Połącz się z nami

Kultura

Rzym: Caravaggio na wyciągnięcie ręki

Opublikowano

dnia

Rzym kojarzy się cudzoziemcom przede wszystkim z zabytkami starożytnej czy też sakralnej architektury, słynnymi na całym świecie miejscami. Jak mówią jednak sami Rzymianie – dosłownie w każdym miejscu Wiecznego Miasta możemy zetknąć się z bezcennymi skarbami kultury oraz sztuki, skrytymi często w wydawałoby się zwyczajnych miejscach. Tak jest chociażby z Caravaggiem, którego 453. rocznicę urodzin obchodzimy w niedzielę 29 września, i jego najsłynniejszymi dziełami.

Przepiękny plac Piazza Navona, wyjątkowy, zachowany od starożytności Panteon – to oczywiście miejsca obowiązkowe do odwiedzenia dla każdego turysty w Rzymie. Idąc od jednego tego miejsca do drugiego warto pamiętać, że przemierzamy okolice, które kilka wieków wcześniej od 1594 do 1606 roku przemierzał Caravaggio, kiedy przebywał w Rzymie i tworzył tu swoje wspaniałe dzieła. Widział te same ściany, wdawał się tam w uliczne burdy, obserwował ludzi, poszukując modeli do swych obrazów, tworzył i mieszkał.

„Madonna Pielgrzymów” u Świętego Augustyna

Odkrywanie śladów Caravaggia, który zrewolucjonizował malarstwo europejskie, wprowadzając do niego grę światła i cienia, można zacząć od okolic Piazza Navona, na którym artysta bywał zapewne codziennie i odwiedzenia kościoła św. Augustyna. Kościół znajduje się niedaleko gmachu Senatu przy Piazza di sant’Agostino. Pod koniec sierpnia 2024 roku świątynię odwiedził papież Franciszek, modląc się tam przy relikwiach Świętej Moniki, matki doktora Kościoła.

Papież modlił się wtedy jeszcze w innym miejscu w tym kościele – przed obrazem „Madonna pielgrzymów” (Madonna dei Pellegrini), jednym z najbardziej znanych arcydzieł Caravaggia, datowanym na lata 1604-1606. Znajduje się on w kaplicy Cavalettich, w lewej nawie kościoła. Warto do specjalnej puszki umieszczonej przy kaplicy wrzucić monetę 1 euro, by obraz został oświetlony. To dopiero pozwoli dostrzec wspaniałą grę światła i cienia na obrazie.

Sam obraz Madonny Pielgrzymów wywołał zresztą niemały skandal, kiedy został wywieszony w bocznej nawie kościoła św. Augustyna. Przedstawia Madonnę z dużym już Dzieciątkiem na rękach, stojącą ze skrzyżowanymi nogami – co współcześni uznali za nazbyt frywolny gest. Przed nią klęczą pielgrzymi – notable, którzy zamówili obraz, ale przedstawieni w brudnych ubraniach biedaków, z kijami w dłoniach, boso, z brudnymi piętami. W dodatku w postaci Madonny współcześni odnajdywali twarz znanej w Rzymie kurtyzany Leny.

Caravaggio był malarzem realistą, obserwował pielgrzymów licznie przybywających do Rzymu w roku jubileuszu A.D. 1600 i widział, jak wyglądają, w jakich strojach przybywają. W dodatku był awanturnikiem i w pewnym sensie człowiekiem ulicy. Na pobliskim Piazza Navona, gdzie zapewne widywał Lenę, wdawał się też w awantury uliczne. Odwiedzał też pobliski szpital dla ubogich, by obserwować anatomię ludzką.

Madonna Pielgrzymów

Mecenat kardynała Del Monte

Dwunastoletni pobyt Caravaggia w Rzymie koncentrował się w okolicy, w której położony jest kościół św. Augustyna. Nieopodal, przy ulicy Rinascimento, również w pobliżu Piazza Navona znajduje się pałac Medyceuszy, w którym mieści się obecnie siedziba Senatu. W czasie, kiedy Caravaggio przebywał w Rzymie, pałac był wynajmowany przez kardynała Del Monte, miłośnika sztuki. Ten doceniając nowatorstwo malarstwa Caravaggia zaprosił artystę, by tworzył na jego dworze. Caravaggio przez dwa lata – do 1601 roku – mieszkał w pałacu, gdzie kształcił się również w dziedzinie muzyki.

I właśnie za przyczyną kardynała Del Monte namalował swoje kolejne wielkie arcydzieła, które można podziwiać w położonym nieopodal kościele San Luigi dei Francesi, położonym zaledwie 100 metrów od Senatu. Caravaggio za poparciem kardynała Del Monte otrzymał zadanie dokończenia malowania znajdującej się w lewej nawie kaplicy Contarelli przed jubileuszem 1600 roku. To tam umieścił cykl swoich słynnych dzieł dotyczących Świętego Mateusza. Warto więc tam wstąpić, by podziwiać obrazy: „Św. Mateusz z aniołem”, „Powołanie św. Mateusza” oraz „Męczeństwo św. Mateusza”.

Św. Mateusz i Anioł

Adres znaleziony dzięki sądowej rozprawie

Inne dzieła Caravaggia można podziwiać w miejscach oddalonych nieco dalej od rejonu Piazza Navona i Senatu. „Nawrócenie Świętego Pawła” czy „Męczeństwo Świętego Piotra” Caravaggia znajdziemy w położonym przy Piazza del Popolo 12 kościele Santa Maria del Popolo. Inne słynne dzieła artysty, choćby „Chłopiec z koszem owoców” można oglądać w Galerii Borghese. Jeszcze inne znajdziemy w Galerii Barberini czy Muzeach Watykańskich, a także w innych galeriach.

Wróćmy jednak do okolic Piazza Navona i miejsc, które Caravaggio przemierzał codziennie. W położonym pół kilometra od kościoła wąskim zaułku przy Vicolo del Divino Amore pod numerem 21, na 1. piętrze Caravaggio mieszkał w latach 1604-1605. Dziś to miejsce jest ciągiem niskich kamieniczek połączonych ze sobą. Miejsce, w którym mieszkał artysta oznaczone jest tablicą.

Skąd wiadomo, ze to na pewno adres, pod którym mieszkał Caravaggio? Z akt sadowych. Artysta, który często wdawał się w bójki i wielokrotnie był notowany przez policję po jednej z awantur uciekł z Rzymu, nie płacąc czynszu za wynajem mieszkania. Właścicielka zgłosiła to na policję, odbyła się też sprawa sądowa, podczas której kobieta dokładnie podała adres i okres, w jakim malarz przebywał w tym mieszkaniu. W archiwach rzymskich odnaleziono te dokumenty.

Dom Caravaggia na Vincolo del Divino Amore

Dotknąć drzwi Caravaggia

Idąc dosłownie 30 metrów dalej uliczką Nicolo del Divino Amore można dostrzec wejście do jednego z mieszkań, którego kamienne odrzwia przypominają dokładnie obramowanie drzwi, w których stoi Madonna na obrazie „Madonna dei Pellegrini”. Być może to właśnie w tych drzwiach stała modelka pozując do słynnego obrazu Caravaggia.

Taki jest Rzym, w którym nie tylko ślady Caravaggia, ale i wiele innych niezwykłych i przepięknych można nie tylko oglądać, ale i dotykać.

Family News Service

 

Foto: wikimedia, W. Rogacin

News USA

Han Kang z Południowej Korei laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2024r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak ogłoszono w czwartek, Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2024 rok otrzymała południowokoreańska pisarka Han Kang za swoją „intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”. Ogłoszenie to stanowi historyczny moment, ponieważ Han jest pierwszą południowokoreańską autorką uhonorowaną tą prestiżową nagrodą.

53-letnia Han Kang rozpoczęła swoją literacką drogę od poezji, publikując pierwsze wiersze w południowokoreańskim magazynie. W 1995 roku zadebiutowała jako autorka prozy zbiorem opowiadań, jednak największe uznanie przyniosły jej dłuższe formy, takie jak powieści.

Jej najsłynniejsza powieść, pt. „Wegetarianka”, była jednym z pierwszych jej dzieł przetłumaczonych na język angielski. Ta opowieść o młodej kobiecie, która po przeżyciu makabrycznych koszmarów o ludzkim okrucieństwie postanawia prowadzić „roślinne” życie, zdobyła Man Booker International Prize w 2016 roku i przyniosła Han Kang międzynarodową sławę.

Chociaż Han Kang często opisuje kobiece postacie, jej narracja często prowadzona jest z perspektywy mężczyzn. Jej proza z jednej strony przedstawia jednostkowe, wewnętrzne dramaty bohaterów, a z drugiej – szersze społeczne i historyczne traumy.

Szwedzka Akademia, która przyznaje Nagrodę Nobla, pochwaliła Han Kang za „wyjątkową świadomość związków między ciałem i duszą, żywymi i umarłymi”.

Anna-Karin Palm, członkini Komitetu Noblowskiego, poleciła nowym czytelnikom Han zacząć od powieści pt. „Human Acts” z 2014 roku, która opowiada o powstaniu w Gwangju z 1980 roku – brutalnie stłumionym przez wojsko prodemokratycznym proteście, w którym zginęło ponad 100 cywilów.

„Human Acts” eksploruje, jak „traumy pozostają w społecznościach przez pokolenia”, a intensywność tej narracji przeplata się z liryzmem, który – jak podkreśliła Palm – przynosi „pocieszenie w obliczu historycznej przemocy”.

Nagroda Nobla dla Han Kang wywołała lawinę reakcji w Korei Południowej i na świecie. Prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol, nazwał zwycięstwo Han „wielkim osiągnięciem w historii koreańskiej literatury” oraz „narodowym wydarzeniem”.

W piątek, po ogłoszeniu nagrody, książki Han gwałtownie wspięły się na szczyt list bestsellerów, zajmując pierwsze dziesięć miejsc w księgarniach online w Korei Południowej. Książki takie jak „Human Acts”, „Wegetarianka” oraz „I Do Not Bid Farewell” sprzedały się w nakładzie 70 000 egzemplarzy w zaledwie 14 godzin po ogłoszeniu nagrody.

Proces wyboru laureata literackiej Nagrody Nobla jest niezwykle wymagający. Jurorzy rozpoczęli od listy 220 nazwisk, którą następnie zawęzili do około 20, a na końcu – do finałowej piątki. Każdy członek komisji musi przeczytać wszystko, co napisało tych pięciu pisarzy.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Northwest Concert Band zaprasza na muzyczną podróż „Dookoła Świata w 90 Minut”

Opublikowano

dnia

Autor:

Northwest Concert Band zagra swój jesienny koncert „Around the World in 90 Minutes” w niedzielę, 10 listopada, o godzinie 6:00PM w Community Church of Rolling Meadows. To wyjątkowe wydarzenie zaprasza melomanów w podróż dookoła świata za pośrednictwem bogatego i różnorodnego repertuaru muzyki koncertowej inspirowanej kulturami i krajobrazami z różnych zakątków globu.

Podczas koncertu publiczność będzie miała okazję zanurzyć się w egzotycznych dźwiękach i podróżować przez różnorodne tradycje muzyczne. Program obejmuje zarówno autentyczne pieśni ludowe, jak i utwory celebrujące piękno poszczególnych krajów oraz ważne wydarzenia historyczne.

W repertuarze znajdą się m.in. „Armenian Dances”, „Variations on a Korean Folk Song”, „American Pageant”, „Finiculi-Finicula Rhapsody”, „Esprit De Francaise”, „Amparito Roca”, „Canadian Trilogy” oraz „In Darkest Africa”. Co więcej, koncert wzbogacą kompozycje i aranżacje dyrygenta zespołu, Randy’ego Steinberga.

Koncert odbędzie się w Community Church of Rolling Meadows, zlokalizowanym przy 2720 Kirchoff Road w Rolling Meadows. Bilety wstępu kosztują 10 USD dla dorosłych, a osoby w wieku 18 lat i młodsze mogą uczestniczyć w nim bezpłatnie.

Aby uzyskać więcej informacji o nadchodzących wydarzeniach, obejrzeć nagrania z wcześniejszych koncertów lub zapisać się na listę mailingową, odwiedź stronę zespołu www.northwestconcertband.org lub skontaktuj się telefonicznie pod numerem (708) 951-6300.

Randy Steinberg, dyrygent zespołu od maja 2018 roku, to doświadczony muzyk, grający na trąbce, pianinie, klarnecie basowym oraz altówce. Zdobył wykształcenie muzyczne na Uniwersytecie Roosevelta i ma bogate doświadczenie jako nauczyciel muzyki oraz dyrygent orkiestr szkolnych. Jego umiejętności jako aranżera i kompozytora znacząco wzbogacają repertuar zespołu.

Wspiera go Greg Mullen, asystent dyrygenta i główny klarnecista w Northwest Concert Band. Mullen, który dodatkowo gra na saksofonie w lokalnych zespołach jazzowych, również rozpoczął swoją karierę jako dyrygent orkiestry szkolnej.

Northwest Concert Band, dzięki wsparciu Illinois Arts Council Agency oraz darowiznom od melomanów, jak Ty, kontynuuje swoją misję propagowania muzyki na najwyższym poziomie.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Northwest Concert Band
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Chicagowscy artyści dla powodzian w Polsce – koncert w Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

Art Gallery Kafe gra dla powodzian. Organizatorzy zapraszają na koncert, podczas którego wystąpią Bartek Zieliński, Agnieszka Topolska z Kabaretem Niewiadomo Co oraz goście.

Całkowity dochód z biletów oraz 25% procent z utargu w kawiarni przekazane zostaną na pomoc ofiarom katastrofalnej powodzi w Polsce.

Pierwsze szacunki strat spowodowanych przez powódź, która miała miejsce po rekordowych opadach w dniach 12-15 września, mówią o łącznej kwocie co najmniej 4,1 miliarda złotych. Najwięcej szkód wielka woda wyrządziła w woj. dolnośląskim, gdzie straty obliczono na 3 mld 832,5 mln zł. Kolejne 388 mln zł, to straty w woj. opolskim, oraz 88 mln zł. w woj. małopolskim

Koncert „Gramy dla Powodzian” odbędzie się w niedzielę 13 października, o godzinie 3.00PM. Donacja: $20

 

 

Źródło: Art Gallery Kafe, tvp.info
Foto: Art Gallery Kafe, wikimedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu