Połącz się z nami

News USA

Program pomocy żywnościowej WIC stawia na zdrowe owoce i warzywa

Opublikowano

dnia

Federalny program, który pomaga w opłaceniu artykułów spożywczych dla milionów matek, niemowląt i małych dzieci o niskich dochodach, wkrótce będzie kładł większy nacisk na owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Zapewni także szerszy wybór żywności pochodzącej z różnych kultur.

Służba ds. Żywności i Żywienia (Food and Nutrition Service) ogłosiła we wtorek ostateczne zmiany w zasadach programu znanego jako WIC, które z pewnymi wyjątkami wejdą w życie w ciągu dwóch lat.

Nowe zasady WIC, ostatnio zaktualizowane 10 lat temu, zapewniają trwały wzrost miesięcznych bonów pieniężnych na owoce i warzywa – co wprowadzono po raz pierwszy podczas pandemii Covid-19. Kupujący mogą dodać do swoich koszyków także między innymi konserwy rybne, świeże zioła i mleko bez laktozy.

Jak podają urzędnicy, część bonów zacznie obowiązywać już od czerwca.

Program kładzie duży nacisk na owoce i warzywa, które są ważnym składnikiem zdrowej diety i ma na celu uzupełnienie luk żywieniowych, zaznaczył w wywiadzie sekretarz rolnictwa, Tom Vilsack.

W 2023 r. program WIC służył średnio około 6,6 mln Amerykanów o niskich dochodach miesięcznie, a jego koszt wyniósł nieco ponad 7 miliardów dolarów. Jego celem jest uzupełnienie budżetów żywnościowych kobiet w ciąży, karmiących piersią i po porodzie, a także dożywianie niemowląt i małych dzieci do 5. roku życia.

Program jest realizowany poprzez przekazywanie talonów na zakupy kwalifikującym się matkom i dzieciom ze szczegółowym podaniem ilości i rodzaju żywności, jaką można za nie kupić. Urzędnicy twierdzą jednak, że tylko około połowa kwalifikujących się osób uczestniczy w programie dodatkowego żywienia dla kobiet, niemowląt i dzieci.

Zgodnie z nowymi przepisami w 2024 r. bony na owoce i warzywa będą zapewniać dzieciom w wieku od 1 do 4 lat kwotę 26 dolarów miesięcznie; 47 dolarów miesięcznie dla kobiet w ciąży i po porodzie; i 52 dolary dla kobiet karmiących piersią.

Zmiany rozszerzają również dostęp do produktów pełnoziarnistych, takich jak komosa ryżowa, dziki ryż i proso, oraz do żywności takiej jak teff i pełnoziarnisty naan. Znoszą także lub zmniejszają miesięczne dodatki na sok i ograniczają dodatki na mleko.

Plany żywieniowe w programie opierają się na zaleceniach Narodowych Akademii Nauk, Inżynierii i Medycyny oraz federalnych wytycznych żywieniowych dla Amerykanów na lata 2020–2025.

W planie nie uwzględniono zmiany, o którą prosili czołowi alergolodzy w USA, polegającej na dodaniu produktów z orzeszków ziemnych do żywności dozwolonej dla dzieci w wieku od 6 do 11 miesięcy, aby zapobiec powstaniu niebezpiecznej alergii na nie.

Badania opublikowane w 2015 roku wykazały, że wczesne wprowadzenie pokarmów zawierających orzeszki ziemne może zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii u dzieci z grupy wysokiego ryzyka, a kilka amerykańskich wytycznych sugeruje narażanie dzieci z grupy wysokiego ryzyka na kontakt z orzeszkami ziemnymi już od 4 miesiąca życia.

Dodanie orzeszków ziemnych do wytycznych WIC mogło zapobiec rozwojowi alergii na orzeszki ziemne u ponad 34 000 niemowląt, twierdzi dr Gideon Lack z King’s College London, który kierował badaniem. Jednak federalni urzędnicy ds. żywienia doszli do wniosku, że ta zmiana jest poza zakresem głównej zasady programu.

28 lutego informowaliśmy o tym, że finansowanie programu WIC jest zagrożone.

3 marca brakujący miliard dolarów zapewniła decyzja Komisji ds. środków Senatu i Izby Reprezentantów. To zakończyło wielomiesięczną walkę o pełne finansowanie WIC i odrzuciło bezprecedensową propozycję Republikanów z Izby Reprezentantów, aby zapewnić programowi dodatkowe pieniądze w zamian za program pilotażowy, który zakazywałby zakupu śmieciowej żywności ze świadczeniami SNAP.

Źródło: ap, the fern
Foto: YouTube, istock/gpointstudio/ nd3000/

News USA

Trump podpisał dekret przeciwko spekulacji biletami na koncerty i wydarzenia na żywo

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze mające na celu ograniczenie nieuczciwych praktyk związanych z odsprzedażą biletów na wydarzenia rozrywkowe. Nowe regulacje mają przeciwdziałać zawyżaniu cen przez spekulantów oraz zwiększyć przejrzystość procesu zakupowego dla fanów.

Według Białego Domu, rozporządzenie nakazuje Federalnej Komisji Handlu (FTC) współpracę z Sekretarzem Skarbu Scottem Bessentem oraz Prokuratorem Generalnym Pam Bondi. Ich zadaniem będzie dopilnowanie, by osoby kupujące bilety hurtowo i sprzedające je po znacznie wyższych cenach przestrzegały amerykańskiego Kodeksu Podatkowego oraz innych przepisów prawa.

Nakaz zobowiązuje także FTC do zwiększenia przejrzystości cen na każdym etapie zakupu biletów oraz podejmowania działań przeciwko nieuczciwym praktykom na rynku wtórnym.

Szczególny nacisk położono na egzekwowanie ustawy Better Online Ticket Sales (BOTS), która zakazuje nabywania biletów z wykorzystaniem zautomatyzowanych systemów omijających ograniczenia sprzedażowe.

Podczas podpisywania dokumentu w Gabinecie Owalnym obecny był muzyk Kid Rock – wieloletni zwolennik Donalda Trumpa, którego były prezydent często nazywał „dobrym przyjacielem”.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Tragiczne skutki burzy w USA: Troje dzieci zginęło w Michigan, są ofiary w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Gwałtowne burze, które nawiedziły region w miniony weekend, przyniosły śmierć i zniszczenia. W stanie Michigan drzewo runęło na furgonetkę, zabijając troje dzieci. W Indianie 84-letni mężczyzna stracił życie, gdy silne podmuchy przewróciły bryczkę amiszów, a 34-letni kierowca zmarł gdy wiatr przewrócił naczepę ciężarówki.

Tragedia na drodze w Michigan

Do dramatycznego wypadku doszło w powiecie Kalamazoo. Na jadącą furgonetkę spadło potężne drzewo, uderzając w część pojazdu, w której siedziały dzieci. Zginęli: 2-letnia dziewczynka, jej 4-letni brat oraz ich 11-letnia kuzynka. Trzy inne osoby odniosły obrażenia.

„Rodzina nie miała szans, by tego uniknąć” – powiedział szeryf Richard Fuller, podkreślając, że drzewo było na tyle masywne, że całkowicie zablokowało dwa pasy ruchu i wystawało 12 stóp poza drogę.

W chwili wypadku obowiązywało ostrzeżenie przed silną burzą, która przyniosła marznący deszcz i porywiste wiatry.

Śmiertelny wypadek w Indianie

Mniej więcej w tym samym czasie w Middlebury w stanie Indiana silny wiatr przewrócił powóz należący do społeczności amiszów. W wyniku tego tragicznego zdarzenia zginął 84-letni Lonnie Yoder.

Skutki nawałnicy: tysiące domów bez prądu

Burza pozostawiła po sobie chaos w wielu stanach USA. Marznący deszcz i silny wiatr przewróciły tysiące drzew oraz linii energetycznych, powodując masowe przerwy w dostawie prądu.

  • Michigan: W poniedziałek po południu około 276 000 odbiorców nadal pozostawało bez energii elektrycznej.
  • Indiana i Wisconsin: Liczba przerw w dostawie prądu spadła do około 80 000.

Z powodu oblodzenia zamknięto także most Mackinac łączący dwa półwyspy Michigan. Istniało bowiem ryzyko spadania lodu z jego wież i lin na przejeżdżające pojazdy.

Kolejne ofiary i straty materialne

  • W Valparaiso (Indiana) podmuchy wiatru przewróciły naczepę ciężarówki, zabijając 34-letniego kierowcę z Ontario, Kanady.
  • W Elkhart (Indiana) zniszczeniu uległ magazyn, jednak na szczęście nikt nie ucierpiał.
  • W południowo-zachodnim Ohio wichura zerwała wieżę kościoła, uszkodziła domy i przewróciła kampery.
  • W powiatach Maury i Humphreys (Tennessee) silne wiatry zrywały dachy domów. W jednym przypadku mieszkańcy zostali uwięzieni, ale wyszli z tego bez obrażeń.
  • W Dothan (Alabama) pięciu uczniów odniosło lekkie obrażenia, gdy zawalił się dach sali gimnastycznej podczas burzy.

Nadchodzą kolejne zagrożenia

Narodowa Służba Meteorologiczna ostrzega, że południowo-wschodnie stany USA mogą spodziewać się kolejnych burz z silnymi podmuchami wiatru, a nawet tornad.

Dodatkowo, ostrzeżenia powodziowe obejmują aż 11 stanów – od północno-wschodniego Teksasu po zachodnią część Wirginii Zachodniej. Meteorolodzy przewidują ulewne deszcze, które mogą sięgnąć nawet 11 cali, powodując zagrożenie dla życia mieszkańców.

 

Źródło: AP
Foto: South Bend Police Department, YouTube

 

Czytaj dalej

News USA

Sąd Najwyższy USA skłania się ku Catholic Charities w sprawie zwolnień podatkowych

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wysłuchał argumentów w sprawie Catholic Charities Bureau przeciwko Wisconsin Labor and Industry Review Commission. Wyrok może mieć kluczowe znaczenie dla organizacji religijnych i ich statusu podatkowego.

Spór dotyczy Catholic Charities Bureau z Wisconsin, organizacji charytatywnej powiązanej z Kościołem katolickim, która twierdzi, że powinna być zwolniona z obowiązku płacenia stanowego podatku od bezrobocia.

Prawo Wisconsin przewiduje zwolnienie dla organizacji prowadzonych, nadzorowanych lub wspieranych przez Kościół, ale sąd stanowy uznał, że Catholic Charities nie spełnia tego kryterium, ponieważ jej działalność nie polega na ewangelizacji.

W marcu 2024 roku Sąd Najwyższy Wisconsin stosunkiem głosów 4-3 orzekł, że Catholic Charities nie działa głównie w celach religijnych, a pomoc osobom z niepełnosprawnościami może być świadczona przez organizacje świeckie. Catholic Charities odwołała się do Sądu Najwyższego USA, argumentując, że decyzja Wisconsin narusza Pierwszą Poprawkę do Konstytucji, ograniczając swobodę religijną.

Argumenty stron

Podczas poniedziałkowej rozprawy sędziowie Sądu Najwyższego USA wyrazili wątpliwości co do kryteriów stosowanych przez Wisconsin. Sędzia Neil Gorsuch zauważył, że “stan nie powinien wybierać między religiami” ani decydować, które działania są wystarczająco religijne.

Sędzina Elena Kagan dodała, że “nie traktujemy niektórych religii lepiej niż innych”.

Z kolei zastępca prokuratora generalnego Wisconsin, Colin Roth, argumentował, że wyjątek podatkowy powinien obejmować jedynie organizacje, które mogłyby wplątać stan w spory doktrynalne, np. dotyczące dyscyplinowania pracowników według zasad wiary.

Eric Rassbach, reprezentujący Catholic Charities, podkreślił, że Wisconsin stosuje rozróżnienie na podstawie teologii, co jest niezgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego. „Pomagamy potrzebującym nie dlatego, że są katolikami, ale dlatego, że my jesteśmy katolikami” – powiedział biskup diecezji Superior James Powers.

Konsekwencje decyzji

Orzeczenie Sądu Najwyższego USA w tej sprawie może mieć daleko idące skutki. Jeśli Catholic Charities wygra, organizacje religijne będą miały silniejszą pozycję w ubieganiu się o zwolnienia podatkowe, nawet jeśli ich działalność nie obejmuje bezpośredniej ewangelizacji.

Jeśli natomiast Wisconsin utrzyma swoje stanowisko, może to stworzyć precedens dla ograniczania zwolnień podatkowych dla organizacji religijnych zajmujących się działalnością społeczną. Decyzja Sądu Najwyższego USA spodziewana jest do końca czerwca.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto: Catholic Charities
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu