Polonia Amerykańska
Instytut Pamięci Narodowej poszukuje „Ambasadorów Historii Polski”
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do nominacji osób i instytucji krzewiących historię polskiego narodu. Zgłoszenia przyjmowane są do końca kwietnia.
Komunikat IPN:
Międzynarodowa nagroda „Ambasador Historii Polski” jest wyróżnieniem honorowym ustanowionym przez Prezesa IPN. Nadawana jest osobom i organizacjom w dowód uznania za wybitne zasługi w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego oraz wspieranie IPN w jego działalności statutowej w obszarze nauki i edukacji. „Ambasador Historii Polski” jest kontynuacją nagrody „Świadek Historii” dla osób i organizacji niepolskich, przyznawanej w latach 2015–2022.
Do nominacji zapraszamy osoby i instytucje działające poza granicami Polski, szczególnie zaangażowane w kultywowanie polskiej pamięci historycznej, zaangażowane w zachowanie, upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o najnowszej historii Polski oraz odkrywanie zapomnianych faktów i osób, które zasłużyły się Polskiemu Narodowi. Można również poprosić o odznaczenie pośmiertne.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: informacje o kandydacie, opis zasług, które mogą stanowić podstawę przyznania wyróżnienia oraz kopie wszelkich dokumentów potwierdzających osiągnięcia kandydata, którymi dysponuje wnioskodawca. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o wyrażeniu zgody przez kandydata (nie dotyczy kandydatów zgłoszonych pośmiertnie).
W opisie (do trzech stron) należy uwzględnić działania mające na celu kultywowanie pamięci historycznej Polski i Polaków poza granicami Polski oraz wspieranie IPN w jego działalności oświatowej, badawczej i wydawniczej (np. gromadzenie pamiątek związanych z naszą historią, poszukiwanie, gromadzenie i archiwizacja dokumentów z tym związanych, opieka nad cmentarzami lub miejscami pamięci, projekty promujące najnowszą historię Polski itp.).
Zgodnie z ustawą o IPN z dnia 18.12.1998 działalność IPN koncentruje się wyłącznie na najnowszej historii Polski, a zwłaszcza czasie, w którym Polacy walczyli z totalitaryzmami, czyli wydarzeniach od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. Dlatego też nagroda przyznawana jest za działania związane z tym okresem.

Skany propozycji należy przesłać na adres ambasador.historii@ipn.gov.pl. Oferty należy składać w formie pisemnej i przesyłać w terminie do dnia 30 kwietnia 2024 r. (według stempla pocztowego) na adres:
Instytut Pamięci Narodowej
Biuro Edukacji Narodowej
ul. Janusza Kurtyki 1
02-676 Warszawa, POLSKA
Kontakt w sprawach związanych z nagrodą: Katarzyna Miśkiewicz, Karol Kasprzak
E-mail: ambasador.historii@ipn.gov.pl
Numery telefonów: 22 581 85 99, 22 581 85 61
Źródło: IPN
Foto: wikimedia
Polonia Amerykańska
Głosujemy na Joannę Dratwę nominowaną do tytułu Działacz Roku plebiscytu Polonusy 2025
Przypominamy, że do 18 stycznia trwa głosowanie w corocznym plebiscycie Polonusy organizowanym przez Wietrzne Radio. Joanna Dratwa z Chicago, założycielka fundacji 4KidsAfrica, została nominowana w kategorii Działacz Roku. Dzielna Polka porzuciła wygodne życie i karierę by całkowicie poświęcić się pomaganiu biednym dzieciom z Ghany.
Joannę Dratwę słuchacze Radia Deon Chicago poznali we wrześniu 2024 roku, kiedy niezwykła chicagowianka odwiedziła nasze studio. Od tej pory opowiada na naszej antenie o realiach życia w Ghanie i swojej misji pomocy dzieciom. Łączymy się z nią regularnie we wtorki w audycji “Halo Ghana”.
Asia pojechała do Ghany po raz pierwszy na jeden miesiąc w listopadzie 2023 roku jako wolontariuszka, a następnie postanowiła powrócić do tego kraju i zamieszkać w nim na stałe. W tym celu sprzedała swój dobrze prosperujący od 9 lat biznes podatkowo-księgowy w Palatine i wszystko co miała.
Założyła fundację 4KidsAfrica i pozyskuje środki aby dać głodującym dzieciom z biednej wioski szansę na zdrowie, edukację i normalne życie.
W szkole, którą zaopiekowała się Joanna Dratwa, początkowo uczyło się 94 dzieci. Jako wyżywienie od rządu dostawały łyżkę fasoli wymieszanej z mąką. Te dzieci zazwyczaj w domu nie dostawały jedzenia wcale. Miały też powiększone brzuszki z powodu puchliny głodowej.
Dzięki działalności fundacji szkoła uczy i dożywia obecnie ponad 160 dzieci, którym także zapewniono pomoc medyczną i wybudowano pierwszą łazienkę z bieżącą wodą.
Teraz Joanna i jej podopieczni potrzebują naszej pomocy w nowym, niesamowitym przedsięwzięciu. Fundacja 4KidsAfrica planuje zakup ziemi kosztującej 15 tysięcy dolarów i budowę ośrodka za około 100 tysięcy dolarów.
Fundację 4KidsAfrica można wspierać poprzez wpłaty na zbiórkę utworzoną na platformie GoFundMe. W listopadzie na antenie Radia Deon Chicago zorganizowaliśmy Radioton dla Asi i jej dzieci z Afryki. Dzięki naszym słuchaczom udało się zebrać ponad 30 tysięcy dolarów.

Na osoby wyróżnione w plebiscycie POLONUSY 2025 głosujemy tutaj do 18 stycznia, a uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas 24. Gali Karnawałowej Wietrznego Radia Polski FM 14 lutego 2026.
W kategorii Sportowiec Roku nominowany został Kalvin Głódź – obrońca Wisłoki Chicago, o którym piszemy tutaj.
Źródło: informacja własna
Foto: 4KidsAfrica
Polonia Amerykańska
“Radosne Rodzinne Kolędowanie” z Akademią Muzyki PaSO już w najbliższą niedzielę
Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra zaprasza na wyjątkowe “Radosne Rodzinne Kolędowanie” w duchu pięknej polskiej tradycji. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 18 stycznia, o godzinie 12:30 PM (zaraz po polskiej Mszy Świętej) w Kościele St. John Brebeuf przy 8305 N. Harlem Ave., Niles. Wstęp wolny!
W programie:
- Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki
- Utwory świąteczne i muzyka klasyczna
- Świąteczny nastrój i rodzinna atmosfera
Wystąpią:
- Chór PaSO
- Chór Dziecięcy Akademii Muzyki
- Międzyszkolny Chór Młodzieżowy
- Pianiści, zespoły Akademii oraz muzycy Paderewski Symphony Orchestra
Akademia Muzyki PaSO serdecznie zaprasza wszystkich: Zaśpiewajmy razem i przedłużmy magię Świąt!
Źródło: Akademia Muzyki PaSO
Foto: Stelmach Lens
Kościół
Rekolekcje „Uzdrowienie po aborcji” w Chicago. Pomoc duchowa i psychologiczna dla osób dotkniętych stratą
W dniach 20–22 lutego w Chicago odbędą się rekolekcje „Uzdrowienie po aborcji”, skierowane do osób, które bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyły w aborcji i z tego powodu doświadczają cierpienia psychicznego oraz duchowego. Miejsce spotkania pozostaje objęte dyskrecją.
Prowadzenie i cel rekolekcji
Rekolekcje poprowadzi s. Maksymiliana Kamińska MChR, należąca do do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, wraz z kapłanem i zespołem. Od 13 lat posługuje ona w Chicago, prowadząc Poradnię Rachel, która w szczególny sposób wspiera Polaków mieszkających w USA.
Celem rekolekcji jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do uzdrowienia wewnętrznego, doświadczenia przebaczenia oraz Miłosierdzia Bożego, a także do przeżycia spotkania duchowego z własnym dzieckiem.
Działalność Poradni Rachel
Poradnia Rachel realizuje trzy główne obszary pomocy:
- Wsparcie po stracie dziecka – dla rodziców po poronieniu, śmierci okołoporodowej, a także dla kobiet, które oddały dziecko do adopcji i zmagają się z konsekwencjami emocjonalnymi tej decyzji.
- Pomoc kobietom w ciąży kryzysowej – dla osób nakłanianych do aborcji lub znajdujących się w tzw. niechcianej ciąży; pomoc obejmuje wymiar duchowy, psychologiczny i materialny.
- Uzdrowienie po aborcji – dla osób, które dokonały aborcji bezpośrednio lub pośrednio i cierpią z tego powodu emocjonalnie i psychicznie.
Zapisy i informacje
Zgłoszenia oraz dodatkowe informacje prowadzi Poradnia Rachel. Kontakt: s. Maksymiliana Kamińska MChR, tel. +1 773 656 7703.
Rekolekcje mają charakter zamknięty i dyskretny. Organizatorzy podkreślają, że udział w nich jest zaproszeniem do drogi uzdrowienia, nadziei i pojednania.

Foto: trójcowo.com
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temuCoraz więcej Polaków opuszcza USA na skutek zaostrzonej polityki imigracyjnej
-
News USA1 tydzień temuUSA uderzają w Wenezuelę. Dyktator Maduro i jego żona pojmani
-
News USA5 dni temuProtest przeciwko ICE w Minneapolis zakończył się zastrzeleniem kobiety przez agenta
-
News Chicago3 tygodnie temuKevin Niemiec wśród absolwentów St. Viator High School oskarżonych o gwałt na koleżance z klasy
-
News USA3 tygodnie temuAmFest 2025: JD Vance przedstawia wizję „chrześcijańskiej polityki” w USA
-
News Chicago1 tydzień temuMieszkańcy Chicago zorganizowali protest po zatrzymaniu prezydenta Wenezueli
-
News USA3 tygodnie temuKolejna partia akt Epsteina zawiera 30 tys. stron i fałszywe oskarżenia wobec Trumpa
-
News USA2 tygodnie temuPolska gotowa bronić zachodniej granicy przed Niemcami. Ostre słowa prezydenta










