News USA
Program pomocy żywnościowej WIC stawia na zdrowe owoce i warzywa

Federalny program, który pomaga w opłaceniu artykułów spożywczych dla milionów matek, niemowląt i małych dzieci o niskich dochodach, wkrótce będzie kładł większy nacisk na owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Zapewni także szerszy wybór żywności pochodzącej z różnych kultur.
Służba ds. Żywności i Żywienia (Food and Nutrition Service) ogłosiła we wtorek ostateczne zmiany w zasadach programu znanego jako WIC, które z pewnymi wyjątkami wejdą w życie w ciągu dwóch lat.
Nowe zasady WIC, ostatnio zaktualizowane 10 lat temu, zapewniają trwały wzrost miesięcznych bonów pieniężnych na owoce i warzywa – co wprowadzono po raz pierwszy podczas pandemii Covid-19. Kupujący mogą dodać do swoich koszyków także między innymi konserwy rybne, świeże zioła i mleko bez laktozy.
Jak podają urzędnicy, część bonów zacznie obowiązywać już od czerwca.
Program kładzie duży nacisk na owoce i warzywa, które są ważnym składnikiem zdrowej diety i ma na celu uzupełnienie luk żywieniowych, zaznaczył w wywiadzie sekretarz rolnictwa, Tom Vilsack.
W 2023 r. program WIC służył średnio około 6,6 mln Amerykanów o niskich dochodach miesięcznie, a jego koszt wyniósł nieco ponad 7 miliardów dolarów. Jego celem jest uzupełnienie budżetów żywnościowych kobiet w ciąży, karmiących piersią i po porodzie, a także dożywianie niemowląt i małych dzieci do 5. roku życia.
Program jest realizowany poprzez przekazywanie talonów na zakupy kwalifikującym się matkom i dzieciom ze szczegółowym podaniem ilości i rodzaju żywności, jaką można za nie kupić. Urzędnicy twierdzą jednak, że tylko około połowa kwalifikujących się osób uczestniczy w programie dodatkowego żywienia dla kobiet, niemowląt i dzieci.
Zgodnie z nowymi przepisami w 2024 r. bony na owoce i warzywa będą zapewniać dzieciom w wieku od 1 do 4 lat kwotę 26 dolarów miesięcznie; 47 dolarów miesięcznie dla kobiet w ciąży i po porodzie; i 52 dolary dla kobiet karmiących piersią.
Zmiany rozszerzają również dostęp do produktów pełnoziarnistych, takich jak komosa ryżowa, dziki ryż i proso, oraz do żywności takiej jak teff i pełnoziarnisty naan. Znoszą także lub zmniejszają miesięczne dodatki na sok i ograniczają dodatki na mleko.
Plany żywieniowe w programie opierają się na zaleceniach Narodowych Akademii Nauk, Inżynierii i Medycyny oraz federalnych wytycznych żywieniowych dla Amerykanów na lata 2020–2025.
W planie nie uwzględniono zmiany, o którą prosili czołowi alergolodzy w USA, polegającej na dodaniu produktów z orzeszków ziemnych do żywności dozwolonej dla dzieci w wieku od 6 do 11 miesięcy, aby zapobiec powstaniu niebezpiecznej alergii na nie.
Badania opublikowane w 2015 roku wykazały, że wczesne wprowadzenie pokarmów zawierających orzeszki ziemne może zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii u dzieci z grupy wysokiego ryzyka, a kilka amerykańskich wytycznych sugeruje narażanie dzieci z grupy wysokiego ryzyka na kontakt z orzeszkami ziemnymi już od 4 miesiąca życia.
Dodanie orzeszków ziemnych do wytycznych WIC mogło zapobiec rozwojowi alergii na orzeszki ziemne u ponad 34 000 niemowląt, twierdzi dr Gideon Lack z King’s College London, który kierował badaniem. Jednak federalni urzędnicy ds. żywienia doszli do wniosku, że ta zmiana jest poza zakresem głównej zasady programu.
28 lutego informowaliśmy o tym, że finansowanie programu WIC jest zagrożone.
3 marca brakujący miliard dolarów zapewniła decyzja Komisji ds. środków Senatu i Izby Reprezentantów. To zakończyło wielomiesięczną walkę o pełne finansowanie WIC i odrzuciło bezprecedensową propozycję Republikanów z Izby Reprezentantów, aby zapewnić programowi dodatkowe pieniądze w zamian za program pilotażowy, który zakazywałby zakupu śmieciowej żywności ze świadczeniami SNAP.
Źródło: ap, the fern
Foto: YouTube, istock/gpointstudio/ nd3000/
News USA
Kennedy zapowiada reformę programu odszkodowań za skutki uboczne szczepionek

Sekretarz Zdrowia Robert F. Kennedy Jr. ogłosił, że rząd federalny pracuje nad gruntowną reformą programu odszkodowań dla osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu w wyniku szczepień. Celem zmian ma być uczynienie procesu bardziej sprawiedliwym i przejrzystym, zwłaszcza dla osób poszkodowanych po przyjęciu szczepionek przeciw COVID-19. Deklaracja padła w czasie wywiadu z Tuckerem Carlsonem.
Narodowy Program Odszkodowań za Urazy Poszczepienne (VICP) został utworzony na mocy ustawy z 1986 roku, która jednocześnie przyznała producentom szczepionek immunitet przed pozwami cywilnymi. Zgodnie z zasadami programu, roszczenia są rozpatrywane przez specjalnych sędziów, którzy wysłuchują zarówno wnioskodawców, jak i przedstawicieli rządu.
Od 2006 roku program wypłacił rekompensaty ponad 13 tysiącom osób, finansując je z opłat dołączanych do każdej dawki szczepionki.
COVID-19 i osobny program odszkodowań
Roszczenia dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 są obecnie kierowane do odrębnego Countermeasures Injury Compensation Program (CICP), utworzonego na mocy ustawy z 2005 roku. W przeciwieństwie do VICP, ten program nie przewiduje jawnych rozpraw – decyzje podejmowane są wewnętrznie przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, co – jak wskazali eksperci w 2022 roku – może prowadzić do konfliktu interesów.
Do 1 czerwca 2025 r. jedynie 39 roszczeń związanych ze szczepionkami przeciw COVID-19 zostało rozpatrzonych pozytywnie, z czego większość poszkodowanych otrzymała mniej niż 9 tys. dolarów.
W odpowiedzi na rosnącą krytykę wielu prawników i ustawodawców wzywa do przeniesienia tych roszczeń do VICP – programu oferującego wyższe odszkodowania i bardziej przejrzyste procedury.
“Rozważamy sposoby rozszerzenia programu tak, aby osoby poszkodowane przez szczepionki przeciw COVID-19 miały szansę na sprawiedliwe odszkodowanie” – potwierdził Kennedy. Dodał również, że jednym z priorytetów jest wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń, który obecnie wynosi zaledwie trzy lata.
“Wiele osób nie uświadamia sobie związku między urazem a szczepieniem aż do upływu tego terminu” – wyjaśnił.
Bezpieczeństwo szczepionek mRNA pod lupą
W trakcie wywiadu Tucker Carlson zapytał również Kennedy’ego o jego stanowisko w sprawie technologii mRNA, stosowanej m.in. w szczepionkach firm Pfizer i Moderna. Sekretarz Zdrowia wyraził obawy co do ich bezpieczeństwa.
Chociaż badania kliniczne zatwierdzone przez FDA wykazały skuteczność szczepionek w zapobieganiu COVID-19, uczestnicy często zgłaszali łagodne skutki uboczne, jak bóle głowy. Późniejsze raporty wskazały na rzadsze, ale poważniejsze powikłania – m.in. przypadki zapalenia mięśnia sercowego.
” Te badania po prostu nie zostały przeprowadzone w sposób wystarczająco szeroki” – powiedział Kennedy. “Jest wiele relacji ludzi, którzy doznali poważnych urazów, i zamierzamy to zbadać.”
W maju rzecznik Departamentu Zdrowia przyznał, że technologia mRNA pozostaje „niedostatecznie przebadana” i wiąże się z „uzasadnionymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa”. Producenci szczepionek utrzymują jednak, że ich preparaty są bezpieczne i skuteczne.
Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
News USA
Policja uratowała niemowlę pozostawione samo po śmierci matki w Phoenix

Policjanci z Phoenix uratowali niemowlę, które przez kilka dni pozostawało bez opieki w mieszkaniu po nagłej śmierci swojej matki — poinformowały władze w piątek. Do zdarzenia doszło 14 maja, kiedy sąsiad zaniepokojony brakiem kontaktu z kobietą, która niedawno urodziła dziecko, zawiadomił służby.
Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, zajrzeli przez uchylone okno i zauważyli kobietę leżącą nieruchomo na podłodze mieszkania.
Po włamaniu się do środka, policjanci odnaleźli niemowlę samotnie leżące na łóżku — wyraźnie odwodnione i wychudzone. Jak pokazuje nagranie z kamer ciała, jeden z funkcjonariuszy delikatnie przeniósł dziecko do wózka i przekazał ratownikom.
Straż pożarna z Phoenix przewiozła niemowlę do szpitala, gdzie otrzymało niezbędną pomoc medyczną. Według policji dziecko, choć było w stanie krytycznym, powinno w pełni powrócić do zdrowia.
Przyczyna śmierci matki jest obecnie badana przez biuro koronera powiatu Maricopa. Jej tożsamość nie została podana do publicznej wiadomości. Władze nie udzieliły także dodatkowych informacji na temat stanu zdrowia dziecka ani jego dalszego losu.
Źródło: cbs
Foto: Phoenix Police Department
News USA
Starzejąca się Ameryka – ostatnią deską ratunku jest imigracja

Imigracja odgrywa kluczową rolę w stabilizacji populacji Stanów Zjednoczonych, przeciwdziałając skutkom demograficznym związanym ze starzeniem się społeczeństwa – wynika z najnowszych danych Biura Spisu Powszechnego USA.
Choć dzieci wciąż liczebnie przewyższają seniorów, to populacja osób w wieku 65 lat i starszych rośnie znacznie szybciej. Między 2023 a 2024 rokiem ich liczba wzrosła o 3,1%, podczas gdy populacja dzieci (poniżej 18. roku życia) spadła o 0,2%. W niemal połowie amerykańskich powiatów osoby starsze już przewyższają liczbę dzieci – zwłaszcza na terenach słabo zaludnionych.
Imigracja równoważy spadki
Jednocześnie, rekordowo wysoka imigracja – zwłaszcza wśród społeczności latynoskiej i azjatyckiej – zrównoważyła część naturalnego spadku populacji. Od kwietnia 2020 r. do lipca 2024 r.:
- Populacja Latynosów wzrosła o 9,7%,
- Populacja Azjatów wzrosła aż o 13%.
Jak podkreśla demograf Bill Frey z Brookings Institution, „wzrost populacji w USA w ubiegłym roku był największy od dekad – głównie dzięki imigracji”.
Spadek liczby dzieci dotyczy przede wszystkim białej populacji. Biali Amerykanie stanowią obecnie 57,5% całej populacji, ale tylko 47,5% populacji dziecięcej. Dla porównania, Latynosi to 20% ogółu społeczeństwa i 26,9% dzieci.
Starzenie dotyczy wszystkich
Mimo różnic etnicznych, mediana wieku rośnie we wszystkich grupach rasowych.
Tymczasem spadające wskaźniki urodzeń budzą coraz większe zaniepokojenie wśród polityków. Prezydent Donald Trump zaproponował niedawno wprowadzenie tzw. „kont Trumpa” – oszczędnościowych kont inwestycyjnych w wysokości 1000 dolarów dla dzieci, z ulgą podatkową. Równocześnie kontynuuje działania ograniczające imigrację, m.in. zaostrzając politykę wizową i zwiększając liczbę deportacji.
Seniorzy dominują w coraz większej liczbie regionów
Liczba obszarów metropolitalnych, w których osoby starsze przewyższają liczebnie dzieci, wzrosła z 58 w 2020 r. do 112 w 2024 r., co stanowi niemal jedną trzecią wszystkich metropolii w kraju.
W 2024 roku aż 11 stanów miało więcej seniorów niż dzieci. To m.in. Maine, Vermont, Floryda, Hawaje, Montana, Oregon i Pensylwania. Dla porównania – cztery lata wcześniej tylko trzy stany wykazywały taki trend.
Najstarszym stanem w USA pozostaje Maine, a najmłodszym – Utah. Regionalnie, najniższą medianę wieku odnotowano na Zachodzie (38,4 lata) i Południu (38,8), najwyższą – na Północnym Wschodzie (40,6) i Środkowym Zachodzie (39,3).
Zmiany rasowe i płciowe
W 2024 roku kobiety stanowiły 50,5% populacji, przewyższając liczebnie mężczyzn o 3,4 miliona.
Wzrost liczby Latynosów i Azjatów nie był równomierny we wszystkich stanach. Tylko dziewięć stanów miało populację latynoską przekraczającą 20%. Populacja azjatycka wzrosła o 4,2% rok do roku, najszybciej w Kalifornii i Teksasie.
Podsumowanie
Stany Zjednoczone stają przed wyzwaniami związanymi z rosnącą liczbą seniorów i spadającą dzietnością. Imigracja, jak pokazują dane, odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu skutków tych zmian. W debacie publicznej rośnie więc znaczenie pytania: czy to właśnie imigracja – a nie tylko polityka prorodzinna – okaże się najskuteczniejszą odpowiedzią na starzejące się społeczeństwo?
Źródło: washingtonpost
Foto: istock/Caiaimage/Robert Daly/DisobeyArt/Sanja Radin/
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli