Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Dziś ruszają zapisy na dyżur konsularny w Minneapolis w stanie Minnesota 5 października

Opublikowano

dnia

Ruszają zapisy telefoniczne na dyżur konsularny w Minneapolis w stanie Minnesota w sobotę, organizowany przez Konsulat Generalny RP w Chicago 5 października. Zapisy będą prowadzone w dniach: 24 i 25 września 2024 r.

W celu dokonania zapisu na wizytę paszportową, należy zadzwonić pod numer telefonu: 312 337 8166, wew. 1 w godz. 10.00AM-1.00PM, czasu chicagowskiego lub do wyczerpania miejsc. Podczas dyżuru będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.

Dyżur odbędzie się w szkole im Jana Pawła II przy kościele Holy Cross. Adres: 1630 4th St NE, Minneapolis.

Przed wykonaniem telefonu w sprawie rezerwacji terminu wizyty paszportowej należy:
• przygotować dane osobowe (imię nazwisko, numer PESEL lub w przypadku braku numeru PESEL data i miejsce urodzenia),
• przygotować dane kontaktowe – numer telefonu,
• przygotować dane dotychczas posiadanego polskiego paszportu lub dowodu osobistego;
• upewnić się, że:
1) w przypadku zawarcia związku małżeńskiego w USA, dokonano transkrypcji (rejestracji) amerykańskiego aktu małżeństwa w Polsce. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu małżeństwa z informacją o nazwisku noszonym po zawarciu małżeństwa można wystąpić o wydanie paszportu na to nazwisko.
2) w przypadku urodzenia dziecka w USA, dokonano transkrypcji (rejestracji) amerykańskiego aktu urodzenia w Polsce. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu urodzenia można wystąpić o paszport dla danej osoby.

UWAGA: W przypadku osób dorosłych, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu, bądź posiadają nieważny od kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu lat polski paszport (bez numeru PESEL) i nie posiadają ważnego polskiego dowodu osobistego, należy zweryfikować czy konieczne jest przeprowadzanie procedury potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.

W tym celu należy wysłać e mail na adres Wydziału Ruchu Osobowego: chicago.passport-visa@msz.gov.pl z podaniem danych osobowych i paszportowych.

Informacje na temat wymaganych dokumentów do złożenia wniosku o paszport można znaleźć na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Chicago.

Podczas dyżurów konsularnych obowiązuje tylko płatność money order lub cashier’s check wystawiony na Konsulat Generalny RP w Chicago

 

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Konsulat Generalny RP w Chicago, istock/Stadtratte/

Kościół

Książka o rodzinie Ulmów otrzymała prestiżową nagrodę dziennikarzy

Opublikowano

dnia

Autor:

„Uccisero anche i bambini” – „Zabili nawet dzieci” to książka o rodzinie Ulmów napisana przez watykanistkę „Ansy” Manuelę Tulli i kierownika redakcji polskiej mediów watykańskich ks. Pawła Rytel-Andrianika, która otrzymała prestiżową nagrodę dziennikarzy włoskich im. kard. Michele Giordano. Uroczystość odbyła się 21 września w Neapolu.

Specjalny list do nagrodzonych i uczestników wydarzenia skierował były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Pisząc o rodzinie Ulmów wieloletni osobisty sekretarz Papieża Polaka apelował: „Ich męczeństwo jest ostrzeżeniem dla wszystkich przyszłych pokoleń, aby nigdy więcej nie było wojen i uczuć antysemityzmu, jak nauczał nas i świadczył św. Jan Paweł II, który przeżył obie dyktatury XX wieku: nazizm, z tragedią II wojny światowej, i komunizm”.

Wiktoria Ulma z dziećmi

Uroczystość wręczenia nagród poprowadził metropolita Neapolu abp Domenico Battaglia, przewodniczący Nagrody Kardynała Michele Giordano, której 12. edycja odbyła się w tym roku.

Pierwsze miejsce przyznano książce „Amicizia” autorstwa kard. José Tolentino de Mendonça, prefekta Dykasterii ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej. Trzecie miejsce przypadło publikacji „Giovanni XXIII e Paolo VI”, której autorem jest historyk Marco Roncalli. Nagrodę specjalną otrzymała książka „Teologia nella relazione” ks. Alessandro Gargiulo, a specjalne wyróżnienia „Comunicare l’invisibile” Ciro Biondiego oraz „Il Papa del coraggio e della fede” Mimmo Muolo.

Nagroda została ustanowiona w 2012 r. Po raz pierwszy przyznano ją w 2013 r. Jest poświęcona ważnej postaci włoskiego Kościoła, jaką był kard. Michele Giordano, arcybiskup Neapolu w latach 1987-2006. Zmarły w 2010 r. Kard. Giordano słynął z zaangażowania na rzecz promocji kultury i edukacji, co stało się pretekstem do ustanowienia nagrody jego imienia.

Książka Manueli Tulli i ks. Pawła Rytel-Andrianika „Uccisero anche i bambini” ukazała się po włosku, angielsku i polsku. Wersje hiszpańska i portugalska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym.

Manuella Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik

Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Publikację w języku polskim można za darmo pobrać tutaj: https://repozytorium.kul.pl/server/api/core/bitstreams/8dbfc401-97d4-4277-9038-543a47617377/content

Family News Service

 

Foto: archiwum Premio Card. Giordano
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Plany odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie nagrodzone Międzynarodową Nagrodą Architektoniczną

Opublikowano

dnia

Autor:

Plany odbudowy Pałacu Saskiego, ważnego zabytku Warszawy, który został zniszczony przez niemieckich okupantów wraz z większością miasta podczas II wojny światowej, zdobyły prestiżową Międzynarodową Nagrodę Architektoniczną.

Plan zajął pierwsze miejsce w kategorii renowacji i odnowy. Inny polski projekt, park i centrum edukacyjne Fabryka Wody w Szczecinie, wygrał w kategorii sportu i rekreacji w nagrodach przyznawanych przez Europejskie Centrum Architektury i Chicago Athenaeum.

Pałac Saski, zbudowany po raz pierwszy w 1666 r., a następnie przebudowany w 1842 r., służył jako siedziba Sztabu Generalnego Polskich Sił Zbrojnych po I Wojnie Światowej. Większość pałacu została wysadzona przez armię niemiecką po powstaniu warszawskim w 1944 r.

„Położony w historycznym centrum miasta Pałac Saski był symbolem Warszawy sprzed II Wojny Światowej i centralnym punktem królewskiej Osi Saskiej, XVIII-wiecznego zespołu urbanistycznego reprezentacyjnej przestrzeni publicznej z Pałacem Saskim i Ogrodem Saskim” – napisali organizatorzy konkursu.

Około 85% warszawskich budynków zostało uszkodzonych lub zniszczonych podczas II Wojny Światowej. Po wojnie całe Stare Miasto zostało odbudowane zgodnie z jego poprzednią formą.

W 2021 r. Prezydent Andrzej Duda przedstawił plan odbudowy pałacu, który uzyskał poparcie ówczesnego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Zgodnie z planami odbudowany budynek miałby służyć jako siedziba urzędów i instytucji publicznych, w tym Senatu.

Nagrodzona koncepcja projektu została stworzona przez polską pracownię architektoniczną WXCA. Przewiduje ona przywrócenie pałacu do formy z 1939 roku, roku wybuchu II Wojny Światowej, przy użyciu tradycyjnych materiałów.

Nieliczne zachowane elementy oryginalnego pałacu – najbardziej znany Grób Nieznanego Żołnierza – zostaną włączone do odbudowanej struktury. Sąsiedni XVII-wieczny Pałac Brühla – również zniszczony podczas wojny – zostanie również odbudowany, podobnie jak zabytkowe kamienice przy ulicy Królewskiej.

Obecne plany przewidują rozpoczęcie prac budowlanych w 2026 roku i ich zakończenie trzy lata później, donosi dziennik Rzeczpospolita. Prace projektowe i badania archeologiczne na miejscu są już w toku. Szacunkowy koszt całego projektu wynosi 2,5 miliarda złotych (ponad 645 mln USD).

 

Źródło: NFP
Foto: materiały prasowe
Czytaj dalej

News USA

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na uroczystościach w Amerykańskiej Częstochowie

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, na cmentarzu polonijnym przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (Pensylwania) Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, Donald Trump odwołał swoją obecność na tej ceremonii.

Prezydent Andrzej Duda, przemawiając do zgromadzonych przedstawicieli Polonii w Doylestown, podkreślił znaczenie ich zaangażowania w losy Polski, mimo dzielącej ich odległości od Ojczyzny.

„Wespół z nami niesiecie losy Rzeczypospolitej. Mieszkacie daleko, ale Wasz głos – także głos w sprawie Polski – ma znaczenie, dla Polski, dla jej bezpieczeństwa, jej trwania. Dla tego, kim jesteśmy i jakimi jesteśmy” – powiedział Prezydent.

Duda zwrócił uwagę, że jego prezydentura rozpoczęła się w USA, w Amerykańskiej Częstochowie, podczas wizyty w 2016 roku. Wspomniał również odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych, a także podkreślił, że dzisiaj ma zaszczyt wspólnie z rodakami oddać hołd bohaterom powojennym oraz pokoleniu Solidarności.

Prezydent RP przypomniał o długiej historii Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Pensylwanii, które od 71 lat stanowi ważne miejsce dla Polaków w Stanach Zjednoczonych. „Miejsca, które stało się na przestrzeni dziesięcioleci tak ważne dla Polaków, a jego powstanie miało tak ogromne znaczenie. Tak wielce odpowiadało to pragnieniu polskości, wolności, potrzebie polskiego serca tu, w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Andrzej Duda.

W trakcie swojego przemówienia Prezydent podziękował Polonii za wsparcie duchowe, materialne i polityczne. Wskazał na historyczne dowody tej pomocy, w tym wizyty amerykańskich prezydentów, jak Lyndona B. Johnsona i Ronalda Reagana, a także przyszłego papieża Jana Pawła II, który odwiedzał to miejsce jako kardynał.

Andrzej Duda zaznaczył również, że silna Ameryka jest kluczowa dla bezpieczeństwa Europy, w tym Polski. „Pierwsza i druga wojna światowa pokazały, co to oznaczało, jak silna Ameryka wkraczała, pomagając zakończyć wojnę. Dla Ameryki ważna jest też silna Polska. Polska, która stanowi w swoim regionie gwarancję bezpieczeństwa, jest mocna swoim duchem, ale też stanowi siłę militarną i infrastrukturalną.”

Prezydent zaapelował do Polonii o liczny udział w wyborach w Stanach Zjednoczonych, podkreślając ich wpływ na przyszłość kraju.

Podczas uroczystości obecny był również Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki, a poświęcenia pomnika dokonał biskup Witold Mroziewski. Inicjatorem powstania monumentu był Janusz Kudełko, działacz Solidarności.

W wydarzeniu uczestniczyła Pierwsza Dama, Agata Kornhauser–Duda  oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, w tym Marcin Mastalerek, Wojciech Kolarski i Mieszko Pawlak. Wcześniej Prezydent Duda i Pierwsza Dama wzięli udział we mszy świętej w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Sanktuarium w Doylestown, znane również jako Amerykańska Częstochowa, to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego dla Polonii w USA. Prowadzone przez Zakon Paulinów, służy jako miejsce duchowego wsparcia dla Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Cmentarz przy sanktuarium jest miejscem pochówku wielu polskich emigrantów, weteranów oraz zasłużonych członków polskiej społeczności, co czyni go jednym z największych polskich cmentarzy poza granicami kraju, określanym często mianem „polskiego Arlington”.

W dniach 21–25 września Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą składa oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda weźmie udział m.in. w debacie generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Foto: YouTube, Marek Borawski/ KPRP
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu