Połącz się z nami

NEWS Florida

Na Florydzie można teraz bezpiecznie oddać dziecko do 30 dni po urodzeniu

Opublikowano

dnia

Z początkiem lipca na Florydzie weszło nowe, rozszerzone prawo HB 775 dotyczące programu Safe Haven. Teraz niemowlęta w wieku do 30 dni można oddać w dowolnym szpitalu, remizie strażackiej lub pogotowiu ratunkowym zatrudniającym personel na pełen etat. Poprzednia wersja prawa dawała rodzicom zaledwie siedem dni na podjęcie tej decyzji.

Do tej pory prawo pozwalało na oddanie dziecka bez zadawania pytań w ciągu 7 dni. Nowa ustawa wydłuża ten okres do 30 dni, umożliwia także rodzicowi zadzwonienie pod numer 911 w celu umówienia jego odbioru, jeśli nie ma własnego transportu.

Rodzice nadal mogą zachować anonimowość i nie mogą być objęci dochodzeniem, chyba że występują oznaki znęcania się nad dzieckiem.

Wszystkie 50 stanów wdrożyło przepisy dotyczące Safe Haven od pierwszego wprowadzenia tego programu w Teksasie w 1999 r., z różnymi terminami. 23 stany przyjmują niemowlęta w wieku do 30 dni po urodzeniu, podczas gdy w innych stanach wiek ten waha się od 72 godzin do jednego roku.

Co dzieje się z dzieckiem na Florydzie, gdy rodzic je odda?

Straż pożarna i personel EMS, który przyjmuje oddane niemowlęta, muszą zapewnić wszelkie niezbędne usługi ratunkowe, a następnie zabrać je do szpitala. Jeżeli dziecko zostało oddane po urodzeniu w szpitalu, w akcie urodzenia pomija się nazwisko matki.

Szpital zgłasza wszelkie dowody znęcania się lub zaniedbywania dziecka na ogólnostanową centralną infolinię dotyczącą przemocy wobec dzieci i w takim przypadku zostanie wszczęte dochodzenie karne.

Jeśli nie stwierdza się znęcania, personel medyczny kontaktuje się z lokalną, licencjonowaną agencją umieszczającą dziecko w placówce lub ogólnostanową centralną infolinią dla ofiar przemocy w celu uzyskania pomocy w umieszczeniu dziecka w placówce. Zakłada się, że każde oddane dziecko kwalifikuje się do objęcia ubezpieczeniem Medicaid.

Według prawa domniemywa się także, że rodzic zrzeka się wszelkich roszczeń wobec dziecka.

Osoba, która oddała dziecko, może jednak ubiegać się o jego odzyskanie do czasu wydania przez sąd wyroku oficjalnego pozbawiającego go praw rodzicielskich.

Ile dzieci zostało oddanych lub porzuconych na Florydzie?

Według organizacji non-profit A Safe Haven for Newborns, od czasu uchwalenia pierwszej ustawy Save Haven w 2000 r. za rządów gubernatora Jeba Busha, na Florydzie oddano lub porzucono około 443 noworodków. Organizacja podała, że ​​około 380 niemowląt przekazano w bezpieczne miejsce.

64 niemowlęta porzucono w niebezpiecznych miejscach, takich jak publiczne toalety lub śmietniki. Tylko 31 z nich przeżyło.

Z raportu wynika, że ​​w zeszłym roku oddano 18 noworodków, a 2 porzucono. Policja w Hollywood na Florydzie aresztowała i postawiła zarzuty dwóm osobom w marcu tego roku po tym, jak w styczniu pracownik budowlany znalazł w śmietniku martwe niemowlę. W maju w koszu na śmieci w pobliżu akademika Uniwersytetu w Tampie także znaleziono martwe dziecko.

Czym są okna życia dla niemowląt Safe Haven?

W niektórych lokalizacjach remizy strażackie i szpitale ustawiły tak zwane „boksy dla dzieci”, wentylowane, klimatyzowane inkubatory zainstalowane w ścianie zewnętrznej z zamykanymi drzwiami, gdzie rodzic może anonimowo i bezpiecznie podejść i zostawić swoje dziecko. Automatyczny alarm powiadamia w takim przypadku personel wewnątrz budynku o obecności dziecka.

Według Safe Haven Baby Boxes, z siedzibą w stanie Indiana, w ponad 20 stanach USA dostępnych jest ponad 200 takich miejsc dla niemowląt, z czego ponad połowa w stanie Indiana. Boksy kosztują około 20 000 dolarów. jak podaje Tampa Bay Times, koszty obejmują instalację, podłączenie alarmu, szkolenie i leasing, a także roczną opłatę za usługę w wysokości 500 dolarów.

Od chwili utworzenia pierwszego takiego miejsca w 2016 r. w oknach życia pozostawiono 43 dzieci.

Według National Safe Haven Alliance od 1999 r. oddano 4524 dzieci w całym kraju. 1610 porzucono nielegalnie, a tylko 608 z nich przeżyło.

Na Florydzie znajdują się dwa okna życia Safe Haven Baby Boxes dla niemowląt, pod adresem:

  • Newberry Fire Station #28, 310 NW 250th St., Newberry
  • MLK First RFesponder Campus, 505 MLK Jr. Ave, Ocala

O pierwszym dziecku pozostawionym w takim miejscu w remizie w Ocala, które zostało następnie adoptowane przez rodzinę strażaka pisaliśmy tutaj.

Na linię Safe Haven for Newborns można dzwonić 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, pod numer 1-877-767-2229.

 

Źródło: tallahassee democrat
Foto: istock/ilkercekicgorodenkoff

News USA

NASA i SpaceX szykują się do kolejnej misji załogowej na ISS. Crew-11 wystartuje pod koniec lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Official Crew-11 Crew Portraits with Mike Fincke, Zena Cardman, Kimiya Yui, Oleg Platonov. Photo Date: February 24, 2025. Location: Building 8, Room 183 - Photo Studio. Photo Credit: NASA/Robert Markowitz

NASA wspólnie ze SpaceX przygotowuje się do wysłania kolejnej załogowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach trwającego programu komercyjnych lotów załogowych. Start misji Crew-11 zaplanowano na 31 lipca 2025 roku (z możliwym przesunięciem na początek sierpnia) z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie.

W skład czteroosobowej załogi misji Crew-11 wchodzą:

  • Zena Cardman (NASA) – geobiolożka i astronautka, dla której będzie to pierwszy lot w kosmos.
  • Michael Fincke (NASA) – weteran misji kosmicznych, który spędził już ponad 380 dni na orbicie.
  • Kimiya Yui (JAXA) – były pilot myśliwca, reprezentujący japońską agencję kosmiczną.
  • Oleg Płatonow (Roskosmos) – rosyjski kosmonauta, który po raz pierwszy poleci na ISS.

Załoga intensywnie trenuje w ośrodku SpaceX w Hawthorne w Kalifornii, a także przechodzi medyczną kwarantannę przed startem.

Cel misji i znaczenie symboliczne

Misja Crew-11 to 11. rotacyjny lot załogowy SpaceX na ISS i 12. wspólna misja z NASA w ramach Programu Załogowych Lotów Komercyjnych. Oprócz standardowych zadań — takich jak prowadzenie eksperymentów naukowych, konserwacja stacji i demonstracje nowych technologii — lot ma także symboliczny charakter.

W tym roku przypada 25. rocznica nieprzerwanej obecności człowieka na pokładzie ISS, a członkowie załogi planują uczcić tę okazję, zabierając ze sobą przedmioty pamiątkowe — choć ich lista pozostaje na razie tajemnicą.

Opóźnienia i tło misji

Crew-11 miała pierwotnie wystartować wcześniej, ale start opóźniono z uwagi na trwającą misję Boeing Starliner, której powrót został przesunięty przez problemy techniczne. NASA zdecydowała się na priorytetowe zakończenie tej misji, zanim wyśle kolejną załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.

Międzynarodowa współpraca mimo podziałów

W dobie napięć geopolitycznych, misja Crew-11 przypomina o niezwykle ważnej międzynarodowej współpracy w przestrzeni kosmicznej. NASA, japońska JAXA i rosyjski Roskosmos kontynuują wspólne działania na rzecz utrzymania ISS jako platformy naukowej i symbolu globalnego zaangażowania w eksplorację kosmosu.

sławosz uznański na iss

Oficjalny termin startu zostanie potwierdzony w najbliższych tygodniach. Agencje przestrzenne będą nadal monitorować warunki techniczne i pogodowe, a także postęp szkoleń i procedur bezpieczeństwa. NASA planuje udostępnić transmisję startu na żywo — wydarzenie to może być jednym z najważniejszych momentów tegorocznej aktywności na orbicie.

Polak niebawem wróci na Ziemię

Misja Ax-4, w której uczestniczy pierwszy polski astronauta od czasów Mirosława Hermaszewskiego, Sławosz Uznański-Wiśniewski, pomału kończy swój pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Agencja Axiom Space potwierdziła, że kapsuła Dragon zostanie oddokowana od ISS 14 lipca. 

Źródło: fox13, axiom space
Foto: NASA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Demokraci pozywają władze Florydy: Chcą natychmiastowego dostępu do ośrodka „Alligator Alcatraz”

Opublikowano

dnia

Autor:

iceflorida

Grupa demokratycznych ustawodawców złożyła pozew do Sądu Najwyższego stanu Floryda, oskarżając gubernatora i stanowy Departament Zarządzania Kryzysowego o przekroczenie uprawnień. Politycy domagają się natychmiastowego dostępu do kontrowersyjnego ośrodka detencyjnego znanego jako „Alligator Alcatraz”, by przeprowadzić inspekcję warunków panujących wewnątrz.

Brak przejrzystości i utrudniony nadzór

Początkowo władze stanowe odmówiły niespodziewanej wizyty ustawodawców, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Następnie poinformowano, że inspekcja jest niemożliwa, ponieważ obiekt nie jest formalnie stanowym zakładem karnym.

Obecnie stan deklaruje, że umożliwi zorganizowaną, wcześniej zaplanowaną wycieczkę — jednak wyłącznie dla członków Kongresu i legislatury stanowej.

W centrum sprawy: zatrzymany objęty DACA

Jedną z pierwszych osób przewiezionych do „Alligator Alcatraz” jest klient prawniczki Josephine Arroyo z Orlando. Zatrzymany mężczyzna, 36-letni beneficjent programu DACA, został przywieziony do USA jako dziecko w 2001 roku. Aresztowano go kilka miesięcy temu z powodu nieświadomego zignorowania nakazu sądowego związanego z zawieszonym prawem jazdy.

„To nie jest jeden z tych, których Trump nazywał »najgorszymi z najgorszych«” – mówi Arroyo. „To człowiek, który żyje jak Amerykanin. Ma pracę, ważne pozwolenie na pracę i profesjonalne prawo jazdy kategorii C. Nawet jego pracodawca napisał list poparcia”.

Podczas rozmowy telefonicznej z ośrodka jej klient opisał fatalne warunki: niesprawną klimatyzację, plagę komarów, zatkane toalety i stałe światło w namiotach, które uniemożliwia sen. „To wygląda jak projekt zrealizowany w pośpiechu i bez poszanowania godności ludzi” – komentuje Arroyo.

Ograniczony dostęp i otwarta krytyka

Władze zapowiedziały 90-minutowy czas otwarty dla polityków w najbliższą sobotę, zorganizowany przez Departament Zarządzania Kryzysowego Florydy. Demokraci odrzucają pomysł zaplanowanego „pokazu”, który według nich nie pozwala rzetelnie ocenić sytuacji.

„Bez uprzedzenia nie da się sprawdzić prawdziwych warunków” – twierdzą zgodnie.

Tymczasem Josephine Arroyo złożyła do ICE wniosek o zwolnienie swojego klienta za kaucją. Choć urząd potwierdził otrzymanie dokumentów, nie wydał jeszcze decyzji.

Źródło: fox35
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Key West chciało być “miastem-sanktuarium” ale powróciło do współpracy z ICE

Opublikowano

dnia

Autor:

keywest-rada

Władze miasta Key West na Florydzie najpierw podjęły decyzję o zakończeniu współpracy z federalnymi służbami imigracyjnymi ICE, ale tydzień później wycofały się z niej. Zmiana nastąpiła po silnej presji ze strony władz stanowych i wyraźnym sprzeciwie ze strony prokuratora generalnego Florydy.

We wtorek miejska komisja zagłosowała 4–2 za przywróceniem współpracy z agencją ICE w ramach programu 287(g), który umożliwia lokalnym organom ścigania udział w egzekwowaniu federalnych przepisów imigracyjnych.

Wtorkowe głosowanie odbywało się w napiętej atmosferze. Wielu uczestników zebrania publicznego głośno wyrażało sprzeciw wobec decyzji komisarzy, a część z nich demonstracyjnie opuściła salę.

Presja polityczna i prawna

Po pierwotnym głosowaniu, Prokurator Generalny Florydy James Uthmeier oskarżył miasto o złamanie prawa stanowego i próbę przekształcenia Key West w tzw. „miasto-sanktuarium” – co jest zakazane na Florydzie. W swoim oświadczeniu ostrzegł komisarzy przed „cywilnymi i karnymi konsekwencjami, w tym możliwością usunięcia ze stanowisk”, jeśli decyzja nie zostanie cofnięta.

W odpowiedzi na zmianę decyzji, Uthmeier pochwalił komisarzy w mediach społecznościowych, pisząc: “Dobrze, że Key West wróciło na właściwą ścieżkę. Floryda wymaga od miast pełnej współpracy w egzekwowaniu prawa imigracyjnego.”

Wątpliwości prawne wokół umowy

Władze Key West zwróciły uwagę na niejasności prawne związane z pierwotną umową 287(g), która została podpisana nie przez miejskiego menedżera, ale przez komendanta policji Seana Brandenburga. Podczas wtorkowego spotkania jeden z komisarzy zaproponował zmianę w treści uchwały – z „przywrócenia” programu na „zawarcie” nowej umowy.

Szerszy kontekst polityczny

Decyzja Key West zapadła w momencie, gdy inne miasta Florydy również zmagają się z presją administracji Gubernatora Rona DeSantisa. Miasto South Miami zdecydowało się pozwać stan po tym, jak w lutym przegłosowano nowe przepisy nakładające obowiązek udziału samorządów w programach współpracy z ICE.

Komisja Key West, mimo wewnętrznych kontrowersji, ostatecznie zagłosowała przeciwko przyłączeniu się do pozwu.

Podzielona opinia publiczna

Choć wielu mieszkańców protestowało przeciwko przywróceniu programu, komisarz Lissette Carey zaznaczyła, że również część lokalnej społeczności – w tym legalni imigranci – popiera współpracę z ICE.

“Rozmawiałam z imigrantami, którzy są tutaj legalnie. Byli oburzeni decyzją o zerwaniu współpracy. Uważają, że lepiej, jeśli ich sprawami zajmują się lokalni funkcjonariusze, którzy ich znają” – dodała.

Carey, której matka jako dziecko uciekła z Kuby do USA, podkreśliła osobiste znaczenie tej decyzji: “Legalna imigracja to fundament naszej historii. Ale aby ją chronić, musimy respektować prawo.”

Źródło: foxnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu