Połącz się z nami

News USA

Przez amerykańskie pływające molo jedzie żywność dla głodującej Gazy

Opublikowano

dnia

W piątek ciężarówki przewożące bardzo potrzebną pomoc dla Strefy Gazy po raz pierwszy wjechały na jej terytorium korzystając z nowo wybudowanego amerykańskiego pływającego molo. Izraelskie ograniczenia dotyczące przejść granicznych i ciężkie walki utrudniają dotarcie żywności i innych dostaw drogą lądową do oblężonej enklawy.

Dzisiejsza dostawa jest pierwszą w ramach operacji, która według szacunków amerykańskich urzędników wojskowych może obejmować do 150 ciężarówek dziennie wjeżdżających do Strefy Gazy w czasie gdy Izrael naciera na miasto Rafah na południu.

Jednak Stany Zjednoczone i grupy pomocowe ostrzegają również, że projekt molo nie jest uważany za substytut dostaw lądowych, które mogłyby zapewnić całą żywność, wodę i paliwo potrzebne w Gazie. Przed wojną do Gazy wjeżdżało średnio ponad 500 ciężarówek dziennie.

Powodzenie operacji pozostaje także niepewne ze względu na ryzyko ataku bojowników, przeszkody logistyczne i rosnący niedobór paliwa do pojazdów ciężarowych w związku z izraelską blokadą Strefy Gazy od czasu ataku Hamasu na Izrael z 7 października.

W ataku Hamasu zginęło 1200 osób, a 250 dostało się do niewoli. Od tego czasu izraelska ofensywa zabiła ponad 35 000 Palestyńczyków w Strefie Gazy – twierdzą miejscowi urzędnicy ds. zdrowia, a setki innych zginęło na Zachodnim Brzegu.

W piątkowym oświadczeniu Centralne Dowództwo Armii Amerykańskiej potwierdziło ruch pomocowy, stwierdzając, że pierwsza pomoc dotarła do Gazy o godzinie 9:00AM czasu lokalnego. Podczas tej operacji żaden amerykański żołnierz nie zszedł na brzeg.

„Jest to ciągły, wielonarodowy wysiłek mający na celu dostarczenie dodatkowej pomocy palestyńskiej ludności cywilnej w Gazie korytarzem morskim o całkowicie humanitarnym charakterze i obejmie towary pomocowe przekazane przez wiele krajów i organizacji humanitarnych” – oznajmiło dowództwo.

W czwartek żołnierze zakończyli montaż pływającego pomostu. Kilka godzin później Pentagon oświadczył, że pomoc humanitarna wkrótce zacznie napływać. Przedstawiciele ONZ stwierdzili jednak, że dostawy paliwa drogą lądową zostały prawie wstrzymane, co niezwykle utrudni niesienie pomocy ludności Gazy.

Agencje pomocowe twierdzą, że w południowej Gazie kończy się żywność i  paliwo, natomiast Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego i Światowy Program Żywnościowy twierdzą, że na północy Gazy panuje głód.

Izrael twierdzi, że nie nakłada żadnych ograniczeń na napływ pomocy humanitarnej i obwinia ONZ za opóźnienia w dystrybucji towarów przywiezionych do Gazy. Według ONZ dostawy są jednak utrudnione przez walki, izraelski ogień i chaotyczne warunki bezpieczeństwa.

Izrael obawia się również, że Hamas użyje paliwa w swojej walce z wojskami izraelskimi.

Pod naciskiem Stanów Zjednoczonych Izrael otworzył w ostatnich tygodniach dwa przejścia graniczne, aby dostarczyć pomoc do mocno dotkniętej północnej Strefy Gazy. Wobec ich otwarcia gwałtownie protestowali Izraelczycy, zakłócając transport pomocy.

Izrael zajął także niedawno kluczowe przejście graniczne w Rafah, wzbudzając obawy o bezpieczeństwo ludności cywilnej, a jednocześnie odcinając główny wjazd pomocy do Strefy Gazy.

Prezydent USA Joe Biden zamówił projekt molo, które ma kosztować 320 milionów dolarów. Statki z pomocą zostaną zdeponowane w porcie zbudowanym przez Izraelczyków na południowy zachód od miasta Gaza, a następnie będą rozsyłane przez grupy pomocowe.

Urzędnicy amerykańscy przekazali, że początkowa wysyłka opiewa na łączną sumę 500 ton pomocy.

Stany Zjednoczone ściśle współpracowały z Izraelem w zakresie ochrony statków i personelu pracującego na plaży.

Dostawy na szlak morski są gromadzone i kontrolowane na Cyprze, następnie ładowane na statki i przewożone około 200 mil do dużego pływającego molo zbudowanego przez USA u wybrzeży Gazy. Tam palety są przeładowywane na ciężarówki, które gdy zrzucą pomoc na brzeg, natychmiast zawracają.

Jednak nadal istnieją pytania dotyczące tego, w jaki sposób grupy pomocowe będą bezpiecznie działać na terenie Gazy w celu dystrybucji dostarczonej żywności w w odleglejsze obszary, podało Biuro Pomocy Humanitarnej USAID, które pomaga w logistyce.

Źródło: npr
Foto: YouTube, U.S, Central Command

News USA

Babcie z Indiany zapraszają na pyszne pierogi do Whiting. Dziś rusza Pierogi Fest!

Opublikowano

dnia

Autor:

Kultowy Whiting Pierogi Fest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych letnich festiwali w rejonie Chicago, ulubiony przez miłośników polskiego specjału – pierogów. Muzyczną gwiazdą tego wydarzenia będzie Sugar Ray.

Whiting Pierogi Fest potrwa od piątku 26 lipca do niedzieli 28 lipca i będzie otwarty w godzinach 11:00AM-11:00PM, zarówno w piątek, jak i sobotę oraz w godzinach 11:00AM–5:00PM w niedzielę.

Znany z takich hitów z końca lat 90-tych, jak „Fly” i „Someday”, Sugar Ray zagra darmowy koncert o 8:30PM w sobotę 27 lipca.

Sugar Ray wystąpi na głównej scenie festiwalu – jednej z sześciu scen wydarzenia, na których wystąpi w sumie ponad 50 wykonawców. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że w wydarzeniu weźmie udział także ponad 75 stoisk z jedzeniem, dwa ogródki piwne i ponad 50 sprzedawców dzieł sztuki i rzemiosła.

Festiwal Pierogi Fest powstał na początku lat 90-tych, z inicjatywy Marty’ego Dybel, Toma Dabertina i Darlene Beerling, którzy wpadli na pomysł uczczenia polskiego dziedzictwa kulturowego nowym festiwalem w Whiting.

Pierogi zostały wybrane jako centralny punkt honorowania dziedzictwa Europy Wschodniej, ale festiwal nigdy nie był zarezerwowany wyłącznie dla jednej kultury. Wszystkie potrawy świata są mile widziane, a na przestrzeni lat podczas imprezy zaprezentowano wiele różnych rodzajów pysznych kuchni.

Pierwszy festiwal zorganizowano w 1993 roku i obejmował tylko około 50 stóp długości ulicy, z zaledwie garstką sprzedawców i grupę kilkudziesiąt osób w paradzie. W ciągu półtora dnia podano wtedy około 1200 pierogów. W kolejnych latach impreza rozrosła się i zyskała wielką popularność.

Festiwal tradycyjnie odwiedza grupa polskich babć z Indiany, zwanych „buscia”, które pojawiają się także na innych lokalnych imprezach – paradach, wydarzeniach sportowych, świętach i prowadzą własne pokazy kulinarne.

Festiwal został uznany przez TripAdvisor za jednego z 10 najdziwniejszych festiwali na świecie (top 10 wackiest festivals on the planet).

W tym roku Whiting Pierogi Fest zostanie zorganizowany już 29. raz. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Pierogi Fest
Czytaj dalej

News USA

Zambada, legendarny przywódca meksykańskiego kartelu, wpadł w Teksasie

Opublikowano

dnia

Autor:

Ismael „El Mayo” Zambada, historyczny przywódca meksykańskiego kartelu Sinaloa, oraz Joaquín Guzmán López, syn innego niesławnego przywódcy kartelu, zostali aresztowani przez władze USA w Teksasie w czwartek. O ich zatrzymaniu poinformował Departament Sprawiedliwości USA.

Ismael „El Mayo” Zambada, lider potężnego kartelu Sinaloa przez dziesięciolecia, obok Joaquína „El Chapo” Guzmána, był znany z prowadzenia operacji przemytniczych kartelu.

Rząd USA zaoferował nagrodę w wysokości do 15 milionów dolarów za informacje prowadzące do jego schwytania.

Zambada i Guzmán López stoją teraz w obliczu licznych zarzutów za kierowanie przestępczymi operacjami kartelu, w tym jego śmiercionośnymi sieciami produkcji i handlu fentanylem, oświadczył Prokurator Generalny, Merrick Garland.

„Fentanyl jest najgroźniejszym zagrożeniem narkotykowym, z jakim kiedykolwiek zmierzył się nasz kraj, a Departament Sprawiedliwości nie spocznie, dopóki każdy przywódca kartelu, członek i współpracownik odpowiedzialny za zatruwanie naszych społeczności nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności”, obiecał Garland.

Zatrzymanie Zambady następuje po kilku ważnych aresztowaniach innych postaci kartelu Sinaloa.

W ostatnich latach synowie Guzmána przewodzili frakcji kartelu znanej jako mali Chapos lub „Chapitos”. Frakcja ta została zidentyfikowana jako jeden z głównych eksporterów fentanylu, śmiercionośnego syntetycznego opioidu, na rynek amerykański.

„El Chapo” Guzmán został skazany na dożywocie w USA w 2019 r.

Synów „El Chapo” uważano ich za bardziej agresywnych i ekstrawaganckich niż Zambada. Ich szef ochrony został aresztowany przez meksykańskie władze w listopadzie. Jeden z nich, Ovidio Guzmán López, został aresztowany i ekstradowany do USA w zeszłym roku. Nie przyznał się do zarzutów handlu narkotykami w Chicago we wrześniu.

Joaquín Guzmán López

W lutym Ismael „El Mayo” Zambada został oskarżony w Dystrykcie Wschodnim Nowego Jorku o spisek w celu produkcji i dystrybucji fentanylu. Prokuratorzy opisali go jako nadal kierującego kartelem Sinaloa, „jedną z najbardziej brutalnych i potężnych organizacji handlujących narkotykami na świecie”.

Syn Zambady przyznał się w 2021 r. w amerykańskim sądzie federalnym w San Diego do bycia liderem kartelu Sinaloa.

Zambada, jeden z najdłużej żyjących capo w Meksyku, był uważany za stratega kartelu Sinaloa, bardziej zaangażowany w codzienne operacje niż jego bardziej efektowny i bardziej znany szef, „El Chapo” Guzman.

Silne powiązania z kolumbijskimi dostawcami kokainy i jego komórki w całych Stanach Zjednoczonych uczyniły Zambadę jednym z najpotężniejszych handlarzy narkotyków na świecie.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, U.S. Department of State
Czytaj dalej

News USA

Kamala Harris do Netanjahu: „nadszedł czas, aby zawrzeć to porozumienie”

Opublikowano

dnia

Autor:

Kamala Harris powiedziała w czwartek, że odbyła „szczere i konstruktywne” spotkanie z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu, w Białym Domu. W czasie rozmowy wiceprezydent wyraziła swoje obawy dotyczące sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy i potrzebę sfinalizowania porozumienia o zawieszeniu broni.

„To, co wydarzyło się w Strefie Gazy w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, jest druzgocące” — powiedziała Kamala Harris reporterom po spotkaniu. „Nie możemy odwracać wzroku w obliczu tych tragedii. Nie możemy pozwolić sobie na to, by stać się nieczułymi na cierpienie, a ja nie będę milczała”.

Harris powiedziała, że ​​„zawsze” zapewni Izraelowi możliwość obrony i wskazała na „pełen nadziei ruch” w rozmowach mających na celu zapewnienie zawieszenia broni.

Powiedziała premierowi Izraela, że „nadszedł czas, aby zawrzeć to porozumienie”.

Biuro Benjamina Netanjahu zamieściło zdjęcie dwóch przywódców ściskających sobie dłonie w Białym Domu w poście na platformie X. Kamala Harris również napisała na Twitterze o spotkaniu, zamieszczając we wpisie swoje podsumowanie rozmowy.

Dyskusja nabrała większego znaczenia w obliczu zamieszania wyborczego, gdy Kamala Harris kandyduje na prezydenta po wycofaniu się Joe Bidena z wyścigu. Harris nie była obecna na wspólnym posiedzeniu Kongresu, gdy w środę premier Izraela wygłosił tam przemówienie, o którym pisaliśmy wczoraj.

Harris uczestniczyła wtedy we wcześniej zaplanowanym wydarzeniu w Indianapolis.

Kilka godzin przed spotkaniem z Harris, Joe Biden gościł Benjamina Netanjahu w Gabinecie Owalnym na dwustronnym spotkaniu. Spotkali się także na około godzinę z rodzinami amerykańskich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Zgodnie z przekazaną informacją, Biden i Netanjahu omawiali trwające wysiłki na rzecz zawieszenia broni i uwolnienia zakładników.

Czwartek był pierwszym razem, kiedy Biden i Netanjahu spotkali się osobiście od czasu wizyty Bidena w Izraelu wkrótce po 7 października. Przemawiając do reporterów w Gabinecie Owalnym przed spotkaniem, Netanjahu podziękował Bidenowi za 50 lat służby publicznej i wsparcie dla Izraela.

Hamas wciąż przetrzymuje około 120 zakładników po ataku terrorystycznym 7 października.

Kamala Harris była zaangażowana w konflikt Izraela z Gazą przez ostatnie 10 miesięcy.

Netanjahu ma się spotkać z byłym prezydentem Donaldem Trumpem w Mar-a-Lago, jego domu na Florydzie, w piątek.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu