Połącz się z nami

Sport

Oliwier Zych – Polak robi karierę sportową w angielskim Aston Villa

Opublikowano

dnia

Oliwier Zych, 20-letni bramkarz, w ostatnim sezonie reprezentował barwy Puszczy Niepołomice. Młody golkiper został sprowadzony przez klub z PKO BP Ekstraklasy we wrześniu, gdy z gry wypadł Kewin Komar. Niepołomiczanie wypożyczyli go z Aston Villi Birmingham.

28 maja 2024 został powołany przez selekcjonera Michała Probierza na czerwcowe zgrupowanie przed meczami seniorskiej reprezentacji Polski z Ukrainą i Turcją. Znalazł się również w szerokiej kadrze na Mistrzostwa Europy 2024. 2 czerwca 2024 wycofano jednak powołanie na czerwcowe mecze, w związku z jego kontuzją.

Oliwier Zych w meczu na Soldier Field, 3 sierpnia

W sierpniu ubiegłego roku piłkarz trenował z pierwszą drużyną występującą w Premier League. Zych znalazł się w przedsezonowym składzie Aston Villi na tournée po Stanach Zjednoczonych w lipcu 2024 r.

Pierwsze minuty w barwach Villi w seniorskiej drużynie rozegrał 27 lipca 2024 r., wchodząc na boisko w przerwie w przegranym 4:1 meczu z Columbus Crew w Ohio, tracąc jednego gola strzelonego przez Dylana Chambost.

Fotoreporter: Jacek Boczarski

Oliwier Zych w meczu na Soldier Field, 3 sierpnia

News Chicago

Z Chicago do Chicago w 108 dni: Lael Wilcox pobiła rekord Guinnessa rowerem okrążając świat

Opublikowano

dnia

Autor:

Lael Wilcox, znana ultramaratonka rowerowa, oficjalnie pobiła kobiecy rekord Guinnessa w najszybszym objeździe Ziemi na rowerze. 11 września, po 108 dniach, 12 godzinach i 12 minutach zakończyła swoją imponującą podróż, rozpoczynającą się i kończącą w Chicago, skracając poprzedni rekord Jenny Graham z 2018 roku o 16 dni.

Swoją trasę Lael Wilcox rozpoczęła 26 maja 2024 roku w Chicago, skąd wyruszyła z zamiarem ustanowienia nowego rekordu. Jenny Graham, poprzednia rekordzistka, przejechała około 18 500 mil przez cztery kontynenty w ciągu 124 dni, 10 godzin i 50 minut.

Lael, po przejechaniu około 18 130 mil, zakończyła swoją podróż w Chicago, z powodzeniem ustanawiając nowy rekord w 108 dni.

Podczas tej niezwykłej wyprawy Lael korzystała z roweru Specialized Roubaix, wyposażonego w najnowszy osprzęt SRAM RED, koła Zipp z piastą dynamo SON oraz opony Specialized Mondo 700 × 35 mm.

Jej minimalny ekwipunek obejmował torby Revelate Designs, w tym Spinelock Seat Pack i nowy system Pitchfork Aerobar, co umożliwiło jej maksymalną efektywność jazdy. Dzięki temu sprzętowi Lael mogła skupić się na osiąganiu kolejnych celów, minimalizując potrzebę częstych przerw.

Lael Wilcox nie tylko pokonywała fizyczne granice podczas swojej wyprawy, ale również angażowała się w cel charytatywny. Przejeżdżając przez trasy organizacji Adventure Cycling Association (ACA) w Stanach Zjednoczonych, w tym Route 66, Pacific Coast i trasę z Chicago do Nowego Jorku, zbierała fundusze na rzecz ACA.

Jej celem było zebranie 20 000 dolarów na wsparcie rozwoju rowerowych tras turystycznych, a zbiórka wciąż trwa.

Sukces Lael Wilcox to nie tylko nowy rekord Guinnessa, ale również inspiracja dla innych rowerzystów i pasjonatów przygód. Jej determinacja, wytrwałość i duch rywalizacji pokazują, że z odpowiednim zaangażowaniem można osiągnąć nawet najbardziej ambitne cele.

Lael Wilcox urodziła się 18 lipca 1986 roku i dorastała w Anchorage na Alasce. Ukończyła University of Puget Sound w 2008 roku, uzyskując tytuły z nauk przyrodniczych i literatury francuskiej.

Zaczęła jeździć na rowerze w 2008 roku w wieku 20 lat, kiedy ona i jej ówczesny chłopak, Nicholas Carman, postanowili zwiedzić świat. Pracując, aby zebrać pieniądze, oboje wyruszyli na wycieczkę rowerową po ponad trzydziestu krajach.

Zaczęli w Ameryce Północnej, a następnie podróżowali po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie i Afryce, przejeżdżając ponad 100 000 mil. 

W 2016 roku Wilcox wzięła udział w wyścigu rowerowym Trans Am Bike Race o długości 4400 mil, który przecina Stany Zjednoczone z zachodu na wschód. Jako drobna kobieta ubrana w strój niekolarski i mająca bardzo niewielkie doświadczenie w wyścigach szosowych, nie spodziewano się, że będzie rywalizować, a tym bardziej wygrywać.

Przejeżdżała średnio 235 mil dziennie, śpiąc średnio mniej niż 5 godzin na noc. Wygrała wyścig w czasie 18 dni i 10 minut.

 

Źródło: bikepacking, wikipedia
Foto: YouTube, laelwilcox.net
Czytaj dalej

Ciekawostki

Dzisiaj Tomasz Sobania staje na starcie biegu przez Amerykę

Opublikowano

dnia

Autor:

15 września ekstremalny biegacz z Polski – Tomasz Sobania wystartuje z Nowego Jorku by przebiec znad Atlantyku aż do wybrzeża Oceanu Spokojnego. O 9.30AM lokalnego czasu można spotkać go w Central Parku, kibicować przy starcie a także dołączyć by razem pobiec pierwsze mile jego trasy.

Po porannej rozgrzewce i spotkaniu z mediami przy Bethesda Fountain w Central Parku polski biegacz ekstremalny pobiegnie w eskorcie nowojorskich policjantów nad rzekę Hudson i następnie wzdłuż niej aż do George Washington Bridge. Chętni biegacze mogą mu towarzyszyć.

Około 2.30PM Tomasz Sobania dotrze pod Pomnik Katyński w Jersey City, gdzie również można się z nim spotkać i przyłączyć na ostatnie mile pierwszego ze 125 maratonów, które przebiegnie Polak w swojej podróży przez Amerykę.

25 września „polski Forrest Gump” odwiedzi Waszyngton, gdzie na Kapitolu dostanie amerykańską flagę. 20 października przebiegnie przez całe Chicago w asyście polskich policjantów – można się będzie do niego przyłączyć, do czego Polak serdecznie zaprasza.

Cała trasa przez Stany Zjednoczone będzie liczyć około 3300 mil, które Tomasz Sobania planuje pokonać w 140 dni. 9 lutego 2025 roku powinien zakończyć swój bieg w Los Angeles. Za Polakiem podążać będzie kamper, który będzie jego domem przez najbliższe 5 miesięcy.

W skład ekipy pomagającej Tomaszowi wchodzą trzy osoby; tata Emil, zawodowy kierowca, który będzie prowadził kampera, zajmie się logistyką całej wyprawy oraz gotowaniem; fizjoterapeuta Bartosz Mierzwa, który współpracował w czasie biegu Tomasza do Grecji i z powrotem; oraz fotograf i filmowiec Artur robiący relację z całego wydarzenia.

Osobno za polskim biegaczem będzie podążała ekipa filmowa amerykańskiego producenta, który chce nakręcić film o biegu.

Kontakt z Tomaszem można uzyskać poprzez jego stronę internetową runacrossusa.org, gdzie zamieszczone są także wszystkie informacje dotyczące przedsięwzięcia „MORE. Run Across America”. Wspierać tą inicjatywę można także m.in. poprzez zbiórkę założoną na GoFundMe.

Jego niesamowite przedsięwzięcie można śledzić poprzez konto na Facebooku.

Rozmowę z Tomaszem Sobanią w studiu Radia Deon Chicago można przeczytać tutaj.

Trzymamy kciuki za niezwykłego Polaka i kibicujemy jego wyczynowi!

 

Źródło: informacja własna, Tomasz Sobania fb
Foto: Tomasz Sobania fb
Czytaj dalej

News Chicago

DINX Social Club: Nowy luksusowy klub pickleballa i golfa na północnych przedmieściach Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Na północnych przedmieściach Chicago powstaje nowa, luksusowa przestrzeń rekreacyjna – DINX Social Club, która ma na celu zrewolucjonizowanie lokalnej sceny sportowej i towarzyskiej. Klub, skoncentrowany na pickleballu i golfie, wynajął obiekt o powierzchni 23 000 stóp kwadratowych przy 1931 Skokie Valley Road w Highland Park, tuż przy Highway 41. Otwarcie zaplanowane jest na zimę 2024 roku.

Nowa lokalizacja zajmie przestrzeń, która wcześniej była siedzibą sklepu Staples, zamkniętego w zeszłym miesiącu. DINX Social Club to innowacyjna koncepcja, której celem jest oferowanie wyjątkowych doświadczeń sportowych w połączeniu z luksusowym otoczeniem.

David Sloane, założyciel DINX Social Club, podkreśla, że „klub został zaprojektowany z myślą o stworzeniu niezrównanego doświadczenia sportowego i towarzyskiego, dzięki uważnej obsłudze, nowoczesnej technologii i eleganckiemu wystrojowi”. Sloane dodaje, że Highland Park został wybrany ze względu na swoje atuty, a klub ma na celu popularyzację pickleballu, który jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów w Ameryce.

W klubie znajdzie się 6 kortów do pickleballa oraz 3 symulatory golfa. Oprócz przestronnych salonów towarzyskich i jadalnych, goście będą mieli dostęp do miejsca o nazwie „Pour My Beer” – ściany z wieloma kranami oferującymi lokalne piwa rzemieślnicze, wina oraz specjalne koktajle. Co więcej, klub nawiązał współpracę z popularną kawiarnią North Shore Hometown Coffee & Juice.

Wizualizacje opublikowane przez klub ukazują fioletowe i różowe korty do pickleballa, nowoczesne strefy relaksu oraz bar z neonowym szyldem „Drinx”.

Chris Bobowski z Cushman & Wakefield, firmy odpowiedzialnej za transakcję najmu, podkreśla, że znalezienie odpowiedniej lokalizacji było wyzwaniem. „Musieliśmy znaleźć miejsce z odpowiednią wysokością sufitu, przestrzenią między kolumnami i dużym parkingiem, a także zamożną demografią. W Highland Park udało nam się znaleźć idealne miejsce”.

Warto również zauważyć, że Highland Park Park District planuje otwarcie nowego, krytego obiektu do pickleballa i padla w 2024 roku. Obiekt, zlokalizowany również na Skokie Valley Road, będzie wyposażony w 10 kortów do pickleballa, cztery korty do padla, kawiarnię i sklep pro-shop.

Nowe inicjatywy sportowe w Highland Park z pewnością przyciągną uwagę lokalnych mieszkańców i odwiedzających, wzbogacając ofertę rekreacyjną na północnych przedmieściach Chicago.

 

Źródło: nbc
Foto: DINX Social Club
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu