Połącz się z nami

Wybory Prezydenckie 2024

Nikki Haley odda swój głos Donaldowi Trumpowi

Opublikowano

dnia

W środę była ambasador ONZ Nikki Haley powiedziała, że planuje głosować na byłego prezydenta Donalda Trumpa w listopadzie, mimo że krytykowała go podczas kampanii o nominację Partii Republikańskiej na prezydenta.

Nikki Haley po raz pierwszy od wycofania się z wyścigu prezydenckiego wystąpiła publicznie, wygłaszając przemówienie na temat bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej w Instytucie Hudsona w Waszyngtonie. Powiedziała, że ​​podejmując decyzję, na kogo zagłosować w listopadzie, priorytetowo potraktuje politykę zagraniczną, imigrację i gospodarkę.

„Trump nie był doskonały w tej polityce. Mówiłam to wiele, wiele razy. Ale Biden byłby katastrofą. Dlatego będę głosować na Trumpa” – powiedziała Haley, która za czasów Trumpa była ambasadorem USA przy ONZ. Powstrzymała się jednak od całkowitego poparcia kandydatury  byłego prezydenta.

Wcześniej, w czasie kampanii Nikki Haley stała się jednym z najgłośniejszych krytyków Donalda Trumpa w swojej własnej partii.

Powołując się na własne doświadczenia ze służby w administracji Trumpa, Haley określiła byłego prezydenta jako niebezpiecznego i nienadającego się do służby, ostrzegając w jednej reklamie, że dokądkolwiek uda się Donald Trump, „następuje chaos”.

Kwestionowała także sprawność umysłową Trumpa, opowiadając się za tym, aby politycy powyżej pewnego wieku poddawali się testom kompetencji umysłowych.

„Wielu z tych samych polityków, którzy publicznie popierają Trumpa, prywatnie się go boi” – powiedziała w przemówieniu wyborczym wygłoszonym 20 lutego w Greenville w Południowej Karolinie.

Haley odpowiedziała także na szydercze komentarze Trumpa, w których kwestionował miejsce pobytu jej męża, Michaela Haleya, który służył w Dowództwie Stanów Zjednoczonych w Afryce.

„Jeśli drwisz ze służby weterana bojowego, nie zasługujesz na prawo jazdy, nie mówiąc już o byciu prezydentem Stanów Zjednoczonych” – stwierdziła w uwagach z 10 lutego.

Chociaż Nikki Haley nie udało jej się pozbawić Trumpa mandatu, wygrywając prawybory jedynie w Vermont i Dystrykcie Kolumbii, zdobyła rekordową liczbę delegatów jak na kobietę startującą w prawyborach Republikanów na prezydenta. I pomimo wycofania się z wyścigu prezydenckiego, od marca nadal zdobywa tysiące głosów w prawyborach Partii Republikańskiej.

Po tym, jak zrezygnowała z wyścigu, prezydent Joe Biden starał się zabiegać o względy jej zwolenników, stwierdzając w oświadczeniu, że „jest dla nich miejsce” w jego kampanii. Informowaliśmy o tym tutaj.

 

Źródło: 19thnews
Foto: YouTube

Wybory Prezydenckie 2024

Biden i Trump szykują się do pierwszej telewizyjnej debaty w tych wyborach

Opublikowano

dnia

Autor:

Telewizja informacyjna CNN sfinalizowała regulamin pierwszej debaty prezydenckiej w cyklu wyborczym w 2024 r., która odbędzie się za niecałe dwa tygodnie. W sobotę przekazała, że kampanie Joe Bidena i Donalda Trumpa zgodziły się z tymi zasadami, zauważając także, że nie jest „niemożliwe”, aby niezależny kandydat Robert F. Kennedy Jr. dołączył do tej pary na scenie.

Aby zakwalifikować się do finałowej rozgrywki w CNN, kandydat musi uzyskać min. 15% poparcia w czterech oddzielnych sondażach ogólnokrajowych i znajdować się na kartach do głosowania w wystarczającej liczbie stanów, aby uzyskać 270 głosów kolegiów elektorów.

Obecnie Robert F. Kennedy Jr. bierze udział w głosowaniu w 6 stanach, co daje łącznie 89 potencjalnych głosów Kolegium Elektorów.

Gospodarzami 90-minutowej debaty, która odbędzie się 27 czerwca w Atlancie, będą Jake Tapper i Dana Bash z CNN. Będzie to pierwsze osobiste starcie między Bidenem a Trumpem, odkąd stali obok siebie w czasie debat w kampanii przed ostatnimi wyborami.

Obaj kandydaci przyjęli zaproszenie stacji do debaty w zeszłym miesiącu i zgodzili się na pewne zasady i formaty określone w pismach CNN skierowanych do ich kampanii, o czym informowaliśmy tutaj. CNN podało, że podczas debaty będą dwie przerwy reklamowe, a kandydaci nie będą mogli w tym czasie konsultować się z innymi członkami swojej kampanii.

Podano także, że o podium i pozycji kandydatów zadecyduje rzut monetą, ich mikrofony zostaną wyciszone poza czasem wystąpień, a kandydaci otrzymają jedynie długopis, notatnik i butelkę wody.

Kandydaci nie będą mogli przynosić ze sobą rekwizytów ani przygotowanych notatek.

Po raz pierwszy też w najnowszej historii debata pomiędzy kandydatami na prezydenta nie będzie miała widowni studyjnej.

Przedstawiciele sieci stwierdzili, że ​​moderatorzy debaty „wykorzystają wszystkie dostępne im narzędzia, aby wyegzekwować harmonogram i zapewnić cywilizowaną dyskusję”.

Aby zakwalifikować się do debaty, kandydaci muszą także spełniać wymogi określone w art. II ust. 1 Konstytucji Stanów Zjednoczonych, aby móc pełnić funkcję prezydenta. Zarówno Joe Biden, jak i Donald Trump spełniają te wymagania. Inni kandydaci nie należący do żadnej większej partii – Kennedy, Cornel West i Jill Stein – również je spełniają.

Cała piątka złożyła także formalne oświadczenie o kandydowaniu do Federalnej Komisji Wyborczej, co jest kolejnym warunkiem udziału w debacie.

Joe Biden i Donald Trump staną do drugiej debaty 10 września w telewizji ABC.

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Wybory Prezydenckie 2024

Donald Trump wystąpi w Racine w Wisconsin. Na wydarzenie sprzedawane są bilety

Opublikowano

dnia

Autor:

Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej byłego prezydenta, Donald Trump wygłosi uwagi „na temat nieudanej prezydentury Joe Bidena” podczas wydarzenia związanego z kampanią w Racine w stanie Wisconsin.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 18 czerwca 2024 r. o godzinie 3:00PM czasu lokalnego.

Według Donalda Trumpa, Joe Biden zawiódł mieszkańców stanu Wisconsin – „Bidenomika” spowodowała trudności dla rodzin, ponieważ ceny wzrosły o prawie 20% od czasu objęcia urzędu przez Bidena. W ciągu ubiegłych 4 lat inflacja kosztowała przeciętną rodzinę ze stanu Wisconsin ponad 22 933 dolarów. Ceny benzyny w Wisconsin wzrosły o ponad 1 dolara za galon.

Według byłego prezydenta, otwarta polityka graniczna Bidena spowodowała z kolei gwałtowny wzrost przestępczości w całym stanie Wisconsin, przy czym Milwaukee odnotowało największy wzrost liczby strzelanin w kraju, wyższy niż w Nowym Jorku i Chicago.

Trump uważa, że życie  w stanie staje się jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ stale brakuje funkcjonariuszy policji. W 2023 r. liczba funkcjonariuszy w Wisconsin spadła do 13 000, co stanowi najniższy poziom od czasu, gdy stan zaczął monitorować stan zatrudnienia policji w 2008 r.

Wydarzenie związane z kampanią prezydencką odbędzie się w Racine Festival Park, przy 55th St., Racine, WI 53403. Bilety są do nabycia tutaj.

 

Źródło: donaldjtrump.com
Foto: donaldjtrump.com
Czytaj dalej

Wybory Prezydenckie 2024

Aborcja, płeć, rodzina: Elektorat Trumpa i Bidena jest podzielony w kluczowych kwestiach

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe badanie analizujące niektóre z najbardziej kontrowersyjnych kwestii rozważanych przez elektorat przed wyborami prezydenckimi w USA pomiędzy Joe Bidenem a Donaldem Trumpem w 2024 r. wykazało, że wyborcy pozostają bardzo podzieleni w kluczowych kwestiach, takich jak aborcja, płeć, rola rodzina w społeczeństwie i imigracja. O tych różnicach mówi Ojciec Kosiński SJ.

W badaniu Pew z 6 czerwca wzięło udział około 8 000 zarejestrowanych wyborców.

Rodzina

Zwolennicy Donalda Trumpa mniej więcej trzy razy częściej niż zwolennicy Bidena twierdzili, że społeczeństwo jest lepsze, jeśli ludzie traktują małżeństwo i rodzinę jako priorytet. Prawie połowa ogółu zwolenników Trumpa56% mężczyzn i 37% kobiet – uważa, że ​​posiadanie mniejszej liczby dzieci jest niekorzystne dla społeczeństwa.

Aborcja

Podobnie jak w przeszłości, stosunkowo niewielu Amerykanów (25%) uważa, że ​​aborcja powinna być legalna we wszystkich przypadkach, a jeszcze mniej (8%) uważa, że ​​powinna być nielegalna we wszystkich przypadkach.

Poparcie dla legalnej aborcji jest wyższe wśród dorosłych rasy czarnej (73%) i Azjatów (76%) w porównaniu z dorosłymi rasy białej (60%) i Latynosami (59%).

Podsumowując, około 9 na 10 zwolenników Bidena (88%) twierdzi, że aborcja powinna być legalna w większości (46%) lub we wszystkich (42%) przypadkach. Zaledwie 11% zwolenników Bidena uważa, że ​​aborcja powinna być nielegalna we wszystkich lub w większości przypadków. Biden, drugi katolicki prezydent kraju, uczynił ekspansję aborcji kamieniem węgielnym swojej prezydentury.

Płeć i seksualność

Prawie dwie trzecie zarejestrowanych wyborców (65%) twierdzi, że o płci danej osoby decyduje „płeć przypisana jej przy urodzeniu”, czyli płeć biologiczna, co stanowi wzrost w porównaniu z 53% w 2017 r. Około jedna trzecia (34%) twierdzi, że płeć może być determinowana i różnić się od płci przy urodzeniu.

Z raportu wynika, że ​​9 na 10 zwolenników Trumpa i około 4 na 10 zwolenników Bidena twierdzi, że płeć w chwili urodzenia decyduje o tym, czy ktoś jest mężczyzną, czy kobietą. Około 6 na 10 zwolenników Bidena twierdzi, że płeć danej osoby może różnić się od płci w chwili urodzenia, co twierdzi tylko 9% zwolenników Trumpa.

IVF i antykoncepcja

73% wszystkich wyborców – w tym większość zwolenników Bidena (83%) i zwolenników Trumpa (64%) – uważa, że ​​dostęp do zapłodnienia in vitro (IVF) jest dobrą rzeczą.

Podobnie większość wyborców – 93% zwolenników Bidena i 66% zwolenników Trumpa – uważa, że ​​szeroko dostępna kontrola urodzeń jest dobra dla społeczeństwa. Pomimo długotrwałego sprzeciwu Kościoła wobec sztucznej kontroli urodzeń, znaczna większość katolików twierdzi, że stosuje prezerwatywy i hormonalną antykoncepcję.

Religia w społeczeństwie

Zdecydowana większość wyborców (71%) uważa, że ​​religię należy „oddzielać od polityki rządu”; zaledwie 28% uważa, że ​​polityka rządu powinna wspierać wartości i przekonania religijne. Większy odsetek zwolenników Trumpa niż zwolenników Bidena twierdzi, że religia – a zwłaszcza Biblia – powinna mieć wpływ na politykę rządu.

Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych i kontrola broni

Ogółem większość wyborców (61%) twierdzi, że system sądownictwa karnego „nie jest wystarczająco surowy dla przestępców”. Tylko 13% uważa, że ​​system jest zbyt rygorystyczny, a 25% twierdzi, że traktuje przestępców właściwie.

Zwolennicy Trumpa (81%) około dwa razy częściej niż zwolennicy Bidena (40%) twierdzą, że system sądownictwa karnego nie jest wystarczająco rygorystyczny wobec przestępców; ogólnie rzecz biorąc, starsi wyborcy również częściej tak twierdzą.

Mniej więcej 8 na 10 zwolenników Bidena (83%) twierdzi, że wzrost liczby broni w USA jest co najmniej w pewnym stopniu zły dla społeczeństwa, a ci wyborcy w przeważającej mierze traktują kontrolę broni jako priorytet. Stosunkowo niewielu zwolenników Trumpa (21%) negatywnie ocenia rosnącą liczbę broni; więcej twierdzi, że jest to dobre dla społeczeństwa (40%) lub ani złe, ani dobre (38%).

Imigracja

Mniej więcej 6 na 10 zwolenników Trumpa (63%) twierdzi, że należy podjąć ogólnokrajowy wysiłek w celu deportacji nielegalnych imigrantów mieszkających obecnie w USA, podczas gdy zaledwie 11% zwolenników Bidena jest tego zdania.

Z kolei zwolennicy Bidena w przeważającej mierze (85%) uważają, że imigranci nieposiadający dokumentów powinni mieć możliwość legalnego pobytu, jeśli zostaną spełnione określone wymagania – w tym 56% twierdzi, że powinno to uwzględniać ścieżkę ubiegania się o obywatelstwo. Około jedna trzecia zwolenników Trumpa (32%) twierdzi, że nieudokumentowani imigranci powinni kwalifikować się do statusu prawnego, w tym zaledwie 15% twierdzi, że powinna istnieć możliwość ubiegania się przez nich o obywatelstwo.

Obszary porozumienia

Pomimo wielu różnic w opiniach wyborców Trumpa i Bidena, sondaż wykazał również, że obie grupy w większości popierają dyskusję na temat historycznych sukcesów Ameryki, a także jej wad.

Ponadto wyborcy, niezależnie od przynależności partyjnej, bardzo pozytywnie odnoszą się do bardziej otwartych dyskusji na temat zdrowia psychicznego.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Viacheslav Besputin/ StockRocket/Eliyahu Parypa/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu