Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Małgorzata Mazurek: Kongres Rodzin Polonijnych to inwestycja w siebie i rodzinę

Opublikowano

dnia

To możliwość spotkania się razem w środowisku Polonii, przedyskutowania zagadnień, które nas łączą. Jest tylu wspaniałych prelegentów, modlitwa. To bardzo cenny weekend, na który warto się wybrać, warto zainwestować w siebie i w rodzinę – powiedziała Family News Service Małgorzata Mazurek, zapraszając do wzięcia udziału w VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który rozpocznie się za 50 dni w Brukseli. Trwają zapisy.

Na najbliższym Kongresie w dniach 23-25 sierpnia, którego temat brzmi „Rodzina Polonijna miejscem spotkania i rozwoju”, Małgorzata Mazurek wraz z mężem jako prelegenci poruszą często pomijane zagadnienie reemigracji. Sami po wielu latach spędzonych w Niemczech i Luksemburgu zdecydowali się wrócić do Polski 2,5 roku temu.

Rozmówczyni Family News Service podkreśliła, że Polacy decydujący się na powrót do kraju, zwłaszcza po długim okresie spędzonym za granicą, nie mają potrzebnego wsparcia. „Czasami osoby bardzo szybko podejmują tę decyzję, przyjeżdżają z dużymi oczekiwaniami i rodzi się frustracja” – zaznaczyła Mazurek.

Choć dla Małgorzaty i jej męża „decyzja powrotu była bardzo trafną, stuprocentową decyzją”, to jednak umie sobie wyobrazić, że „dla innych osób nie jest to rozwiązanie i mogłoby zrodzić bardzo dużo frustracji”. W związku z tym na Kongresie Mazurkowie opowiedzą, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, rozważając reemigrację.

Mimo powrotu do Polski Małgorzata Mazurek dobrze wspomina czas spędzony za granicą. „Były takie punkty, gdzie Polonia mogła się spotkać i poznać. Bardzo sobie cenię to jako wspomnienia. Zawsze dbano o tę naszą polską kulturę” – podkreśliła.

Prelegentką na najbliższym Kongresie będzie również psycholog i terapeutka Joanna Łukjaniuk. Poruszy temat kryzysu rodziny na emigracji z przekazami międzypokoleniowymi w tle. Mile wspomina poprzednie edycje wydarzenia, w których uczestniczyła.

„To jest fantastyczna przestrzeń, która łączy rodziny w kilku wymiarach. Po pierwsze, w wymiarze duchowym, wiary, który jest istotą spotkań kongresowych, ale też w wymiarze czysto ludzkim, wymiany doświadczeń i uczestnictwa w wyjątkowej ‘grupie wsparcia’ połączonej kontekstem życia rodzin na emigracji” – podkreśliła Łukjaniuk.

„Mnóstwo warsztatów, wykładów to jest bogactwo, które pokazuje, jakimi drogami różne osoby, które biorą udział w Kongresie, dążą do tego, żeby podtrzymywać więzi w relacjach międzypokoleniowych, żeby dbać o to, co jest najcenniejsze – o wspólnotę, jaką jest rodzina” – dodała.

Joanna Łukjaniuk zachęca do uczestnictwa również w Kongresie w Brukseli. Zaznaczyła, że nie będzie to jedynie „intelektualne spotkanie”, ale czas, podczas którego będzie można m.in. zasięgnąć opinii specjalistów w ramach konsultacji. Każda edycja wydarzenia jest niepowtarzalna.

„Nawet jeżeli Kongres organizowany jest co roku, takie spotkanie twarzą w twarz, danie sobie czasu, oderwanie się od codzienności, też pomaga coś zmienić i znaleźć jeszcze jakieś inne rozwiązania na to, jak współczesna rodzina ma być w tym współczesnym świecie”- zaznaczyła w rozmowie z Family News Service.

Poprzednia edycja Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych odbyła się w 2023 r. w Gdańsku. „Wróciliśmy z tego Kongresu pełni wrażeń, napełnieni radością spotkania się z innymi rodzinami, które dały nam swoje świadectwa, relacjonowały swoje życia na obczyźnie” – podkreślił Marcin Uchański w nagraniu dla Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który wraz z żoną Adrianą wybiera się również na tegoroczne spotkanie polonijnych rodzin z całego świata.

Dla Adriany ważne było „zobaczenie tak wielu rodzin, które wyznają wartości chrześcijańskie, które mają głęboką wiarę”. To napełniło ją nadzieją. Dodała, że organizatorzy Kongresu zadbali nie tylko o program duchowy wydarzenia, ale także sferę kulturalną, np. poprzez organizację koncertu.

Organizatorami Kongresu są Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Polonijna Rada Rodziny, Fundacja Pomoc Rodzinie i Duszpasterstwo polskojęzyczne w Belgii. Wśród tegorocznych zagadnień kongresowych znalazły się tematy takie jak: budowanie i umacnianie dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacja i rozwiązywanie konfliktów, reemigracja oraz wychowanie i wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży.

W programie wydarzenia pojawią się: referaty, warsztaty, debata panelowa, wieczór integracyjny, świadectwa, zwiedzanie Brukseli, a także zawierzenie rodzin Maryi. Z uczestnikami spotkają się wybitni prelegenci.

Zapisy trwają do wyczerpania miejsc:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxqTbArpLIwulKyLk78As714yi2Y0lSBuTHcpf0ufv9zbzew/viewform

Więcej informacji i szczegółowy program Kongresu:

https://emigracja.episkopat.pl/rodzina

Materiały wideo o Kongresie:

https://www.youtube.com/watch?v=-9z70nJBcyM&list=PL_oLkSbjJ-hZlvThTbSc9tQhY_km5qts9

Family News Service

 

Foto: istock/m-imagephotography/domena publiczna, Mirek Krajewski/Family News Service

Kościół

70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.

Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA

Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.

“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.

Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny

Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.

Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.

Dziedzictwo, które łączy pokolenia

Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.

W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:

  • replika Kaplicy Jasnogórskiej,
  • Cmentarz Weteranów Polonijnych,
  • liczne kaplice i aleje różańcowe,
  • oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.

Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość

Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.

“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej

Wisloka Chicago

Legia Warszawa wraca do Chicago! Letni camp piłkarski już w lipcu

Opublikowano

dnia

Autor:

Najlepsza Akademia Piłkarska w Polsce – Legia Warszawa – po sukcesie poprzednich edycji i analizie amerykańskiego rynku, ponownie nawiązała współpracę z Wisłoka Chicago Soccer Academy. Efektem tej współpracy będzie Legia Warsaw Summer Camp 2025, który odbędzie się w dniach 21–25 lipca w Bensenville.

To wyjątkowa okazja dla dziewczynek i chłopców w wieku 6–16 lat, by trenować pod okiem licencjonowanych trenerów z jednej z najbardziej renomowanych akademii piłkarskich w Europie.

Dlaczego warto?

Camp Legii Warszawa w Chicago to coś więcej niż zwykły obóz piłkarski. To profesjonalne szkolenie, rozwój mentalny i niezapomniana piłkarska przygoda – wszystko w barwach Legii Warszawa!

W ramach udziału, każdy uczestnik otrzyma:

  • 5 dni intensywnych treningów prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA A i UEFA Pro z Legii Warszawa.
  • Dwa treningi dziennie, dopasowane do poziomu i wieku uczestników.
  • Zajęcia z analizy video i taktyki, rozwijające zrozumienie gry.
  • Specjalistyczne treningi motoryczne prowadzone przez Andrzeja Fonfarę, mistrza świata w boksie.
  • Zestaw treningowy Legii Warszawa – koszulka, spodenki i getry.
  • Codzienne obiady i napoje, by dzieci miały energię do gry.
  • Konkursy, atrakcje i spotkania z gośćmi specjalnymi.
  • Profesjonalna foto- i videorelacja z każdego dnia campu.
  • Codzienny check-in od godz. 8:30AM, odbiór dzieci w godz. 3:00–3:30PM.

Szansa na więcej!

Najbardziej wyróżniający się uczestnicy obozu otrzymają zaproszenie na tygodniowe testy w Akademii Legii Warszawa w Polsce – to pierwszy krok do kariery w profesjonalnym futbolu!

Piłka, pasja, rozwój

Camp Legia Soccer Schools to nie tylko nauka dryblingu, podań czy taktyki. To przede wszystkim rozwój charakteru, nauka współpracy, dyscypliny i ducha drużyny. Wszystko w duchu wartości, które od lat kształtują zawodników Akademii Legii Warszawa.

Zapisz swoje dziecko już dziś!

Termin: 21–25 lipca 2025
Lokalizacja: Bensenville
Wiek uczestników: 6–16 lat
Rejestracja: https://chicagocamps.legia.com

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!

Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność” zaprasza na obchody 95. rocznicy odsłonięcia pomnika gen. Pułaskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

pomnik-pulaskiego-willow-springs

Dnia 13 lipca 2025 r. przypada 95. rocznica odsłonięcia pomnika gen. Kazimierza Pułaskiego w Willow Springs na terenie parku stanowego. Z tej okazji dn. 12 lipca, tj. w sobotę br. o godzinie 12:00 w południe odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie i postać generała.

Obchody zakończy modlitwa w intencji Ojczyzny i ofiar walki o wolność i pokój na świecie poprowadzona przez Ojców Cystersów.

Uroczystość organizowana jest przez Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność”. Do udziału i wspólnej modlitwy zapraszamy całą Polonię.

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Panem Bogdanem Strumińskim (tel. 708-254-2355) lub Panem Ernestem Świerkiem (tel. 312-805-0964).

 

Źródło: informacja własna
Foto: Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu