Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Narodowe Czytanie 2024: W tym roku czytamy “Kordiana” Juliusza Słowackiego

Opublikowano

dnia

Konsulat Generalny RP w Chicago serdecznie zachęca do włączenia się do 13. odsłony akcji Narodowego Czytania, które zaplanowano na dzień 7 września 2024 r. W tym roku odbędzie się wspólne czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

List Prezydenta Andrzeja Dudy:

“Szanowni Państwo!

Sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się Kordian Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę – z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu. Dlatego właśnie w tym roku chcę Państwa zaprosić do Narodowego Czytania Kordiana.

Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.

Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.

Spotkajmy się zatem w sobotę 7 września, by wspólnie przeczytać Kordiana i przypomnieć sobie głęboki sens tego dramatu. Wierzę, że jego lektura przyniesie wszystkim Państwu wiele czytelniczej satysfakcji i radości z bycia razem. I że Narodowe Czytanie, jak co roku, znów zjednoczy Polaków na całym świecie wokół klasyki polskiej literatury.

Z wyrazami szacunku i sympatii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Więcej szczegółów na temat akcji Narodowego Czytania oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby, placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą.

Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w “Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował Prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, ówczesna dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa w Kancelarii Prezydenta RP, wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura.

Celem pomysłodawców Narodowego Czytania było to, żeby literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Ogrodzie Saskim.

W 2023 roku odczytywane były fragmenty powieści “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Źródło: Polish Consulate, Kancelaria Prezydenta RP, wikipedia
Foto: Konrad Filip Komarnicki/KPRP, Grzegorz Jakubowski/KPRP

Polonia Amerykańska

W niedzielę, w kościele św. Konstancji, Polonia pożegna śp. Alicję Nawarę

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę zostanie odprawiona uroczysta msza pożegnalna pamięci Alicji Nawary, która zmarła 15 lutego w wieku 66 lat. Na nabożeństwo w kościele św. Konstancji o godz. 3:00 po południu zaprasza Polska Szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago.

Alicja Nawara była wieloletnią członkinią zarządu i wolontariuszką Muzeum Polskiego w Ameryce, a także członkinią Rady Dyrektorów. Od 1992 roku związana była z Polską Szkołą im. św. Maksymiliana Marii Kolbego przy parafii Św. Konstancji w Chicago, gdzie z oddaniem edukowała kolejne pokolenia młodych Polaków.

Była także autorką podręczników do geografii Polski dla uczniów szkół polonijnych oraz aktywną członkinią Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, gdzie przez lata pełniła funkcję wiceprezesa i członkini zarządu. Współtworzyła także polonijny konkurs ortograficzny „Dyktando” im. Krystyny Bochenek.

Za swoją działalność została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2019).

“Szanowni Państwo! W imieniu Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbe i Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago, serdecznie zapraszamy reprezentacje szkół i organizacje polonijne (ze sztandarami) na Mszę pożegnalną śp. Alicji Nawary.

Msza św. odbędzie się w niedzielę 30 marca 2025 roku o godz. 3:00 po południu w kościele św. Konstancji pod adresem 5843 W. Strong St. Chicago, IL 60630. Po Mszy zapraszamy na chwilę wspomnień naszej drogiej Alicji przy małym poczęstunku w Sali Borowczyka (znajdującej się przy kościele św. Konstancji).

Informujemy, że Msze św. w intencji śp. Alicji Nawary odprawiane są w każdą drugą niedzielę miesiąca do pierwszej rocznicy śmierci 2026 roku o godz. 12:30 po południu w kościele św. Konstancji.”

Z wyrazami szacunku

Dyrektor Szkoły im. św. M.M. Kolbe
Agnieszka Wojtach
Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago
Urszula Gawlik

 

Foto: Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W Muzeum Polskim w Ameryce Anna Fink zaprezentuje swoją książkę „56 kościołów”

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki „56 kościołów”, która odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej muzeum, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.

„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.

Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.

Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).

Więcej informacji na stronie 56churches.com

 

Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Tdl1060
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Bogusław Niemczewski zaprasza na Otwarte Mistrzostwa Polonii w Szachach w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Już jutro, w Activity Center należącym do kościoła Św. Ferdynanda odbędą się Mistrzostwa Polonii w Szachach. W królewskiej grze zmierzą się zarówno dzieci jak i młodzież oraz dorośli. Do sprawdzenia swoich umiejętności na szachownicy w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Bogusław Niemczewski – prezes organizacji Polonia for Poland trener szachowy i organizator turniejów polonijnych. Warto stanąć w szranki i zdobyć atrakcyjne nagrody!

W niedzielnym turnieju szachowym mogą wziąć udział wszyscy potrafiący grać w szachy, zapowiada Bogusław Niemczewski. Zawodnicy będą podzieleni na kategorie wiekowe, czyli dzieci ze szkoły podstawowej klas 1-3, klas 4-5, 6-8 oraz juniorzy – czyli uczniowie high school. Jest również kategoria open i grupa przeznaczona dla kobiet.

“Jak widać mogą uczestniczyć nawet 5-6-latkowie i oczywiście 80-latkowie, o ile znają zasady gry w szachy” zaznacza nasz Gość. A naprawdę warto, ponieważ w każdej grupie, zawodnicy, którzy zajmą miejsca od pierwszego do szóstego dostają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe.

“Ten turniej już organizujemy po raz dwudziesty, jest bardzo popularny. Jest to jeden z dwóch dużych turniejów organizowanych przez nasz klub Hetman i naszą organizację w roku. Następny  jest w listopadzie, w połowie listopada z okazji Święta Niepodległości” mówi organizator zawodów.

“Absolutnie nie trzeba się bać, że to są Mistrzostwa Polonii” podkreśla Bogusław Niemczewski. Choć słowo “mistrzostwa” brzmi to dość poważnie, ale “to jest otwarty turniej dla wszystkich, którzy tylko i wyłącznie chcą sprawdzić się w szachach. Jest miła atmosfera, kawa, herbata, są przerwy i są opiekunowie młodszych dzieci.”

Według naszego Gościa najlepiej jest rozpocząć naukę gry w szachy w dzieciństwie, w wieku 5-6 lat.

“Wtedy można liczyć na naprawdę osiągnięcie profesjonalnego poziomu gry i żyć z szachów, z gry po prostu, bo są nagrody dość wysokie finansowe na turniejach. Natomiast można również traktować szachy nie jako profesjonalne źródło dochodu, ale jako wspaniały dodatek do życia, gdyż jest to najstarsza gra na świecie” mówi Bogusław Niemczewski.

Zwycięzcy Mistrzostw Polonii w 2023 roku.

Gra w szachy znana jest na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych przezywa rozwój już od lat a kółka szachowe działają niemal w każdej szkole. Na dodatek w amerykańskich szkołach średnich szachy są traktowane tak samo jak inne sporty takie jak hokej, futbol, czy koszykówka, jeżeli chodzi o otrzymanie stypendium na studia.

“Szachy uczą oczywiście logicznego myślenia, to jest też niesamowicie ważne dla dzieci i takiej dużej wyobraźni, która jest na pewno potrzebna” zwraca uwagę nasz Gość. Uczą także opanowania, szacunku dla przeciwnika i uczciwości – “tu nie ma miejsca, tak jak w kartach na oszustwa, tu rzeczywiście trzeba wykazać się ogromną wiedzą.”

Dawniej wiedzę o tej grze zdobywało się z książek, teraz – w dobie internetu – to jest dużo łatwiejsze. Komputery zrewolucjonizowały także i tą dziedzinę.

Otwarte Mistrzostwa Polonii w Szachach odbędą się 30 marca od godziny 9.30AM w Activity Center parafii świętego Ferdynanda, przy skrzyżowaniu ulicy Belmont i Austin. Wpisowe – 35 dolarów dorośli, juniorzy – 30 dolarów. Można zapisać się wcześniej – pod numerem telefonu 847-962-1068, lub 25 minut przed rozpoczęciem turnieju.

 

Źródło: informacja własna

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu