News USA
Nowa koalicja Urzędu Skarbowego ma walczyć z rosnącą liczbą oszustw podatkowych

W piątek Internal Revenue Service (IRS) ogłosił nową koalicję z członkami branży podatkowej, której celem jest przeciwdziałanie wzrostowi oszustw zagrażających systemom podatkowym i podatnikom. Nowa inicjatywa „Coalition Against Scam and Scheme Threats” (CASST) została zwołana na wniosek komisarza IRS Danny’ego Werfela.
Koalicja będzie „pracować nad rozszerzeniem zasięgu i edukacją na temat pojawiających się oszustw, opracowywać nowe podejścia do identyfikacji potencjalnie oszukańczych zeznań w momencie ich składania i tworzyć ulepszenia infrastruktury w celu ochrony podatników, a także federalnych, stanowych i branżowych systemów podatkowych”, poinformował Urząd Skarbowy IRS w komunikacie prasowym z 16 sierpnia.
Agencja zgłosiła rosnącą liczbę przypadków kradzieży tożsamości. W sezonie składania zeznań w 2024 r. IRS potwierdził 15 242 przypadki oszukańczych zeznań, które zostały one złożone przez oszustów w celu ubiegania się o zwroty należne innym osobom. Agencja zapobiegła wydaniu ponad 180 milionów dolarów zwrotów związanych z tymi zeznaniami.
Liczba z 2024 r. była o ponad 20% wyższa niż liczba potwierdzonych przypadków kradzieży tożsamości w sezonie 2023.
Ponadto jednostka IRS Identity Theft Victims Assistance otrzymała 294 138 zgłoszeń kradzieży tożsamości w roku podatkowym 2023, zgodnie z raportem Taxpayer Advocate Service. Jest to drugi najwyższy wynik od 5 lat i wzrost o ponad 217% w porównaniu z rokiem podatkowym 2019.
Zespół zadaniowy CASST „będzie lepiej chronić podatników przed padnięciem ofiarą nieuczciwych podmiotów, wykorzystując wielostronne relacje w całym ekosystemie podatkowym w celu zminimalizowania składania fałszywych zeznań podatkowych”, oświadczyli przedstawiciele IRS.
Oprócz IRS, innymi członkami inicjatywy są: Federation of Tax Administrators, która reprezentuje stanowe agencje podatkowe; krajowe organizacje zawodowe zajmujące się podatkami oraz wiodące firmy technologiczne działające w branży podatkowej.
Grupy takie jak American Coalition for Taxpayer Rights i National Association of Computerized Tax Processors ogłosiły swoje poparcie dla programu. Łącznie koalicja ma poparcie ponad 60 różnych grup z sektora prywatnego.
Inicjatywa ma na celu wprowadzenie nowych zabezpieczeń do sezonu rozliczeniowego 2025, aby zapobiec oszustwom podatników. Grupa będzie pracować nad wprowadzeniem zmian strukturalnych w celu poprawy możliwości wykrywania i zatrzymywania oszustw.
Obejmuje to ulepszenie walidacji PTIN i EFIN, a także kroki mające na celu zwalczanie „ghost preparers”, czyli oszustów, którzy zachęcają ludzi do ubiegania się o ulgi i świadczenia, do których nie kwalifikują się. Pobierają od podatników wysokie opłaty, a następnie znikają po przygotowaniu zeznania, pozostawiając podatników z konsekwencjami nieprawidłowych roszczeń.
W ciągu ostatnich miesięcy IRS wydał ostrzeżenia dotyczące kilku oszustw wymierzonych w podatników. W kwietniu agencja wydała ostrzeżenie dotyczące fałszywych organizacji charytatywnych, które szukają darowizn od niczego niepodejrzewających osób.
Natomiast na początku marca Urząd Skarbowy ostrzegł podatników przed oszustwami phishingowymi mającymi na celu kradzież ich danych osobowych. Złodzieje tożsamości próbują oszukać podatników, aby klikali łącza internetowe, które zachęcają ich do przesyłania prywatnych informacji lub pobierania złośliwego oprogramowania do ich systemów.
Następnie pojawiły się oszustwa, które zachęcały podatników do ubiegania się o zwroty, do których nie są uprawnieni. Na przykład niektórzy podatnicy ubiegali się o ulgi podatkowe na paliwo, które mają zastosowanie tylko do niektórych rodzajów działalności gospodarczej, takich jak prowadzenie gospodarstwa rolnego lub zakup benzyny lotniczej. Odkryto, że podatnicy stworzyli fikcyjnych pracowników domowych, aby ubiegać się o zwroty.
Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, istock/megaflopp/
News USA
Zmarł Val Kilmer – aktor, gwiazda „Top Gun” i „The Doors”, buntownik z Hollywood

Val Kilmer, niezapomniany aktor znany z roli Icemana w „Top Gun”, Batmana w „Batman Forever” oraz Jima Morrisona w „The Doors”, zmarł w wieku 65 lat. Odszedł we wtorek wieczorem w Los Angeles, otoczony rodziną i przyjaciółmi, w tym córką Mercedes Kilmer, jak poinformowano w oświadczeniu przesłanym do Associated Press.
Val Kilmer zmagał się z problemami zdrowotnymi od lat. W 2014 roku zdiagnozowano u niego raka gardła, co wymusiło przeprowadzenie dwóch tracheostomii. Choć wyzdrowiał, we wtorek zmarł na zapalenie płuc.
„Zachowywałem się odważnie. Zachowywałem się dziwnie wobec niektórych. Nie zaprzeczam temu i nie żałuję, ponieważ straciłem i odnalazłem części siebie, o których istnieniu nie wiedziałem” – mówił w dokumencie „Val” z 2021 roku, podsumowującym jego karierę.
Od komedii po dramat – droga na szczyt
Val Kilmer był najmłodszym aktorem przyjętym do prestiżowej szkoły Juilliard. Jego filmowa kariera rozpoczęła się w 1984 roku od roli w parodii szpiegowskiej „Top Secret!”, a następnie w komedii „Real Genius” (1985).
Mimo początkowych ról komediowych, jego talent objawił się w pełni w latach 90., gdy wystąpił w takich produkcjach jak „Tombstone” (1993), „Prawdziwy romans” (1993) czy „Gorączka” (1995) u boku Ala Pacino i Roberta De Niro.
Jego aktorstwo było pełne poświęcenia. Grając Doca Hollidaya w „Tombstone”, Kilmer wypełnił swoje łóżko lodem, aby lepiej oddać agonię bohatera. Podczas pracy nad „The Doors” przez rok nosił skórzane spodnie i domagał się, by nazywano go Jimem Morrisonem.
Kontrowersje i wyobcowanie w Hollywood
Choć talent Kilmera był niezaprzeczalny, jego intensywny styl pracy przysporzył mu opinii trudnego współpracownika. Sam podkreślał, że jego nieustępliwość wynikała z troski o jakość artystyczną.
„W próbie wzmocnienia pozycji reżyserów i aktorów, aby szanowali prawdę i istotę każdego projektu, zostałem szanowany, ale też poważnie wyobcowany” – napisał w autobiografii „I’m Your Huckleberry”.
Jedną z najbardziej pamiętnych ról Kilmera był Iceman w „Top Gun”. Początkowo nie chciał jej przyjąć, jednak zmienił zdanie, gdy zapewniono go, że jego postać zostanie lepiej rozwinięta. Po niemal czterdziestu latach powrócił do tej roli w „Top Gun: Maverick” (2022).
Jako Batman w „Batman Forever” spotkał się z mieszanym odbiorem. Roger Ebert uznał go za „całkowicie akceptowalnego” następcę Michaela Keatona, jednak sam Kilmer twierdził, że kostium ograniczał jego aktorstwo.
„Ledwo mogłem się ruszać, ludzie musieli mi pomagać wstawać i siadać” – wspominał w dokumencie „Val”.
Trudne lata i refleksja nad karierą
Jego późniejsze role obejmowały filmy „Święty” (1997) oraz „Wyspa doktora Moreau” (1996), której produkcja była pełna chaosu i konfliktów. W 1996 roku magazyn „Entertainment Weekly” opublikował artykuł pat.„Człowiek, którego Hollywood uwielbia nienawidzić”, opisując jego trudny charakter na planie.
Z biegiem lat Val Kilmer skupił się na mniejszych, ale ambitnych projektach, jak „Spartan” (2004) czy „Wonderland” (2003). Poświęcił się także monodramowi „Obywatel Twain”, w którym wcielił się w Marka Twaina.
Życie prywatne i dziedzictwo
Kilmer dorastał w Los Angeles i uczęszczał do Chatsworth High School, gdzie jego rówieśnikami byli Kevin Spacey i Mare Winningham. Jego młodszy brat, Wesley, zmarł w wieku 15 lat, co mocno wpłynęło na aktora.
„Tęsknię za nim. Mam jego sztukę. Lubię myśleć o tym, co by stworzył. Nadal mnie inspiruje” – mówił w rozmowie z „Times”.
Był autorem dwóch tomików poezji i nominowany do nagrody Grammy za album spoken word „The Mark of Zorro”. Był w związku z wieloma kobietami, m.in. z Cher, a jego żoną była aktorka Joanne Whalley, z którą miał dwoje dzieci – Mercedes i Jacka.

Val Kilmer w 2005 roku
Val Kilmer pozostawił po sobie niezatarte ślady w kinematografii. Jego niezwykłe role, pasja i poświęcenie dla sztuki uczyniły go jednym z najbardziej fascynujących aktorów swojego pokolenia.
Źródło: AP
Foto: YouTube, Georges Biard
News USA
Izrael znosi cła na import z USA przed planowanym „Liberation Day” Trumpa

Izrael ogłosił zniesienie wszystkich pozostałych ceł na import ze Stanów Zjednoczonych. Decyzję podjęto zaledwie kilka godzin przed zapowiedzianym wprowadzeniem przez administrację Prezydenta Trumpa szeroko zakrojonych wzajemnych opłat celnych wobec globalnych partnerów handlowych USA.
Decyzja, ujawniona we wtorek przez izraelskich urzędników, wymaga jeszcze ostatecznej zgody ministra gospodarki Nira Barkata oraz parlamentarnej komisji finansów. Oczekuje się jednak, że obie instytucje poprą ten krok.
„Cła na cały import ze Stanów Zjednoczonych zostaną anulowane” – poinformowało biuro premiera w oficjalnym oświadczeniu.
Termin ogłoszenia tej decyzji wydaje się starannie skalkulowany, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji ekonomicznych, gdyż administracja Prezydenta Donalda Trumpa przygotowuje się do wydarzenia nazwanego „Dniem Wyzwolenia”(“Liberation Day”), zaplanowanego na 2 kwietnia. Tego dnia mają zostać ogłoszone nowe globalne stawki celne.
Minister finansów Izraela Bezalel Smotrich, który podpisał rozporządzenie o zniesieniu ceł, podkreślił, że decyzja ta jest kluczowa dla ochrony izraelskiej gospodarki i dalszego umacniania stosunków międzynarodowych.
„Całkowite wyeliminowanie ceł na import ze Stanów Zjednoczonych to istotny krok w zabezpieczeniu gospodarki Izraela w tym trudnym okresie oraz wzmocnieniu więzi gospodarczych z naszym najważniejszym sojusznikiem – Stanami Zjednoczonymi” – stwierdził Smotrich we wspólnym oświadczeniu z Barkatem i Premierem Benjaminem Netanjahu.
Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Izraela, a wartość wymiany handlowej między tymi krajami w 2024 roku wynosiła 34 miliardy dolarów. Oba państwa od czterech dekad utrzymują umowę o wolnym handlu, w ramach której około 98 procent amerykańskich towarów trafia do Izraela bez cła.
Według izraelskiego ministerstwa finansów pozostałe dotąd cła dotyczyły głównie produktów rolnych i generowały około 11,3 miliona dolarów rocznego przychodu.
„Zniesienie ceł na towary amerykańskie to kolejny krok w kierunku otwarcia rynku na konkurencję, dywersyfikacji gospodarki i obniżenia kosztów utrzymania” – powiedział Premier Netanjahu. „Poza korzyściami ekonomicznymi dla obywateli Izraela, ten ruch pozwoli nam także na dalsze wzmocnienie sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi.”
Dziś “Liberation Day”
Jak poinformowała Sekretarz Prasowa Białego Domu, Karoline Leavitt, 2 kwietnia prezydent planuje nałożyć wzajemne taryfy na niemal wszystkich partnerów handlowych USA, „bez żadnych wyjątków.”
Chociaż konkretne stawki nie zostały jeszcze podane, ekonomiści przewidują wzrost amerykańskich ceł na towary z całego świata o 9–18 procent. Analitycy Goldman Sachs sugerują, że rzeczywiste stawki mogą być jeszcze wyższe, ponieważ administracja Donalda Trumpa traktuje je jako punkt wyjścia do negocjacji.
Prezydent Trump już wcześniej zapowiedział 25-procentowe cła na importowane samochody i części samochodowe, które wejdą w życie 2 kwietnia, a ich pobieranie rozpocznie się 3 kwietnia. Dodatkowo rozważa nałożenie ceł na produkty farmaceutyczne.
Trump zaznaczył, że jest otwarty na negocjacje w sprawie taryf w zamian za korzystne umowy, jednak takie porozumienia nie zostały osiągnięte przed dzisiejszym dniem.
Neil Shearing, główny ekonomista grupy Capital Economics, przewiduje, że skumulowany efekt nowych stawek taryfowych podniesie ogólny poziom ceł w USA do najwyższego poziomu od lat 40. XX wieku.
Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, gov.il
News USA
Polska podpisała umowę o obronie przeciwlotniczej z USA o wartości 2 mld USD

W poniedziałek Polska podpisała międzyrządową umowę ze Stanami Zjednoczonymi o wartości prawie 2 miliardów dolarów (7,7 miliarda złotych), w ramach której Amerykanie zapewnią wsparcie logistyczne oraz szkolenia dla polskich sił zbrojnych w zakresie obsługi systemów obrony powietrznej Patriot. Nowoczesne wyrzutnie stanowią kluczowy element ochrony polskiego nieba i wschodniej flanki NATO.
„Polska jest wzorowym sojusznikiem NATO i liderem w dziedzinie zaawansowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej” – powiedział chargé d’affaires USA Daniel Lawton podczas ceremonii podpisania umowy w bazie wojskowej w Sochaczewie. W wydarzeniu uczestniczył również Premier Donald Tusk.
„Jesteśmy dumni, że możemy świętować kolejny krok we współpracy obronnej USA i Polski – wzmocnienie wschodniej flanki NATO i pogłębienie naszego strategicznego partnerstwa” – dodał Lawton.
Polska inwestuje w systemy Patriot
W październiku 2023 roku na lotnisku Warszawa-Babice rozmieszczono pierwsze systemy Patriot zakupione przez Polskę od USA. W ramach programu Wisła, który jest częścią większej strategii obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, Polska planuje nabycie kilkudziesięciu kolejnych wyrzutni – w tym wielu produkowanych na miejscu.
Obecna i poprzednia administracja rządowa w Polsce konsekwentnie zwiększa wydatki na obronność, co sprawia, że kraj ten stanie się liderem pod względem nakładów na wojsko w NATO. W 2024 roku Polska przeznaczy na ten cel 4,7% PKB – to najwyższy wskaźnik wśród państw członkowskich Sojuszu.
„Niech Polska będzie przykładem, że lojalność wobec sojuszników i inwestowanie w bezpieczeństwo to fundament zachodniej cywilizacji” – powiedział Premier Tusk podczas uroczystości.
„Stabilność NATO i współpraca transatlantycka to dla nas kluczowe kwestie” – kontynuował. „Nasze zaangażowanie wyrażamy nie tylko słowami, ale miliardami dolarów i euro, które inwestujemy w bezpieczeństwo”.

Wicepremier Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisuje polsko-amerykańską umowę międzyrządową dotyczącą realizacji II fazy programu Wisła.
Najnowocześniejszy system obrony w rękach Polski
Polska jest drugim krajem na świecie – po USA – który posiada najnowsze baterie Patriot zintegrowane z systemem dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową (IBCS). Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, to świadectwo rosnącego zaufania między Warszawą a Waszyngtonem.
„Ten system nie jest przekazywany byle komu. To znak zaufania i dowód na pogłębiające się partnerstwo polsko-amerykańskie” – zaznaczył Lawton. „Polska była pierwszym krajem, który nabył najnowocześniejszy system radarowy i dowodzenia – i pierwszym, który ogłosił jego wstępną gotowość operacyjną”.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że kluczowym elementem nowej umowy będzie rozwój programu szkoleniowego, który umożliwi polskim żołnierzom doskonalenie umiejętności w realistycznych warunkach symulacyjnych.

Premier Donald Tusk w jednostce wojskowej w Sochaczewie wita się z Chargé d’Affaires USA w Polsce Danielem Lawtonem.
Polska apeluje do USA w sprawie współpracy handlowej
Po podpisaniu umowy Premier Donald Tusk wystąpił w materiale wideo opublikowanym na platformie X, kierując swoje przesłanie do Prezydenta USA Donalda Trumpa. Odniósł się w nim do obaw dotyczących możliwych taryf celnych na europejskie towary oraz przyszłości stosunków transatlantyckich.
„Ameryka mogła i zawsze może liczyć na Polskę” – powiedział Tusk, zwracając się bezpośrednio do Trumpa. „Tutaj masz tylko przyjaciół. I to samo mogę powiedzieć o Europie jako całości”.
Podkreślił również, że silne Stany Zjednoczone, silna Unia Europejska i silne NATO leżą we wspólnym interesie obu stron. „Pomyślcie o tym, Panie Prezydencie i drodzy amerykańscy przyjaciele, zanim zdecydujecie się nałożyć cła na swoich najbliższych sojuszników” – dodał. „Współpraca jest zawsze lepsza niż konfrontacja”.

Premier Donald Tusk i Wicepremier Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas odprawy z kadrą dowódczą 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.
Źródło: NFP
Foto: Kancelaria Premiera
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska5 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół5 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki