News Chicago
W Chicago znów zahuczą silniki superszybkich aut. W sobotę startuje NASCAR
Uliczne wyścigi NASCAR w Wietrznym Mieście odbędą się już w ten weekend. Natomiast Chicago Air and Water Show odbędzie w tym roku wcześniej w związku z organizowaną w Chicago Narodową Konwencją Demokratów, która będzie miała miejsce w dniach 19–22 sierpnia w United Center. Co poza tym oferuje miasto podczas tegorocznego lata?
Według NASCAR wyścig Xfinity Series odbędzie się o 1:30PM 6 lipca, a 7 lipca o godzinie 3:30PM odbędzie się wyścig NASCAR Cup Series. Trasa obu wyścigów będzie taka sama jak w 2023 roku.
Ceny biletów rozpoczynają się od 150 dolarów za bilety jednodniowe, wraz z bezpłatnym ogólnym wstępem dla dzieci do 12. roku życia na wyścig NASCAR Xfinity Series Race, znany również jako Loop 110. Ceny dla młodzieży na niedzielny wyścig NASCAR Cup Series Race również znany jako Grand Park 165, zaczynają się od 45 dolarów.
Dwudniowe bilety wstępu zaczynają się od 269 dolarów i obejmują możliwość dopłaty do rezerwacji miejsc i atrakcji premium. Dwudniowe wejściówki, które obejmują dostęp do prywatnego salonu z jedzeniem i napojami i nie tylko, zaczynają się od 398 USD. Wszystkie opcje biletowe są do kupienia tutaj.
Chicago Air and Water Show odbędzie się w dniach 10–11 sierpnia, tydzień wcześniej niż zwykle. To główna atrakcja lata w mieście, podczas której odbywają się zapierające dech w piersiach akrobacje powietrzne i występy na wodzie.
W tym roku na pokazach wystąpi zespół spadochronowy armii amerykańskiej Golden Knights i zespół spadochronowy marynarki wojennej USA Leap Frogs prezentując precyzyjne skoki spadochronowe, które co roku olśniewają widzów.
Swoje zapierające dech w piersiach umiejętności pokażą także US Navy Blue Angels, a amerykańska straż przybrzeżna zaprezentuje widowiskową akcję ratunkową przy użyciu śmigłowca Dolphin Helicopter MH-65.
Tegoroczny harmonogram lata w Chicago obejmuje także obchody 20. rocznicy otwarcia Millennium Park poprzez czterodniowy festiwal w parku nad jeziorem, który odbędzie się w dniach 18–21 lipca. W ramach festiwalu zaprezentowane będą nowe dzieła sztuki publicznej, występy taneczne, rodzinna zabawa i koncerty.
Letnie festiwale i wydarzenia specjalne w Chicago 2024
- Maj – październik: Chicago Farmers Markets, w całym mieście, w tym Daley Plaza, 50 W. Washington St.
- Niedziele, maj – październik: Maxwell Street Market, 800 S. Desplaines St.
- Soboty, 18 maja – 31 sierpnia: letnie treningi w Millennium Park, Great Lawn
- Środy, piątki i większość sobót, 12 czerwca – 17 sierpnia: Grant Park Music Festival, Pawilon Jaya Pritzkera
- Poniedziałki i czwartki, 1 lipca – 8 sierpnia: Letnia seria muzyczna Millennium Park, Jay Pritzker Pavilion
- Wtorki, 9 lipca – 27 sierpnia: Letnie pokazy filmowe Millennium Park, Jay Pritzker Pavilion
- 18–21 lipca: Obchody 20. rocznicy Millennium Park, Jay Pritzker Pavilion i cały Millennium Park
- 10–11 sierpnia: Chicago Air and Water Show, North Avenue Beach i wzdłuż brzegu jeziora, próby 9 sierpnia
- 29 sierpnia – 1 września: Chicago Jazz Festival, obejmujący całe miasto, w tym Millennium Park
- 6–8 września: Taste of Chicago, centrum Grant Park
- 20–29 września: World Music Festival Chicago, obejmujące całe miasto, w tym Chicago Cultural Center
Źródło: nbc
Foto: YouTube, Choose Chicago, NASCAR
News Chicago
6 żon Henryka VIII ponownie zaśpiewa i zatańczy w Chicago. Zobacz przebojowy musical “Six”
Od królowych dynastii Tudorów po gwiazdy współczesnego popu – sześć żon Henryka VIII chwyta za mikrofon, by zremiksować pięć stuleci złamanych serc w energetyczne, XXI-wieczne święto kobiecej siły. Od wtorku w Chicago ponownie możemy zobaczyć przebojowy musical “Six”. Sześć historii składa się w olśniewającą całość tego spektaklu, który będzie prezentowany w CIBC Theatre do 14 grudnia.
“Divorced, beheaded, died, divorced, beheaded, survived.”
To zdanie, będące krótkim podsumowaniem losów żon Henryka VIII, większości ludzi kojarzy się z jego biografią. Jest ono również pierwszą kwestią musicalu „SIX”, który zadebiutował w 2017 roku podczas Edinburgh Fringe Festival, a niedługo później zdobył West End.
W powszechnej narracji często pomija się silne i wpływowe kobiety stojące za królem Anglii – twórcą Kościoła Anglikańskiego. To one nierzadko kształtowały jego decyzje i losy dworu. W musicalu „SIX” autorzy Lucy Moss i Toby Marlow oddają im głos, pozwalając każdej z nich opowiedzieć własną historię.
Każda z sześciu bohaterek – Katarzyna Aragońska, Anna Boleyn, Jane Seymour, Anna Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr – prezentuje w spektaklu swój popowy utwór, czerpiąc inspiracje z różnych współczesnych ikon muzyki. Musical składa się z dziewięciu piosenek, a jego obsada jest w całości kobieca, zarówno na scenie, jak i w zespole tancerek oraz chórkach.
Twórcy świadomie przełamują też historyczne schematy. Niektóre żony ukazane są jako czarnoskóre kobiety, co podkreśla, że opowieść i jej sens mogą być przekazywane niezależnie od koloru skóry wykonawczyń. Aktorki różnią się sylwetkami i urodą, jednak wszystkie emanują siłą, pewnością siebie i bezkompromisową kobiecością.
Musicalowa historia jest swoistym przykładem „girl power” – wspierających się dziewczyn – odrzucone królowe tworzą zespół popowy, by móc założyć odważne, kolorowe sukienki i opowiedzieć światu o swoich dziejach.
Wprawdzie „SIX the Musical” nie jest lekcją historii, ale jest napisany na cześć historycznych postaci, przy użyciu faktów. Jest także hołdem złożonym dla zaledwie kilku z tysięcy znaczących, a pominiętych przez historię kobiet.
80-minutowe przedstawienie osiągnęło wielki sukces i aplauz krytyków w Anglii, USA, Australii a także na 3 promach norweskiego armatora. W Chicago musical był grany w maju 2019 r., wiosną 2022 r. oraz latem 2024 roku, w ramach tournee po Stanach Zjednoczonych.
W sezonie 2021/2022 na Broadwayu musical zdobył 23 nagrody, w tym nagrodę Tony® za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową (muzyka i teksty) oraz nagrodę Outer Critics Circle dla najlepszego musicalu.
Album SIX: LIVE ON OPENING NIGHT na Broadwayu zadebiutował na pierwszym miejscu list przebojów magazynu Billboard i przekroczył 6 milionów odtworzeń w pierwszym miesiącu.
Musical “SIX” będzie grany do 14 grudnia w CIBC Theatre. Jest zalecany dla osób od lat 10. Bilety są do kupienia na stronie internetowej.
Źródło: broadwayinchicago, szajnmag
Foto: You Tube, broadwayinchicago
News Chicago
„Elf The Musical” wniesie świąteczną radość na scenę Auditorium Theatre
Od wtorku w teatrze Auditorium rozpocznie się seria spektakli świątecznego hitu „Elf The Musical”, która potrwa do 14 grudnia. W okresie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia widzowie będą mogli zanurzyć się w pełnej humoru i ciepła historii inspirowanej popularnym filmem „Elf”.
Przedstawienie jest odpowiednie dla całych rodzin – wielobarwna scenografia, dynamiczna choreografia i pełna energii muzyka tworzą idealne wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Musical opowiada historię Buddy’ego – człowieka wychowanego przez elfy Świętego Mikołaja, który wyrusza do Nowego Jorku, by odnaleźć swoją prawdziwą rodzinę. To opowieść o poszukiwaniu tożsamości, sile więzi rodzinnych i magii świątecznego ducha.
Spektakl cechuje: lekka, komediowa fabuła, wpadające w ucho piosenki, pozytywne przesłanie ,oraz emocje budujące atmosferę świąt.
Idealna propozycja na rodzinne wyjście
Organizatorzy podkreślają, że musical przeznaczony jest dla widzów od 5. roku życia, co czyni go doskonałym wyborem na rodzinne spotkanie w przedświątecznym czasie. W przerwie przewidziano możliwość zakupu przekąsek, a czas trwania – nieprzekraczający trzech godzin – jest dostosowany do młodszych widzów.
Szczegóły spektaklu
- Miejsce: The Auditorium
- Termin wystawiania: od 2 do 14 grudnia
- Czas trwania: 2 godziny i 30 minut, w tym jedna przerwa
- Rekomendowany wiek widzów: od 5 lat wzwyż
- Bilety: dostępne tutaj
To propozycja dla tych, którzy chcą rozpocząć grudzień w wyjątkowym, rodzinnym nastroju i przypomnieć sobie, jak ważna jest wiara w magię świąt!

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO
Recital laureata XIX Konkursu Chopinowskiego. Piotr Alexewicz zagra w Chicago
We wtorek, 2 grudnia, o 7:00pm, w Dr. J. Roguska-Kyts Concert Hall przy Akademii Muzyki PaSO, mieszczącej się pod adresem 5400 N. Lawler Ave, Chicago, IL 60630, odbędzie się wyjątkowy recital fortepianowy laureata XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Piotra Alexewicza.
Wybitny talent młodego pokolenia
Piotr Alexewicz należy do grona najbardziej rozpoznawalnych polskich pianistów młodego pokolenia. Jego osiągnięcia obejmują m.in.:
- 5. nagrodę oraz Nagrodę Publiczności podczas XIX Konkursu Chopinowskiego w Warszawie,
- 2. miejsce w Hilton Head International Competition w USA (2025),
- udział w półfinale prestiżowego Van Cliburn Competition w Fort Worth,
- dwukrotne zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim,
- nagrody w międzynarodowych konkursach w Paryżu i Bukareszcie,
- historyczny sukces w Schenk Competition w Szwajcarii, gdzie jako pierwszy uczestnik w dziejach zdobył wszystkie nagrody specjalne.
Wyjątkowy wieczór w Chicago
Recital w Chicago będzie niepowtarzalną okazją, by na żywo usłyszeć interpretacje dzieł Fryderyka Chopina w wykonaniu artysty, którego styl charakteryzują głęboka muzykalność, techniczna precyzja oraz dojrzała wrażliwość.
Występ w kameralnej sali Dr. J. Roguska-Kyts Concert Hall zapowiada wieczór o wysokiej wartości artystycznej, skierowany zarówno do koneserów muzyki klasycznej, jak i do osób, które pragną doświadczyć kunsztu młodego mistrza w szczególnej atmosferze.
Informacje o biletach
- Zakup wyłącznie online: MojBilet.com
- Liczba miejsc ograniczona — organizatorzy rekomendują wcześniejszą rezerwację.
Recital Piotra Alexewicza w Chicago to wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu kulturalnym dla polskiej i międzynarodowej społeczności muzycznej. Młody laureat Konkursu Chopinowskiego, rozwijający karierę w prestiżowych ośrodkach muzycznych na świecie, zaprezentuje swój kunszt przed publicznością w Chicago.
To wydarzenie, którego miłośnicy muzyki klasycznej nie mogą pominąć!

Źródło: Akademia Muzyki PaSO
Foto: Konkurs Chopinowski
-
News USA4 tygodnie temuDemokraci triumfują w wyborach: Historyczna frekwencja i znaczące zwycięstwa
-
News USA4 tygodnie temuTrump zapowiada „dywidendę celną” – po 2000 USD dla Amerykanów o niższych dochodach
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temuPielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię
-
News Chicago2 tygodnie temuCeny gazu nie wzrosną w przyszłym roku w Illinois tak bardzo jak chciał Nicor Gas i Ameren
-
News Chicago3 tygodnie temuOperacja „Midway Blitz” dobiega końca. Agenci federalni opuszczają Chicago
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temuGłosujemy na Emily Reng startującą w Miss Universe – historyczny moment dla Polonii!
-
News USA2 dni temuRząd wstrzymuje rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych z 19 państw
-
News USA2 tygodnie temuKoniec ulg podatkowych dla osób przebywających nielegalnie w USA










