Połącz się z nami

Kościół

Biden kpi z wiary katolickiej robiąc znak krzyża na wiecu proaborcyjnym

Opublikowano

dnia

Biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield w stanie Illinois oskarża Joe Bidena o kpinę z wiary katolickiej po tym, jak prezydent uczynił znak krzyża, promując aborcję. O kontrowersyjnym zdarzeniu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Joe Biden, drugi katolicki Prezydent Stanów Zjednoczonych, ponad 2 tygodnie temu wykonał znak krzyża na wiecu proaborcyjnym, który odbył się w Tampie na Florydzie.

W swoim przemówieniu prezydent skrytykował katolickiego Gubernatora Florydy za podpisanie ustawy ograniczającej aborcję po 6 tygodniu ciąży. Ron DeSantis już wcześniej pomógł uchwalić przepisy ograniczające aborcję do 15 tygodnia ciąży.

W filmie opublikowanym 8 maja na diecezjalnym kanale YouTube biskup Thomas Paprocki stwierdził:

„Nadużycie tego świętego gestu oznacza kpinę z naszej wiary katolickiej”.

„Wykonanie znaku krzyża jest jednym z najgłębszych gestów, jakie może wykonać katolik, okazując cześć śmierci Chrystusa na krzyżu i wiarę w Trójcę Świętą, gdy podpisujemy się w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” – powiedział biskup.

Następnego dnia, 9 maja, w diecezjalnym podcaście „Dive Deep” biskup Thomas Paprocki rozwinął swoją krytykę pod adresem Bidena, mówiąc, że prezydent „kpi z gestu” znaku krzyża, ponieważ robił to „aby promować coś, co jest złe i to właśnie czyni to świętokradztwem.”

W swoim oryginalnym filmie bp Paprocki omówił przepisy,  na mocy których można kogoś ekskomunikować i podał definicje herezji, schizmy i apostazji. Nie powiązał jednak żadnego z tych warunków z Bidenem. Podczas podcastu biskup powiedział, że będzie to wymagało „procesu kanonicznego”, który prawdopodobnie musiałby odbyć się w jego diecezji, czyli Archidiecezji Waszyngtonu.

„Nawet Prezydenta Stanów Zjednoczonych obowiązują prawdy objawione przez Boga” – powiedział bp Paprocki później w podcaście. „Żyjemy w epoce relatywizmu, w której ludzie myślą: «no cóż, ty masz swoją prawdę, a ja mam swoją», [ale] tak naprawdę jest tylko jedna prawda objawiona przez Boga”.

Bp Paprocki zgodził się też z komentarzami innych biskupów na temat poparcia Joe Bidena dla aborcji. Np. z kardynałem Wiltonem Gregorym z Archidiecezji Waszyngtonu, który w marcu powiedział, że prezydent „przebiera i wybiera”, w jakie elementy wiary katolickiej wierzy.

Powiedział także, że zgadza się z hiszpańskim biskupem, José Ignacio Munillą, z diecezji Orihuela-Alicante, który w zeszłym tygodniu stwierdził, że wykonanie przez Bidena znaku krzyża na wiecu popierającym aborcję jest „świętokradztwem”.

Joe Biden obiecał, że jeśli zostanie wybrany i będzie miał proaborcyjny Kongres, podpisze ustawę przywracającą przepisy aborcyjne zawarte w nieistniejącej już decyzji Roe przeciwko Wade. Zabroniłoby to stanom egzekwowania przepisów chroniących życie w łonie matki.

Prezydent zwrócił się także do Kongresu o uchylenie przepisów zabraniających agencjom federalnym wykorzystywania pieniędzy podatników do finansowania aborcji.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

News USA

Mieszkańcy Luizjany pozwali stan przeciwko umieszczaniu Dziesięciu Przykazań w szkołach

Opublikowano

dnia

Autor:

Koalicja mieszkańców stanu pozwała rząd Luizjany, żądając zablokowania nakazu ekspozycji Dziesięciu Przykazań w szkołach publicznych. Grupa argumentuje, że przepis narusza Pierwszą Poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, co nie jest uzasadnione, jak tłumaczy Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Koalicja – reprezentowana przez Amerykańską Unię Wolności Obywatelskich (ACLU) i Fundację Wolności od Religii (FFRF) – złożyła pozew przeciwko członkom Rady ds. Edukacji Podstawowej i Średniej stanu Luizjana, a także stanowemu kuratorowi i kilku osobom z lokalnych rad szkolnych.

O ustawie przygotowanej przez Republikanów, która nakłada obowiązek wywieszania Dziesięciu Przykazań w formacie plakatu wydrukowanego łatwą do odczytania czcionką we wszystkich publicznych salach lekcyjnych, od przedszkoli po uniwersytety finansowane przez stan informowaliśmy 20 czerwca.

Zgodnie z nowym prawem Luizjany Dziesięć Przykazań musi być umieszczone na plakacie o szerokości co najmniej 11 cali i wysokości 14 cali, a szkoły i uczelnie mają obowiązek wyeksponować Dziesięć Przykazań do 1 stycznia 2025 r.

W pozwie, który reprezentuje 9 rodzin mających dzieci objęte państwowym systemem edukacji, zarzucono, że prawo narusza zarówno klauzulę przedsiębiorczości, jak i klauzulę dotyczącą swobody wykonywania zawodu zawartą w Pierwszej Poprawce.

W treści pozwu zarzuca się, że „sankcjonowana przez stan wersja Dziesięciu Przykazań […] preferuje i narzuca uczniom zestaw odrębnych norm religijnych”. Dalej argumentuje, że poprzez pokazywanie tekstu uczniowie będą „zmuszani do przestrzegania zasad religijnych, czci i przyjmowania preferowanych przez państwo pism religijnych”.

Twierdzi także, że prawo narusza prawa rodziców, zagrażając ich „zdolności kierowania edukacją religijną i wychowaniem religijnym swoich dzieci”.

Pozew złożony w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Środkowego Luizjany zwraca się do sądu o orzeczenie niezgodności prawa z konstytucją. Zwraca się także do sądu o natychmiastowe nakazanie, aby państwowe władze oświatowe nie podejmowały żadnych działań w celu wyegzekwowania tego nakazu.

Według Chada Pecknolda, profesora teologii systematycznej i polityki teologicznej na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że eksponowanie Dziesięciu Przykazań „nie jest z natury sprzeczne z konstytucją” i że nie widzi żadnych naruszeń Pierwszej Poprawki w tym prawodawstwie.

Uważa także, że Prawo Mojżeszowe wywarło głęboki wpływ na zachodnią tradycję prawną, Deklarację Niepodległości, zniesienia niewolnictwa czy samego ruchu na rzecz praw obywatelskich.

Lista Dziesięciu Przykazań zapisanych w prawie i wymaganych do wywieszenia nie obejmuje pełnych wersetów biblijnych. Użyte tłumaczenie jest zbliżone do protestanckiej wersji Biblii Króla Jakuba, choć nie jest z nią identyczne.

Wersja Króla Jakuba nie jest tłumaczeniem zatwierdzonym przez Kościół katolicki. Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych zamieszcza na swojej stronie internetowej listę zatwierdzonych tłumaczeń na język angielski.

 

Źródło: cna
Foto: istock/searagen/doidam10/
Czytaj dalej

Wybory Prezydenckie 2024

Trump: „Będziemy chronić naszych chrześcijan”. Skazani aktywiści pro-life wrócą do rodzin

Opublikowano

dnia

Autor:

Donald Trump wyraził poparcie dla aktywistów pro-life, którzy byli agresywnie ścigani i zostali uwięzieni przez administrację Bidena. Były prezydent wypowiedział się w tej kwestii 22 czerwca podczas przemówienia do Koalicji Faith and Freedom. O jego obietnicach w tej sprawie mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Przemawiając 22 czerwca Donald Trump odniósł się do przypadku 75-letniej schorowanej Paulette Harlow, katoliczki, która końcem maja została skazana za naruszenie ustawy o wolności dostępu do wejścia do kliniki (FACE), o czym pisaliśmy 3 czerwca.

Departament Sprawiedliwości USA osądził i skazał kilkunastu działaczy pro-life w 2024 r. w oparciu o prawo federalne, które zaostrza kary dla każdego, kto utrudnia dostęp do kliniki aborcyjnej. Harlow dostała wyrok 24 miesiące więzienia za udział w blokadzie kliniki aborcyjnej w Waszyngtonie w 2020 roku.

Trump dodał, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, jego administracja szybko dokona przeglądu przypadków każdego więźnia politycznego, który był niesprawiedliwie ofiarą reżimu Bidena, w tym Paulette, aby „wyciągnąć ich z gułagów” i przywrócić do ich rodzin, gdzie jest ich miejsce.

Podczas swojego przemówienia Donald Trump powiedział, że chrześcijanie, a zwłaszcza katolicy, są prześladowani przez obecnych przywódców kraju. Były prezydent powtórzył również swoją obietnicę utworzenia federalnej grupy zadaniowej do zbadania uprzedzeń antychrześcijańskich i innych form nielegalnej dyskryminacji ludzi wiary.

Donald Trump przypisał sobie także zasługę unieważnienia przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade.

Powiedział, że jeśli Demokraci postawią na swoim, wprowadzą federalne prawo dotyczące aborcji, które umożliwi „wyrwanie dziecka z macicy w siódmym, ósmym i dziewiątym miesiącu, a nawet wykonanie wyroku śmierci na dziecku po urodzeniu”.

Paulette Harlow

Była krajowa sekretarz prasowa prezydenta, Karoline Leavitt, stwierdziła, że ​​administracja Joe Bidena prowadziła wieloletni atak na chrześcijaństwo.

Dodała, że ​​pod rządami Bidena Federalne Biuro Śledcze „planowało infiltrację mszy katolickich w celu szpiegowania ich uczestników” i podkreśliła, że ​​jako prezydent Trump „położy kres dyskryminacji chrześcijan przez Bidena i będzie bronić wolności religijnej, tak jak to zrobił podczas swojej pierwszej kadencji”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Obol św. Piotra: pomóżmy Papieżowi Franciszkowi w jego misji

Opublikowano

dnia

Autor:

Uroczystość Świętych Piotra i Pawła 29 czerwca to okazja dla wspólnot na całym świecie do składania ofiar na Obol św. Piotra (tzw. świętopietrze) i wspierania w ten sposób posługi Biskupa Rzymu – jego misji pokoju, miłosierdzia, bliskości z tymi, którzy znajdują się w trudnym położeniu. Ofiary składane na tacę 29 czerwca są przeznaczone na ten cel.

Ofiary, które można złożyć w tym dniu, jak również w każdy inny dzień roku są aktywną formą współpracy w posłannictwie Papieża Franciszka, tak bardzo potrzebnym we współczesnym świecie zniszczonym wojnami, wyścigiem zbrojeń, niesprawiedliwością, cierpieniem ubogich oraz atakami na świętość ludzkiego życia i godność osoby.

Dzięki działalności prowadzonej przez dykasterie Stolicy Apostolskiej, które pomagają Papieżowi na co dzień, jego głos staje się bliski i konkretny w wielu trudnych sytuacjach. Wspiera dzieła charytatywne na rzecz osób i rodzin znajdujących się w ciężkim położeniu, pomaga ludziom dotkniętym klęskami żywiołowymi i wojnami.

Przesłanie Następcy Piotra jest orędziem powszechnym, wypływającym z Ewangelii. Aby dotarło do wszystkich, potrzebuje wsparcia każdego z nas. Dlatego pomóżmy Papieżowi, ofiarujmy swój wkład, uczyńmy możliwą jego bliskość we wszystkich szerokościach geograficznych i na egzystencjalnych peryferiach, współpracujmy w niesieniu jego przesłania i proroczego głosu na całym świecie, wspierajmy jego niestrudzone działania na rzecz pokoju i braterstwa.

Obol św. Piotra to ofiara, która może być niewielka, ale ma wielką wartość symboliczną. Jest to konkretny sposób na wzmocnienie naszego poczucia przynależności do Kościoła i naszej miłości do Biskupa Rzymu, który przewodniczy całemu Kościołowi.

Każdy, kto składa ofiarę na Obol św. Piotra nie tylko pomaga Papieżowi pomagać cierpiącym, ale także uczestniczy w jego posłudze głoszenia Ewangelii i współpracuje w służbie, którą Papież świadczy Kościołom lokalnym za pośrednictwem dykasterii Stolicy Apostolskiej i sieci jej przedstawicieli na świecie, wspierając wspieranie całościowego rozwoju człowieka, edukacji, pokoju, sprawiedliwości i braterstwa.

Darowiznę można przekazać już teraz:

PL: https://www.obolodisanpietro.va/it/giornate-dell-obolo/giornata-2024/pl-2024.html

ENG: https://www.obolodisanpietro.va/en/dona.html


Vatican News

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu