Połącz się z nami

Kościół

Jim Wahlberg mówi o nowym filmie o Eucharystii i własnym nawróceniu

Opublikowano

dnia

„Jezus pragnie: Cud Eucharystii” („Jesus Thirsts: The Miracle of the Eucharist”) to nowy film, który zabiera widzów w podróż mającą na celu ponowne odkrycie znaczenia Eucharystii. W kinach będziemy mogli go zobaczyć przez kilka dni czerwca. Jeden z jego producentów, Jim Wahlberg, wyraził nadzieję, że pomoże ożywić wiarę w Eucharystię. O produkcji, którą warto zobaczyć, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Film, który zapowiadaliśmy już 26 marca, będzie wyświetlany w kinach w całym kraju 4, 5 i 6 czerwca, dystrybuowany przez Fathom Events.

Oprócz Jima Wahlberga – brata aktora Marka Wahlberga – w filmie pojawia się kilku znanych katolików, w tym biskup Andrew Cozzens z Crookston w stanie Minnesota; Ojciec Donald Calloway; Ojciec Robert Spitzer, SJ; Scott Hahna; Curtis Martin; i Chris Stefanick.

Jim Wahlberg rozmawiał z CNA podczas premiery filmu w Christ Cathedral w Orange County w Kalifornii, o tym, dlaczego jego zdaniem ten film jest tak ważny, a także podzielił się kilkoma własnymi, mocnymi świadectwami.

Badanie Pew Research z 2019 r. wykazało, że tylko jedna trzecia katolików w USA wierzy w naukę Kościoła na temat Eucharystii. Prawie 70% osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że postrzega ciało i krew Chrystusa jako symbol. To zainspirowało twórców filmu „Jesus Thirsts” do zrobienia czegoś w tej sprawie.

Jim Wahlberg powiedział, że była to prawdziwa „podróż” dla wszystkich zaangażowanych i że posłużyła jako sposób na ożywienie ich własnych podróży związanych z wiarą.

Katolicki filmowiec wyjaśnił, że gdy spotyka osobę, dla której Eucharystia jest symbolem, dzieli się historiami o cudach eucharystycznych i zachęca ją do spędzania czasu z Najświętszym Sakramentem.

Producent mówił także o swoim pogubieniu w młodości i potężnym nawróceniu, którego doznał po wysłuchaniu przemówienia św. Teresy z Kalkuty, gdy był w więzieniu.

Jim Wahlberg dorastał w rodzinie, w której „nie było prawdziwej wiary”. Mimo że miał osiem braci i sióstr, nadal czuł się samotny – co roku od pierwszej do siódmej klasy uczęszczał do innej szkoły i już w młodym wieku miał kontakt z alkoholem, a następnie z narkotykami.

Wahlberg trafił do zakładu dla nieletnich i w wieku 17 lat był już na dobrej drodze do odbycia pięcioletniego wyroku w więzieniu stanowym. Po odbyciu kary ponownie sięgnął po drinka pierwszego dnia poza domem.

Spędził 6 miesięcy na ulicach, zanim został ponownie aresztowany i skazany na karę od 6 do 9 lat więzienia. Tam uratował go ksiądz, ojciec Jim Freitas, “najwspanialszy człowiek, jakiego kiedykolwiek spotkał w życiu”. Dzięki niemu poznał postać Matki Teresy z Kalkuty.

Jim Wahlberg przyznał, że po wyjściu z więzienia nadal borykał się z wyzwaniami. Odszedł od wiary i uwikłał się w sprawy tego świata. Żona i córka zachęciły go do wzięcia udziału w rekolekcjach katolickich i właśnie tam „znowu poczuł ramiona Jezusa”.

Po tym doświadczeniu zaczął ponownie zagłębiać się w Mszę św. i swoją wiarę.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Kościół

Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Rada Miasta Chicago przegłosowała decyzję o przyznaniu statusu chronionego zabytku Kościołowi św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen. To duże zwycięstwo dla obrońców świątyni, którzy od lat zabiegali o ochronę tego ponadstuletniego obiektu przed wyburzeniem i komercyjną zabudową, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oficjalny status zabytku

Dzięki decyzji Rady Miasta, Kościół św. Wojciecha zyskuje ochronę jako tzw. Wyznaczony Zabytek Chicago (Designated Chicago Landmark), co oznacza, że wszelkie modyfikacje, przebudowy czy sprzedaż nieruchomości będą podlegać surowym regulacjom i wymagać zatwierdzenia przez władze miejskie.

Kościół św. Wojciecha wielokrotnie znajdował się na liście najbardziej zagrożonych zabytków w Chicago, a walka o jego zachowanie była długa i trudna. Dlatego grupa Preservation Chicago, która od lat starała się o zachowanie budynków parafii oraz jej dyrektor wykonawczy, Ward Miller, nie kryli radości.

Parafia z historią

Parafia św. Wojciecha (St. Adalbert’s), założona w 1874 roku, przez dekady służyła polskim imigrantom i ich potomkom, a w ostatnich latach także społeczności meksykańsko-amerykańskiej.

Imponująca gotycka świątynia — przypominająca katedrę — została ukończona w 1914 roku według projektu znanego architekta Henry’ego Schlacksa. To jeden z najbardziej charakterystycznych i majestatycznych kościołów południowego Chicago.

Jednak w 2016 roku Archidiecezja ogłosiła, że ze względu na „zły stan techniczny i ogromne koszty renowacji” kościół zostanie wyłączony z funkcji liturgicznych. Szacunkowy koszt niezbędnych napraw, w tym wzmocnienia wież, przekraczał 3 miliony dolarów.

W 2019 roku budynek został oficjalnie przeznaczony do użytku świeckiego, co oznacza, że nie mógł być już wykorzystywany jako miejsce kultu.

Walka o przyszłość

Choć nadanie statusu zabytku chroni kościół przed rozbiórką i niekontrolowaną przebudową, nie gwarantuje jego dalszego użytkowania jako świątyni katolickiej. Istnieje możliwość sprzedaży budynku podmiotowi świeckiemu — zainteresowanie wyraził m.in. niezależny kościół bezwyznaniowy.

Ponadto ochrona zabytkowa nie obejmuje całego kampusu parafialnego, czyli plebanii, szkoły i klasztoru. Jednak obrońcy są pełni nadziei, że to dopiero początek drogi.

Parafie w trudnej sytuacji w całych Stanach

Historia Kościoła św. Wojciecha wpisuje się w szerszy kontekst walki o zachowanie historycznych parafii w Stanach Zjednoczonych. Spadająca liczba wiernych, trudności finansowe oraz postępująca degradacja budynków sprawiają, że wiele świątyń zostaje zamykanych.

Część społeczności lokalnych podejmuje działania ratujące świątynie, np. poprzez ich wykup i utworzenie kaplic bądź fundacji. Przykładem może być parafia św. Kazimierza w Buffalo czy inicjatywa Fundacji Rodziny Pulte, która przeznaczyła dziesiątki milionów dolarów na ratowanie katolickiego dziedzictwa w USA.


Decyzja Rady Miasta Chicago to istotny krok w walce o zachowanie świątyni św. Wojciecha — symbolu polskiej tożsamości, historii imigracyjnej i kultury miasta.

Źródło: cna
Foto: YouTube, City of Chicago
Czytaj dalej

Kościół

Koncert w Rzeszowie z błogosławieństwem Papieża Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Koncert jednego ducha jednego serca rzeszów

W Uroczystość Bożego Ciała w Rzeszowie 19 czerwca miało miejsce wyjątkowe wydarzenie duchowe – koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. Tegoroczne spotkanie, które zgromadziło około 25 tysięcy uczestników, miało szczególny wymiar, gdyż mówił o nim Papież Leon XIV podczas ostatniej środowej audiencji generalnej w Watykanie.

Jak co roku, koncert odbył się w uroczystość Bożego Ciała, przyciągając tysiące wiernych nie tylko z Podkarpacia, ale także z różnych zakątków Polski i Europy. Organizatorzy podkreślają, że koncert jest przede wszystkim wydarzeniem o głęboko religijnym charakterze, harmonijnie wpisującym się w procesje eucharystyczne oraz celebracje uroczystości Bożego Ciała.

To wyjątkowa forma modlitwy i uwielbienia, będąca przedłużeniem liturgicznego świętowania tego dnia.

Wydarzenie skupia uwagę na obecności Chrystusa w Eucharystii, jak również buduje żywą wspólnotę wierzących – jednocząc tysiące osób zarówno w Parku Sybiraków w Rzeszowie, jak i przed ekranami telewizorów, radioodbiornikami czy transmisjami internetowymi.

Koncert prowadził Jan Budziaszek – współtwórca wydarzenia, który od lat angażuje się w jego organizację i duchowy przekaz. Na scenie wystąpili m.in. Beata Bednarz, zespół NEW LIFE’M, Arkadio, Dariusz „Maleo” Malejonek oraz wielu innych artystów.

Oprawę muzyczną zapewnili orkiestra i chór „Jednego Serca Jednego Ducha”, w skład którego wchodziło blisko 200 osób – chórzystów, solistów, instrumentalistów i wolontariuszy. Kierownikiem muzycznym był Marcin Pospieszalski, znany z wielu projektów artystycznych o charakterze chrześcijańskim.

Transmisję koncertu przeprowadziły m.in. Telewizja Trwam, EWTN, rozgłośnie zrzeszone w Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich: Radio VIA, Radio Fara, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Radio Warszawa oraz liczne chrześcijańskie portale internetowe.

Koncert​, który odbył się po raz dwudziesty trzeci wciąż pozostaje jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń chrześcijańskich w Polsce, będąc świadectwem żywej wiary i wspólnoty, która jednoczy się w modlitwie i muzyce.

Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się m.in. Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, bp Jan Ozga z Kamerunu, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych.

Ks. Jakub Nagi – Rzeszów

 

Czytaj dalej

Kościół

Ofiara na świętopietrze – konkretne wsparcie misji Papieża

Opublikowano

dnia

Autor:

leon XIV papież

Pomagać Papieżowi, czynić dobro. Towarzyszyć mu w głoszeniu chrześcijańskiego przesłania, wspierać jego działalność charytatywną wobec tych, którzy żyją w warunkach niegodnych, pomagać mu promować pokój. W tym właśnie tkwi sens świętopietrza – wielowiekowej praktyki solidarności na rzecz papieży, która ma swoje korzenie w Ewangelii.

Tradycyjny dzień zbiórki przypada 29 czerwca, w dniu, kiedy Kościół wspomina w liturgii świętych Piotra i Pawła. Zbiórka ta jest konkretnym sposobem wsparcia Papieża Leona XIV w jego misji służby Kościołowi powszechnemu.

Na oficjalnej stronie ObolodiSanPietro.va można przekazać darowiznę za pośrednictwem bezpiecznych kanałów cyfrowych, a jej opis został przygotowany także w języku polskim. Jak co roku, każda ofiara wesprze Ojca Świętego w jego posłudze i działalności charytatywnej, niosącej pomoc w nagłych i pilnych sytuacjach na całym świecie.

Vatican News
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu