Polonia Amerykańska
Małgorzata Mazurek: Kongres Rodzin Polonijnych to inwestycja w siebie i rodzinę

To możliwość spotkania się razem w środowisku Polonii, przedyskutowania zagadnień, które nas łączą. Jest tylu wspaniałych prelegentów, modlitwa. To bardzo cenny weekend, na który warto się wybrać, warto zainwestować w siebie i w rodzinę – powiedziała Family News Service Małgorzata Mazurek, zapraszając do wzięcia udziału w VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który rozpocznie się za 50 dni w Brukseli. Trwają zapisy.
Na najbliższym Kongresie w dniach 23-25 sierpnia, którego temat brzmi „Rodzina Polonijna miejscem spotkania i rozwoju”, Małgorzata Mazurek wraz z mężem jako prelegenci poruszą często pomijane zagadnienie reemigracji. Sami po wielu latach spędzonych w Niemczech i Luksemburgu zdecydowali się wrócić do Polski 2,5 roku temu.
Rozmówczyni Family News Service podkreśliła, że Polacy decydujący się na powrót do kraju, zwłaszcza po długim okresie spędzonym za granicą, nie mają potrzebnego wsparcia. „Czasami osoby bardzo szybko podejmują tę decyzję, przyjeżdżają z dużymi oczekiwaniami i rodzi się frustracja” – zaznaczyła Mazurek.
Choć dla Małgorzaty i jej męża „decyzja powrotu była bardzo trafną, stuprocentową decyzją”, to jednak umie sobie wyobrazić, że „dla innych osób nie jest to rozwiązanie i mogłoby zrodzić bardzo dużo frustracji”. W związku z tym na Kongresie Mazurkowie opowiedzą, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, rozważając reemigrację.
Mimo powrotu do Polski Małgorzata Mazurek dobrze wspomina czas spędzony za granicą. „Były takie punkty, gdzie Polonia mogła się spotkać i poznać. Bardzo sobie cenię to jako wspomnienia. Zawsze dbano o tę naszą polską kulturę” – podkreśliła.
Prelegentką na najbliższym Kongresie będzie również psycholog i terapeutka Joanna Łukjaniuk. Poruszy temat kryzysu rodziny na emigracji z przekazami międzypokoleniowymi w tle. Mile wspomina poprzednie edycje wydarzenia, w których uczestniczyła.
„To jest fantastyczna przestrzeń, która łączy rodziny w kilku wymiarach. Po pierwsze, w wymiarze duchowym, wiary, który jest istotą spotkań kongresowych, ale też w wymiarze czysto ludzkim, wymiany doświadczeń i uczestnictwa w wyjątkowej ‘grupie wsparcia’ połączonej kontekstem życia rodzin na emigracji” – podkreśliła Łukjaniuk.
„Mnóstwo warsztatów, wykładów to jest bogactwo, które pokazuje, jakimi drogami różne osoby, które biorą udział w Kongresie, dążą do tego, żeby podtrzymywać więzi w relacjach międzypokoleniowych, żeby dbać o to, co jest najcenniejsze – o wspólnotę, jaką jest rodzina” – dodała.
Joanna Łukjaniuk zachęca do uczestnictwa również w Kongresie w Brukseli. Zaznaczyła, że nie będzie to jedynie „intelektualne spotkanie”, ale czas, podczas którego będzie można m.in. zasięgnąć opinii specjalistów w ramach konsultacji. Każda edycja wydarzenia jest niepowtarzalna.
„Nawet jeżeli Kongres organizowany jest co roku, takie spotkanie twarzą w twarz, danie sobie czasu, oderwanie się od codzienności, też pomaga coś zmienić i znaleźć jeszcze jakieś inne rozwiązania na to, jak współczesna rodzina ma być w tym współczesnym świecie”- zaznaczyła w rozmowie z Family News Service.
Poprzednia edycja Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych odbyła się w 2023 r. w Gdańsku. „Wróciliśmy z tego Kongresu pełni wrażeń, napełnieni radością spotkania się z innymi rodzinami, które dały nam swoje świadectwa, relacjonowały swoje życia na obczyźnie” – podkreślił Marcin Uchański w nagraniu dla Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który wraz z żoną Adrianą wybiera się również na tegoroczne spotkanie polonijnych rodzin z całego świata.
Dla Adriany ważne było „zobaczenie tak wielu rodzin, które wyznają wartości chrześcijańskie, które mają głęboką wiarę”. To napełniło ją nadzieją. Dodała, że organizatorzy Kongresu zadbali nie tylko o program duchowy wydarzenia, ale także sferę kulturalną, np. poprzez organizację koncertu.
Organizatorami Kongresu są Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Polonijna Rada Rodziny, Fundacja Pomoc Rodzinie i Duszpasterstwo polskojęzyczne w Belgii. Wśród tegorocznych zagadnień kongresowych znalazły się tematy takie jak: budowanie i umacnianie dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacja i rozwiązywanie konfliktów, reemigracja oraz wychowanie i wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży.
W programie wydarzenia pojawią się: referaty, warsztaty, debata panelowa, wieczór integracyjny, świadectwa, zwiedzanie Brukseli, a także zawierzenie rodzin Maryi. Z uczestnikami spotkają się wybitni prelegenci.
Zapisy trwają do wyczerpania miejsc:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxqTbArpLIwulKyLk78As714yi2Y0lSBuTHcpf0ufv9zbzew/viewform
Więcej informacji i szczegółowy program Kongresu:
https://emigracja.episkopat.pl/rodzina
Materiały wideo o Kongresie:
https://www.youtube.com/watch?v=-9z70nJBcyM&list=PL_oLkSbjJ-hZlvThTbSc9tQhY_km5qts9
Family News Service
Foto: istock/m-imagephotography/domena publiczna, Mirek Krajewski/Family News Service
Polonia Amerykańska
Panel ekspercki “Głosowanie Polaków za granicą podczas wyborów Prezydenta RP”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprasza do udziału w streamingowej dyskusji panelowej na temat głosowania Polaków za granicą podczas wyborów Prezydenta RP. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 3 kwietnia 2025 roku, w godzinach 14:00-15:30 (czasu polskiego), z transmisją na żywo.
Dyskusja zgromadzi ekspertów oraz przedstawicieli środowisk związanych z Polonią, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat organizacji głosowania Polaków za granicą oraz roli, jaką odgrywają wybory w życiu politycznym i społecznym emigrantów.
W panelu udział wezmą:
- Justyna Chrzanowska, dyrektor Departamentu Konsularnego MSZ
- Wojciech Białek, sekretarz generalny Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, wieloletni działacz polonijny w Irlandii, członek zespołu doradców ds. polityki polonijnej Marszałka Senatu RP
- Dr hab. Bartłomiej Michalak, prof. UMK, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ekspert komisji parlamentarnych oraz autor wielu prac badawczych poświęconych wyborom, w tym głosowaniu Polaków za granicą
Moderatorem spotkania będzie Marcin Wojciechowski, były dziennikarz, obecnie pracownik MSZ.
Rozmowa ekspertów stanowi doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy na temat wyzwań, z jakimi spotykają się obywatele Polski mieszkający poza granicami kraju w trakcie procesów wyborczych.
Transmisja na żywo będzie dostępna na platformach internetowych oraz kanałach społecznościowych FB-@Polacy światu X-@Polska YouTube-Poland_MFA
Foto: istock/Anton_Sokolov/
Polonia Amerykańska
Ankietę dotyczącą zaangażowania wyborców w całym mieście można przesyłać do soboty

Przypominamy, że Komisja Wyborcza miasta Chicago opublikowała ankietę online, której celem jest zebranie informacji i opinii na temat doświadczeń wyborczych, wyborców miasta Chicago oraz najważniejszych kwestii związanych z wyborami. Opinie te zostaną wykorzystane do ulepszenia procesu wyborczego w mieście Chicago i stanie Illinois.
Ankieta ma na celu zebranie informacji i opinii przed Forum Wyborców w Chicago, które odbędzie się 5 kwietnia. Wyborcy z Chicago mogą wziąć udział w ankiecie, klikając tutaj.
Ankieta zawiera pytania dotyczące:
- Doświadczenia wyborców podczas głosowania
- Frekwencji wyborczej, uczestnictwa i zaangażowania wyborców
- Przyszłości głosowania i nowych metod przeprowadzania wyborów
- Wyzwań i możliwości stojących przed wyborcami i naszym systemem wyborczym
Ankieta jest przeznaczona dla wyborców zamieszkałych na terenie miasta Chicago, a jej wypełnienie zajmuje 5 do 10 minut. Wyborcy mogą przesyłać swoje odpowiedzi do soboty 5 kwietnia 2025 r.
Komisja Wyborcza miasta Chicago organizuje również Chicago Forum na temat zaangażowania wyborców, w sobotę 5 kwietnia w godzinach od 10.00 do 15.00 w Harold Washington College (30 E. Lake Street – Washington Hall, Pokój 102/103). Podczas forum zapewnione zostanie śniadanie i lunch, a także udostępnione zostaną wstępne wyniki ogólnomiejskiej ankiety.
Wymagana wcześniejsza rejestracja na: tinyurl.com/ycxemeas
Monika Myśliwiec-Gałuszka
Community Services Representative
Polish Outreach
69 West Washington St, Suite 600
Chicago, IL 60602
Phone: 312-269-5702
Email: polishvote@chicagoelections.gov
Foto: istock/ gorodenkoff/
Polonia Amerykańska
W XX Polonijnych Mistrzostwach w Szachach najlepszy wynik uzyskał Maciej Jakubowski

W XX Polonijnych Mistrzostwach w szachach rozegranych w Activity Center parafii św. Ferdynanda udział wzięła rekordowa liczba 61 szachistów z czego większość to młodzież szkolna. W turnieju jako zawodnik grał również Konsul Michał Arciszewski wraz z dwoma synami.
Tytułu z ubiegłego roku nie obronił Giemza Wojciech. Nowym Mistrzem Polonii został Maciej Jakubowski, który nie przegrał żadnej partii, remisując tylko jedną.
Grano systemem szwajcarskim 7 rund, czas do namysłu 20 min. na zawodnika.
Sponsorem nagród w turnieju była firma Optros Property Solution.
Trzy najlepsze miejsca w poszczególnych kategoriach:
Open
- Jakubowski Maciej 6,5 pkt.
- Giemza Wojciech 6
- Giemza Jakub 6
Kobiety:
- Musiał Agata 4,5
- Majchrowicz Maria 2
- Majchrowicz Agata 2
High school;
- Zurawski Zachary 4,5
- Musial Gilbert 4
- Malkowski Mateusz 4
Klasy 6-8
- Podraza Marcel 6
- Arciszewski Jerzy 4
- Lach Jakub 4
Klasy 4-5
- Zurawski Patryk 4
- Wojewnik John 4
- Babicz Adam 3
Klasy 1-3
- Predki Joseph 3
- Zych David 2,5
- Wojewnik Alex 2
Organizatorem turnieju był klub Hetman i Polonia for Poland, a sędzią głównym zawodów Bogusław Niemczewski. Kolejny turniej planowany jest w listopadzie br. z okazji Święta Niepodległości. Bliższe informacje o szachach i turniejach polonijnych polonijnych – tel. 847-962 1068.
Bogusław Niemczewski
Foto: istock/valiantsin suprunovich/
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska4 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół5 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki