklaracja Trumpa, który wcześniej wspierał pozostawienie decyzji w sprawie aborcji stanom. Dodał, że popiera wyjątki od zakazu aborcji w przypadkach gwałtu, kazirodztwa i zagrożenia życia matki.
Były prezydent wrócił też uwagę, że Demokraci, tacy jak wiceprezydent Kamala Harris, popierają „radykalne stanowisko” w sprawie aborcji w późnym etapie ciąży, co nazwał „możliwością egzekucji po urodzeniu”.
Wzrost liczby aborcji w Ohio w 2023 roku
W Ohio odnotowano wzrost liczby aborcji w 2023 roku, według raportu stanowego Departamentu Zdrowia. Liczba przeprowadzonych aborcji wyniosła 22 000, co stanowi wzrost w porównaniu do 18 488 aborcji z 2022 roku.
Wzrost ten nastąpił po październikowym głosowaniu w Ohio, które zatwierdziło poprawkę konstytucyjną uchylającą prawo chroniące nienarodzone dzieci od szóstego tygodnia ciąży i ustanowiło prawo do aborcji aż do 20. tygodnia ciąży. Większość aborcji, bo aż 63%, przeprowadzono w pierwszych dziewięciu tygodniach ciąży, a prawie połowa aborcji dotyczyła kobiet czarnoskórych.
Raport pokazał także, że zażycie tabletki aborcyjnej mifepriston stanowiło 45% wszystkich aborcji, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do lat wcześniejszych, kiedy dominowała metoda chirurgiczna.
Kalifornia pozwana za cenzurę centrów ciążowych
Kalifornia została pozwana przez organizację Alliance Defending Freedom (ADF) w związku z próbami Prokuratora Generalnego stanu, Roba Bonty, ograniczenia działalności centrów ciążowych promujących odwracanie skutków pigułek aborcyjnych.
ADF twierdzi, że działania Bonty naruszają prawa do wolności słowa i stanowią dyskryminację poglądów. Pigułka aborcyjna, stosowana w chemicznej aborcji, działa poprzez zablokowanie progesteronu, co uniemożliwia rozwój ciąży. Procedura „odwrócenia” polega na podaniu dodatkowego progesteronu, co w niektórych przypadkach może uratować ciążę.
Prokurator Bonta twierdzi, że promowanie odwracania aborcji jest „fałszywe i wprowadzające w błąd” oraz zagraża zdrowiu kobiet. ADF argumentuje, że kobiety zasługują na pełną informację o dostępnych opcjach, szczególnie jeśli chcą zmienić swoją decyzję dotyczącą aborcji.
Źródło: cna
Foto: istock/ Andrii Bicher/Nadzeya Haroshka/ohd izzuan/
News USA
Zmarła Rita Marker – pionierka w obronie praw pacjentów i przeciwniczka eutanazji
30 października 2024 roku, w wieku 83 lat, zmarła Rita Marker, wybitna obrończyni praw pacjentów i wieloletnia przeciwniczka eutanazji oraz wspomaganego samobójstwa. Aktywistka poświęciła swoje życie walce o ochronę najsłabszych i zwiększanie świadomości na temat etycznych aspektów opieki na końcu życia. Kościół katolicki od dawna wspiera opiekę paliatywną w obliczu nieuleczalnej choroby i bólu, przypomina Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Rita Marker, wychowana w Steubenville w stanie Ohio, była żarliwą katoliczką, której życie odzwierciedlało silne wartości rodzinne i wiarę. Z mężem, Mike’em, spędziła 60 lat małżeństwa, a ich zaangażowanie zostało docenione przez św. Jana Pawła II, który mianował ich członkami Papieskiej Rady ds. Rodziny.
Jej droga ku aktywizmowi zaczęła się od uczestnictwa w międzynarodowej konwencji na temat prawa do śmierci w Europie, która wzbudziła jej głębokie obawy. To doświadczenie zainspirowało Marker i jej męża do założenia Międzynarodowej Grupy Zadaniowej ds. Przeciwdziałania Eutanazji, później przemianowanej na Radę Praw Pacjenta.
Rita przez dekady była liderką tej organizacji, pełniąc funkcję dyrektora wykonawczego aż do początku 2024 roku.
Liderka na scenie międzynarodowej
Rita Marker była nie tylko liderką organizacji, ale także autorką i mówczynią, która poświęciła swoje życie walce przeciwko wspomaganemu samobójstwu. Jej książka z 1995 roku „Deadly Compassion: The Death of Ann Humphry and the Truth About Euthanasia” stała się ważnym głosem w debacie nad prawami pacjentów i eutanazją.
Opowiadając historię samobójstwa Ann Humphry, Marker przedstawiła swoje przemyślenia na temat zagrożeń związanych z legalizacją wspomaganego umierania i ludzkich kosztów tej praktyki.
Rita Marker znana była z nieustępliwości. Przezwyciężyła własne obawy, takie jak trema i strach przed lataniem, aby występować na konferencjach i spotkaniach na całym świecie. Jej głos brzmiał zarówno w programach radiowych, jak i telewizyjnych, w tym w „EWTN Pro-life Weekly”, gdzie edukowała i ostrzegała przed skutkami prawnymi i etycznymi wspomaganego samobójstwa.
Wykształcenie prawnicze jako narzędzie walki
Mimo że Rita Marker posiadała już tytuł magistra muzyki, zdała sobie sprawę, jak ważna jest wiedza prawnicza w skutecznej obronie praw pacjentów. Studiowała prawo, jednocześnie pracując na pełen etat, i zdała egzamin adwokacki w Kalifornii za pierwszym podejściem.
Dzięki tej wiedzy mogła lepiej analizować nowe projekty ustaw, przygotowywać argumenty prawne oraz kształtować strategie przeciwdziałania przepisom sprzyjającym wspomaganemu samobójstwu.
Niestrudzona obrończyni najsłabszych
Rita Marker zawsze miała na celu ochronę najbardziej bezbronnych pacjentów przed potencjalnym przymusem czy wykorzystaniem wynikającym z ustawodawstwa dotyczącego eutanazji.
Dzięki Radzie Praw Pacjenta oferowała informacje i praktyczne wsparcie, pomagając ludziom zabezpieczać się na wypadek trudnych decyzji medycznych, poprzez edukację. Współpracowała z liderami opieki paliatywnej, aby promować alternatywy oparte na holistycznym podejściu do leczenia bólu i wspierania pacjentów w ich ostatnich chwilach.
Wspomnienia współpracowników
Jason Negri, prawnik i współpracownik Rady Praw Pacjenta, wspomina Marker jako osobę, która wpłynęła na jego karierę i była mentorką. „Rita była pionierką, a jej praca przez ostatnie 30 lat zaowocowała licznymi zwycięstwami na rzecz osób w trudnych sytuacjach medycznych” — powiedział Negri.
Rita Marker pozostawiła po sobie dziedzictwo nie tylko jako niezłomna działaczka, ale także jako kochająca matka, babcia i prababcia. Pozostawiła siedmioro dzieci oraz liczne wnuki i prawnuki, które będą pamiętać ją jako osobę pełną miłości, siły i poświęcenia dla spraw, które uznawała za słuszne.
Źródło: cna
Foto: YouTube
Kościół
Episkopat USA: gratulacje dla Trumpa, niepokój po referendach ws. aborcji
Mamy szczęście żyć w demokracji, cieszymy się z możliwości pokojowej zmiany rządów – mówi przewodniczący Episkopatów USA, komentując w Radiu Watykańskim rezultaty wyborów prezydenckich. Złożył też gratulacje Donaldowi Trumpowi, zastrzegając, że Kościół nie jest związany z żadną partią polityczną. Bez względu na to, kto zajmuje Biały Dom lub ma większość na Kapitolu, nauczanie Kościoła pozostaje niezmienne – dodał abp Timothy Broglio
Przyznał on, że biskupi z niecierpliwością czekają na podjęcie współpracy z nowo wybranymi przedstawicielami narodu. Przypomniał, że obowiązkiem chrześcijan i Amerykanów jest traktować się nawzajem z miłością i szacunkiem, nawet jeśli nie zgadzają się co do konkretnych sposobów realizacji polityki publicznej.
„Jako naród obdarzony wieloma darami, musimy również troszczyć się o tych, którzy żyją poza naszymi granicami i chętnie oferować pomoc wszystkim” – dodał przewodniczący Episkopatu.
Aborcja generuje przemoc
Podkreślił, że główną troską biskupów jest godność osoby ludzkiej, „od łona matki aż po grób”. Zauważył, że sporym wyzwaniem jest liberalizacja aborcji w niektórych stanach, które przy okazji wyborów prezydenckich przeprowadziły referenda w tej sprawie.
Zdaniem abp. Broglio trend ten wpływa również na wzrost przemocy w amerykańskim społeczeństwie. Aborcyjne prawa sugerują bowiem ludziom, że mają prawo decydować o tym, kto może żyć, a kto ma umrzeć. To także dewaluuje godność osoby ludzkiej – podkreśla przewodniczący episkopatu, dodając, że w takiej sytuacji trzeba wychowywać ludzi, przekonywać ich, by dostrzegli światło Ewangelii.
Wyzwanie ubóstwa i migracji
Wśród innych wyzwań, jakie stają dziś przed Stanami Zjednoczonymi wskazuje on również na sytuację ludzi ubogich, którzy żyją na marginesie społeczeństwa lub są bezdomni. Przypomniał ponadto, że amerykańscy biskupi już od kilkudziesięciu lat opowiadają się za reformą przepisów imigracyjnych. Abp Broglio przyznał zarazem, że najskuteczniejszym sposobem na rozwiązanie kryzysu migracyjnego jest pomoc krajom, z których ludzie emigrują.
Autor: Krzysztof Bronk i Devin Watkins/Watykan
Foto: YouTube
News USA
3 stany usuną tradycyjną definicję małżeństwa ze swoich konstytucji
Podczas wyborów w 2024 roku mieszkańcy Kalifornii, Kolorado, oraz Hawajów zdecydowali się na uchylenie zapisów konstytucyjnych definiujących małżeństwo jako związek między jednym mężczyzną a jedną kobietą. Te zmiany są sprzeczne z nauką Kościoła, podkreśla Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Zmiany w konstytucjach stanowych mają przede wszystkim charakter symboliczny, ponieważ od 2015 roku, na mocy decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Obergefell v. Hodges, małżeństwa osób tej samej płci są legalne we wszystkich stanach USA. Jednak uchylenie zapisów konstytucyjnych z Kalifornii, Kolorado i Hawajów to kolejny krok w kierunku pełnej akceptacji równości małżeństw.
Kalifornijczycy zdecydowaną większością głosów (61% do 38%) uchylili tradycyjną definicję małżeństwa w swojej konstytucji. Nowe przepisy nie tylko usuwają definicję związku jako wyłącznie heteroseksualnego, ale również wprowadzają małżeństwo jako „podstawowe prawo” do stanowej konstytucji.
Gubernator Gavin Newsom, Planned Parenthood Affiliates of California oraz American Civil Liberties Union of Northern California otwarcie poparli tę inicjatywę.
Kalifornijskie ustawodawstwo spotkało się z ograniczoną krytyką. Biskupi katoliccy stanu nie zajęli formalnego stanowiska, jednak grupy takie jak California Family Council wyraziły obawy, że mogą one prowadzić do zmian społecznych, które podważą tradycyjną strukturę małżeństwa.
W Kolorado aż 63% wyborców poparło usunięcie definicji małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą.
Chociaż inicjatywa zatytułowana „Ochrona wolności małżeństwa” wzbudziła sprzeciw części katolickich biskupów i konserwatywnych działaczy, brak zorganizowanej kampanii przeciwników sprawił, że zmiany zostały wprowadzone bez poważniejszych przeszkód. Kongresmen stanowy Scott Bottoms oraz biskupi katoliccy z Kolorado podkreślali potrzebę ochrony tradycyjnych wartości rodzinnych.
Według wyników głosowania na Hawajach, około 66% wyborców opowiedziało się za „tak” dla Poprawki 1, znoszącej obecną definicję małżeństwa, przy wymaganym progu poparcia ustalonym na 51%.
Podobnie jak w Kalifornii i Kolorado, zwolennicy zmian na Hawajach, w tym American Civil Liberties Union of Hawaii i Partia Demokratyczna Hawajów, aktywnie wspierali inicjatywę. Biskupi katoliccy Hawajów nie zajęli stanowiska, co podkreśla stosunkowo niewielką skalę zorganizowanej opozycji.
Kontekst społeczny i religijny
Zmiany te są odzwierciedleniem szerszych tendencji w USA, gdzie zgodnie z badaniem Pew Research z 2023 roku 63% Amerykanów popiera legalność małżeństw jednopłciowych. Poparcie to rośnie od 2004 roku, utrzymując się na stabilnym poziomie od 2017 roku.
Choć Kościół katolicki akcentuje potrzebę szacunku wobec osób homoseksualnych, podkreśla wyjątkowość małżeństwa kobiety i mężczyzny. Dokument „Formowanie sumień dla wiernego obywatelstwa” amerykańskich biskupów podkreśla znaczenie rodziny jako podstawowej jednostki społecznej, wzywając do jej ochrony i wzmocnienia.
Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Jacob Wackerhausen/
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA3 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago2 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA2 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News Chicago3 tygodnie temu
Będziemy jeździć wolniej o 5 mph po ulicach Chicago? Burmistrz Johnson jest za
-
News USA1 tydzień temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago po raz 10-ty liderem w rankingu najbardziej „szczurzych” miast w USA. Fuj