Połącz się z nami

News Chicago

Wcześniej zatrzymany i zwolniony bandyta, został oskarżony o zabójstwo w Dunning

Opublikowano

dnia

We wtorek, dwóm osobom przebywającym na warunkowym zwolnieniu, postawiono zarzuty w związku ze śmiertelną strzelaniną w Dunning, którą zarejestrowała kamera monitoringu. ​​Divonte D. Calhoun i Justin H. Redmond zostali oskarżeni o napad z bronią w ręku i morderstwo pierwszego stopnia, które miały miejsce 10 maja. Zginął wtedy 24-letni Zet Rodriguez-Lara, zaledwie przecznicę od swojego domu.

Divonte D. Calhoun został początkowo aresztowany dwa dni po ataku, ale został zwolniony bez postawienia zarzutów – poinformowali funkcjonariusze chicagowskiej policji podczas wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie Departamentu Policji w Chicago.

O zabójstwie informowaliśmy m.in. 14 maja. Radio Deon Chicago jako pierwsze opublikowało zdjęcia z miejsca tego wydarzenia, w którym pojawiła się policja. Można je zobaczyć tutaj.

Według zastępcy szefa detektywów, Kevina Bruno, od tego czasu detektywom udało się zebrać dane z telefonów komórkowych i nagrania z monitoringu, które powiązały Calhouna i Redmonda ze strzelaniną. Choć Calhoun był jednym z dwóch początkowo aresztowanych podejrzanych, to Justin H. Redmond nie był tym drugim.

„Telefon komórkowy Calhouna był kluczowym dowodem, ponieważ detektywom udało się umieścić Calhouna pod adresem 3900 North Pittsburgh w czasie, gdy doszło do morderstwa” – poinformował Kevin Bruno.

Z akt aresztu wynika, że ​​32-letni Calhoun z Gurnee, który przebywał na zwolnieniu warunkowym, rzekomo postrzelił Zeta Rodriguez-Larę podczas napadu pod adresem 3900 North Pittsburgh Avenue. 41-letni Redmond, mieszkający w Dunning, rzekomo posłużył jako kierowca w czasie jego ucieczki.

Na nagraniu z monitoringu widać, jak ktoś ubrany na czarno strzela do Rodrigueza-Lary przed czyimś trawnikiem. Mężczyzna pada na ziemię i woła „help”, gdy strzelec biegnie ulicą. Na nagraniu słychać także krzyki bandyty: „Daj mi pieniądze” i jego przekleństwa. Widać, jak napastnik przeszukuje kieszenie ofiary.

Od lewej: ​​Divonte D. Calhoun i Justin H. Redmond

Kevin Bruno przekazał, że telefony komórkowe zarówno Calhouna i Redmonda pokazały ich lokalizację na miejscu zbrodni, a później na stacji benzynowej w Gurnee. Na tej stacji benzynowej znajdowało się również nagranie z monitoringu, na którym widać Calhouna ubranego w to samo ubranie, co na nagraniu z miejsca strzelaniny.

Strzelanina nie była celowa i „wygląda na to, że był przypadkowym aktem przemocy” – powiedział Bruno.

Napad wywołał strach wśród sąsiadów w spokojnej społeczności Northwest Side, gdzie w pobliżu miejsca strzelaniny ustawiono niewielki pomnik z kwiatami i świecami.

Sekcja zwłok wykazała, że Zet Rodriguez-Lara zmarł w wyniku rany postrzałowej w klatkę piersiową.

Według strony GoFundMe utworzonej w celu zbiórki funduszy na jego pogrzeb i stypendium dla dziecka, Zet Rodriguez-Lara miał 6-miesięczną córkę i był „wspaniałym ojcem, przyjacielem i bratem”. zebrano na niej ponad 37 000 dolarów.

Zet był absolwentem Noble Street College Prep, beneficjentem DACA i absolwentem Albion College w stanie Michigan. W 2022 roku, mając dyplom z psychologii, Zet wrócił do Chicago, aby rozpocząć pracę i pomagać osobom zmagającym się z traumą, depresją i uzależnieniami. Wraz ze swoją partnerką Lillie czekali na drugie dziecko. Fatalnego poranka szedł na autobus, by pojechać do pracy.

Obaj podejrzani mają długą przeszłość kryminalną i spędzili znaczną ilość czasu w więzieniu.

W lipcu 2017 r. Divonte Calhoun przyznał się w powiecie Cook do dwóch oddzielnych zarzutów napadu z bronią w ręku i otrzymał równoczesne wyroki 15 lat więzienia. Według Departamentu Więziennictwa stanu Illinois, przebywał on na warunkowym zwolnieniu, w związku z tymi sprawami a także w związku z innym napadem z bronią w ręku w powiecie Lake, za który został skazany na 18 lat więzienia.

Z akt wynika też, że ​​Justin Redmond przyznał się niedawno do zarzutu posiadania broni palnej. W grudniu 2022 roku został skazany na 54 miesiące więzienia i pozostawał na warunkowym zwolnieniu gdy doszło do morderstwa w Dunning.

Screenshot z nagrania, które zarejestrowało napad w Dunning

Calhoun był hospitalizowany w celu oceny psychiatrycznej i nie mógł stawić się na rozprawie w sądzie. Sędzia Mary Marubio nakazała przetrzymanie go w areszcie do czasu rozprawy w sprawie tymczasowego aresztowania. Nakazała natomiast przetrzymanie Redmonda w areszcie do czasu procesu.

Choć sędzina stwierdziła, że większość dowodów jest poszlakowa, to przytoczyła jego przeszłość kryminalną i przebywanie na zwolnieniu warunkowym w momencie strzelaniny, jako znak, że nie będzie przestrzegał zasad sądu.

 

Źródło: suntimes
Foto: Jacek Boczarski, GoFundMe, Chicago Police Department

News Chicago

Dzisiaj możesz uratować czyjeś życie, oddając krew w czasie akcji w Genevie

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj władze powiatu Kane organizują zbiórkę krwi, która odbędzie się w godzinach od 10:00AM do 3:00PM na kampusie w Genevie, przy 719 S. Batavia Ave., Budynek A. Uczestnicy oddający krew otrzymają elektroniczną kartę podarunkową o wartości 15 dolarów.

Chociaż mile widziana będzie każda osoba, która po prostu przyjdzie, w czasie akcji krwiodawstwa preferowane jest umawianie wizyt. Aby umówić się można zadzwonić pod numer 1-800REDCROSS (1-800-733-2767) lub odwiedzić stronę RedCrossBlood.org i zrobić to online.

Według Amerykańskiego Czerwonego Krzyża co dwie sekundy ktoś w USA potrzebuje krwi, a tylko 3% populacji faktycznie ją oddaje krew. Nasza darowizna może znacząco zmienić tą sytuację.

Według Blood Centers of America w ciągu ostatniej dekady ośrodki krwiodawstwa w całym kraju straciły około 30 procent dawców w wieku poniżej 30 lat. Od początku pandemii Covid-19 liczba dawców w wieku licealnym i uniwersyteckim spadła o połowę.

Źródło: dailyherald
Foto: istock/AnnaStills/
Czytaj dalej

News Chicago

Od dzisiaj kandydaci do Rady Edukacji Chicago mogą składać swoje wnioski

Opublikowano

dnia

Autor:

26 marca kandydaci do Rady Edukacji Chicago rozpoczęli zbieranie podpisów mieszkańców. Od dzisiaj do 24 czerwca mogą już składać oryginalne dokumenty nominacyjne w Chicago Board of Elections.

W tym roku, podczas głosowania w listopadzie wybierzemy 10 z 21 członków Rady Edukacji Chicago. Resztę, w tym prezesa zarządu, wyznaczy Burmistrz Brandon Johnson, który wraz ze Związkiem Nauczycieli w Chicago CTU, poparł tą wersję ustawy. Szczegółowo o tych nowych zasadach informowaliśmy 8 marca.

Aby złożyć swoje wnioski kandydaci do rady musieli zebrać od 1000 do 3000 podpisów, podobnie kandydaci do senatu danej partii. Komisja Wyborcza Chicago zbierze się na początku lipca, aby rozpatrzyć zastrzeżenia dotyczące kandydatów.

Wybrani członkowie Rady Edukacji Chicago będą reprezentować około 240 000 mieszkańców z 10 dużych okręgów przez następne 2 lata, kiedy zarząd będzie w połowie mianowany, a w połowie wybrany.

Do następnych wyborów, które odbędą się w 2026 r., kandydaci do Chicago Board of Education będą potrzebować 500–1500 podpisów. Wybory w 2026 r. to także moment, w którym rada stanie się w pełni wybieranym organem – jej członkowie zostaną wybrani spośród 20 mniejszych okręgów.

Członkowie Rady Edukacji nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę i oczekuje się od nich, że będą pracować co najmniej 25 do 30 godzin miesięcznie.

Do ich obowiązków należy m.in.: ustalanie kierunku, celów i priorytetów dla Szkół Publicznych w Chicago; zatwierdzanie polityk dzielnic, decyzji zakupowych i umów; zatwierdzanie planów wydatków i ustalenie kalendarza roku szkolnego.

Rada Edukacji Chicago, która m.in. uchwala budżet wynoszący 9 miliardów dolarów, zatwierdza dyrektora generalnego oraz zatwierdza zasady i umowy, została utworzona przez ustawodawców stanowych w 1872 r.

Według Krajowego Stowarzyszenia Rad Szkolnych ponad 90% amerykańskich rad szkolnych jest obecnie wybieranych.

Okręg szkolny w Chicago, trzeci co do wielkości w Stanach Zjednoczonych, obejmuje obecnie około 325 000 uczniów uczęszczających do 634 szkół.

 

Źródło: wttw
Foto: Chicago Board of Education, istock/Jacob Wackerhausen/
Czytaj dalej

News Chicago

Lato w mieście: Dzisiaj zostaną otwarte wszystkie baseny Chicago Park District

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy Park District twierdzą, że zatrudnili wystarczającą liczbę ratowników, aby otworzyć dzisiaj wszystkie baseny po latach problemów kadrowych, które doprowadziły do ​​zamknięcia niektórych z nich. Oczekuje się, że 50 odkrytych i 27 basenów krytych w mieście zostanie otwartych w poniedziałek na okres letni.

Według rzeczniczki Chicago Park District, Irene Tostado, zatrudniono 446 sezonowych ratowników na 710 dostępnych stanowiskach, co oznacza, że ​​wskaźnik obsadzenia wyniesie 63% w okresie letnim.

Jak wynika z dokumentów, zeszłego lata zatrudniono zaledwie około 15% ratowników sezonowych do pierwszego tygodnia czerwca i tylko 9% w czerwcu 2022 roku. Rok temu władze Chicago Park District zdecydowały się tymczasowo zamknąć niektóre kryte baseny, aby przenieść ratowników do pracy na plażach, a w 2022 r. w otwarto mniej niż połowę basenów.

Rodzice i trenerzy pływania twierdzili wcześniej, że brak dobrej organizacji w Chicago Park District, niskie płace, skandal związany z niewłaściwym zachowaniem na tle seksualnym i chroniczne niedoinwestowanie w baseny spowodowały te niedobory, podczas gdy urzędnicy obwiniali pandemię na rynku pracy.

Zeszłego lata Chicago Park District dodała dodatkowe zachęty – w tym premię za podpisanie umowy w wysokości 600 dolarów i bezpłatne bilety na wydarzenia – w nadziei, że przyciągnie więcej ratowników podczas przerwy wakacyjnej.

W tym roku korzyści te nie były oferowane, jednak płaca początkowa wzrosła do 19 dolarów za godzinę, czyli o około 3 dolary więcej niż w zeszłym roku.

Według strony internetowej Chicago Park District, rekrutacja na stanowiska ratownika letniego jest już zamknięta. Okręg zatrudnia także 261 ratowników całorocznych.

Większość z basenów będzie działać w godzinach od 11:00AM do 7:00PM w najgorętszych porach dnia. Dokładny harmonogram ich otwarcia dostępny jest na stronie internetowej.

Według dystryktu parkowego od poniedziałku ponad 200 zraszaczy i wodnych placów zabaw w mieście także będzie już działać. Humboldt Park Beach, jedyna sztuczna plaża śródlądowa, również zostanie otwarta w poniedziałek po czteroletniej przerwie, co zapowiadaliśmy 11 czerwca.

Sezon basenowy i plażowy potrwa w Chicago do Święta Pracy.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, isytock/Suzi Media Production/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu