Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Zgłoszenia nominacji do nagród PAHA można przesyłać do 31 lipca

Opublikowano

dnia

Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne (PAHA) przyjmuje nominacje do szeregu nagród, które zostaną wręczone przez PAHA na 81. Dorocznym Zgromadzeniu w styczniu 2025 r. w Nowym Jorku.

Nominacje należy przesyłać e-mailem na adres Ewy Barczyk ewa@uwm.edu do 31 lipca 2024 r. Należy podać nazwę nagrody, laureata (wraz z danymi kontaktowymi) oraz krótkie oświadczenie – nie dłuższe niż jedna strona – podkreślające, dlaczego ta nominacja powinna być zostać wybrany do nagrody. Można też przesłać dodatkowe istotne informacje o nagrodzonym.

 • Nagroda Mieczysława Haimana jest przyznawana corocznie uczonemu za trwały wkład w badania nad Polską Polską.
 • Nagroda im. Oskara Haleckiego przyznawana jest za ważną książkę lub monografię dotyczącą polskich doświadczeń w Stanach Zjednoczonych. Kwalifikowalność jest ograniczona do dzieł o znaczeniu historycznym i/lub kulturalnym, w tym z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, opublikowanych w ciągu dwóch lat poprzedzających rok przyznania nagrody.
 • Skalny Civic Achievement Award przyznawana jest osobom lub grupom, które przyczyniają się do realizacji celów PAHA w zakresie promowania badań i świadomości doświadczeń Polonii Amerykańskiej. Możliwe inicjatywy mogą obejmować ochronę artefaktów lub szersze inicjatywy społeczne związane z Polonią.
 • Nagroda Amicus Poloniae przyznawana jest za znaczący wkład w poszerzanie wiedzy o dziedzictwie polskim i polsko-amerykańskim przez osoby nienależące do społeczności polonijnej.
 • James Pula Distinguished Service Award jest przyznawana okazjonalnie członkowi PAHA, który wyświadczył cenne i trwałe zasługi dla organizacji. Nagroda ta honoruje prof. Jamesa Pulę, byłego prezesa i skarbnika PAHA, wieloletniego redaktora Polish American Studies.
 • Nagroda Creative Arts przyznawana jest za zasługi w dziedzinie sztuk kreatywnych osób lub grup, które przyczyniły się do szerzenia świadomości o polskich doświadczeniach w obu Amerykach.
 • Nagroda im. Józefa W. Żurawskiego przyznawana jest za najlepszy artykuł lub książkę opublikowaną na temat polsko-amerykańskich obrazów ekranowych w filmach lub telewizji prezentowanych publiczności w Stanach Zjednoczonych i wydawanych przez amerykańskie firmy. Aby kwalifikować się do konkursu, muszą być opublikowane w ciągu ostatnich trzech lat. Obejmuje ona również nagrodę pieniężną.

Więcej szczegółów na temat tych nagród i ich poprzednich laureatów można znaleźć na stronie internetowej PAHA polishamericanstudies.org/ w zakładce „Nagrody”.

Stypendium podróżne dla absolwentów/młodych naukowców

Termin 31 lipca 2024

PAHA zachęca studentów i wschodzących naukowców (do trzech lat po ukończeniu studiów) do ubiegania się o stypendium podróżne. Dwa takie granty po 500,00 dolarów każdy zostaną przyznane w celu pokrycia kosztów podróży w celu wzięcia udziału w corocznym spotkaniu PAHA 2025 w Nowym Jorku. Granty zostaną przyznane dwóm najlepszym propozycjom konferencyjnym dotyczącym doświadczeń Polonii w dowolnej epoce historycznej, dziedzinie nauki lub aspekcie, złożonym przez młodych naukowców.

Aby złożyć wniosek prosimy o przesłanie następujących dokumentów:

 • Twoja papierowa aplikacja
 • Krótki list aplikacyjny
 • Aktualne CV
 • Jeden list polecający od starszego naukowca (np. promotora pracy dyplomowej).

Warunkiem otrzymania stypendium podróżnego jest osobiste przedstawienie referatu na konferencji. Laureaci otrzymają wynagrodzenie podczas ceremonii wręczenia nagród podczas Walnego Zgromadzenia. Niezłożenie referatu osobiście na walnym zgromadzeniu skutkuje cofnięciem stypendium.

Pakiety zgłoszeniowe prosimy przesyłać e-mailem na adres Ewa Barczyk ewa@uwm.edu z tytułem „Stypendium na podróże dla absolwentów” do 31 lipca 2024 r.

 

Źródło: polishamericanstudies
Foto: polishamericanstudies

Polonia Amerykańska

Zbliżają się wakacje. Przed planowaną podróżą upewnij się, że Twój paszport jest ważny

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska Ambasada w Waszyngtonie przypomina by sprawdzić ważność swojego polskiego paszportu przed wakacyjnym wyjazdem.

Paszport może stracić ważność w przypadku:

 • kradzieży lub zgubienia,
 • zmiany danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia, płeć, numer PESEL),
 • utraty obywatelstwa polskiego.

Po zmianie imienia i nazwiska paszport jest ważny tylko przez 120 dni.

Przy zmianie daty urodzenia, płci lub PESEL-u – paszport traci ważność natychmiast.

Jak uzyskać nowy paszport w polskim urzędzie konsularnym w Chicago?

 • Zapisz się na wizytę: https://secure.e-konsulat.gov.pl/
 • We wskazanym terminie odwiedź właściwy urząd konsularny.
 • Zabierz ze sobą aktualną fotografię.
 • Przynieś dowód opłaty lub zapłać na miejscu (jeśli dostępna jest taka opcja).
 • Jeśli nosisz okulary, przynieś zaświadczenie o konieczności ich noszenia.

Urzędnik wypełni konieczne formularze na miejscu.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: istock/Patryk_Kosmider/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Nasza zdolna młodzież dostała stypendia od Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

Opublikowano

dnia

Autor:

599 młodych ludzi z 11 stanów (191 studentów, 398 maturzystów i 10 uczestników Staży Prezydenckich) otrzymało w tym roku nagrody stypendialne na łączną kwotę 600 000 dolarów od Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Nagrody zostały przyznane za wyniki w nauce, a także zaangażowanie w różne działania społeczne, organizacje, parafie, szkoły sobotnie i polonijne kluby etniczne.

Polish & Slavic Federal Credit Union przekazała stypendia polonijnej młodzieży w wysokości od 500 do 5000 dolarów.

Ceremonia wręczenia stypendium w Nowym Jorku odbyła się w środę, 12 czerwca w Irving Plaza na Manhattanie w stanie Nowy Jork. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli Ambasador Krzysztof Szczerski – Stały Przedstawiciel RP przy ONZ – oraz profesor Andrzej Nowak.

Uroczystość w Chicago odbyła się 15 czerwca w Muzeum Polskim w Ameryce, gdzie także wystąpił prof. Andrzej Nowak, wygłaszając referat na temat wolności i relacji polsko-rosyjskich w świetle toczącej się wojny na Ukrainie.

Od swojego powstania w 2001 roku Program Stypendialny PSFCU przyznał ponad 7,6 miliona dolarów na stypendia dla ponad 6500 studentów.

Studenci szkół wyższych otrzymują stypendia w wysokości od 1 tys. do 5 tys. dolarów każdy. Dwoje studentów otrzymało w tym roku najwyższą kwotę stypendium, 5 tys. dolarów, a pozostali otrzymali stypendia w wysokości 3 tys. dolarów, 2 tys. dolarów i 1 tys. dolarów.

Maturzyści otrzymują stypendia w wysokości od 500 do 1250 dolarów każdy. W tym roku dwoje maturzystów otrzymało najwyższą kwotę stypendium, 1250 dolarów, a pozostali otrzymali stypendia w wysokości od 500 do 1000 dolarów.

26 wyróżnionych maturzystów zostało również wybranych w tym roku do otrzymania dodatkowych stypendiów przyznanych przez Krajową Administrację Unii Kredytowych. Dodatkowo dziesięcioro studentów wzięło udział w tzw. Stażu Prezydenckim.

O wizycie uczestników Stażu Prezydenckiego w Pałacu Prezydenckim w Polsce i spotkaniu z Prezydentem Andrzejem Dudą pisaliśmy 4 czerwca.

Zachęcamy uprawnionych studentów i maturzystów do aplikowania w przyszłym roku o stypendia PSFCU oraz o Stypendium Prezydenta – wyjazd studyjny po Polsce organizowany we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.

Więcej informacji na temat przyznawanych przez Naszą Unię stypendiów można znaleźć tutaj.

Źródło: informacja własna
Foto: PSFCU
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Konsul Generalny RP, Paweł Zyzak, kończy swoją pracę w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Kończący swoją misję w Chicago, Konsul Generalny Paweł Zyzak podsumowuje lata swojej pracy od 2022 do 2024 roku i żegna się z Polonią w Chicago i na Środkowym Zachodzie.

Konsul Paweł Zyzak powiada o wyzwaniach, sukcesach i doświadczeniach, które zdobył podczas swojej służby, na filmie.

Paweł Zyzak objął stanowisko konsula generalnego RP w Chicago 6 września 2022 roku. Od 2023 piastował funkcję naczelnego dziekana Korpusu Konsularnego w Chicago.

Paweł Zyzak urodził się w Żywcu w 1984 roku. Jest historykiem, dziennikarzem, publicystą, amerykanistą i przedsiębiorcą. W 2009 roku napisał biografię Lecha Wałęsy, po czym stracił stanowisko historyka w Instytucie Pamięci Narodowej. Od tamtego momentu w polskich mediach zrobiło się o nim głośno.

Studiował w Stanach Zjednoczonych w Austrii i w Polsce. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Poznaniu. Był publicystą Kuriera Chicago i przez lata komentował wydarzenia polityczno-społeczne na antenie stacji 1490AM oraz 1080AM.

 

Źródło: Polish Consulate in Chicago, wikipedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu