Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Małgorzata Mazurek: Kongres Rodzin Polonijnych to inwestycja w siebie i rodzinę

Opublikowano

dnia

To możliwość spotkania się razem w środowisku Polonii, przedyskutowania zagadnień, które nas łączą. Jest tylu wspaniałych prelegentów, modlitwa. To bardzo cenny weekend, na który warto się wybrać, warto zainwestować w siebie i w rodzinę – powiedziała Family News Service Małgorzata Mazurek, zapraszając do wzięcia udziału w VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który rozpocznie się za 50 dni w Brukseli. Trwają zapisy.

Na najbliższym Kongresie w dniach 23-25 sierpnia, którego temat brzmi „Rodzina Polonijna miejscem spotkania i rozwoju”, Małgorzata Mazurek wraz z mężem jako prelegenci poruszą często pomijane zagadnienie reemigracji. Sami po wielu latach spędzonych w Niemczech i Luksemburgu zdecydowali się wrócić do Polski 2,5 roku temu.

Rozmówczyni Family News Service podkreśliła, że Polacy decydujący się na powrót do kraju, zwłaszcza po długim okresie spędzonym za granicą, nie mają potrzebnego wsparcia. „Czasami osoby bardzo szybko podejmują tę decyzję, przyjeżdżają z dużymi oczekiwaniami i rodzi się frustracja” – zaznaczyła Mazurek.

Choć dla Małgorzaty i jej męża „decyzja powrotu była bardzo trafną, stuprocentową decyzją”, to jednak umie sobie wyobrazić, że „dla innych osób nie jest to rozwiązanie i mogłoby zrodzić bardzo dużo frustracji”. W związku z tym na Kongresie Mazurkowie opowiedzą, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, rozważając reemigrację.

Mimo powrotu do Polski Małgorzata Mazurek dobrze wspomina czas spędzony za granicą. „Były takie punkty, gdzie Polonia mogła się spotkać i poznać. Bardzo sobie cenię to jako wspomnienia. Zawsze dbano o tę naszą polską kulturę” – podkreśliła.

Prelegentką na najbliższym Kongresie będzie również psycholog i terapeutka Joanna Łukjaniuk. Poruszy temat kryzysu rodziny na emigracji z przekazami międzypokoleniowymi w tle. Mile wspomina poprzednie edycje wydarzenia, w których uczestniczyła.

„To jest fantastyczna przestrzeń, która łączy rodziny w kilku wymiarach. Po pierwsze, w wymiarze duchowym, wiary, który jest istotą spotkań kongresowych, ale też w wymiarze czysto ludzkim, wymiany doświadczeń i uczestnictwa w wyjątkowej ‘grupie wsparcia’ połączonej kontekstem życia rodzin na emigracji” – podkreśliła Łukjaniuk.

„Mnóstwo warsztatów, wykładów to jest bogactwo, które pokazuje, jakimi drogami różne osoby, które biorą udział w Kongresie, dążą do tego, żeby podtrzymywać więzi w relacjach międzypokoleniowych, żeby dbać o to, co jest najcenniejsze – o wspólnotę, jaką jest rodzina” – dodała.

Joanna Łukjaniuk zachęca do uczestnictwa również w Kongresie w Brukseli. Zaznaczyła, że nie będzie to jedynie „intelektualne spotkanie”, ale czas, podczas którego będzie można m.in. zasięgnąć opinii specjalistów w ramach konsultacji. Każda edycja wydarzenia jest niepowtarzalna.

„Nawet jeżeli Kongres organizowany jest co roku, takie spotkanie twarzą w twarz, danie sobie czasu, oderwanie się od codzienności, też pomaga coś zmienić i znaleźć jeszcze jakieś inne rozwiązania na to, jak współczesna rodzina ma być w tym współczesnym świecie”- zaznaczyła w rozmowie z Family News Service.

Poprzednia edycja Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych odbyła się w 2023 r. w Gdańsku. „Wróciliśmy z tego Kongresu pełni wrażeń, napełnieni radością spotkania się z innymi rodzinami, które dały nam swoje świadectwa, relacjonowały swoje życia na obczyźnie” – podkreślił Marcin Uchański w nagraniu dla Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który wraz z żoną Adrianą wybiera się również na tegoroczne spotkanie polonijnych rodzin z całego świata.

Dla Adriany ważne było „zobaczenie tak wielu rodzin, które wyznają wartości chrześcijańskie, które mają głęboką wiarę”. To napełniło ją nadzieją. Dodała, że organizatorzy Kongresu zadbali nie tylko o program duchowy wydarzenia, ale także sferę kulturalną, np. poprzez organizację koncertu.

Organizatorami Kongresu są Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Polonijna Rada Rodziny, Fundacja Pomoc Rodzinie i Duszpasterstwo polskojęzyczne w Belgii. Wśród tegorocznych zagadnień kongresowych znalazły się tematy takie jak: budowanie i umacnianie dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacja i rozwiązywanie konfliktów, reemigracja oraz wychowanie i wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży.

W programie wydarzenia pojawią się: referaty, warsztaty, debata panelowa, wieczór integracyjny, świadectwa, zwiedzanie Brukseli, a także zawierzenie rodzin Maryi. Z uczestnikami spotkają się wybitni prelegenci.

Zapisy trwają do wyczerpania miejsc:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxqTbArpLIwulKyLk78As714yi2Y0lSBuTHcpf0ufv9zbzew/viewform

Więcej informacji i szczegółowy program Kongresu:

https://emigracja.episkopat.pl/rodzina

Materiały wideo o Kongresie:

https://www.youtube.com/watch?v=-9z70nJBcyM&list=PL_oLkSbjJ-hZlvThTbSc9tQhY_km5qts9

Family News Service

 

Foto: istock/m-imagephotography/domena publiczna, Mirek Krajewski/Family News Service

Polonia Amerykańska

We wtorek zostaną otwarte zapisy na dyżur konsularny w Orchard Lake w stanie Michigan

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyżur konsularny w stanie Michigan, zaplanowany na 2-3 sierpnia 2024 r., odbędzie się w Polish Institute of Culture & Research w Orchard Lake Schools Campus, przy 3535 Commerce Road, w Orchard Lake Village, MI 48324. Podczas dyżuru będzie można złożyć wniosek o paszport.

Na dyżur paszportowy obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne. Zapisy będą prowadzone w dniach 23-24 lipca 2024 r. W celu dokonania zapisu na wizytę paszportową, należy dzwonić pod numer telefonu: 312 337 8166, wew. 1 w godz. 10.00AM-1.00PM (czasu chicagowskiego), lub do wyczerpania miejsc.

Przed wykonaniem telefonu w sprawie rezerwacji terminu wizyty paszportowej należy:

 • przygotować dane osobowe (imię nazwisko, numer PESEL lub w przypadku braku numeru PESEL data i miejsce urodzenia),
 • przygotować dane kontaktowe – numer telefonu,
 • przygotować dane dotychczas posiadanego polskiego paszportu lub dowodu osobistego;
 • upewnić się, że: w przypadku zawarcia związku małżeńskiego w USA, dokonano transkrypcji (rejestracji) amerykańskiego aktu małżeństwa w Polsce. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu małżeństwa z informacją o nazwisku noszonym po zawarciu małżeństwa można wystąpić o wydanie paszportu na to nazwisko.
 • upewnić się, że: w przypadku urodzenia dziecka w USA, dokonano transkrypcji (rejestracji) amerykańskiego aktu urodzenia w Polsce. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu urodzenia można wystąpić o paszport dla danej osoby.

W przypadku osób dorosłych, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu, bądź posiadają nieważny od kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu lat polski paszport (bez numeru PESEL) i nie posiadają ważnego polskiego dowodu osobistego, należy zweryfikować czy konieczne jest przeprowadzanie procedury potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.

Jeżeli dokonywana była administracyjna zmiana danych (imienia lub nazwiska) lub zmieniany był stan cywilny należy uprzednio zarejestrować to w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego. W tym celu należy wysłać e‑mail na adres Wydziału Ruchu Osobowego: chicago.passport-visa@msz.gov.pl z podaniem danych osobowych i paszportowych wymienionych poniżej.

Informacje na temat wymaganych dokumentów do złożenia wniosku o paszport można znaleźć na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Chicago.

Forma płatności podczas dyżurów konsularnych: money order lub cashier’s check wystawiony na Consulate General of Poland in Chicago (UWAGA: podczas dyżuru nie ma możliwości płatności gotówką i kartą)

 

Źródło: gov.pl
Foto: istock
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Obchody 80. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się 4 sierpnia w Niles

Opublikowano

dnia

Autor:

Koło Chicago Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zaprasza na obchody 80. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 4 sierpnia 2024 r., o godz. 4.00PM pod Pomnikiem Polskiego Żołnierza w kwaterze kombatanckiej cmentarza Maryhill w Niles.

W planie obchodów:

 • Msza św. polowa
 • Apel Poległych

Adres: 8600 N. Milwaukee Ave., Niles

 

Foto: wikimedia

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Ruszyły zapisy na Pieszą Polonijną Pielgrzymkę Maryjną do Merrillville w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę rozpoczęły się zapisy na XXXVII Pieszą Polonijną Pielgrzymkę Maryjną do Merrillville. Potrwają one do 9 sierpnia. W tym roku na pielgrzymkę wyruszamy 10 sierpnia, by dzień później pokłonić się Matce Boskiej Częstochowskiej w Sanktuarium w Indianie.

Zapisy online dostępne są tutaj. W razie jakichkolwiek pytań można dzwonić do Pana Leszka Olechno, który jest odpowiedzialny za zapisy, pod numer tel.: (847) 293-3466.

W dniach od 28 lipca do 9 sierpnia będą także możliwe zapisy stacjonarne w dni powszednie w następujących miejscach:

 • Księgarnia “Źródło” 5517 W. Belmont Ave. Chicago, IL
 • Doma 5517 10144 S Roberts Road, Palos Hills
 • Polamer 901 E Rand Rd, Mt Prospect
 • Polamer 4747 N Harlem Ave, Harwood Heights
 • Kościół Św. Alberta 8000 S Linder Ave. Burbank

W niedziele 28 lipca i 4 sierpnia zapisywać można się także w kościołach:

 • Kościół św. Konstancji, 5843 W. Strong St. Chicago,
 • Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd. Chicago,
 • Kościół św. Alberta, 8000 S Linder Ave Burbank,
 • Kościół św. John Brebeuf, 8301 N Harlem Ave. Niles,
 • Misja Miłosierdzia Bożego, 21W410 Sunset Ave. Lombard,
 • Parafia św. Tomasza w Palatine, 1201 East Anderson Drive, Palatine,
 • Ojcowie Salwatorianie, 5755 Pennsylvania St. Merrillville (również w tygodniu do 9 sierpnia)

Ks. bp Radosław Orchowicz

Ks. bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej będzie przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP – Immaculate Conception Church, przy 2944 E 88th St, Chicago, a także na zakończenie pielgrzymki, w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Będzie także obecny na trasie pielgrzymki.

Więcej informacji oraz regulamin uczestnictwa dostępne są na stronie internetowej.

 

Źródło: Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna
Foto: Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu