Polonia Amerykańska
Bezpłatne studia w Polsce z NAWA to stypendium i zwrot kosztów podróży. Nabór wniosków do 11 lipca

Przypominamy, że do 11 lipca można składać wnioski na bezpłatne studia I stopnia w Polsce, w ramach programu stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa, prowadzonego przez Narodową Agencją Wymiany Akademickiej NAWA.
To już siódma edycja programu, dzięki któremu ponad 4 tysiące młodych osób polskiego pochodzenia z różnych części świata – od Brazylii przez Niemcy po Uzbekistan – przyjechało na studia do Polski.
“Program im. gen. Władysława Andersa daje szansę Polakom mieszkającym na całym świecie na bezpłatne studiowanie w Polsce. Dzięki niemu staramy się dotrzeć do maturzystów polskiego pochodzenia na wszystkich kontynentach, we wszystkich państwach świata, aby mogli poznać walory studiowania w Polsce, odbycia nieodpłatnego cyklu kształcenia na uczelniach publicznych.
Wszystkich młodych ludzi, którzy mają polskie korzenie, polski paszport, polskie obywatelstwo, czy też korzystają z Karty Polaka, zachęcamy, by kontynuowali swoją edukację na poziomie wyższym w polskich uczelniach, które stanowią gwarancję jakości i uznawalności dyplomu w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego” – powiedział dr Dawid Kostecki – Dyrektor NAWA.
Na realizację tegorocznych naborów NAWA zaplanowała blisko 32 mln złotych, spośród których blisko 28 mln złotych to środki przeznaczone na realizację stypendiów w ramach naboru na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie.
Od początku realizacji programu do NAWA wpłynęło ponad 10 tysięcy wniosków przedstawicieli Polonii z całego świata, a ponad 4000 młodych osób polskiego pochodzenia podjęło studia w Polsce ze stypendium Anders NAWA.
Średnio w ciągu roku z programem Anders NAWA kształci się ok. 2400 osób.
Oprócz wprowadzonej od roku akademickiego 2023/24 jednolitej stawki stypendialnej w wysokości 1800 zł miesięcznie (przez maksymalnie 10 miesięcy w roku akademickim), nowością dla tegorocznych wnioskodawców jest wprowadzenie jednorazowego ryczałtu na koszty podróży międzynarodowej w związku z przyjazdem do Polski na studia lub kurs przygotowawczy poprzedzający studia.
Ryczałt na koszty podróży międzynarodowej ma na celu wsparcie stypendystów w podjęciu kształcenia wyższego w Polsce poprzez dofinansowanie nierzadko wysokich kosztów podróży do Polski, szczególnie z dalekich kontynentów.

Anna Maria Anders córka gen. Władysława Andersa
Program przyciąga do Polski najzdolniejszą młodzież polonijną z różnych zakątków świata, o czym świadczy stale powiększająca się liczba państw, z których pochodzą stypendyści. Największą liczbę stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu oraz Czech – czyli państw, w których żyje liczna grupa osób o polskich korzeniach.
Od 2021 roku, dzięki rozszerzeniu grupy uprawnionych wnioskodawców o osoby posiadające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, sukcesywnie zwiększa się udział obywateli państw Europy Zachodniej oraz obu Ameryk.
Na studia pierwszego stopnia i długocyklowe studia magisterskie można składać wnioski do 11 lipca 2024 r.
Źródło: NAWA
Foto: YouTube, NAWA, istock/Zinkevych/
Polonia Amerykańska
Panel ekspercki “Głosowanie Polaków za granicą podczas wyborów Prezydenta RP”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprasza do udziału w streamingowej dyskusji panelowej na temat głosowania Polaków za granicą podczas wyborów Prezydenta RP. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 3 kwietnia 2025 roku, w godzinach 14:00-15:30 (czasu polskiego), z transmisją na żywo.
Dyskusja zgromadzi ekspertów oraz przedstawicieli środowisk związanych z Polonią, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat organizacji głosowania Polaków za granicą oraz roli, jaką odgrywają wybory w życiu politycznym i społecznym emigrantów.
W panelu udział wezmą:
- Justyna Chrzanowska, dyrektor Departamentu Konsularnego MSZ
- Wojciech Białek, sekretarz generalny Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, wieloletni działacz polonijny w Irlandii, członek zespołu doradców ds. polityki polonijnej Marszałka Senatu RP
- Dr hab. Bartłomiej Michalak, prof. UMK, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ekspert komisji parlamentarnych oraz autor wielu prac badawczych poświęconych wyborom, w tym głosowaniu Polaków za granicą
Moderatorem spotkania będzie Marcin Wojciechowski, były dziennikarz, obecnie pracownik MSZ.
Rozmowa ekspertów stanowi doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy na temat wyzwań, z jakimi spotykają się obywatele Polski mieszkający poza granicami kraju w trakcie procesów wyborczych.
Transmisja na żywo będzie dostępna na platformach internetowych oraz kanałach społecznościowych FB-@Polacy światu X-@Polska YouTube-Poland_MFA
Foto: istock/Anton_Sokolov/
Polonia Amerykańska
Ankietę dotyczącą zaangażowania wyborców w całym mieście można przesyłać do soboty

Przypominamy, że Komisja Wyborcza miasta Chicago opublikowała ankietę online, której celem jest zebranie informacji i opinii na temat doświadczeń wyborczych, wyborców miasta Chicago oraz najważniejszych kwestii związanych z wyborami. Opinie te zostaną wykorzystane do ulepszenia procesu wyborczego w mieście Chicago i stanie Illinois.
Ankieta ma na celu zebranie informacji i opinii przed Forum Wyborców w Chicago, które odbędzie się 5 kwietnia. Wyborcy z Chicago mogą wziąć udział w ankiecie, klikając tutaj.
Ankieta zawiera pytania dotyczące:
- Doświadczenia wyborców podczas głosowania
- Frekwencji wyborczej, uczestnictwa i zaangażowania wyborców
- Przyszłości głosowania i nowych metod przeprowadzania wyborów
- Wyzwań i możliwości stojących przed wyborcami i naszym systemem wyborczym
Ankieta jest przeznaczona dla wyborców zamieszkałych na terenie miasta Chicago, a jej wypełnienie zajmuje 5 do 10 minut. Wyborcy mogą przesyłać swoje odpowiedzi do soboty 5 kwietnia 2025 r.
Komisja Wyborcza miasta Chicago organizuje również Chicago Forum na temat zaangażowania wyborców, w sobotę 5 kwietnia w godzinach od 10.00 do 15.00 w Harold Washington College (30 E. Lake Street – Washington Hall, Pokój 102/103). Podczas forum zapewnione zostanie śniadanie i lunch, a także udostępnione zostaną wstępne wyniki ogólnomiejskiej ankiety.
Wymagana wcześniejsza rejestracja na: tinyurl.com/ycxemeas
Monika Myśliwiec-Gałuszka
Community Services Representative
Polish Outreach
69 West Washington St, Suite 600
Chicago, IL 60602
Phone: 312-269-5702
Email: polishvote@chicagoelections.gov
Foto: istock/ gorodenkoff/
Polonia Amerykańska
W XX Polonijnych Mistrzostwach w Szachach najlepszy wynik uzyskał Maciej Jakubowski

W XX Polonijnych Mistrzostwach w szachach rozegranych w Activity Center parafii św. Ferdynanda udział wzięła rekordowa liczba 61 szachistów z czego większość to młodzież szkolna. W turnieju jako zawodnik grał również Konsul Michał Arciszewski wraz z dwoma synami.
Tytułu z ubiegłego roku nie obronił Giemza Wojciech. Nowym Mistrzem Polonii został Maciej Jakubowski, który nie przegrał żadnej partii, remisując tylko jedną.
Grano systemem szwajcarskim 7 rund, czas do namysłu 20 min. na zawodnika.
Sponsorem nagród w turnieju była firma Optros Property Solution.
Trzy najlepsze miejsca w poszczególnych kategoriach:
Open
- Jakubowski Maciej 6,5 pkt.
- Giemza Wojciech 6
- Giemza Jakub 6
Kobiety:
- Musiał Agata 4,5
- Majchrowicz Maria 2
- Majchrowicz Agata 2
High school;
- Zurawski Zachary 4,5
- Musial Gilbert 4
- Malkowski Mateusz 4
Klasy 6-8
- Podraza Marcel 6
- Arciszewski Jerzy 4
- Lach Jakub 4
Klasy 4-5
- Zurawski Patryk 4
- Wojewnik John 4
- Babicz Adam 3
Klasy 1-3
- Predki Joseph 3
- Zych David 2,5
- Wojewnik Alex 2
Organizatorem turnieju był klub Hetman i Polonia for Poland, a sędzią głównym zawodów Bogusław Niemczewski. Kolejny turniej planowany jest w listopadzie br. z okazji Święta Niepodległości. Bliższe informacje o szachach i turniejach polonijnych polonijnych – tel. 847-962 1068.
Bogusław Niemczewski
Foto: istock/valiantsin suprunovich/
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska4 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół5 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki