Połącz się z nami

News USA

18 stanów przeciw nowym przepisom o traktowaniu pracowników transpłciowych

Opublikowano

dnia

W poniedziałek wieczorem 18 stanów pod przewodnictwem Republikanów złożyło pozew przeciwko administracji Bidena. Jest on związany z nowymi federalnymi wytycznymi, które mają na celu zapewnienie konkretnego traktowania osób transpłciowych. Teoretycznie mają one chronić przed dyskryminacją w miejscu pracy.

Prokuratorzy Generalni z 18 stanów, na czele z Tennessee, złożyli pozew przeciwko Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia (Equal Employment Opportunity Commission EEOC) i Departamentowi Sprawiedliwości.

Argumentują w nim, że nowe zasady bezprawnie zmuszają pracodawców do uznawania zaimków pracowników transpłciowych oraz do zezwolenia im na używanie toalet i noszenie ubrań zgodnie z ich tożsamością płciową, a nie biologiczną płcią.

Prokuratorzy twierdzą, że postępując w ten sposób, komisja EEOC bezprawnie rozszerzyła Tytuł VII ustawy o prawach obywatelskich z 1964 r., który zabrania dyskryminacji w miejscu pracy, między innymi ze względu na płeć.

„W Ameryce Konstytucja przyznaje uprawnienia do stanowienia prawa wybranym przedstawicielom narodu, a nie komisarzom, którym nie można odpowiadać, a wytyczne EEOC stanowią atak na nasz konstytucyjny podział władzy” – stwierdził w poniedziałkowym oświadczeniu Prokurator Generalny stanu Tennessee, Jonathan Skrmetti.

„Kiedy, tak jak w tym przypadku, agencja federalna angażuje się w rządzenie ludźmi, a nie rządzenie przez ludzi, podważa to legitymację naszych praw i alienuje Amerykanów z naszego systemu prawnego”.

Komisja ds. Równych Szans Zatrudnienia EEOC to ponadpartyjna agencja podlegająca Departamentowi Pracy, utworzona na mocy Ustawy o prawach obywatelskich z 1964 r. w celu administrowania i egzekwowania zabezpieczeń antydyskryminacyjnych w miejscu pracy.

Na jej czele stoi pięciu komisarzy mianowanych przez prezydenta, a partia sprawująca władzę ma trzech komisarzy.

Oprócz Tennessee powodami w pozwie są stany Alabama, Alaska, Arkansas, Georgia, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Mississippi, Missouri, Nebraska, Ohio, Karolina Południowa, Dakota Południowa, Utah, Wirginia i Wirginia Zachodnia.

Nowe zasady Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia EEOC, dotyczące pracowników transpłciowych, stanowią część szerszego pakietu wytycznych dotyczących molestowania w miejscu pracy, który agencja opublikowała w zeszłym miesiącu.

Na początku tego miesiąca grupa ponad 20 stanów pod przewodnictwem Republikanów, w tym 14 z tych, które w poniedziałek pozwały EEOC, złożyła pozew przeciwko Departamentowi Edukacji w związku z nowymi przepisami dotyczącymi traktowania uczniów transpłciowych w szkołach finansowanych ze środków federalnych.

W zeszłym miesiącu grupa stanów pod przewodnictwem Republikanów złożyła podobny pozew przeciwko EEOC w związku z nowymi zasadami udzielania pracownikom urlopu na aborcję.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/swasdee/ jacoblund/

News USA

Mieszkańcy Luizjany pozwali stan przeciwko umieszczaniu Dziesięciu Przykazań w szkołach

Opublikowano

dnia

Autor:

Koalicja mieszkańców stanu pozwała rząd Luizjany, żądając zablokowania nakazu ekspozycji Dziesięciu Przykazań w szkołach publicznych. Grupa argumentuje, że przepis narusza Pierwszą Poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, co nie jest uzasadnione, jak tłumaczy Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Koalicja – reprezentowana przez Amerykańską Unię Wolności Obywatelskich (ACLU) i Fundację Wolności od Religii (FFRF) – złożyła pozew przeciwko członkom Rady ds. Edukacji Podstawowej i Średniej stanu Luizjana, a także stanowemu kuratorowi i kilku osobom z lokalnych rad szkolnych.

O ustawie przygotowanej przez Republikanów, która nakłada obowiązek wywieszania Dziesięciu Przykazań w formacie plakatu wydrukowanego łatwą do odczytania czcionką we wszystkich publicznych salach lekcyjnych, od przedszkoli po uniwersytety finansowane przez stan informowaliśmy 20 czerwca.

Zgodnie z nowym prawem Luizjany Dziesięć Przykazań musi być umieszczone na plakacie o szerokości co najmniej 11 cali i wysokości 14 cali, a szkoły i uczelnie mają obowiązek wyeksponować Dziesięć Przykazań do 1 stycznia 2025 r.

W pozwie, który reprezentuje 9 rodzin mających dzieci objęte państwowym systemem edukacji, zarzucono, że prawo narusza zarówno klauzulę przedsiębiorczości, jak i klauzulę dotyczącą swobody wykonywania zawodu zawartą w Pierwszej Poprawce.

W treści pozwu zarzuca się, że „sankcjonowana przez stan wersja Dziesięciu Przykazań […] preferuje i narzuca uczniom zestaw odrębnych norm religijnych”. Dalej argumentuje, że poprzez pokazywanie tekstu uczniowie będą „zmuszani do przestrzegania zasad religijnych, czci i przyjmowania preferowanych przez państwo pism religijnych”.

Twierdzi także, że prawo narusza prawa rodziców, zagrażając ich „zdolności kierowania edukacją religijną i wychowaniem religijnym swoich dzieci”.

Pozew złożony w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Środkowego Luizjany zwraca się do sądu o orzeczenie niezgodności prawa z konstytucją. Zwraca się także do sądu o natychmiastowe nakazanie, aby państwowe władze oświatowe nie podejmowały żadnych działań w celu wyegzekwowania tego nakazu.

Według Chada Pecknolda, profesora teologii systematycznej i polityki teologicznej na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że eksponowanie Dziesięciu Przykazań „nie jest z natury sprzeczne z konstytucją” i że nie widzi żadnych naruszeń Pierwszej Poprawki w tym prawodawstwie.

Uważa także, że Prawo Mojżeszowe wywarło głęboki wpływ na zachodnią tradycję prawną, Deklarację Niepodległości, zniesienia niewolnictwa czy samego ruchu na rzecz praw obywatelskich.

Lista Dziesięciu Przykazań zapisanych w prawie i wymaganych do wywieszenia nie obejmuje pełnych wersetów biblijnych. Użyte tłumaczenie jest zbliżone do protestanckiej wersji Biblii Króla Jakuba, choć nie jest z nią identyczne.

Wersja Króla Jakuba nie jest tłumaczeniem zatwierdzonym przez Kościół katolicki. Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych zamieszcza na swojej stronie internetowej listę zatwierdzonych tłumaczeń na język angielski.

 

Źródło: cna
Foto: istock/searagen/doidam10/
Czytaj dalej

News USA

Walgreens chce zamknąć kolejnych kilkaset nierentownych sklepów

Opublikowano

dnia

Autor:

Walgreens finalizuje plan restrukturyzacji swojej działalności w USA, który może skutkować zamknięciem setek kolejnych sklepów w ciągu najbliższych trzech lat. Informację o planowanych zmianach w sieci ogłoszono w czwartek.

Dyrektor generalny Walgreens, Tim Wentworth, ogłosił w czwartek rano, że „zmiany są nieuchronne” w przypadku około 25% sklepów firmy, które jego zdaniem osiągają słabe wyniki. Sieć drogerii z siedzibą w Deerfield w Illinois prowadzi obecnie około 12 500 drogerii na całym świecie, w tym ponad 8600 sklepów w Stanach Zjednoczonych.

Wentworth powiedział, że plan firmy może obejmować zamknięcie „znacznej części” z około 2100 sklepów osiągających słabe wyniki, jeśli ich sytuacja nie ulegnie poprawie.

W ciągu ostatnich 10 lat Walgreens zamknął już 2000 lokalizacji.

Walgreens i jego główni konkurenci, tacy jak CVS i Rite Aid, który przechodzi obecnie reorganizację w związku z upadłością, zamykają swoje sklepy, dostosowując się do szeregu wyzwań stojących przed ich działalnością. Obejmują one lata zwrotu kosztów leków na receptę i rosnące wydatki związane z prowadzeniem placówek.

Ponadto analitycy twierdzą, że odczuli także rosnącą konkurencję ze strony Walmart, Amazon i innych dyskontów w zakresie sprzedaży towarów sprzedawanych poza aptekami. Konsumenci są również bardziej świadomi cen, gdy wzrasta inflacja, a drogerie mają na ogół wyższe ceny niż dyskonty.

Walgreens zamyka także przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej VillageMD, które prowadził obok swoich sklepów.

Pod rządami poprzedniej dyrektor generalnej, Rosalind Brewer, firma rozpoczęła agresywną ekspansję tych klinik. Jednak w marcu Walgreens poinformował, że ​​sytuacja zmienia się i zamyka około 160 klinik.

Przedstawiciele Walgreens Boots Alliance Inc. również poinformowali, że ​​spółka nie spełniła oczekiwań dotyczących zysków i obniżyli prognozę roczną. W trzecim kwartale finansowym spółka zarobiła 344 miliony dolarów, a skorygowane wyniki wyniosły 63 centy na akcję. Przychody wzrosły o prawie 3% do 36,35 miliardów dolarów.

Według FactSet analitycy spodziewali się zysku na poziomie 68 centów na akcję przy przychodach na poziomie 35,9 mld USD.

Walgreens oczekuje obecnie, że skorygowane zyski za rok kończący się w sierpniu wyniosą od 2,80 do 2,95 dolarów. To spadek w porównaniu z prognozą na poziomie 3,20 do 3,35 dolara za akcję, która została zawężona w marcu. Analitycy oczekują ceny 3,20 dolarów na akcję.

Akcje spółki spadły w czwartek rano o 24% do 11,89 dolarów, podczas gdy indeks S&P 500 nieznacznie wzrósł. W tym roku akcje Walgreens straciły już ponad połowę swojej wartości.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube,istock/jetcityimage/
Czytaj dalej

News USA

Pobijamy rekordy w lotach. W Dzień Niepodległości może paść kolejny

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Bezpieczeństwa Transportu poinformowała w tym tygodniu, że w niedzielę skontrolowała liczbę 2,99 miliona pasażerów, ale nowy rekord agencji, może nie utrzymać się zbyt długo. Tegoroczne lato może być najbardziej pracowitym na lotniskach w historii, a szczyt spodziewany jest w weekend Dnia Niepodległości.

Poprzedni rekord został ustanowiony w 24 maja, w Memorial Weekend i wynosił 2951 163 pasażerów.

Airlines for America, grupa handlowa reprezentująca główne amerykańskie linie lotnicze, również prognozuje rekordową liczbę podróży w okresie letnim, w ramach której liczba pasażerów ma wynieść 271 milionów pasażerów, co oznacza wzrost o 6,3% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Oczekuje się, że dzienna liczba lotów również wzrośnie o 5,6%.

W nowej prezentacji na temat stanu branży, grupa Airlines for America stwierdziła, że ​​rekordową liczbę pasażerów w dalszym ciągu napędzają impulsy zakupowe wraz z przejściem na pracę hybrydową, która umożliwiła podróżującym możliwość korzystania z laptopa w czasie lotu.

Starsi konsumenci, którzy według grupy kładą większy nacisk na doświadczenia takie jak podróże, szczególnie pomogli zwiększyć liczbę pasażerów – Amerykanie w wieku 65 lat i starsi mają obecnie największy udział w wydatkach spośród wszystkich grup wiekowych.

Popyt pozostaje największy na podróże międzynarodowe. Jak dotąd w każdym miesiącu 2024 r. przewyższał podróże krajowe. Najpopularniejszymi kierunkami są kraje Ameryki Łacińskiej, a także Hiszpania i Włochy.

Tymczasem ceny podróży lotniczych nadal spadają. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 r. ceny biletów spadły o prawie 9% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego po uwzględnieniu inflacji i o 17% w porównaniu z tym samym okresem przed pandemią w 2019 r., po uwzględnieniu inflacji.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/simonapilolla/encrier/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu