Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Akademia Liderów i Ambasadorów Polonijnych czeka na zgłoszenia do 15 września

Opublikowano

dnia

Akademia Liderów i Ambasadorów Polonijnych to program edukacyjno-rozwojowy dla młodych Polaków (16-25 lat) o polskim pochodzeniu, które na stałe mieszkają poza granicami Polski, ale zależy na utrzymaniu więzi z Polską oraz na własnym samorozwoju. Rekrutacja potrwa do 15 września 2024 do godz. 24:00 CET. Aby zgłosić się do programu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zapoznać się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi zjazdów i programu.

Akademia Liderów i Ambasadorów Polonijnych to również miejsce na wymianę poglądów, rozwijanie kompetencji przywódczych, odkrywanie współczesnej Polski oraz budowanie relacji z młodymi liderami z Polski.

Program obejmuje 11-dniowy zjazd stacjonarny w Polsce (w Warszawie) w dn. 2-12 listopada 2024, dwa 4-godzinne spotkania szkoleniowe online w dniach 27 listopada i 10 grudnia, oraz wydarzenie podsumowujące online w dn. 17 grudnia.

Głównym wydarzeniem będzie zjazd stacjonarny, podczas którego Uczestnicy/czki wezmą udział w:

  • warsztatach prowadzonych metodami aktywnymi (dot. tematów przywództwa, komunikacji oraz zarządzania projektami)
  • spotkaniach i wykładach z ekspertami – przedstawicielami świata nauki/ polityki/ biznesu oraz działaczami społecznymi
  • dwóch wizytach studyjnych w siedzibach instytucji/organizacji znajdujących się Warszawie oraz w Trójmieście
  • spotkaniach z młodymi liderami działającymi w Polsce

Akademia Liderów i Ambasadorów Polonijnych czeka na osoby, które:

  • mają między 16 a 25 lat
  • mają polskie pochodzenie
  • mieszkają na stałe poza granicami Polski
  • posiadają co najmniej komunikatywną znajomość języka polskiego (UWAGA! cały program będzie realizowany w języku polskim)
  • mają potencjał liderski
  • angażują się społecznie/ działają w ramach organizacji pozarządowych, instytucji miejskich czy państwowych
  • związanych z działaniami polonijnymi lub chcą zająć się działaniami na rzecz Polonii w kraju swojego zamieszkania
  • mają gotowość do rozwoju

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.szkola-liderow.pl/polonia-rekrutacja/

 

Źródło: szkolaliderow.pl
Foto: szkolaliderow.pl, istock/max-kegfire/

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Polsko-Amerykański Kongres zaprasza na 80-ty Bankiet Dziedzictwa Narodowego

Opublikowano

dnia

Autor:

Polsko-Amerykański Kongres został założony w czerwcu 1944 roku podczas ogólnokrajowego zgromadzenia organizacji polonijnych i duchowieństwa w Buffalo w stanie Nowy Jork, w której uczestniczyło ponad 2500 delegatów z 26 stanów. 20 października Oddział Illinois tej organizacji będzie obchodził uroczystość jubileuszu 80-lecia, organizując wielką galę, na którą w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Agata Kopacka.

Polish American Congress of the Illinois Division (PACIL) jest obecnie częścią zorganizowanej sieci 18 stanowych oddziałów, do których należy prawie 10 milionów polskich Amerykanów i ponad 3000 organizacji i klubów polonijnych.

Aktualnie misją Kongresu Polonii Amerykańskiej jest przede wszystkim Agenda Polaków w Ameryce – poprawa statusu politycznego, ekonomicznego i społecznego Polonii w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

„Kongres szykuje się na uroczyste obchody 80-letniej działalności, więc przygotowujemy wyjątkowy bankiet i tutaj chcielibyśmy zaprosić wszystkich słuchaczy, aby przyszli i wsparli swoją obecnością jedną z najstarszych organizacji, która obchodzi swoje 80-te urodziny” podkreśla Agata Kopacka.

Doroczny Bankiet Dziedzictwa Narodowego odbędzie się w niedzielę 20 października, od godziny 4.00PM, w Allegra Banquets w Schiller Park. „W tym miejscu rozpoczynamy naszą 80-tą galę, 80-ty Bankiet Dziedzictwa Narodu Polskiego” zapowiada nasz Gość, serdecznie zapraszając na tą wyjątkową uroczystość.

Kongres Polsko-Amerykański Oddział Stanu Illinois co roku przyznaje nagrody zarówno dla organizacji, jak i dla wybitnych przedstawicieli Polonii.

W tym roku nagrodę dziedzictwa przyznano Związkowi Podhalan – Polish Highlanders Alliance of North America otrzyma główną nagrodę, Heritage Award. Prawdopodobnie odbierze ją nowy prezes tej organizacji, Jan Król.

Wybór Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, 2023 r.

Kongres przyznaje również kilka nagród indywidualnych. W tym roku nagrodę za działalność artystyczną otrzyma Agata Paleczny, podkreślając jej ogromny wkład w rozwój młodych artystów. Nagrodę z dziedziny biznesu otrzymają Jenny i Janusz Barsh, właściciele MBB Enterprises of Chicago Inc.

Nagroda literacka w tym roku została przyznana dr Bogdanowi Kotnis, autorowi podręczników historycznych, który propaguje wielkich polskich bohaterów, a nagroda medialna trafi do Zygmunta Rygiela, reprezentującego Polski FM, jak zapowiada nasz Gość.

Nagrodę prezydenta Kongresu otrzymają Kate i Janusz Kulczuga, właściciele firmy Ultimate Machining and Engineering, natomiast nagrodę za działalność publiczną, tzw. Public Service Award – sędzina Diane Marszałek.

Tym osobom będą wręczane nagrody podczas uroczystego bankietu, ale uroczysta gala to także wyśmienity obiad oraz wspaniała muzyka, jak zapowiada Agata Kopacka.

Na Bankiet Dziedzictwa Narodowego, który odbędzie się 20 października już można kupować wejściówki i rezerwować stoliki. Najłatwiej jest zrobić to dzwoniąc na numer telefonu: 773-758-1500.

Można również dokonywać rezerwacji na stronie internetowej lub poprzez e-mail: heritageawardbankiet.gmail.com.

Polish American Congress Illinois Division zaprasza gorąco i serdecznie na obchody z okazji Miesiąca Dziedzictwa Narodowego. „Zapraszam serdecznie wszystkich – spotkajmy się 20 października” zaprasza Agata Kopacka.

Serdecznie Zapraszamy!

Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Polsko-Amerykański Oddział Stanu Illinois

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Tysiąc polskich lekarzy z całego świata na jubileuszowym 30. Kongresie Polonii Medycznej w Krakowie

Opublikowano

dnia

Autor:

„Medycyna – wyścig z czasem” – pod takim hasłem zorganizowano w Krakowie od 12 do 14 września jubileuszowy 30. Kongres Polonii Medycznej. Około tysiąca lekarzy polskiego pochodzenia z całego świata, w tym 178 z krajów obszaru byłego ZSRR, spotkało się w krakowskim Centrum Kongresowym ICE, by dyskutować o tym, w jaki sposób sztuczna inteligencja może pomoc medycynie i jakie niesie wyzwania.

Kongres zorganizowano z okazji 30-lecia powołania Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Zrzesza ona lekarzy polskiego pochodzenia pracujących w swoim zawodzie poza granicami ojczyzny.

Sam fakt organizacji imprezy w Krakowie, mieście przepełnionym kulturą i historią Polski nadawał wydarzeniu szczególnego wymiaru. Uroczystą inaugurację w Operze Krakowskiej poprzedziła Msza Święta w kościele Mariackim.

„Historyczna świątynia, pełna ducha i piękna, stała się miejscem, w którym uczestnicy konferencji mieli okazję zjednoczyć się podczas chwili refleksji. Mamy nadzieję, że Msza Święta wzbogaciła doświadczenie konferencji, nadając jej wyjątkowy wymiar” – przekazali organizatorzy konferencji.

Program spotkania podzielono na 18 sesji i 5 paneli dyskusyjnych poświęconych kluczowym trendom we współczesnej medycynie.

„Chcemy spojrzeć w przyszłość, rozważyć obecność futurystycznych technologii i sztucznej inteligencji. Pragniemy dotknąć obszarów medycyny, do których jeszcze nie sięga nasza myśl i wyobraźnia” – pisała do uczestników kongresu dr Kornelia Król, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.

W panelach uczestniczyli przedstawiciele renomowanych ośrodków medycznych z całego świata. Prof. Jacek Żurada z University of Louisville (USA) który wygłosił inauguracyjny wykład „Synergia AI w medycynie: szanse i wyzwania”. Wśród prelegentów byli również: prof. Maria Siemionow z University of Illinois in Chicago (USA), prof. Julian Dobranowski z McMaster University (Kanada).

Występowali również eksperci z Polski, wśród nich prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu – Kajetany oraz prof. Marek Zawadzki z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

Zgodnie z głównym przesłaniem Kongresu, dyskutowano na tematy związane ze sztuczną inteligencją, trans humanizmem i wizją nowego człowieka. Mówiono o sztucznej inteligencji w chirurgii naczyniowej, zastosowaniu robotów w medycynie, jak również o długowieczności i spowalnianiu procesów starzenia.

Jednym z celów kongresu była integracja polonijnego środowiska lekarskiego z lekarzami polskiego pochodzenia pracującymi na wschód od Polski. W tym kontekście ważne były zwłaszcza spotkania z lekarzami z Ukrainy, którzy mogli podzielić się doświadczeniami związanymi z niesieniem pomocy lekarskiej na linii frontu wojny.

Na kongres zaproszono grupę młodych lekarzy oraz studentów ostatniego roku medycyny, którzy mogli porozmawiać ze starszymi kolegami o ich doświadczeniach pracy za granicą i o wyzwaniach stojących przed nowym pokoleniem medyków.

Kongres miał również wymiar sentymentalny. „Chociaż nasza codzienność jest tak daleka od Polski, to nasze serca biją tym samym rytmem, odczuwamy jedność z Ojczyzną i chętnie wracamy do kraju” – mówiła dr Kornelia Król.

Patronat nad kongresem objęła Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Family News Service

 

Foto: Kongres Polonii Medycznej
Czytaj dalej

News Chicago

Światowa premiera „Royko: The Toughest Man In Chicago” w Chopin Theatre

Opublikowano

dnia

Autor:

Toughest Man Productions wraz z producentkami Lecy Goranson i Beth Kligerman ogłosili dodatkowe terminy spektaklu „Royko: The Toughest Man In Chicago”, którego światowa premiera odbywa się w Chopin Theatre, przy 1543 W. Division St. w Chicago. Spektakl, który niemal całkowicie się wyprzedał, będzie grany do 29 września 2024 roku. Dodano jednak dwa dodatkowe występy w soboty 21 i 28 września o godzinie 2:30PM.

„Royko: The Toughest Man In Chicago” to słodko-gorzki portret dziennikarza, który stawił czoła najpotężniejszym siłom miasta, stając w obronie zwykłych ludzi.

Wydarzenia specjalne dla Polonii

W niedzielę, 22 września, o godzinie 3:30PM odbędzie się specjalne przedstawienie dla społeczności Polonii w Chicago, które poprzedzi recepcja o godzinie 1:30PM oraz wykład „Zmiany w dziennikarstwie w Polsce: Poprawność polityczna i algorytmy”, wygłoszony przez Łukasza Adamskiego, polskiego krytyka kulturalnego i dziennikarza.

O spektaklu „Royko: The Toughest Man In Chicago”

Spektakl „Royko: The Toughest Man In Chicago” opowiada historię znanego felietonisty z Chicago, Mike’a Royko, który przez 34 lata pisał dla gazet, tworząc 7 500 felietonów, które były publikowane w 600 gazetach na całym świecie.

Royko, laureat Nagrody Pulitzera, był potomkiem polskich imigrantów, a jego prace często odnosiły się do życia Polonii i spraw związanych z Polską.

W tej multimedialnej sztuce solowej, scenarzysta i aktor Mitchell Bisschop przenosi widzów w czasie, opowiadając historię Royko, który walczył z „Maszyną Daleya”, korupcją oraz zmieniającym się światem dziennikarstwa. Spektakl, wyreżyserowany przez doświadczonego reżysera z Chicago, Steve’a Scotta, łączy wideo z żywą akcją, tworząc portret człowieka, który był twardy, ale doskonale rozumiał problemy klasy pracującej.

Panele dyskusyjne

W trakcie trwania spektaklu odbywają się również panele dyskusyjne, a kolejne zaplanowano na:

  • Niedziela, 22 września, o 2:30PM
    Temat: „Zmiany w dziennikarstwie w Polsce: Poprawność polityczna i algorytmy”
    Prowadzący: Łukasz Adamski, krytyk filmowy i dziennikarz

Łukasz Adamski to ceniony krytyk filmowy i dziennikarz, który zdobył nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszego krytyka filmowego roku. Regularnie publikuje w „Plus Minus Rzeczpospolita” oraz w Interia.pl, a także prowadzi programy filmowe w TVP Kultura i publicznym radiu w Polsce.

  • Czwartek, 26 września, po występie o 17:30
    Temat: „Świętowanie Leg Creatures Royko”
    Uczestnicy: Henriette Gratteau, Ellen Warren, John Fennell, Paul Sullivan

„Legman” to reporter odpowiedzialny za zbieranie informacji. Nazwa „Leg Creatures” odnosi się do zespołu Royko, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy pracowali w tej roli. Podczas tego panelu wspominani będą niektórzy z nich, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami o współpracy z Mike’iem Royko.

Fakty o spektaklu:

  • Tytuł: „Royko: The Toughest Man In Chicago”
  • Scenariusz i występ: Mitchell Bisschop
  • Reżyseria: Steve Scott
  • Producenci: Mitchell Bisschop, Beth Kligerman, Lecy Goranson
  • Terminy występów: 5-29 września 2024
  • Pozostałe występy:
    • Czwartki: 19, 26 września, godz. 7:30
    • Piątki: 20, 27 września, godz. 7:30
    • Soboty: 21, 28 września, godz. 2:30 i 7:30
    • Niedziele: 22, 29 września, godz. 3:30
  • Lokalizacja: Chopin Theatre, 1543 W. Division St, Chicago
  • Bilety: 60 USD, dostępne na royko.brownpapertickets.com

 

Źródło: informacja własna
Foto: Chopin Theatre

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu