Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Tylko do końca miesiąca można zgłaszać nominacje do nagród Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego

Opublikowano

dnia

Do 31 lipca Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne (PAHA) przyjmuje nominacje do szeregu nagród, które zostaną wręczone przez PAHA na 81. Dorocznym Zgromadzeniu w styczniu 2025 r. w Nowym Jorku.

Nominacje należy przesyłać e-mailem na adres Ewy Barczyk ewa@uwm.edu do 31 lipca 2024 r. Należy podać nazwę nagrody, laureata (wraz z danymi kontaktowymi) oraz krótkie oświadczenie – nie dłuższe niż jedna strona – podkreślające, dlaczego ta nominacja powinna być zostać wybrany do nagrody. Można też przesłać dodatkowe istotne informacje o nagrodzonym.

  • Nagroda Mieczysława Haimana jest przyznawana corocznie uczonemu za trwały wkład w badania nad Polską Polską.
  • Nagroda im. Oskara Haleckiego przyznawana jest za ważną książkę lub monografię dotyczącą polskich doświadczeń w Stanach Zjednoczonych. Kwalifikowalność jest ograniczona do dzieł o znaczeniu historycznym i/lub kulturalnym, w tym z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, opublikowanych w ciągu dwóch lat poprzedzających rok przyznania nagrody.
  • Skalny Civic Achievement Award przyznawana jest osobom lub grupom, które przyczyniają się do realizacji celów PAHA w zakresie promowania badań i świadomości doświadczeń Polonii Amerykańskiej. Możliwe inicjatywy mogą obejmować ochronę artefaktów lub szersze inicjatywy społeczne związane z Polonią.
  • Nagroda Amicus Poloniae przyznawana jest za znaczący wkład w poszerzanie wiedzy o dziedzictwie polskim i polsko-amerykańskim przez osoby nienależące do społeczności polonijnej.
  • James Pula Distinguished Service Award jest przyznawana okazjonalnie członkowi PAHA, który wyświadczył cenne i trwałe zasługi dla organizacji. Nagroda ta honoruje prof. Jamesa Pulę, byłego prezesa i skarbnika PAHA, wieloletniego redaktora Polish American Studies.
  • Nagroda Creative Arts przyznawana jest za zasługi w dziedzinie sztuk kreatywnych osób lub grup, które przyczyniły się do szerzenia świadomości o polskich doświadczeniach w obu Amerykach.
  • Nagroda im. Józefa W. Żurawskiego przyznawana jest za najlepszy artykuł lub książkę opublikowaną na temat polsko-amerykańskich obrazów ekranowych w filmach lub telewizji prezentowanych publiczności w Stanach Zjednoczonych i wydawanych przez amerykańskie firmy. Aby kwalifikować się do konkursu, muszą być opublikowane w ciągu ostatnich trzech lat. Obejmuje ona również nagrodę pieniężną.

Więcej szczegółów na temat tych nagród i ich poprzednich laureatów można znaleźć na stronie internetowej PAHA polishamericanstudies.org/ w zakładce „Nagrody”.

Stypendium podróżne dla absolwentów/młodych naukowców

Termin 31 lipca 2024

PAHA zachęca studentów i wschodzących naukowców (do trzech lat po ukończeniu studiów) do ubiegania się o stypendium podróżne. Dwa takie granty po 500,00 dolarów każdy zostaną przyznane w celu pokrycia kosztów podróży w celu wzięcia udziału w corocznym spotkaniu PAHA 2025 w Nowym Jorku. Granty zostaną przyznane dwóm najlepszym propozycjom konferencyjnym dotyczącym doświadczeń Polonii w dowolnej epoce historycznej, dziedzinie nauki lub aspekcie, złożonym przez młodych naukowców.

Aby złożyć wniosek należy przesłać następujące dokumenty:

  • Papierowa aplikacja
  • Krótki list aplikacyjny
  • Aktualne CV
  • Jeden list polecający od starszego naukowca (np. promotora pracy dyplomowej).

Warunkiem otrzymania stypendium podróżnego jest osobiste przedstawienie referatu na konferencji. Laureaci otrzymają wynagrodzenie podczas ceremonii wręczenia nagród podczas Walnego Zgromadzenia. Niezłożenie referatu osobiście na walnym zgromadzeniu skutkuje cofnięciem stypendium.

Pakiety zgłoszeniowe prosimy przesyłać e-mailem na adres Ewa Barczyk ewa@uwm.edu z tytułem „Stypendium na podróże dla absolwentów” do 31 lipca 2024 r.

 

Źródło: polishamericanstudies
Foto: polishamericanstudies

News Chicago

Tomasz Sobania coraz bliżej Chicago. Konsulat RP zaprasza na spotkanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Niesamowity biegacz ekstremalny przemierzający Amerykę – Polak Tomasz Sobania w niedzielę zawita do Chicago. Można dołączyć do trasy jego biegu przez miasto i wziąć udział w spotkaniu w polskim konsulacie.

Zaproszenie z Konsulatu Generalnego RP w Chicago

„Szanowni Państwo, W najbliższą niedzielę 20 października o godz. 12:00 w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbędzie się spotkanie z Tomaszem Sobanią: biegaczem, społecznikiem, autorem 4 książek.

Tomasz Sobania jest obecnie w trakcie największego biegu swojego życia – biegu przez całe Stany Zjednoczone. 15 września br. wystartował z Nowego Jorku, w lutym 2025 planuje przybiec do Los Angeles: razem daje to ponad 5 200 km/3 300 mil, 140 dni biegu, 125 maratonów. Mottem jego kampanii jest „Możesz więcej niż myślisz” – poprzez swoje sportowe wyzwanie Tomasz chce zainspirować ludzi do działania pomimo niepełnosprawności, zaburzeń, chorób i innych życiowych przeciwności. Ponadto jego celem jest pozytywny wizerunek Polski w USA.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/TomaszSobaniaDreams

https://runacrossusa.org/

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z T. Sobanią media polonijne. Prosimy o zgłoszenia zwrotnym mejlem do piątku 18 października do południa – do godz. 12stej.

Z poważaniem,

Tomasz Orczyk Wicekonsul, Referat ds. Polonii, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej, Konsulat Generalny RP w Chicago 1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610 ph: 1 (312) 337 8166″

Bieg z Tomaszem Sobanią przez Chicago rozpocznie się na S Stony Island Ave a zakończy w Konsulacie Generalnym RP. Trasa biegu i jej rozkład godzinowy dostępny jest tutaj: https://maps.app.goo.gl/YEHPgFfvVC2CEV6W6?g_st=aw

Na spotkanie w Konsulacie obowiązują zapisy; trzeba też przynieść ze sobą dokument tożsamości.

Zapisów można dokonywać poprzez formularz.

 

Foto: Tomasz Sobania
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dyżur konsularny w Hamtramck w stanie Michigan w dniach 8-9 listopada 2024 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago organizuje w Hamtramck w stanie Michigan dyżur konsularny w dniach 8 – 9 listopada br. (piątek – sobota). Na dyżur obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne. Zapisy będą prowadzone w dniach: 29, 30 października 2024 roku, lub do wyczerpania miejsc.

W celu dokonania zapisu na dyżur, należy dzwonić do Urzędu w wyżej wymienione dni pod numer telefon: 312 337 8166, wew. 1 w godz. 10.00AM-1.00PM (czasu chicagowskiego). Podczas dyżuru będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.

Dyżur odbędzie się w Piast Institute, 11633 Joseph Campau Street, Hamtramck, MI 48212.

Przed wykonaniem telefonu w sprawie rezerwacji terminu wizyty paszportowej należy:

• przygotować dane osobowe (imię nazwisko, numer PESEL lub w przypadku braku numeru PESEL data i miejsce urodzenia),
• przygotować dane kontaktowe – numer telefonu,
• przygotować dane dotychczas posiadanego polskiego paszportu lub dowodu osobistego;
• upewnić się, że:
1) w przypadku zawarcia związku małżeńskiego w USA, dokonano transkrypcji (rejestracji) amerykańskiego aktu małżeństwa w Polsce. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu małżeństwa z informacją o nazwisku noszonym po zawarciu małżeństwa można wystąpić o wydanie paszportu na to nazwisko.
2) w przypadku urodzenia dziecka w USA, dokonano transkrypcji (rejestracji) amerykańskiego aktu urodzenia w Polsce. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu urodzenia można wystąpić o paszport dla danej osoby.

UWAGA: W przypadku osób dorosłych, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu, bądź posiadają nieważny od kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu lat polski paszport (bez numeru PESEL) i nie posiadają ważnego polskiego dowodu osobistego, należy zweryfikować czy konieczne.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: Piast Institute
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek 14 października w Polsce, w wypadku samochodowym, tragicznie zginęła Agnieszka Szafrański, mieszkająca na stałe w Chicago. Do katastrofy doszło po godzinie 9.00PM, w miejscowości Podzamek Golubski na Kujawach i Pomorzu. Polka włączała się do ruchu, kiedy w jej Citroena uderzyło jadące z zawrotną prędkością BMW.

Ostatni nasz wywiad z Agnieszką:

W wyniku zderzenia o ogromnej sile Agnieszka Szafrański zginęła na miejscu, a cztery ranne osoby zostały przetransportowane do szpitali w Toruniu i Rypinie.

Jak informuje lokalna policja wśród bardzo ciężko rannych w tym zdarzeniu jest 31-letni mężczyzna, który jechał jako pasażer Citroena. Z naszych ustaleń wnika, że chodzi o brata Agnieszki Szafrańskiej. Zaledwie 20-letni kierowca BMW przeżył ten wypadek i przebywa teraz wraz z dwoma innymi pasażerami w miejscowym szpitalu. Agnieszka wraz z bratem tego samego dnia uczestniczyła w pogrzebie swojego ojca.

Agnieszka Szafrański miała zaledwie 43 lata. Była osobą pełną entuzjazmu, pasji i kreatywności. Ukończyła Columbia College Chicago i pracowała jako strateg ds. reklamy i marketingu w Związku Narodowym Polskim.

Była profesjonalistką z ogromnym doświadczeniem. Z charakterem, pomysłem i zaangażowaniem przez ostatnie pięć lat prowadziła jako dyrektor Działu Marketingu PNA w Chicago w jednej z najstarszych polskich organizacji w Stanach Zjednoczonych. Była dumną mamą i ambitną Polką.

Agnieszka Szafrański współpracowała także z naszą redakcją z Radiem Deon Chicago. Agnieszko za wszystko dziękujemy Ci i nie wierzymy, że ten wywiad, który publikujemy był naszą ostatnią rozmową. Żegnaj R.I.P.

Redakcja Radia Deon Chicago składa najgłębsze kondolencje najbliższej rodzinie Agnieszki Szafrańskiej łącząc się w ogromnym bólu i w wielkim niedowierzaniu, że się już nigdy nie zobaczymy i nie usłyszymy. Agnieszko spoczywaj w Panu!

Źródło: Informacja własna
Foto: Komenda Powiatowa Policji w Golubiu-Dobrzyniu
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu