Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Studenci z USA, uczestnicy Stażu Prezydenckiego spotkali się z Andrzejem Dudą w Warszawie

Opublikowano

dnia

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z tegorocznymi stypendystami 5. edycji Stypendium pod patronatem Prezydenta RP w Pałacu Prezydenckim w Polsce. Program Staży Prezydenckich prowadzony jest przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową PSFCU oraz GE.

Andrzej Duda mówił o wielkich społeczno–gospodarczych przemianach w kraju, które nastąpiły po roku 1989. Przypomniał, że dokładnie w dniu wizyty w studentów w Pałacu Prezydenckim – 4 czerwca – minęła 35. rocznica wyborów parlamentarnych w 1989 r., „które zmieniły Polskę, naszą część Europy i w jakimś sensie też świat”. „Także wtedy Polska, po latach przebywania w sowieckiej strefie wpływów, stała się polityczną częścią Zachodu, którą nazywamy dziś wspólnotą euroatlantycką – podkreślił.

Andrzej Duda dodał, że dzięki akcesowi do NATO i UE, Polska stała się częścią wspólnoty euroatlantyckiej i w znaczeniu gospodarczym, i w ramach struktur bezpieczeństwa. „Będziecie mogli zobaczyć, jak wygląda dziś Polska po tych 35 latach, jak się rozwinęła, ale będziecie także na tych terenach, które bezpośrednio graniczą z Ukrainą czyli z obszarem, na którym dzisiaj toczy się wojna, i którą my jako sąsiedzi, ale także część Sojuszu Północnoatlantyckiego wspieramy” – powiedział.

Program Stażu Prezydenckiego został zainicjowany w 2017 roku. Od początku przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Polsko–Słowiańską Federalną Unią Kredytową w Nowym Jorku oraz amerykańską firmą General Electric Company i jej spółką–córką GE Aerospace. W 2023 roku do grona partnerów programu dołączyli Marszałkowie Województw Lubelskiego i Podkarpackiego oraz Polska Fundacja Narodowa.

Głównym założeniem projektu jest umożliwienie amerykańskim studentom pozyskania wiedzy o współczesnej Polsce, zaprezentowanie jej potencjału inwestycyjnego i gospodarczego, a także zapoznanie uczestników z czynnikami, które wpływają na dynamiczny rozwój kraju, w tym z innowacjami technologicznymi, czy nowoczesnymi rozwiązaniami w strukturach samorządowych.

Służą temu spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, wizyty na uczelniach wyższych, w firmach odnoszących sukcesy w Polsce oraz w podmiotach biznesowych z udziałem amerykańskiego kapitału.

W dotychczasowych czterech edycjach programu wzięło udział 80 amerykańskich studentów, głównie z uczelni o profilu ekonomicznym i technicznym. Uczestnicy zostali wyłonieni w oparciu o wyniki akademickie, wybitne zaangażowanie w działalność na rzecz środowiska polonijnego, działalność społeczną, osiągnięcia osobiste oraz potencjał rozwoju osobistego i zawodowego w przyszłości.

Połowa uczestników to osoby polskiego pochodzenia.

 

Źródło: KPRP
Foto: YouTube, Przemysław Keller/KPRP

Polonia Amerykańska

Uwaga: Dzisiaj Konsulat Generalny RP w Chicago jest nieczynny

Opublikowano

dnia

Autor:

19 czerwca Konsulat Generalny RP w Chicago będzie nieczynny w związku z obchodzonym świętem federalnym i stanowym; Juneteenth.

Konsulat w Chicago zaprasza do załatwiania spraw urzędowych ponownie 20 czerwca w zwykłych godzinach pracy.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Mariola Łabno-Flaumenhaft ponownie wcieli się w Ordonkę. Pierwszy recital już w ten piątek

Opublikowano

dnia

Autor:

Rok temu znakomita rzeszowska aktorka, Mariola Łabno-Flaumenhaft, przyjechała do Chicago i z miejsca podbiła serca polonijnej publiczności swoim recitalem „Ordonka”. 21 i 30 czerwca, ponownie będziemy mogli zobaczyć ją w tej roli. Występy odbędą się w Art Gallery Kafe.

Hanka Ordonówna, nazywana polską Marleną Dietrich czy Gretą Garbo, jest ikoną przedwojennej piosenki oraz kabaretu lat 20-tych i 30-tych.

Mariola Łabno-Flaumenhaft wcieli się w jej niezwykłą postać. Zaśpiewa piosenki, które wzruszają do dziś, jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Uliczka w Barcelonie”, „Święty Antoni” i mnóstwo innych przedwojennych hitów, które nic nie straciły na aktualności i wciąż zachwycają tekstami Tuwima, Hemara, Tyszkiewicza, Schlechtera.

Recital „Ordonka” to także opowieść o niezwykłej kobiecie, patriotce, która niosła pomoc dzieciom – Sybirakom , którzy wraz z Armią Andersa szli do Indii będąc dla nich ich opiekunką, wychowawczynią, zastępczą mamą. Piękna Polka, piękny Człowiek i Artystka, która na zawsze zapisała się w kulturze naszego kraju.

Recitale „Ordonka” odbędą się 21 i 30 czerwca, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp kosztuje 25 dolarów a bilety można rezerwować pod nr tel. 630 523 3536.

Natomiast jeszcze 23 czerwca, także w Art Gallery Kafe, możemy podziwiać Mariolę Łabno-Flaumenhaft w innym recitalu – w roli Marleny Dietrich.

Mariola Łabno-Flaumenhaft pochodzi z Tarnowa, ukończyła studia aktorskie we Wrocławiu i od 1994 r. związana jest z rzeszowską sceną teatralną – Teatrem im. Wandy Siemaszkowej, w którym wcieliła się w wiele znakomitych ról. Od 11 lat prowadzi także swoją grupę: Teatr Bo Tak, którego jest dyrektorką.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: Art Gallery Kafe
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zbliżają się wakacje. Przed planowaną podróżą upewnij się, że Twój paszport jest ważny

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska Ambasada w Waszyngtonie przypomina by sprawdzić ważność swojego polskiego paszportu przed wakacyjnym wyjazdem.

Paszport może stracić ważność w przypadku:

  • kradzieży lub zgubienia,
  • zmiany danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia, płeć, numer PESEL),
  • utraty obywatelstwa polskiego.

Po zmianie imienia i nazwiska paszport jest ważny tylko przez 120 dni.

Przy zmianie daty urodzenia, płci lub PESEL-u – paszport traci ważność natychmiast.

Jak uzyskać nowy paszport w polskim urzędzie konsularnym w Chicago?

  • Zapisz się na wizytę: https://secure.e-konsulat.gov.pl/
  • We wskazanym terminie odwiedź właściwy urząd konsularny.
  • Zabierz ze sobą aktualną fotografię.
  • Przynieś dowód opłaty lub zapłać na miejscu (jeśli dostępna jest taka opcja).
  • Jeśli nosisz okulary, przynieś zaświadczenie o konieczności ich noszenia.

Urzędnik wypełni konieczne formularze na miejscu.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: istock/Patryk_Kosmider/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu