Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Portal deon.pl od 15 lat pokazuje świat i życie z katolickiej perspektywy

Opublikowano

dnia

Największy w Polsce katolicki portal społecznościowo-informacyjny, deon.pl, świętuje swoje 15-lecie. Serwis został uruchomiony w Krakowie w dniu 18 września 2009 roku. Powiązany jest z nim również internetowy projekt faceBóg oraz facebookowy profil papieża Franciszka. O początkach oraz sukcesie deon.pl mówią w studiu Radia Deon Chicago Ojciec Paweł Kosiński, jego redaktor naczelny oraz założyciel portalu, Ojciec Artur Demkowicz, Jezuici.

Portal deon.pl od 15 lat informuje i tłumaczy zjawiska społeczne, często także polityczne i religijne z punktu widzenia Kościoła katolickiego.

„Dokładnie, to było 18 września, świętego Stanisława Kostki” wspomina uruchomienie portalu deon.pl w 2009 roku Ojciec Paweł Kosiński. „Ten młody Jezuita początkujący dał takie początkowe, że tak powiem, tchnienie w to dzieło” przyznaje Ojciec Artur Demkowicz.

Portal deon.pl już na początku uzyskał milionowe odsłony, a w 2014 roku miał ponad milion unikalnych użytkowników. Popularność serwisu była wówczas związana z wyborem papieża Franciszka. „My go znaliśmy jako kardynała Bergolio troszeczkę lepiej niż inni, więc wszyscy przyszli do nas się dowiedzieć coś o papieżu Franciszku” tłumaczy Ojciec Artur Demkowicz.

„Na początku myśmy rzeczywiście nie wiedzieli jak to wystartuje, jaką popularnością będzie się to cieszyło” mówi o początkach tworzenia portalu Ojciec Paweł Kosiński.

Około 10% osób korzystających z portalu to są wierni czytelnicy, a pozostałych, którzy pojawiają się i znikają, Ojciec Artur Demkowicz nazywa „poszukującymi prawdy”. Zaglądają tu także ludzie niewierzący.

Nazwa deon.pl pochodzi od brandingowca, Marka Zboralskiego z Poznania, który wymyślił słowo DeoNet, od połączenia Boga i sieci, które następnie skrócono do nazwy Deon, która bardzo dobrze się przyjęła i jest już rozpoznawalną marką.

Ojciec Artur Demkowicz

Twórcom portalu deon.pl przyświecała idea pomocy duchowej zapracowanym osobom „plus dwadzieścia pięć”. „Projekt Deon był właśnie takim projektem, który chciał troszeczkę tą sferę duchową dla zabieganych zagospodarować, prezentując wszystko, co się dzieje w świecie i w Kościele” wyjaśnia Ojciec Artur Demkowicz.

„Niewątpliwie to jest też ważne, żeby mieć taką trochę katolicką perspektywę” podkreśla Ojciec Paweł Kosiński,

Przyznaje jednak, że Internet jest bardzo zdradliwy jeśli chodzi o popularność i liczbę wejść na stronę – „wszystko zależy od czynników, nad którymi my nie możemy zapanować w żaden sposób, od tego, co się dzieje w tych wielkich korporacjach,  jakie algorytmy ustawi Google, jakie algorytmy mają Facebooki i inne media społecznościowe.”

Ojciec Paweł Kosiński SJ

Portal deon.pl zawiera reklamy, ale nie omijają go problemy finansowe. Jak tłumaczy Ojciec Paweł Kosiński, portal został uruchomiony jako część działalności duszpasterskiej.

„Działamy też w ramach wydawnictwa WAM i w związku z tym to jest nasze dzieło apostolskie, które finansujemy tak jak wszystkie dzieła apostolskie z tego, co albo dostajemy od ludzi, albo sami wypracowujemy”. Deon.pl może także liczyć na wsparcie swoich czytelników i przyjaciół.

Portal może pochwalić się duża popularnością facebookowego profilu papieża Franciszka, oraz profilu faceBóg.

Ponad 270 tysięcy osób liczy fanpage portalu.

Natomiast Modlitwa w drodze, z której korzysta około 30 tysięcy ludzi dziennie, funkcjonuje jako aplikacja, na stronie deon.pl i na YouTube. Serwis ten pomaga „zastartować dzień z krótką modlitwą i inspiracją” zaznacza Ojciec Artur Demkowicz.

Całej rozmowy z przedstawicielami deon.pl w naszym radiu można posłuchać tutaj:

Rozmowa w studiu Radia Deon Chicago dostępna jest także na YouTube:

Szczęść Boże na kolejne lata! Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Źródło: informacja własna

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Polsko-Amerykański Kongres zaprasza na 80-ty Bankiet Dziedzictwa Narodowego

Opublikowano

dnia

Autor:

Polsko-Amerykański Kongres został założony w czerwcu 1944 roku podczas ogólnokrajowego zgromadzenia organizacji polonijnych i duchowieństwa w Buffalo w stanie Nowy Jork, w której uczestniczyło ponad 2500 delegatów z 26 stanów. 20 października Oddział Illinois tej organizacji będzie obchodził uroczystość jubileuszu 80-lecia, organizując wielką galę, na którą w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Agata Kopacka.

Polish American Congress of the Illinois Division (PACIL) jest obecnie częścią zorganizowanej sieci 18 stanowych oddziałów, do których należy prawie 10 milionów polskich Amerykanów i ponad 3000 organizacji i klubów polonijnych.

Aktualnie misją Kongresu Polonii Amerykańskiej jest przede wszystkim Agenda Polaków w Ameryce – poprawa statusu politycznego, ekonomicznego i społecznego Polonii w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

„Kongres szykuje się na uroczyste obchody 80-letniej działalności, więc przygotowujemy wyjątkowy bankiet i tutaj chcielibyśmy zaprosić wszystkich słuchaczy, aby przyszli i wsparli swoją obecnością jedną z najstarszych organizacji, która obchodzi swoje 80-te urodziny” podkreśla Agata Kopacka.

Doroczny Bankiet Dziedzictwa Narodowego odbędzie się w niedzielę 20 października, od godziny 4.00PM, w Allegra Banquets w Schiller Park. „W tym miejscu rozpoczynamy naszą 80-tą galę, 80-ty Bankiet Dziedzictwa Narodu Polskiego” zapowiada nasz Gość, serdecznie zapraszając na tą wyjątkową uroczystość.

Kongres Polsko-Amerykański Oddział Stanu Illinois co roku przyznaje nagrody zarówno dla organizacji, jak i dla wybitnych przedstawicieli Polonii.

W tym roku nagrodę dziedzictwa przyznano Związkowi Podhalan – Polish Highlanders Alliance of North America otrzyma główną nagrodę, Heritage Award. Prawdopodobnie odbierze ją nowy prezes tej organizacji, Jan Król.

Wybór Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, 2023 r.

Kongres przyznaje również kilka nagród indywidualnych. W tym roku nagrodę za działalność artystyczną otrzyma Agata Paleczny, podkreślając jej ogromny wkład w rozwój młodych artystów. Nagrodę z dziedziny biznesu otrzymają Jenny i Janusz Barsh, właściciele MBB Enterprises of Chicago Inc.

Nagroda literacka w tym roku została przyznana dr Bogdanowi Kotnis, autorowi podręczników historycznych, który propaguje wielkich polskich bohaterów, a nagroda medialna trafi do Zygmunta Rygiela, reprezentującego Polski FM, jak zapowiada nasz Gość.

Nagrodę prezydenta Kongresu otrzymają Kate i Janusz Kulczuga, właściciele firmy Ultimate Machining and Engineering, natomiast nagrodę za działalność publiczną, tzw. Public Service Award – sędzina Diane Marszałek.

Tym osobom będą wręczane nagrody podczas uroczystego bankietu, ale uroczysta gala to także wyśmienity obiad oraz wspaniała muzyka, jak zapowiada Agata Kopacka.

Na Bankiet Dziedzictwa Narodowego, który odbędzie się 20 października już można kupować wejściówki i rezerwować stoliki. Najłatwiej jest zrobić to dzwoniąc na numer telefonu: 773-758-1500.

Można również dokonywać rezerwacji na stronie internetowej lub poprzez e-mail: heritageawardbankiet.gmail.com.

Polish American Congress Illinois Division zaprasza gorąco i serdecznie na obchody z okazji Miesiąca Dziedzictwa Narodowego. „Zapraszam serdecznie wszystkich – spotkajmy się 20 października” zaprasza Agata Kopacka.

Serdecznie Zapraszamy!

Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Polsko-Amerykański Oddział Stanu Illinois

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Joanna Dratwa jedzie do Ghany: Zapraszam do otworzenia serc dla dzieci z Afryki

Opublikowano

dnia

Autor:

Joanna Dratwa z Chicago pojechała do Ghany jako wolontariuszka a następnie postanowiła powrócić do tego kraju i zamieszkać w nim na stałe. Założyła fundację i pozyskuje środki aby dać głodującym dzieciom szansę na normalne życie. O tym jak zmieniło się jej życie po odwiedzeniu Afryki opowiada w studiu Radia Deon. Prosi także o wsparcie – dzieci z Ghany potrzebują naszej pomocy.

„Od 15 lat praktycznie jestem wolontariuszem w różnych fundacjach, w różnych organizacjach i zawsze wiedziałam, że chcę gdzieś wyjechać na wolontariat. Po COVID-zie zapisałam się do Ghany, wziąłem szczepionki i po prostu poleciałam” mówi Joanna Dratwa.

Joanna Dratwa pojechała z innymi wolontariuszami do wioski, gdzie miała pomagać stu dzieciom. Jak się okazało, mogli karmić tylko 30 dzieci. „Miałam łzy w oczach codziennie i dzięki temu postanowiłam otworzyć swoją fundację, żeby pomagać jednak wszystkim tym dzieciom, bo widok głodujących dzieci, które nie dostają codziennie jedzenia jest przerażający” mówi nasz Gość.

Dzieci z tej wioski nie mają butów, ubrań, nie chodzą do szkoły, gdy mają 13 lat kończy się darmowa edukacja, i  nie mają szans na dalszą naukę. Potem mają piątkę, szóstkę dzieci a koło biedy, z której nie mają szans wyjść się zamyka.

Joanna Dratwa postanowiła otworzyć fundację 4KidsAfrica i wrócić do Ghany by dać tym dzieciom szansę na lepsze życie, poprzez opłacenie ich nauki, żeby mogły opuścić tą wioskę i mogły znaleźć pracę, a następnie wyjść z biedy i zacząć normalnie żyć. „Życie bez tej łazienki, bez prądu, bez Internetu zmienia cię, ale zmienia tak, że uduchowia i uspokaja” tłumaczy w naszym studiu.

W tym celu 1 października nasz Gość leci z powrotem do Ghany. Ale najpierw Joanna sprzedała swój dobrze prosperujący od 9 lat biznes podatkowo-księgowy w Palatine i wszystko co miała, by zebrać jak najwięcej funduszy.

Mieszka obecnie u rodziców, a uzyskane pieniądze przeznaczy na wynajęcie domu wolontariusza w Ghanie i zatrudnienie pracowników.

Dzieci nie mogłyby dojeżdżać do szkoły do Aksze, ponieważ w tym rejonie nie ma dróg, a w nocy ludzie boją się dzikich zwierząt. Fundacja Joanny Dratwy zapewni także dzieciom jedzenie. Ale musi mieć pracowników do karmienia dzieci, do uczenia w szkole, do transportu ludzi. Już zatrudniła dwie osoby.

Nasz Gość tłumaczy, że wysyłanie z Ameryki samych pieniędzy nic nie daje, ponieważ nie trafiają tam gdzie trzeba. Dlatego musi być na miejscu i wszystkiego dopilnować.

Fundację 4KidsAfrica można wspierać poprzez wpłaty na zbiórkę utworzoną na platformie GoFundMe. Joanna czeka jeszcze na zatwierdzenie statusu 501c i liczy na dostanie jakiejś dotacji od stanu.

„Nie ma takich pieniędzy na świecie, które mogą ci zapłacić te uczucia, które dostajesz, kiedy możesz pomóc, kiedy widzisz szczęście tych dzieci” podkreśla nasz Gość.

Mieszkańcy Ghany są prości w bardzo piękny sposób i są bardzo dobrymi ludźmi, tłumaczy Joanna Dratwa, która wcale nie boi się jechać do tego kraju i czuje się w nim bezpieczna. Po raz pierwszy założycielka fundacji  4KidsAfrica pojechała tam na wizie turystycznej, a teraz wyjedzie na wizie misjonarza, ważnej przez 5 lat.

Z Joanną Dratwą można się kontaktować poprzez numer telefonu 773-899-6799, stronę internetową 4KidsAfrica, a także za pomocą mediów społecznościowych Facebook i Instagram dla fundacji 4KidsAfrica. 

Będąc w Ghanie około raz na tydzień Joanna będzie miała możliwość skorzystać z Internetu, odwiedzając stolicę tego kraju – Akrę.

„Zapraszam do otworzenia serc, żeby wpłacić na pomoc dla tych dzieci. Naprawdę każdy dolar bardzo dużo może tam pomóc” podkreśla Joanna, zapraszając także wolontariuszy chętnych do pracy w Afryce – dom wolontariusza będzie działał od 1 listopada.

Razem pomóżmy głodującym dzieciom z Ghany!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, 4KidsAfrica
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Chicagowska Lednica 2000 zaprasza na spotkanie 21 września: „Wracaj do domu” – do Kościoła

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach XIX Lednickich Spotkań Młodych w Chicago, 21 września, w parafii Św. Rozalii w Harwood Heights odbędzie się wspólna modlitwa i czuwanie. W tym roku przyświeca im hasło „Wracaj do domu”. W studiu Radia Deon na spotkanie zapraszają jego koordynatorki, Jolanta Waśko i Aleksandra Hejnar.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 to największe w Polsce coroczne spotkanie katolickiej młodzieży z Polski i zagranicy, zapoczątkowane przez Dominikanina, Ojca Jana Górę w 1997 roku. Ta inicjatywa rozwinęła się także w Chicago.

Już w najbliższą sobotę, 21 września, parafia Św. Rozalii w Harwood Heights będzie miejscem modlitewnego spotkania nie tylko ludzi młodych, które odbędzie się pod hasłem „Wracaj do domu”. Taki tytuł ma także tegoroczny hymn tego wydarzenia, jak wyjaśnia Jolanta Waśko.

Spotkanie rozpocznie się o 5.30PM rozważaniami na temat Przypowieści o Synu Marnotrawnym. O godzinie 7.00PM zostanie odprawiona msza św., a po niej rozpocznie się część poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Ojcu Janowi Górze.

„Będziemy słuchać fragmentów książki Ojca Jana Góry, która mówi o domu” zapowiada Jolanta Waśko, która od lat krzewi w Chicago ideę lednickich spotkań i miała szczęście uczestniczyć w Lednicy w Polsce w 2009 roku. Ojciec Jan Góra przyjaźnił się z Janem Pawłem II.

W dokumencie tym zawarł obraz ryby i poprosił Ojca Jana Górę o przełożenie swoich słów na wizję. Założyciel Lednicy „wiarę przełożył na kulturę – w związku z tym powstały pieśni, powstały tańce – wszystko po to żeby podkreślić wartości i powrót do korzeni chrześcijaństwa”, tłumaczy Jolanta Waśko.

Przygotowanie do Lednickich spotkań trwają cały rok. Jolanta Waśko wraz z chórem bierze udział w mszach św. w parafii św. Konstancji, oraz w innych uroczystościach.

Spotkania lednickie cieszą się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem młodych ludzi. Towarzyszy im autentyczna radość, wielki entuzjazm, śpiew i taniec, mówi Aleksandra Hejnar.

Aleksandra Hejnar należy do zespołu Radość prowadzonej przy parafii św. Ferdynanda, przez Marzenę Kuleszę. Grupa ta śpiewa w czasie nabożeństw ale również przygotowuje układy taneczne.

XIX Lednickie Spotkania Młodych odbędą się w sobotę, 21 września, przy parafii św. Rozalii w Harwood Heights, przy 6750 W. Montrose Avenue, na dziedzińcu kościoła. Spotkaniu będzie przewodniczył ks. Marek Smółka.

Początek spotkania – godzina 5.30PM. Na miejscu jest dostępny duży parking. Organizatorzy zalecają by wziąć ze sobą składane krzesełka, ewentualnie karimatę czy kocyk do siedzenia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych duchem!

Pomysłodawca i pierwszy duszpasterz lednickich spotkań w Polsce, Dominikanin Jan W. Góra OP, zmarł w 2015 roku. Obecnym duszpasterzem i opiekunem spotkań jest Ojciec Jan Nowak OP.

Miejscem spotkania są Pola Lednickie, miejscowość leżąca nad jeziorem Lednica, nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano, ponieważ według części przekazów historycznych, na wyspie Ostrów Lednicki miał miejsce chrzest Polski.

Spotkania odbywają się regularnie od 1997 roku; początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku – w pierwszą sobotę czerwca. Każde z nich ma swoje hasło, które wyznacza punkty programu.

Na Polach Lednickich znajdują się: Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II (gdzie znajduje się Muzeum św. Jana Pawła II).

 

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu