Połącz się z nami

NEWS Florida

1 lipca na Florydzie wchodzi wiele nowych praw. Można będzie strzelać do niedźwiedzi

Opublikowano

dnia

Gubernator Ron DeSantis podpisał szereg nowych ustaw, które mają wejść w życie w poniedziałek. Jest wśród nich przepis, który nakłada kary za śmiecenie na dzieci i dorosłych, którzy wypuszczają balony w niebo, oraz nowa ustawa pozwalająca mieszkańcom Florydy legalnie zabijać niedźwiedzie, jeśli uważają, że zwierzę stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ich życia.

Niektóre z najważniejszych przepisów stanowych, które wchodzą w życie 1 lipca na Florydzie:

Zmiany w przepisach dotyczących pracy dzieci: Nowe prawo umożliwi 16- i 17-latkom pracę w dodatkowych godzinach w niedziele i święta. Nastolatków uczących się w domu lub uczęszczających do szkoły wirtualnej, nie będą dotyczyć przepisy ograniczające czas, w którym mogą pracować.

Brak ochrony pracowników na zewnątrz: Pomimo rekordowo wysokich temperatur na Florydzie nowe prawo zabrania władzom miast i powiatów ustalania standardów chroniących pracowników przed rosnącym ryzykiem związanym z ekstremalnymi upałami.

Uwaga na niedźwiedzie: Mieszkańcy Florydy mogą teraz strzelać i zabijać niedźwiedzie w samoobronie lub w celu ochrony swojego zwierzęcia. Osoba uniknie odpowiedzialności cywilnej lub karnej za użycie śmiercionośnej siły wobec niedźwiedzia, o ile znajdzie się w niebezpiecznej sytuacji. Komisja ds. Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody Florydy musiałaby zostać powiadomiona w ciągu 24 godzin od zdarzenia, a jej zadaniem byłoby pozbycie się niedźwiedzia.

Koniec z wypuszczaniem balonów: Dzieci na Florydzie, które ukończyły 7. rok życia, nie będą mogły wysyłać do nieba życzeń bożonarodzeniowych i sylwestrowych, wypuszczając w niebo balony. Zgodnie z nowym prawem osoby, które celowo wypuszczą balony napompowane gazem lżejszym od powietrza, dopuszczą się śmiecenia i zostaną ukarane grzywną w wysokości 150 dolarów.

Dzieci w wieku 6 lat i młodsze są wyłączone z tego przepisu wraz z osobami pracującymi w imieniu agencji rządowej wypuszczającymi balony do celów naukowych, balony na ogrzane powietrze odzyskane po wystrzeleniu oraz balony wypuszczane w pomieszczeniach zamkniętych.

Zlikwidowano policyjne organy nadzoru: Nowe prawo ograniczy teraz możliwość rozpatrywania przez cywilne organy nadzoru możliwości rozpatrywania skarg obywateli dotyczących zachowania funkcjonariuszy organów ścigania.

Nowe kary za wyścigi samochodowe: Nowe prawo zwiększa kary za udział w nielegalnych wyścigach samochodowych na Florydzie. Grzywny wynoszą obecnie od 500 do 7500 dolarów, w zależności od tego, ile razy dana osoba popełniła to samo przestępstwo. Prawo zaostrza także kary od wykroczeń do przestępstw, pozwala na odebranie prawa jazdy na 4 lata i umożliwia organom ścigania zajęcie dowolnego pojazdu używanego do wyścigów.

Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy: Zgodnie z nowym prawem, po pierwszym skazaniu, kierowcy grozi  wykroczenie drugiego stopnia. Drugie skazanie prowadzi do wykroczenia pierwszego stopnia, a trzecie lub kolejne skazanie grozi karą za wykroczenie pierwszego stopnia i co najmniej 10 dni więzienia.

Sztuczna inteligencja w reklamach politycznych: Kandydaci polityczni będą teraz musieli ujawniać, czy wykorzystują sztuczną inteligencję w reklamach drukowanych i elektronicznych kierowanych do wyborców. Niezastosowanie się do tego będzie skutkowało wykroczeniem pierwszego stopnia, zagrożonym karą do roku więzienia.

Profilaktyka HIV w aptekach: Floryda należy do stanów z największą liczbą nowych przypadków zakażenia wirusem HIV w kraju. Od poniedziałku farmaceuci będą mogli przepisywać i wydawać leki, które mogą zapobiec zakażeniu wirusem HIV po ekspozycji, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 72 godzin.

Nowe zasady windykacji długów medycznych: Pacjenci na Florydzie wkrótce otrzymają jaśniejsze informacje na temat kosztów opieki i płatności.

Bezpłatne lekcje pływania: Na Florydzie będzie teraz dostępny nowy program oferujący bezpłatne lekcje pływania rodzinom, których dochód gospodarstwa domowego nie przekracza 45 180 dolarów rocznie i które mają co najmniej jedno dziecko w wieku do 4 lat. Floryda to stan o najwyższym wskaźniku zgonów dzieci w wyniku utonięcia. Według danych Departamentu w 2023 r. utonęło 97 dzieci.

Kapelani religijni w szkołach: Okręgi szkolne na Florydzie mogą teraz upoważniać kapelanów religijnych do pełnienia funkcji doradców dla uczniów, których rodzice wyrazili na to zgodę.

Edukacja klasyczna dla nauczycieli: urzędnicy oświatowi na Florydzie mają teraz zielone światło, aby ustalić zasady dla przyszłych nauczycieli, którzy chcą zdobyć „certyfikat nauczyciela edukacji klasycznej”. W ostatnich latach DeSantis i republikańscy prawodawcy położyli nacisk na klasyczny model edukacji, w dużej mierze naśladowany przez prywatne szkoły chrześcijańskie i szkoły społeczne.

Matki dostają wolne do pełnienia funkcji ławy przysięgłych: od poniedziałku kobiety mogą zostać zwolnione z pełnienia funkcji ławy przysięgłych, jeśli urodziły dziecko w ciągu 6 miesięcy od daty zgłoszenia na wezwanie.

Safe Haven dla oddanych dzieci: Prawo stanu Floryda pozwala rodzicom, którzy nie chcą lub nie są w stanie opiekować się swoimi noworodkami, bezpieczne oddanie dzieci do szpitala, remizy strażackiej lub pogotowia ratunkowego. Nowe prawo, które wejdzie w życie w poniedziałek, podniesie wiek, w którym można oddać niemowlę, z 7 do 30 dni. Rodzice otrzymują immunitet od postępowania karnego, chyba że istnieje podejrzenie znęcania się lub zaniedbywania dziecka.

Sprzedaż wina: nowe prawo umożliwi sprzedaż wina w większych pojemnikach, w tym w szklanych butelkach o pojemności 9, 12 i 15 litrów. Wcześniej prawo stanowe zabraniało sprzedaży pojemników na wino o pojemności większej niż 1 galon.

Chronienie tożsamości opiekunów szkolnych: Po masowej strzelaninie w szkole średniej Marjory Stoneman Douglas w 2018 r. na Florydzie stworzono program, który umożliwia niektórym pracownikom szkoły i nauczycielom uzbrojenie się w celu ochrony uczniów przed aktywnymi strzelcami. Od poniedziałku wszelkie informacje umożliwiające identyfikację osób uprawnionych do udziału w programie nie będą już dostępne publicznie.

Ograniczenia dotyczące dowodów osobistych: Nowe prawo zabrania powiatowi lub gminie akceptowania jako dowodu tożsamości jakiejkolwiek karty lub dokumentu wydanego przez jakąkolwiek osobę, podmiot lub organizację, która świadomie wydaje karty lub dokumenty identyfikacyjne osobom, które nie przebywają legalnie w Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: miamiherald
Foto: istock/SDannaS/ablokhin/ViktorCap/mediaphotos/sergeyryzhov/kathy gasper/

NEWS Florida

Rodzice dzielący się opieką nad dziećmi mogą teraz korzystać z bezpiecznych stref ich przekazania na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

Od poniedziałku w biurach szeryfa w całym stanie pojawiły się fioletowe tablice. Oznaczają specjalne miejsca, w których rodzice mogą w każdej chwili się spotkać, przy włączonych kamerach i obecności funkcjonariuszy, aby przekazać sobie dzieci, nad którymi dzielą się opieką.

Nowa ustawa HB-385, która weszła w życie 1 lipca, ma na celu pomóc rodzinom z grup ryzyka. Dotyczy ona par przekazujących sobie dziecko w ramach planu opieki rodzicielskiej.

Każdy wyznaczony parking jest oznaczony fioletowym światłem lub znakiem wskazującym miejsce przekazania. Fioletowy kolor w miejscu wymiany symbolizuje świadomość przemocy domowej. Dostęp do parkingu musi być całodobowy, a miejsce musi mieć dobre oświetlenie i monitoring wideo, który nagrywa w sposób ciągły.

Legislatura Florydy przyjęła to rozwiązanie niemal jednomyślnie i poza podziałami partyjnymi.

Nowe prawo zostało nazwane na cześć Cassie Carli, mamy z północno-zachodniej Florydy, która zniknęła w 2022 roku, po spotkaniu z ojcem swojego dziecka na parkingu restauracji podczas przekazania mu dziecka. Śledczy znaleźli ciało Cassie 6 tygodni później w Alabamie.

Prawo przyznaje sądom uprawnienia do nakazania rodzicom korzystania z takich miejsc, jeśli istnieją dowody na to, że któreś z nich może być zagrożone.

O innych przepisach, które weszły w życie na Florydzie 1 lipca informowaliśmy 28 czerwca.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Bandyta odjechał skradzionym autem w Oakland Park. Po drodze wysadził dziecko

Opublikowano

dnia

Autor:

Detektywi z Jednostki Specjalnej ds. Ofiar Szeryfa Broward aresztowali podejrzanego, który zabrał auto kobiecie i odjechał z dzieckiem na tylnym siedzeniu. Złodziej wysadził dziecko na chodniku, którym zaopiekowali się świadkowej tej sceny.

Urzędnicy podali, że Broward County Regional Communications otrzymała zgłoszenie o skradzionym pojeździe w Oakland Park na Florydzie wkrótce po godzinie 8:28AM w środę, 26 czerwca. Anonimowa wskazówka pozwoliła zidentyfikować podejrzanego, jako 35-letniego Willio Petiomę.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ​​ofiary – matka i jej trzyletnia córka – brały udział w stłuczce, w której uczestniczył inny pojazd.

Kiedy matka wysiadła z samochodu, aby wymienić informacje z drugim kierowcą, podejrzany wszedł do jej pojazdu po stronie kierowcy i zaczął odjeżdżać z dzieckiem w środku.

Kobieta chwyciła się przednich drzwi pasażera swojego pojazdu i krzyknęła, że ​​w samochodzie znajduje się jej dziecko. Była ciągnięta przez pojazd, po czym upadła na ziemię, gdy złodziej odjechał.

Następnie kamera uchwyciła jak przestępca wysiada z dzieckiem w foteliku i zostawia je na chodniku.

W niedzielę 30 czerwca Willio Petioma został zatrzymany. Grożą mu zarzuty obejmujące porwanie, kradzież samochodu, ingerencję w opiekę nad nieletnim i nielegalne użycie karty kredytowej.

Został także aresztowany na podstawie nakazu powiatu Palm Beach za posiadanie kokainy i stawianie oporu funkcjonariuszom.

 

Źródło; fox32
Foto: Biuro Szeryfa Powiatu Broward, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Przechodzący przez Karaiby Beryl stał się huraganem 4. kategorii wyjątkowo wcześnie w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Tuż przed południem w niedzielę huragan Beryl stał się najwcześniejszym dotychczas huraganem, który w roku kalendarzowym osiągnął intensywność 4. kategorii. Huragan z wiatrem o prędkości 130 mph przewyższył siłą huragan Dennis z 2005 roku.

Huragan Dennis osiągnął intensywność 4. kategorii 7 lipca z wiatrem o prędkości 135 mph – w tym czasie burza znajdowała się na Morzu Karaibskim, pomiędzy Kubą a Jamajką.

Wyjątkowe jest, że Bery – huragan kategorii 4. utworzył się tak wcześnie na początku sezonu.

Niezwykłe jest także położenie huraganu Beryl kilkaset mil na południowy wschód od Windward Islands. Gwałtowny wzrost prędkości wiatru i spadek ciśnienia zbiegają się z idealnymi warunkami atmosferycznymi, zwykle zarezerwowanymi na szczyt sezonu, około września.

Wyjątkowo wysokie temperatury powierzchni morza i niewielkie lub żadne warunki wietrzne pozwoliły aby Beryl przeszedł od burzy tropikalnej w sobotnie popołudnie do potężnego huraganu w niedzielę. Krajowe Centrum ds. Huraganów przewidziało i prognozowało to szybkie nasilenie się.

Ostrzeżenia przed huraganami nadal obowiązują na Windward Islands, od Grenady po Saint Lucia, w tym na Barbadosie. Mieszkańcy tych wysp byli zachęcani do przygotowania się na potencjalnie katastrofalne skutki od nocy z niedzieli na poniedziałek, do późnego wieczoru w poniedziałek.

W poniedziałek rano intensywność Beryla spadła do 120 mph, co oznacza, że ​​w miarę zbliżania się do Karaibów i stała się burzą kategorii 3.

Mimo to Beryl niesie ze sobą „zagrażające życiu wiatry i fale sztormowe” o wysokości od 6 do 9 stóp i od 3 do 6 cali deszczu na Barbadosie i Windward Islands, we wczesnych godzinach poniedziałkowych, jak podaje National Hurricane Center.

Beryl nie stanowi zagrożenia dla południowej Florydy, ale oczekuje się, że utrzyma się jako huragan, przemieszczając się pod koniec tygodnia przez środkowe i zachodnie Karaiby.

O 2 w nocy w poniedziałek huragan Beryl znajdował się 110 mil na południowy wschód od Barbadosu i 160 mil na południowy wschód od Grenady, poruszając się na zachód z prędkością 20 mil na godzinę. 

Tymczasem burza tropikalna Chris znajdowała się 75 mil na południowy wschód od Tuxpan w Meksyku w poniedziałek o godzinie 2 w nocy i zaczynała przemieszczać się w głąb lądu.

Prognozy twierdzą również, że fala tropikalna na wschodnim Atlantyku u wybrzeży Afryki może w połowie tygodnia przekształcić się w tropikalną depresję, przemieszczając się w kierunku wschodnich i środkowych Karaibów.

Źródło: nbc, sun-sentinel
Foto: National Hurricane Center, NOAA
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu