Połącz się z nami

News USA

Gubernator Luizjany nie składa broni – walczy o Dziesięć Przykazań w salach lekcyjnych

Opublikowano

dnia

Gubernator Luizjany ma rozwiązanie dla rodziców, którzy uważają, że Dziesięć Przykazań nie powinno być eksponowane w klasach szkół publicznych w całym stanie: „Powiedz swojemu dziecku, żeby na nie nie patrzyło” – powiedział reporterom w poniedziałek. Jeff Landry bronił ustawodawstwa podczas konferencji prasowej, ogłaszając, że Luizjana zamierza odeprzeć pozew, który twierdzi, że jest ono niezgodne z Konstytucją.

Jeff Landry podpisał popierane przez Partię Republikańską ustawodawstwo w czerwcu, dzięki czemu Luizjana stała się pierwszym stanem w kraju, który wymagał od szkół eksponowania plakatów z tekstem religijnym. O ustawie informowaliśmy tutaj.

Jednak ten ruch skłonił koalicję rodziców — Żydów, chrześcijan, unitariańskich uniwersalistów i osób niereligijnych — do pozwania stanu kilka dni później w sądzie federalnym, o czym pisaliśmy 28 czerwca. Twierdzą oni, że ustawodawstwo „znacznie ingeruje i obciąża” ich prawo do wychowywania dzieci w dowolnej doktrynie religijnej wynikające z Pierwszej Poprawki.

W poniedziałek Jeff Landry powiedział, że sprzeciw wobec ustawy jest nieuzasadniony.

Ustawa Izby Reprezentantów nr 71 została przyjęta przytłaczającą większością głosów i uzyskała także dwupartyjne poparcie niektórych Demokratów. Gubernator poparł ustawę dotyczącą Dziesięciu Przykazań jako przykład tego, jak „większość może rządzić”. „Nie rozumiem, o co całe to zamieszanie” — powiedział w czasie konferencji.

Zgodnie z nowym prawem Luizjany Dziesięć Przykazań musi być umieszczone na plakacie o szerokości co najmniej 11 cali i wysokości 14 cali, a szkoły i uczelnie mają obowiązek wyeksponować Dziesięć Przykazań do 1 stycznia 2025 r.

Plakaty zostaną opłacone z datków. Ze względu na przepisy, środki stanowe nie zostaną wykorzystane do realizacji tego obowiązku. Prawo także „zezwala” – ale nie wymaga – na eksponowanie Porozumienia Mayflower, Deklaracji Niepodległości i Rozporządzenia Północno-Zachodniego ( Northwest Ordinance) w szkołach publicznych K-12.

Uczniowie publicznych szkół w Luizjanie wrócą do klas na nowy rok szkolny w nadchodzących dniach, ale w poniedziałek Prokurator Generalna stanu, Liz Murrill powiedziała reporterom, że nie wie o żadnych szkołach, które zaczęły wywieszać plakaty z Dziesięcioma Przykazaniami.

Na skutek pozwu rodzin, Luizjana zgodziła się w zeszłym miesiącu nie promować ani nie tworzyć przepisów dotyczących prawa do co najmniej 15 listopada, ponieważ trwająca sprawa i różne wnioski zostaną rozstrzygnięte przez sąd federalny.

Prokurator Generalna Murill poinformowała, że ​​stan planuje złożyć wniosek o oddalenie pozwu w poniedziałek, a urzędnicy nazwali skargę rodzin „przedwczesną”. Dodała, że ​​stan będzie argumentować, że istnieje „wiele sposobów”, w jakie prawo może być stosowane zgodnie z Konstytucją.

Wniosek stanu o oddalenie pozwu argumentuje m.in., że rodzice, których dzieci uczęszczają do szkół czarterowych w Orleans Parish School, nie mają podstaw prawnych do pozwu przeciwko Orleans Parish School Board, ponieważ szkoły czarterowe są niezależne od zarządu.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ostatni raz zajął stanowisko w sprawie Dziesięciu Przykazań w szkołach publicznych w 1980 r., kiedy sędziowie orzekli większością 5–4, że unieważniają prawo wprowadzone przez stan Kentucky.

 

Źródło: nbc
Foto: .filcatholic.org, YouTube, istock/searagen/

Kościół

Rada Rycerzy Kolumba z Wirginii nagrodzona za walkę o wolność religijną

Opublikowano

dnia

Autor:

Rada Rycerzy Kolumba w Wirginii została uhonorowana nagrodą po tym, jak w tym roku wygrała spór z rządem dotyczący celebrowania Mszy Św. na cmentarzu federalnym. Knights of Columbus Council 694 z Petersburga otrzymała nagrodę imienia Philipa B. Onderdonka Jr. za zasługi w obronie wolności religijnej od Instytutu First Liberty, o której mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Nagroda została przyznana w uznaniu za skuteczne wyzwanie, które rada postawiła przeciwko federalnemu zakazowi odprawiania Mszy na Cmentarzu Narodowym Poplar Grove. Instytut First Liberty, zajmujący się ochroną wolności religijnej, wspierał Rycerzy w tej walce.

W maju 2023 roku Rycerze złożyli formalne odwołanie od tego zakazu, argumentując, że narusza on Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA oraz ustawę o przywróceniu wolności religijnej (Religious Freedom Restoration Act).

Ostatecznie rząd federalny ustąpił i pozwolił na odprawienie Mszy św.

Przed podjęciem decyzji o cofnięciu zakazu, przedstawiciele Służby Parków Narodowych zaproponowali Rycerzom, aby ceremonia odbyła się „poza cmentarzem, na trawniku obok parkingu”. Rycerze odrzucili tę propozycję, uznając ją za „nieuzasadnioną, niepotrzebną i niezgodną z konstytucją”.

Rada podkreśliła, że Msza św. z okazji Dnia Pamięci jest tradycją od ponad 60 lat i odbywała się zawsze wewnątrz cmentarza.

Nagroda imienia Philipa B. Onderdonka Jr. przyznawana jest od 2015 roku „bohaterom i obrońcom wolności religijnej”. Zamiast tradycyjnego trofeum, laureaci otrzymują pamiątkowy karabin Henry Repeating Arms Military Service Tribute Edition kalibru 22, specjalnie wygrawerowany na tę okazję.

W 2018 roku Kamala Harris przesłuchiwała trzech kandydatów pod kątem ich członkostwa w tej katolickiej organizacji, sugerując, że ich poglądy pro-life i prorodzinne są sprzeczne z konstytucyjnymi prawami do aborcji i małżeństw osób tej samej płci.

Rycerze Kolumba nadal odgrywają istotną rolę w obronie wartości religijnych i wolności wyznania, a ich ostatnia wygrana w Petersburgu jest przykładem ich zaangażowania w ochronę tych zasad.

 

Źródło: cna
Foto: YoiuTube, Jeric Wilhelmsen/The American Legion
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Chicagowska Lednica 2000 zaprasza na spotkanie 21 września: „Wracaj do domu” – do Kościoła

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach XIX Lednickich Spotkań Młodych w Chicago, 21 września, w parafii Św. Rozalii w Harwood Heights odbędzie się wspólna modlitwa i czuwanie. W tym roku przyświeca im hasło „Wracaj do domu”. W studiu Radia Deon na spotkanie zapraszają jego koordynatorki, Jolanta Waśko i Aleksandra Hejnar.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 to największe w Polsce coroczne spotkanie katolickiej młodzieży z Polski i zagranicy, zapoczątkowane przez Dominikanina, Ojca Jana Górę w 1997 roku. Ta inicjatywa rozwinęła się także w Chicago.

Już w najbliższą sobotę, 21 września, parafia Św. Rozalii w Harwood Heights będzie miejscem modlitewnego spotkania nie tylko ludzi młodych, które odbędzie się pod hasłem „Wracaj do domu”. Taki tytuł ma także tegoroczny hymn tego wydarzenia, jak wyjaśnia Jolanta Waśko.

Spotkanie rozpocznie się o 5.30PM rozważaniami na temat Przypowieści o Synu Marnotrawnym. O godzinie 7.00PM zostanie odprawiona msza św., a po niej rozpocznie się część poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Ojcu Janowi Górze.

„Będziemy słuchać fragmentów książki Ojca Jana Góry, która mówi o domu” zapowiada Jolanta Waśko, która od lat krzewi w Chicago ideę lednickich spotkań i miała szczęście uczestniczyć w Lednicy w Polsce w 2009 roku. Ojciec Jan Góra przyjaźnił się z Janem Pawłem II.

W dokumencie tym zawarł obraz ryby i poprosił Ojca Jana Górę o przełożenie swoich słów na wizję. Założyciel Lednicy „wiarę przełożył na kulturę – w związku z tym powstały pieśni, powstały tańce – wszystko po to żeby podkreślić wartości i powrót do korzeni chrześcijaństwa”, tłumaczy Jolanta Waśko.

Przygotowanie do Lednickich spotkań trwają cały rok. Jolanta Waśko wraz z chórem bierze udział w mszach św. w parafii św. Konstancji, oraz w innych uroczystościach.

Spotkania lednickie cieszą się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem młodych ludzi. Towarzyszy im autentyczna radość, wielki entuzjazm, śpiew i taniec, mówi Aleksandra Hejnar.

Aleksandra Hejnar należy do zespołu Radość prowadzonej przy parafii św. Ferdynanda, przez Marzenę Kuleszę. Grupa ta śpiewa w czasie nabożeństw ale również przygotowuje układy taneczne.

XIX Lednickie Spotkania Młodych odbędą się w sobotę, 21 września, przy parafii św. Rozalii w Harwood Heights, przy 6750 W. Montrose Avenue, na dziedzińcu kościoła. Spotkaniu będzie przewodniczył ks. Marek Smółka.

Początek spotkania – godzina 5.30PM. Na miejscu jest dostępny duży parking. Organizatorzy zalecają by wziąć ze sobą składane krzesełka, ewentualnie karimatę czy kocyk do siedzenia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych duchem!

Pomysłodawca i pierwszy duszpasterz lednickich spotkań w Polsce, Dominikanin Jan W. Góra OP, zmarł w 2015 roku. Obecnym duszpasterzem i opiekunem spotkań jest Ojciec Jan Nowak OP.

Miejscem spotkania są Pola Lednickie, miejscowość leżąca nad jeziorem Lednica, nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano, ponieważ według części przekazów historycznych, na wyspie Ostrów Lednicki miał miejsce chrzest Polski.

Spotkania odbywają się regularnie od 1997 roku; początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku – w pierwszą sobotę czerwca. Każde z nich ma swoje hasło, które wyznacza punkty programu.

Na Polach Lednickich znajdują się: Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II (gdzie znajduje się Muzeum św. Jana Pawła II).

 

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Rekolekcje S. Maksymiliany „Rodzice w żałobie”: Zrozumienie, pocieszenie, uzdrowienie

Opublikowano

dnia

Autor:

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla zaprasza kobiety lub pary, które straciły dziecko na rekolekcje pt. „Rodzice w żałobie”. Spotkania zaplanowane są na weekend 20-22 września.

Siostra Maksymiliana Kamińska MChR od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

Rekolekcje „Rodzice w żałobie” są przeznaczone dla osób, które straciły dziecko, również w wyniku poronienia.

Zapisy i szczegółowe informacje są dostępne pod numerem telefonu 773 656 7703 u siostry Maksymiliany.

 

Źródło: informacja własna
Foto: mchr.us, istock/Filmstax/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu