Połącz się z nami

News USA

Przestępczość z użyciem przemocy w USA spadła w 2023 r.: Nowe dane FBI

Opublikowano

dnia

Przestępczość z użyciem przemocy w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się w 2023 r., kontynuując spadkowy trend po wzroście w czasie pandemii koronawirusa. Zgodnie z najnowszym raportem FBI, opublikowanym w poniedziałek, całkowita liczba przestępstw z użyciem przemocy spadła o około 3% w porównaniu z rokiem poprzednim, a liczba morderstw i zabójstw nieumyślnych zmniejszyła się aż o 12%.

Wskaźniki przestępczości stały się jednym z centralnych tematów w nadchodzących wyborach prezydenckich w 2024 roku. Były prezydent Donald Trump wielokrotnie twierdził, że pod rządami prezydenta Joe Bidena przestępczość osiągnęła rekordowe poziomy.

Jednak dane FBI zaprzeczają tym twierdzeniom, wskazując, że przestępczość, choć wzrosła podczas pandemii, nadal znajduje się na znacznie niższym poziomie niż w latach 90-tych XX wieku, kiedy przemoc uliczna w amerykańskich miastach była na porządku dziennym.

Podczas pandemii, w 2020 r., Stany Zjednoczone doświadczyły gwałtownego wzrostu przestępczości, zwłaszcza liczby zabójstw.

Liczba zabójstw zwiększyła się wtedy o prawie 30% — był największy skok od początku prowadzenia statystyk przez FBI. Przypisywano to szeregowi czynników, takich jak kryzys gospodarczy oraz stres społeczny związany z lockdownem i zamieszkami.

W 2023 r. przestępczość z użyciem przemocy spadła do poziomów zbliżonych do tych sprzed pandemii. Wskaźnik przestępstw z użyciem przemocy wyniósł około 364 na 100 000 osób, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z rokiem 2022, kiedy wynosił 377 na 100 000.

Największe spadki odnotowano w największych miastach USA — w społecznościach liczących co najmniej milion mieszkańców przestępczość z użyciem przemocy zmniejszyła się o niemal 7%. Z kolei mniejsze społeczności, liczące od 250 000 do 499 999 osób, doświadczyły niewielkiego wzrostu przestępczości na poziomie 0,3%.

W innych kategoriach przestępczości również zanotowano pozytywne zmiany. Liczba gwałtów spadła o ponad 9%, a liczba napaści z użyciem przemocy zmniejszyła się o prawie 3%. Z drugiej strony, wzrost odnotowano w przypadku kradzieży pojazdów mechanicznych — ten rodzaj przestępstwa wzrósł o prawie 13%, osiągając najwyższy poziom od 2007 roku.

Ograniczenia raportu FBI

Warto jednak zaznaczyć, że dane FBI opierają się na raportach zgłaszanych przez agencje ścigania w ramach Uniform Crime Reporting Program, w którym nie uczestniczą wszystkie jednostki. Raport za 2023 r. bazuje na danych z ponad 16 000 agencji, co stanowi ponad 85% wszystkich amerykańskich służb uczestniczących w programie, które obejmują prawie 316 milionów mieszkańców USA.

Zwłaszcza przestępczość w mniejszych społecznościach mogła nie być ujęta w raporcie, ponieważ te dane nie zawsze są przekazywane.

Jednakże raport FBI znajduje potwierdzenie w analizie Rady ds. Sprawiedliwości Karnej, która badała wskaźniki przestępczości w 39 amerykańskich miastach.

Badania te potwierdziły, że poziom przestępczości z użyciem przemocy w 2023 r. jest na poziomie zbliżonym lub niższym niż w 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią. W 29 miastach, które dostarczyły dane na pierwszą połowę 2024 roku, liczba zabójstw spadła o 13% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Różne podejścia do pomiaru przestępczości

Nie wszystkie raporty dotyczące przestępczości są spójne. Na przykład Krajowe Badanie Ofiar Przestępstw, przeprowadzane przez Departament Sprawiedliwości, wskazuje na wzrost liczby ofiar przestępstw z użyciem przemocy z około 16 na 1000 osób w 2020 r. do 22,5 na 1000 osób w 2023 r. Jednak raport podkreśla, że te liczby nie różnią się znacząco od wskaźników z 2019 r.

Różnice te wynikają z odmiennej metodologii.

Podczas gdy FBI bazuje na przestępstwach zgłoszonych policji, Krajowe Badanie Ofiar opiera się na wywiadach przeprowadzanych wśród ofiar i stara się uchwycić również te przestępstwa, które nigdy nie zostały zgłoszone. Badanie to nie obejmuje jednak morderstw i skupia się na przestępstwach popełnionych na osobach powyżej 12 roku życia.

 

Źródło: AP
Foto: istock/Rawf8/Rattankun Thongbun/frankpeters/M-Production/

News USA

Drogie Panie, czas na przeprowadzkę: Columbia, MD, jest najlepszym miastem dla kobiet

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe badanie WalletHub oceniło, które miasta są najlepsze dla kobiet pod względem ekonomicznym, zdrowotnym oraz bezpieczeństwa. W rankingu zwyciężyła Columbia w stanie Maryland.

Badacze przyjrzeli się 182 miastom i porównali je między sobą, skupiając się na 15 różnych wskaźnikach poziomu życia kobiet. Wskaźniki te obejmowały m.in.: medianę rocznych wynagrodzeń, stopę bezrobocia, jakość szpitali dla kobiet i dostęp do profilaktycznej opieki zdrowotnej.

„Życie w odpowiednim mieście może znacznie poprawić status ekonomiczny, zdrowie i bezpieczeństwo kobiety” — uważa Christie Matherne, analityczka WalletHub. „Najlepsze miasta dla kobiet oferują bezpieczeństwo pracy i wysokie wynagrodzenie, umożliwiając kobietom osiągnięcie większej niezależności finansowej”.

Miasta te stawiają również bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, zapewniają łatwo dostępną opiekę medyczną i mają wysokiej jakości szpitale, przyczyniając się do jak najlepszego zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet.

Według badaczy z WalletHub, Columbia w stanie Maryland jest najlepszym miastem dla kobiet w 2024 r. Badacze stwierdzili, że miasto ma najwyższą medianę rocznych wynagrodzeń dla kobiet, a także doskonały rynek pracy i niską stopę bezrobocia. Miasto ma również 10. najlepszą średnią oczekiwaną długość życia kobiet przy urodzeniu.

Badacze stwierdzili, że kolejne dwa najlepsze miasta dla kobiet to Fremont i Huntington Beach, oba w Kalifornii.

Pełną listę WalletHub można przeczytać tutaj.

 

Źródło: fox32
Foto: wikimedia
Czytaj dalej

News USA

6-latek zaginiony w 1951 roku w Oakland został odnaleziony po ponad 70 latach

Opublikowano

dnia

Autor:

Po dekadach wytrwałych poszukiwań, rodzina z Oakland odnalazła Luisa Armando Albino, który został porwany w 1951 roku z parku w West Oakland jako sześciolatek. Historia, którą wielu uważało za nierozwiązaną, znalazła swój szczęśliwy finał po ponad 70 latach, dzięki testom DNA i wytrwałości jego siostrzenicy, Alidy Alequin.

21 lutego 1951 roku, sześciolatek Luis Albino bawił się w Jefferson Square Park w Oakland ze swoim starszym bratem Rogerem. Kobieta mówiąca po hiszpańsku, zwabiła go obietnicą cukierków i porwała. Śledztwo, prowadzone przez policję i FBI, nie przyniosło wówczas rezultatów.

Jak się okazało, kobieta zabrała chłopca na Wschodnie Wybrzeże, gdzie wychowywała go jak własnego syna. Zmarła, pozostawiając po sobie tajemnicę, której rodzina Luisa nigdy nie zapomniała.

Nadzieja, która nie umarła

Mimo upływu lat, rodzina nigdy nie poddała się w poszukiwaniach. Matka Luisa Albino, która zmarła w 2005 roku, do końca wierzyła, że jej syn żyje. Ta nadzieja przetrwała w Alidzie Alequin, siostrzenicy Luisa, która postanowiła kontynuować poszukiwania.

Przełom nastąpił w 2020 roku, kiedy Alequin wykonała internetowy test DNA „dla zabawy”. Wyniki testu wskazały na 22-procentowe pokrewieństwo z mężczyzną mieszkającym na Wschodnim Wybrzeżu, co wywołało podejrzenia, że może to być zaginiony Luis.

„Kiedy zaczęliśmy porównywać zdjęcia, od razu zobaczyłam podobieństwo do innych członków rodziny. Jedno zdjęcie, na którym wyglądał jak moja babcia, wywołało u mnie dreszcze” — wspomina Alida Alequin. To skłoniło ją do dalszych poszukiwań, które ostatecznie potwierdziły, że mężczyzna ze Wschodniego Wybrzeża to porwany przed laty Luis Albino.

Matka Luisa, Antonia

Zakończenie poszukiwań po siedmiu dekadach

W czerwcu, dzięki wsparciu FBI, Luis Albino po raz pierwszy od ponad 70 lat spotkał się ze swoją rodziną. Przyjechał do Oakland, gdzie czekała na niego Alida Alequin, jej matka — a zarazem siostra Luisa — oraz inni krewni. To był moment pełen emocji, na który wszyscy czekali od dziesięcioleci.

„Złapali się za ręce i mocno przytulili. Rozmawiali o dniu porwania, jego służbie w wojsku i innych ważnych wydarzeniach z życia” — wspomina Alequin.

Luis Albino, emerytowany strażak i weteran Korpusu Piechoty Morskiej, który walczył w Wietnamie, wrócił na Wschodnie Wybrzeże, ale jeszcze raz odwiedził rodzinę w lipcu. Była to ostatnia okazja, aby spotkać się z bratem Rogerem, który zmarł w sierpniu.

Luis i jego starszy brat Roger, 1951 rok

Historia, która inspiruje

Alida Alequin, której determinacja doprowadziła do odnalezienia wujka, ma nadzieję, że jej historia pomoże innym rodzinom przeżywającym podobne tragedie. „Zawsze byłam zdeterminowana, żeby go znaleźć. Mam nadzieję, że moja historia pokaże innym, że nie można się poddawać” — powiedziała.

Chociaż sprawa porwania Luisa jest oficjalnie zamknięta, policja z Oakland i FBI kontynuują śledztwo, by wyjaśnić wszystkie okoliczności porwania z 1951 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: Alida Alequin
Czytaj dalej

News USA

Ciężarna matka i jej mąż utonęli na Hawajach, pozostawiając 18-miesięcznego synka sierotą

Opublikowano

dnia

Autor:

Małżeństwo z miasta Snohomish niedaleko Seattle w stanie Waszyngton – 25-letni Ilya Tsaruk i 26-letnia Sophia Tsaruk – pływali lub uprawiali snorkling u wybrzeży rezerwatu przyrody Ahihi-Kinau na Maui, zanim utonęli w sobotę 14 września. O ich śmierci poinformował Departament Pożarnictwa i Bezpieczeństwa Publicznego powiatu Maui.

Ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia około południa po tym, jak straż pożarna Maui otrzymała zgłoszenie o pływakach znajdujących się w niebezpieczeństwie. Najpierw znaleźli ciężarną matkę nieprzytomną w wodzie około 100 do 150 jardów od brzegu i wyciągnęli ją z wody.

Następnie ratownicy wrócili do wody, gdzie znaleźli mężczyznę na dnie oceanu. U obu ofiar wykonano resuscytację krążeniowo-oddechową, ale wysiłki ratowników nie przyniosły rezultatu. Oboje rodzice zostali uznani za zmarłych na miejscu.

Straż pożarna stwierdziła, że ​​warunki do surfowania były „w większości spokojne” tego dnia.

Sophia Tsaruk była w ciąży z dziewczynką, a młodzi rodzice zostawili 18-miesięcznego synka, Logana, który przebywał z ciotką i wujkiem podczas tragicznej śmierci rodziców, zgodnie ze stroną zbiórki funduszy dla rodziny, założonej na platformie GoFundMe.

„Ilya i Sophia kochali Pana i zawsze służyli w kościele i służyli ludziom wokół nich. Sophia miała głos anioła i razem z Ilyą śpiewali w grupie uwielbieniowej w swoim kościele” – napisano w opisie zbiórki. Zebrane fundusze mają pokryć koszty sprowadzenia ich zwłok z Hawajów oraz koszty pogrzebu i zabezpieczenie przyszłości Logana.

 

Źródło: foxnews
Foto: GoFundMe
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu