Połącz się z nami

Wybory Prezydenckie 2024

Czy Biden powinien zrezygnować? Jego występ w czasie debaty wielu o tym przekonał

Opublikowano

dnia

Joe Biden toczył w weekend zaciętą walkę o uratowanie swojej kandydatury na prezydenta po katastrofalnym występie w czwartkowej debacie. Rodzina prezydenta, która miała kluczowe znaczenie dla wszelkich decyzji dotyczących przyszłości kampanii, uważa jednak, że Biden powinien pozostać w wyścigu i dalej walczyć.

Joe Biden przebywa z rodziną w odosobnieniu w Camp David po kilku wydarzeniach, podczas których próbował złagodzić panikę wśród wyborców, urzędników i darczyńców Partii Demokratycznej po tym.

Pierwsza debata prezydencka zwielokrotniła obawy, że jest za stary, aby pokonać byłego prezydenta Donalda Trumpa lub sprawować drugą kadencję. Jego słaba i niespójna postawa podczas czwartkowego wieczornego wydarzenia w CNN spowodowała niezwykły zwrot w kampanii. Podniesiono wezwania do oddania politycznej sceny młodszemu kandydatowi nieco ponad cztery miesiące od dnia wyborów.

Obóz Bidena spędził weekend ostro krytykując krytykę zamieszczaną w mediach i upierając się, że wczesne dane wykazały, że fatalny występ prezydenta nie zmienił zasadniczego kształtu wyścigu.

Demokraci ignorują kluczowe pytanie, z którym wielu wyborców zmaga się od miesięcy: Czy Biden jest po prostu zbyt osłabiony fizycznie i poznawczo, aby służyć przez kolejne cztery lata?

Republikanie podnoszą tę kwestię z coraz większą siłą.

„Cała Ameryka to widziała. A wiesz, kto jeszcze to widział? Nasi przeciwnicy to widzieli. Putin to widział, Xi to widział, Ajatollah to widział” – powiedział gubernator Dakoty Północnej, Doug Burgum, potencjalny kandydat na wiceprezydenta Donalda Trumpa, w programie „Meet the Press” stacji NBC, odnosząc się do przywódców Rosji, Chin i Iranu.

Najwięksi Demokraci nadal publicznie popierają Bidena

Jak dotąd nic nie wskazuje na to, aby 81-letni prezydent rozważał porzucenie kampanii na rzecz pospiesznej próby znalezienia przez partię innego kandydata. Joe Biden nie zamierza wycofać się z tego wyścigu i nie powinien tego robić, oświadczył demokratyczny gubernator Maryland, Wes Moore.

Niektórzy przywódcy partii obawiają się, że nowy konkurs nominacji na tym etapie groziłby wywołaniem wewnętrznej wojny domowej, która mogłaby skutecznie zapewnić Trumpowi prezydenturę. W międzyczasie Biden wielokrotnie upierał się, że nadaje się do służby.

Na razie wydaje się, że zespół Bidena zażegnał bezpośrednie zagrożenie dla jego kampanii. Według jego zespołu jego zbiórka pieniędzy jest w dalszym ciągu solidna – w ciągu kilku dni po debacie zebrano ponad 33 miliony dolarów.

Jednak żaden współczesny prezydent ani domniemany kandydat nie spotkał się z niczym takim jak telefony zwykle przyjaznych komentatorów medialnych, którzy obecnie namawiają Bidena do ogłoszenia, że ​​w sierpniu w Chicago nie przyjmie nominacji Demokratów.

W sobotę CNN poinformowało, że darczyńcy Demokratów są podzieleni co do tego, czy pozostać przy Bidenie, czy szukać innego kandydata, niezależnie od tego, jak bardzo byłoby to skomplikowane.

W weekend kampania Bidena wysłała szereg notatek, apeli i oświadczeń związanych ze zbiórką pieniędzy, w których nalega, aby Joe Biden nie poddawał się.

„Joe Biden będzie kandydatem Demokratów i kropka. Koniec historii” – napisano do zwolenników kampanii w jednym z e-maili.

Prezydent znajdował się pod ogromną presją przed rozgrywką, ponieważ sondaże od dawna wykazały, że większość wyborców uważa, że ​​jest za stary, aby sprawować drugą kadencję, którą zakończyłby w wieku 86 lat. W ostatnich latach Joe Biden wyraźnie stał się bardziej kruchy a jego wygląd wydaje się znacznie zmieniony, nawet od chwili objęcia urzędu w 2021 r.

Nowy sondaż pokazuje rosnące zaniepokojenie wiekiem Bidena

W kampanii Bidena od dawna zaprzeczano, jakoby wiek prezydenta był dyskwalifikujący, ale wysiłki mające na celu ochronę Joe Bidena przed publiczną kontrolą mogą teraz zostać odebrane jako próba ukrycia przed opinią publiczną jego prawdziwego stanu.

Nowa ankieta CBS/YouGov przeprowadzona po debacie wykazała, że ​​72% zarejestrowanych wyborców uważa obecnie, że Biden nie ma zdrowia psychicznego i poznawczego, aby sprawować funkcję prezydenta. To o siedem punktów więcej niż na kilka tygodni przed debatą.

Tylko 28% wyborców stwierdziło, że Biden powinien kandydować na prezydenta. Około 46% zarejestrowanych wyborców Demokratów uważało, że nie powinien.

Jedyną szansą dla Bidena wydaje się być fakt, że dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia Donald Trump zrazi tak wielu wyborców, że część z nich nadal może postrzegać prezydenta jako lepszy wybór.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, fb

News USA

Harris w Milwaukee: „Droga do Białego Domu wiedzie przez Wisconsin”

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek wiceprezydent Kamala Harris zorganizowała w Wisconsin pierwszy wiec swojej kampanii prezydenckiej. W czasie spotkania w Milwaukee, w którym uczestniczyło ponad 3000 osób, odniosła się do Donalda Trumpa z punktu widzenia byłej prokurator. Dzisiaj zostaną podjęte ustalenia dotyczące wirtualnego głosowania delegatów Partii Demokratycznej, przed Narodową Konwencją w Chicago.

Odnosząc się do swojej przeszłości jako prokurator, Kamala Harris powiedziała, że walczyła z wszelkiego rodzaju przestępcami – gwałcicielami, oszustami, złodziejami.

„Więc posłuchajcie mnie, gdy mówię, że znam typ Donalda Trumpa” – powiedziała do tłumu.

Harris zaznaczyła, że ​​jej kampania koncentruje się na przyszłości, podczas gdy kampania Trumpa na przeszłości.

Wizyta Kamali Harris na przedmieściach Milwaukee – gdzie w zeszłym tygodniu odbyła się Narodowa Konwencja Republikanów – była jej pierwszym przystankiem na polu bitwy w ramach jej kampanii prezydenckiej. To jej dziewiąta wizyta w Wisconsin w czasie piastowania stanowiska wiceprezydenta i piąta w tym roku, jak podała jej kampania w komunikacie prasowym.

Kamala Harris powiedziała: „Droga do Białego Domu wiedzie przez Wisconsin”, dodając: „Pomogliście nam wygrać w 2020 r., a w 2024 zwyciężymy ponownie”. Złożyła także hołd prezydentowi Joe Bidenowi i jego służbie narodowi.

Joe Biden ogłosił w niedzielę, że wycofuje się z wyborów i poparł Harris. Demokratyczni prawodawcy i inni politycy w całym kraju również szybko zgromadzili się wokół wiceprezydent. Do poniedziałku jej kandydaturę poparła większość delegatów na konwencję Demokratów.

Wśród urzędników Demokratów ze stanu Wisconsin, którzy dołączyli do Harris na wiecu w West Allis Central High School, znaleźli się Gubernator Tony Evers, Senator Tammy Baldwin i Prokurator Generalny Josh Kaul.

Według kampanii Kamali Harris, odkąd Biden ogłosił swoje wycofanie się z wyścigu prezydenckiego, w niedzielę i poniedziałek zebrano 100 milionów dolarów, z czego 62% stanowiły darowizny osób, które przekazały je po raz pierwszy.

Kampania Harris twierdzi, że ma 48 skoordynowanych biur w 43 powiatach w całym stanie Wisconsin i zatrudnia około 160 pełnoetatowych pracowników, którzy budują poparcie dla Harris i Demokratów stanowych przed listopadowymi wyborami.

Partia Demokratyczna planuje kontynuować prace nad wirtualnym apelem, podczas którego delegaci na jej konwencję będą mogli wybrać kandydata na prezydenta przed oficjalnym zgromadzeniem w Chicago w przyszłym miesiącu.

Komisja ds. zasad konwencji spotka się w środę, aby zatwierdzić sposób działania wirtualnego apelu. Nie podano jeszcze daty rozpoczęcia wirtualnego głosowania, ale przewodniczący Narodowego Komitetu Demokratów, Jaime Harrison, powiedział, że proces zakończy się do 7 sierpnia – czyli 12 dni przed rozpoczęciem konwencji partii.

Źródło: nbc, ap
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dzisiaj Biden przemówi na temat swojej decyzji o wycofaniu się z wyborów

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek rano Prezydent Joe Biden napisał na platformie X, że w środę o godzinie 8.00PM czasu wschodniego wygłosi przemówienie do narodu z Gabinetu Owalnego „na temat tego, co nas czeka i jak zakończę pracę dla narodu amerykańskiego”.

Będzie to pierwszy raz, kiedy kraj usłyszy tak obszerne wypowiedzi prezydenta od czasu jego nagłej decyzji o wycofaniu się z wyścigu o reelekcję, którą ogłosił w niedzielę, 21 lipca. Wcześniej, przez tygodnie, Joe Biden upierał się, że nie ma takiego zamiaru.

Prezydent przebywał swoim domu w Rehoboth Beach w stanie Delaware, odkąd prawie tydzień temu uzyskał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Według jego lekarza, we wtorek uzyskał wynik negatywny i oczekiwano, że wróci do Białego Domu jeszcze tego samego dnia.

W poniedziałek Biden zadzwonił do swojej byłej siedziby kampanii, aby pochwalić Kamalę Harris i obiecać, że będzie „w pełni zaangażowany” w kampanię i dopilnuje ostatnich sześciu miesięcy swojej administracji.

Prezydent również przyznał, że jego decyzja była „zaskakująca”, ale dodał, że „była słuszna”. Polecił swoim byłym pracownikom kampanii, aby pracowali dla Harris, która w poniedziałkowy wieczór zebrała wystarczające poparcie delegatów, aby zapewnić sobie nominację partii w przyszłym miesiącu.

Przemówienia Prezydenta w Gabinecie Owalnym w godzinach największej oglądalności są rzadkie. Jednak środowe przemówienie będzie drugim wystąpieniem Bidena w tym miesiącu do narodu w tym miejscu – mówił z Gabinetu Owalnego niedawno, 14 lipca, na temat zamachu na byłego prezydenta Donalda Trumpa, który miał miejsce dzień wcześniej.

Biden jest pierwszym prezydentem od czasu Lyndona B. Johnsona, który zdecydował się nie ubiegać o drugą kadencję.

Jego przemówienie może być podobne do zaskakującego przemówienia prezydenta Lyndona B. Johnsona w Gabinecie Owalnym z 1968 r.

 

Źródło: nbc
Foto: The White House
Czytaj dalej

News Chicago

JB Pritzker: Harris ma największą szansę na pokonanie Donalda Trumpa w listopadzie

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, po krótkim wahaniu, czołowi Demokraci w Illinois, w tym Gubernator J.B. Pritzker i Senatorowie – Dick Durbin i Tammy Duckworth, poparli walkę wiceprezydent Kamali Harris o stanowisko Prezydenta USA. Tym samym dołączyli do listy wpływowych Demokratów, którzy także wyrazili poparcie dla jej kandydatury.

JB Pritzker, który także znajdował się na liście jako potencjalny następca Joe Bidena, w niedzielę pochwalił decyzję prezydenta o wycofaniu się z wyścigu, ale nie wspomniał o wsparciu dla Kamali Harris. W poniedziałek rano demokratyczny gubernator powiedział, że rozmawiał z Harris i powiedział jej, że decyzja prezydenta „była prawdziwym zaskoczeniem”.

Decyzja Pritzkera o poparciu dla wiceprezydent, zapadła po tej rozmowie, w czasie której, według źródła mającego wiedzę na ten temat, Harris bezpośrednio poprosiła go o poparcie.

„Ważne jest, aby przemyśleć przyszłość Partii Demokratycznej i kraju, dlatego wczoraj spędziłem wiele godzin na rozmowach z innymi przywódcami naszej partii, uzyskując i przekazując im uwagi na temat drogi do zwycięstwa w listopadzie” – stwierdził gubernator Illinois w poniedziałkowym oświadczeniu. Kamala Harris „reprezentuje największą szansę naszej partii na pokonanie Donalda Trumpa w listopadzie i dołożę wszelkich starań, aby jej w tym pomóc” – powiedział Pritzker.

Senator Dick Durbin powiedział, że „jest dumny, że wspiera” Kamalę Harris i nazwał ją „dobrą przyjaciółką”.

Senator Tammy Duckworth, współprzewodnicząca kampanii Biden-Harris i wiceprzewodnicząca Komitetu Narodowego Demokratów, także poparła wiceprezydent w poniedziałek rano.

„Jestem dumna, że ​​mogę poprzeć Kamalę Harris i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić jej wsparcie potrzebne do zwycięstwa” – powiedziała Duckworth. „W tej chwili Demokraci muszą być w pełni zjednoczeni i włożyć CAŁĄ naszą energię, aby uniemożliwić Trumpowi i jego sojusznikom z MAGA odebranie wszystkich swobód i postępu, jaki osiągnęliśmy”.

Kamalę Harris poparli także burmistrz Brandon Johnson, oraz Kongresmeni z Illinois: Jonathan Jackson, Danny Davis, Nikki Budzinski, Jesus „Chuy” Garcia, Delia Ramirez, Brad Schneider, Jan Schakowsky, Sean Casten, Robin Kelly, Lauren Underwood i Mike Quigley.

Partia Demokratyczna stanu Illinois, która w niedzielę nakazała delegatom „powstrzymać się od publicznych reakcji”, w poniedziałek wydała oświadczenie o swoim pełnym poparciu dla Harris: „Partia Demokratyczna jest zjednoczona w naszym przekonaniu, że wiceprezydent Kamala Harris ma wyjątkowe kwalifikacje do przewodzenia naszym narodem”

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Governor’s Office
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu