Polonia Amerykańska
Dziś „Pchła Szachrajka” Teatru Nasz rozbawi wszystkie dzieci
Już dzisiaj Teatr Nasz zaprasza na świętowanie Dnia Dziecka z zabawnymi przygodami Pchły Szachrajki. Spektakl zostanie przedstawiony dwa razy w urokliwym Mathew Bieszczat Center w Chicago, którego piękne plenery można wykorzystać do wspólnych zabaw,
„Uwielbiamy grać dla dzieciaków” mówi aktorka Teatru Nasz, Aldona Olchowska, która w studiu Radia Deon Chicago zapraszała na spektakl. Choć przyznała, że dla dzieci gra się dużo trudniej, ponieważ „dzieci są takim buforem, który od razu nam powie czy im się podoba czy nie”.
Ale nasz Gość nie ma wątpliwości, że spektakl „Pchła Szachrajka”, klasyka polskiej bajki, napisana wierszem przez wspaniałego Jana Brzechwę, spodoba się dziecięcej publiczności.
Choć utwór został napisany w 1946 roku, to wciąż jest aktualny i potrafi rozbawić widzów.
„Opowiada o krnąbrnej pchle, która czyni dużo psot różnym owadom, zwierzętom, postaciom”, jak zapowiada Aldona Olchowska. Większość z nas tę bajkę zna i fajnie będzie jeśli młode pokolenie także ją pozna.
Przedstawienie w reżyserii Agaty Paleczny, ozdabiają kolorowe wspaniałe stroje autorstwa Patrycji Stępniak oraz Maryli Pawliny, a także bajkowa scenografia przygotowana przez Voytka Glinkowskiego.
„Pchła Szachrajka” zostanie pokazana 1 czerwca dwa razy, o godzinie 11.00AM i 1.00PM., w „bardzo urokliwym miejscu” jak mówi Aldona Olchowska. A jest to Mathew Bieszczat Center, przy 6100N Central Ave., Chicago IL 60616.
Dzięki temu przed i po spektaklach na dzieci i całe rodziny czekają także atrakcje i zabawa w tym pięknym plenerze; wata cukrowa, rurki z kremem, zdjęcia z postaciami ze spektaklu i wiele innych.
Parking na miejscu jest bezpłatny. Bilety w cenie 20 dolarów są do nabycia pod numerem telefonu 872 262 6050 oraz online na stronie mojbilet. Dzieci do 2 roku życia nie płacą.
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
Foto: Bartosz Kasza
Polonia Amerykańska
Zobacz filmy wybitnego dokumentalisty Pawła Wysoczańskiego w ten weekend
Jak już zapowiadaliśmy, w dniach 6-7 grudnia w Chicago będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – weekend z wybitnym polskim dokumentalistą Pawłem Wysoczańskim. Niezwykłe połączenie muzyki i filmu przeniesie widzów w świat wielkich osobowości – Ludwika Hirszfelda oraz Jerzego Kukuczki.
DZIEŃ PIERWSZY: PIĄTEK, 6 GRUDNIA 2024, godz. 7:00PM
KONCERT: Grażyna Auguścik Group – „Filmowa Muzyka Krzysztofa Komedy”
POKAZ FILMU: „Mensch” – dokument Pawła Wysoczańskiego o Ludwiku Hirszfeldzie (2024)
Ludwik Hirszfeld mógłby swoim życiorysem obdzielić kilku bohaterów. W jego losach odbija się historia pierwszej połowy XX wieku. Bohater filmu „Mensch” odradzał się mimo, że wydarzenia w których przyszło mu żyć niszczyły jego życie i dorobek. Lekarz, naukowiec, idealista. Zapomniany bohater. Naukowiec „od krwi”, którą świat podzielił na „lepszą” i „gorszą”. Dokonywał trudnych wyborów, szedł pod prąd, wierzył że świat może być lepszy.
Wprowadzenie: Prof. Dr Marek Rudnicki. Po prezentacji filmu rozmowa z reżyserem Pawłem Wysoczańskim. Panel dyskusyjny poprowadzi krytyk filmowy Zbigniew Banaś.
BILETY: $45, rezerwacja: 773 467 9000
GDZIE: Sala koncertowa Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, adres: 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630
DZIEŃ DRUGI: SOBOTA, 7 GRUDNIA 2024, godz. 6:00PM
POKAZ FILMU: „Jurek” – dokument Pawła Wysoczańskiego o Jerzym Kukuczce, legendarnym himalaiście (2014)
Jerzy Kukuczka – wybitny polski himalaista, alpinista i taternik. Jako drugi po Reinholdzie Messnerze człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Niebywale silny psychicznie, wytrwały w dążeniu do celu Ślązak osiągnął to wszystko dzięki swojemu uporowi. Film opisuje jego wspinaczkę, zarówno w górach, jak i w życiu codziennym, kreśląc tym samym portret środowiska himalaistów lat 80-tych ubiegłego wieku.
Wprowadzenie: Prof. Dr Marek Rudnicki – lekarz himalajski i przyjaciel Jerzego Kukuczki. Po seansie rozmowa z reżyserem Pawłem Wysoczańskim.
BILETY: $20, rezerwacja: 773 467 9000
GDZIE: Sala koncertowa Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, adres: 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630
Źródło: polishconsulate
Foto: polish docs
News Chicago
Chopin Theatre zaprasza na spektakl „Royko: The Toughest Man In Chicago”
Poznaj historię chicagowskiego dziennikarza o polskim pochodzeniu, Mike’a Royko. Spektakl „Royko: The Toughest Man In Chicago”, który miał swoją premierę we wrześniu tego roku, będzie grany w Chopin Theatre do 22 grudnia. Przedstawienie odbywają się od czwartku do niedzieli.
„Royko: The Toughest Man In Chicago” to słodko-gorzki portret dziennikarza, który stawił czoła najpotężniejszym siłom miasta, stając w obronie zwykłych ludzi. Spektakl opowiada historię znanego felietonisty z Chicago, Mike’a Royko, który przez 34 lata pisał dla gazet, tworząc 7 500 felietonów, które były publikowane w 600 gazetach na całym świecie.
Royko, laureat Nagrody Pulitzera, był potomkiem polskich imigrantów, a jego prace często odnosiły się do życia Polonii i spraw związanych z Polską.
W tej multimedialnej sztuce solowej, scenarzysta i aktor Mitchell Bisschop przenosi widzów w czasie, opowiadając historię Royko, który walczył z „Maszyną Daleya”, korupcją oraz zmieniającym się światem dziennikarstwa.
Spektakl, wyreżyserowany przez doświadczonego reżysera z Chicago, Steve’a Scotta, łączy wideo z żywą akcją, tworząc portret człowieka, który był twardy, ale doskonale rozumiał problemy klasy pracującej.
„Royko: The Toughest Man In Chicago” będzie grany do 22 grudnia w Chopin Theatre, przy 1543 W. Division St, Chicago. Spektakl jest przeznaczony dla osób od 17-tego roku życia i trwa 2 godziny i 20 minut z jedną przerwą.
Więcej informacji można uzyskać pod nr. telefonu 847-920-7714 lub email: toughestmaninchicago@gmail.com.
Bilety w cenie 60 USD, dostępne są na royko.brownpapertickets.com. Dla grup przewidziane są zniżki.
Źródło: informacja własna
Foto: Royko: The Toughest Man In Chicago
Polonia Amerykańska
Komunikat: Chicagowska Orkiestra robi przystanek zapraszając do wspierania WOŚP on-line
Po 32. latach organizacji w Chicago Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ogłasza przerwę. W związku z odmową przez zarząd Fundacji w Warszawie rejestracji sztabu w Chicago uprzejmie informujemy, iż w roku 2025 Finał Orkiestry nie odbędzie się w Chicago.
„32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2024 zorganizowany został jako wspólny impuls grona wolontariuszy orkiestry z lat ubiegłych po tym jak ówczesny sztab opublikował podobny do tego komunikat po terminie rejestracji sztabu.
Organizacja “na szybko” Finału w jednym z największych skupisk Polonii na świecie w roku 2024 przy współpracy ze sztabem Nowy Jork/ New Jersey niosły za sobą konieczność praktycznych rozwiązań logistycznych, a te z kolei konsekwencje, z którymi przychodzi nam mierzyć się w tym roku.
Jesteśmy dumni, że w zeszłym roku udało nam się przeprowadzić kwestę, w której uczestniczyć mógł każdy.
Chicagowski 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się niezwykłym sukcesem na konto WOŚP z Chicago wpłynęła deklarowana suma 106,724.35 dolarów, która to została wysłana dzięki uprzejmości Fundacji Kopernikowskiej, rozliczona w ramach sztabu New Jork/New Jersey oraz przyjęta i zaksięgowana przez Zarząd Fundacji w Warszawie.
Niestety, z powodu procedur fundacji, nasz “hybrydowy” i doraźny sztab zorganizował zbyt duże przedsięwzięcie na zezwolenie, które otrzymaliśmy z Warszawy.
Stąd, w konsekwencji, odmówiono nam rejestracji sztabu w Chicago w 2025 roku.
Gorąco zachęcamy Państwa do wspierania fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i rejestrowania e-skarbonek a także przesyłania swych datków za pomocą usługi PayPal bezpośrednio na konto Fundacji. Wszystkie informacje dostępne są na stronie wosp.org.pl
Hasłem tegorocznego 33. Finału jest Bezpieczeństwo i Zdrowie Dzieci a fundusze przekazane zostaną na onkologię i hematologię dziecięcą.
Pozostaje nam ubolewać, iż z Chicago na ratowanie życia polskich dzieci nie wpłynie w tym roku szacowane pól miliona polskich złotych (ub. rok), które z pewnością uratowałoby kilka istnień.
Mamy również nadzieje, że rok przerwy w orkiestrowaniu w Chicago sprawi, iż ci, którzy co roku wspierają akcje powrócą w 2026 ze zdwojonym entuzjazmem, a na osoby nieprzychylne najdzie odrobina refleksji związana z prawdziwym celem akcji – bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi a także braterstwa artystów dzielących się swym talentem z innymi.
Jak mawia Jurek Owsiak, Orkiestra gra do końca świata i o jeden dzień dłużej, a Chicago gra od samego początku oraz grać będzie w latach kolejnych. W polskim Chicago istnieje prężne grono wolontariuszy, darczyńców, artystów, mecenasów i sponsorów, których otwarte serca pchają do przodu inicjatywę Owsiaka.
Tymczasem 26 stycznia 2025 wirtualnie orkiestrujmy pomimo braku wolontariuszy i puszek w szkołach, sklepach i instytucjach pokazując, iż tymczasowe przeciwności nie są w stanie zatrzymać akcji, która od ponad trzech dekad jest symbolem Polski i polonii pomocnej, życzliwej, uśmiechniętej oraz otwartej.”
—
Sergiusz „Sergio” Zgrzebski
Cell: 630-935-6135
https://www.facebook.com/sergiuszz
https://www.linkedin.com/in/sergiuszzgrzebski
Foto: YouTube, WOSP Chicago
-
News Chicago2 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
News USA4 tygodnie temu
Tragiczny wypadek na autostradzie I-96 w Michigan: 4 osoby zginęły, a 17 zostało rannych
-
News USA3 tygodnie temu
Travel Tuesday: Nowe święto łowców okazji na najlepsze wakacje. Bądźcie czujni 3 grudnia
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Książeczka „Little Baby Claus” Ewy Bielskiej fantastycznym prezentem na święta
-
News Chicago4 tygodnie temu
Policjant z Chicago zginął w tragicznej strzelaninie w dzielnicy East Chatham
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Wybory w Chicago: Skorzystajmy z przywileju głosowania w j. polskim
-
News USA3 tygodnie temu
Dlaczego Amerykanie nie głosowali na Kamalę Harris? Wyniki sondażu
-
Galeria4 tygodnie temu
Tomasz Sobania biegnie przez Amerykę: Polak walcząc z bólem opuścił Illinois i przemierza Missouri