Połącz się z nami

News Chicago

Tysiące propalestyńskich demonstrantów spokojnie maszerowało w Chicago w środę

Opublikowano

dnia

Trzeci dzień Narodowej Konwencji Demokratycznej przyniósł kolejny dzień protestów propalestyńskich. Demonstranci rozpoczęli swój marsz wczesnym wieczorem w środę w Union Park, kilka przecznic od United Center. Chicago Coalition for Justice in Palestine potępiła Kamalę Harris za to, co określiła jako jej udział w poparciu administracji Bidena dla Izraela.

W środę popołudniu kilka grup brało udział w nie posiadającym formalnego pozwolenia, ale przeważnie pokojowym pro-palestyńskim wiecu, który rozpoczął się w Union Park.

Marsz protestacyjny mający miejsce po zakończeniu wiecu, przebiegał spokojnie i bezpiecznie, według Komendanta Policji Chicago, Larry’ego Snellinga. W przeciwieństwie do wtorkowych demonstracji i starć z policją, o których informowaliśmy wczoraj, nie dokonano żadnych aresztowań.

Protest został zorganizowany przez Chicago Coalition for Justice in Palestine. Głośny i pełen zapału marsz rozpoczął się tuż przed godziną 6:00PM i prowadził wyznaczoną trasą.

Grupa planowała udać się do Parku 578 w pobliżu United Center, gdzie odbywa się DNC, ale została przekirowana Protestujący zostali skierowani przez policję Chicago na północ i wschód pod torami L z powrotem do Union Park. Funkcjonariusze maszerowali wraz z grupą, co uniemożliwiło zapuszczanie się jej w stronę United Center.

„Organizatorzy chcieli pokojowego protestu” — powiedział Snelling. „Mieli marszałków, którzy sami pilnowali tłumu — więc gdy widzieli, że ktoś wychodzi poza szereg, ich marszałkowie ustawiali ludzi z powrotem w szeregu”.

Było kilka momentów napięcia, w tym kilka petard rzuconych w funkcjonariuszy. Co najmniej dwie osoby wydawały się być prawie zatrzymane, zanim zostały wypuszczone przez policję. W innej chwili pojedynczy protestujący machający flagą przedarł się do stacji CTA Ashland, popychając i szarpiąc co najmniej trzech policjantów. Wtedy wkroczyli marszałkowie grupy i złagodzili sytuację.

Tym samym protest przebiegł prawie bez incydentów, zupełnie inaczej niż we wtorek kiedy aresztowano co najmniej 56 osób, w tym trzech dziennikarzy. Według Larry’ego Snellinga wtorkowi demonstranci przybyli z zamiarem popełnienia przemocy i wandalizmu, a policja nie pozwoliła im na to.

Protestujący nadal wzywają do zakończenia wojny w Strefie Gazy i do zaprzestania wysyłania przez USA pomocy wojskowej do Izraela.

Chicago Jewish Alliance, grupa pro-izraelska, przekazała swoje przesłanie w Parku 578 wcześniej w środę, ale jej członkowie rozeszli się, zanim dotarła druga grupa protestujących.

 

Źródło: cbs, abc7
Foto: YouTube

News Chicago

Tragiczna strzelanina w Berwyn: Jedną z ofiar jest wicedyrektorka Lincoln Middle School

Opublikowano

dnia

Autor:

berwyn-shooting

We wtorek po południu przed Lincoln Middle School w podmiejskim Berwyn doszło do strzelaniny, w której zginęły trzy osoby. Wśród ofiar jest wicedyrektorka szkoły, Nerissa Lee – potwierdziła w środę tamtejsza policja.

Nerissa Lee była „oddaną nauczycielką i liderką, która miała wpływ na życie niezliczonych uczniów i pracowników”, a jej śmierć odczuje nie tylko społeczność szkolna ale i całe Berwyn – poinformował Departament Policji w Berwyn.

Także Berwyn North School District 98 wydał oświadczenie, w którym potwierdzono śmierć wicedyrektorki.  Szkoła została zamknięta w środę, a zajęcia mają zostać wznowione w czwartek. Na miejscu pojawią się pedagodzy, którzy będą wspierać uczniów i pracowników.

Okoliczności zdarzenia

Według policji, funkcjonariusze zostali wezwani na miejsce we wtorek tuż po godzinie 4:00PM, po zgłoszeniach o strzałach w rejonie ulicy 6432 16th Street, przed Lincoln Middle School.

Na miejscu zastali mężczyznę, który strzelał z karabinu w kierunku innego pojazdu. Gdy policjanci się zbliżyli, padły strzały również w ich stronę. Funkcjonariusze schronili się i – jak podkreślono – nie odpowiedzieli ogniem.

W wyniku ataku trzy osoby zostały postrzelone i wszystkie zmarły na miejscu.

„Sprawa o charakterze rodzinnym”

Śledczy określili zdarzenie jako incydent o podłożu rodzinnym. Nie potwierdzono jednak publicznie dokładnych relacji między ofiarami a napastnikiem.

Dr Michelle Smith, kurator okręgu szkolnego Berwyn North School District 98, zaznaczyła w komunikacie do społeczności, że był to „przypadek przemocy domowej” i że nie ma zagrożenia dla uczniów ani pracowników szkoły.

Nerissa Lee

Reakcja świadków

Świadkowie relacjonowali, że słyszeli dziesiątki strzałów. Nagrania z helikoptera NBC Chicago pokazały dwa samochody na środku ulicy oraz ślady krwi na chodniku. Okolicę odgrodzono taśmą policyjną, a szkoła została zamknięta.

Policja nie podała jeszcze szczegółów dotyczących napastnika ani jego losu.

Źródło: nbc
Foto: Lincoln Middle School, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Federalna operacja imigracyjna w Chicago. Bovino: „Jesteśmy na miejscu”

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago rozpoczęła się nowa federalna akcja wymierzona w nielegalnych imigrantów. We wtorek jej rozpoczęcie ogłosił Gregory Bovino, szef Straży Granicznej USA, znany z kierowaniem działaniami w Los Angeles. „No cóż, Chicago, jesteśmy na miejscu! Operacja na dużą skalę ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa miasta poprzez namierzanie i aresztowanie nielegalnych imigrantów” – napisał Bovino w mediach społecznościowych. Jego wpisowi towarzyszy film pokazujący funkcjonariuszy ICE i Straży Granicznej w scenerii chicagowskich ulic i Navy Pier.

Kolejna odsłona federalnej ofensywy

„Operation At Large” rozpoczęła się zaledwie tydzień po ogłoszeniu akcji „Midway Blitz”, w ramach której aresztowano w Illinois setki osób. Według kongresmenki Lauren Underwood, w ostatniej fali działań zatrzymano już około 250 imigrantów.

Tricia McLaughlin, zastępca sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, poinformowała, że część aresztowanych miała w przeszłości zarzuty związane z napaściami, jazdą pod wpływem alkoholu czy stalkingiem.

Zbiegnięcie się rozpoczęcia operacji z obchodami Dnia Niepodległości Meksyku wywołało dodatkowe kontrowersje. Gubernator Illinois JB Pritzker ostrzegał wcześniej, że federalne służby mogą celowo przeprowadzić naloty właśnie w tym okresie.

Ostry sprzeciw władz Illinois i Chicago

Pritzker zarzucił Bovino stosowanie „zmilitaryzowanego podejścia” i przypomniał, że w Los Angeles pod jego dowództwem doszło do brutalnych aresztowań, niszczenia mienia i nadużyć wobec osób, które nie były winne żadnych poważnych przestępstw.

Równie stanowczo wypowiedział się Burmistrz Chicago Brandon Johnson, który podpisał rozporządzenie wzmacniające ochronę prawa do protestu.

Trump ponownie grozi wysłaniem wojska

Działania służb imigracyjnych wpisują się w ostrą retorykę Prezydenta Donalda Trumpa, który od miesięcy przedstawia Chicago jako „miasto w kryzysie”. W poniedziałek zasugerował, że „następnym razem zajmiemy się Chicago”, powtarzając, że rozważa wysłanie do miasta Gwardii Narodowej.

Johnson i Pritzker odrzucili jego słowa, wskazując, że dane miejskie pokazują spadek liczby zabójstw i przestępstw z użyciem przemocy o prawie 22% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, Citizen.com
Czytaj dalej

News Chicago

Odwiedźcie w czwartek Jesienny Festiwal Food Trucków w Hanover Township

Opublikowano

dnia

Autor:

Gmina Hanover zaprasza mieszkańców na swój coroczny Jesienny Festiwal Food Trucków, który odbędzie się w czwartek, 18 września, w godz. 5:00–9:00PM na kampusie im. Williama Tiknisa (250 S. Route 59, Bartlett). Goście będą mogli spróbować dań z kilkunastu food trucków, posłuchać muzyki na żywo, porozmawiać z przedstawicielami gminy i skorzystać z bezpłatnych atrakcji dla dzieci.

Co czeka na uczestników?

Na terenie imprezy będzie działać namiot z napojami (piwo, wino, napoje gazowane i woda) oraz scena koncertowa. Gwiazdą wieczoru będzie chicagowski zespół coverowy iPop, a dodatkowo wystąpią Austin Hopkins i Karen Shook.

Lista food trucków obejmuje m.in.:

  • Duke’s Blues-N-BBQ
  • Smash’d
  • E.J. Pierogi
  • Tievoli Pizza Truck
  • Kori’s Koop
  • Churros Tinoco
  • D’s Treats
  • My Cocina
  • Cousins Maine Lobster
  • Kona Ice
  • Poupee Puff
  • Hawaiian Food Truck

Informacje praktyczne

Dla wygody uczestników przygotowano parkingi poza terenem imprezy przy Village Church of Bartlett (601 W. Bartlett Road) oraz na parkingu Bartlett Metra Lot (Western Ave. i Oneida Ave.). Bezpłatne autobusy wahadłowe będą kursować między parkingami a kampusem.

Oprócz atrakcji kulinarnych i muzycznych będzie można porozmawiać z pracownikami gminy na temat lokalnych programów, m.in. dla seniorów, młodzieży, weteranów czy osób korzystających z pomocy żywnościowej.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu (630) 837-0301 lub na stronie fallfoodtruckfest.com.

Źródło: dailyherald
Foto: Fall Food TRuck Fest
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu