Połącz się z nami

News USA

Olivia Maurel została urodzona przez surogację. Teraz z nią walczy

Opublikowano

dnia

Urodzona w 1991 r. w Stanach Zjednoczonych przez macierzyństwo zastępcze, Olivia Maurel, jest obecnie wiodącą działaczką na rzecz zniesienia surogacji, praktyki, której sprzeciwia się papież Franciszek. Jest wiele komplikacji i złych stron tego procederu, podkreśla Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Podczas gdy Paris Hilton, Kim Kardashian i inne gwiazdy trafiają na pierwsze strony gazet, gdy matki zastępcze rodzą im ich dzieci, znacznie rzadziej można usłyszeć głos samych anonimowych matek zastępczych lub od dzieci urodzonych w wyniku macierzyństwa zastępczego, mówiących o tym, jak to na nich wpłynęło.

W przypadku Olivii Maurel narodziny poprzez macierzyństwo zastępcze doprowadziły do traumy porzucenia, problemów z tożsamością i kilku prób samobójczych.

„Byłam produktem macierzyństwa zastępczego i zawsze to czułam w sobie – dziecko robione na zamówienie, towar za pieniądze” – mówi kobieta.

Chociaż macierzyństwo zastępcze jest zakazane w większości krajów Unii Europejskiej, praktyka ta jest dozwolona w większości stanów USA.

Obawy etyczne

Wiele osób wyrażało swoje obawy dotyczące surogacji po tym, jak matki zastępcze zmarły w wyniku powikłań ciąży zastępczej lub doznały traumy wynikającej z tego doświadczenia.

Proszenie kobiety o wzięcie pieniędzy nie jest zgodne z etyką lekarską, ponieważ świadomie prosimy ją, aby narażała swoje zdrowie, uważa Jennifer Lahl, prezes Centrum Bioetyki i Kultury. W Stanach Zjednoczonych miało miejsce wiele zgonów matek zastępczych, w tym co najmniej kilka w Kalifornii, wg Lahl.

Jennifer Lahl jest także oraz reżyserką filmu dokumentalnego o macierzyństwie zastępczym pt. „#BigFertility”, który opowiada historię Lindy – matki zastępczej z Kalifornii, która została zatrudniona przez parę w Chinach do urodzenia bliźniąt.

Kiedy Linda była w ciąży z bliźniakami, chińska para powiedziała jej, że się rozwodzi i chcą, aby kobieta przerwała ciążę. Chcieli zapłacić jej za to dodatkowe 80 000 dolarów. Linda była zszokowana i zaproponowała, że adoptuje bliźnięta po ich urodzeniu. Matka kupująca, która była dość zamożna, wyjaśniła, że nie chce, aby jej dzieci wychowywały się w rodzinie o niższych dochodach.

W zeszłym tygodniu w Chicago aresztowano mężczyznę po tym, jak odkryto, że planował dokonać napaści na tle seksualnym na zamówione przez siebie dziecko z ciąży zastępczej, które miało urodzić się w marcu.

„Macierzyństwo zastępcze to jedyny sposób, w jaki samotny mężczyzna może uzyskać wyłączną opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem” – stwierdziła Kajsa Ekis Ekman, autorka książki pt. „Being and Being Bought: Prostitution, Surrogacy and the Split Self”.

Zdaniem Jennifer Lahl całkowity zakaz „wynajmowania macic i kupowania dzieci” jest potrzebny ze względu na nieuniknione ograniczenia regulacji.

W świetle obaw dotyczących praw człowieka papież Franciszek w przemówieniu skierowanym do wszystkich ambasadorów świata w Watykanie na początku tego roku wezwał do globalnego zakazu macierzyństwa zastępczego.

„Uważam za godne ubolewania praktykę tzw. macierzyństwa zastępczego, które stanowi poważne naruszenie godności kobiety i dziecka, polegające na wykorzystywaniu sytuacji materialnych potrzeb matki. Dziecko jest zawsze darem, a nie podstawą umowy handlowej” – powiedział papież Franciszek.

List do papieża

Olivia Maurel była bardzo szczęśliwa, gdy usłyszała, że w styczniu papież Franciszek zdecydowanie potępił macierzyństwo zastępcze.

Wyjaśniła, że zdecydowała się napisać do papieża po tym, jak Ana Obregón, 68-letnia hiszpańska aktorka telewizyjna, przemawiała w kościelnej sieci radiowej na temat doświadczeń związanych z podróżą do Stanów Zjednoczonych w celu uzyskania zastępczego dziecka poczętego z zamrożonego nasienia jej zmarłego syna.

Olivia Maurel miała okazję spotkać się prywatnie z papieżem Franciszkiem w zeszłym tygodniu w ramach swojej roli rzeczniczki Deklaracji z Casablanki w sprawie zniesienia macierzyństwa zastępczego, dokumentu podpisanego w 2023 r., wzywającego do zniesienia macierzyństwa zastępczego.

Swoim świadectwem podzieliła się w piątek, 5 kwietnia, podczas konferencji na rzymskim uniwersytecie LUMSA z okazji minięcia roku od podpisania deklaracji.

Konferencja odbyła się w pobliżu Watykanu, na kilka dni przed przygotowaniami Dykasterii Doktryny Wiary do opublikowania dokumentu dotyczącego „kwestii moralnych” dotyczących godności ludzkiej, płci i macierzyństwa zastępczego.

Nowy dokument zatytułowany Dignitas Infinita („Nieskończona godność”) (O godności człowieka) ukaże się 8 kwietnia.

„Rzeczywistość macierzyństwa zastępczego to kobieta wykorzystywana ze względu na swój układ rozrodczy. … Kiedy czytasz umowę o macierzyństwo zastępcze, to dosłownie wynajmujesz kobietę” – stwierdziła Maurel. „A potem inna rzeczywistość jest taka, że w środku umowy znajduje się przedmiot, który ma zostać ostatecznie sprzedany, a jest nim dziecko. Dlatego utowarowiamy dzieci. Zajmujemy się sprzedażą i kupnem dzieci. Taka jest rzeczywistość macierzyństwa zastępczego.”

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock

Kościół

Opublikowano harmonogram najbliższych wydarzeń z udziałem Papieża

Opublikowano

dnia

Autor:

W sierpniu i wrześniu Papieża Leona XIV czeka wiele zobowiązań. W czwartek Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych opublikował kalendarz celebracji liturgicznych Papieża. Od niedzieli 6 lipca Papież uda się do Castel Gandolfo, aby odpocząć.

Najważniejsze wydarzenia sierpnia

Pierwsze ważne wydarzenie zaplanowano na niedzielę 3 sierpnia, kiedy to rano celebrowana będzie Msza św. z okazji Jubileuszu Młodzieży. Miejscem celebracji będzie Tor Vergata na przedmieściach Rzymu, miejscu znanym z historycznej Mszy św. odprawionej przez św. Jana Pawła II podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

W czwartek, 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Papież Leon będzie przewodniczył celebracji eucharystycznej w Papieskiej Parafii św. Tomasza z Villanova w Castel Gandolfo.

Uroczystości we wrześniu

W niedzielę, 7 września, na Placu św. Piotra Ojciec Święty odprawi Mszę św. z okazji kanonizacji błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego i błogosławionego Carlo Acutisa. Data ta została ogłoszona podczas pierwszego zwyczajnego publicznego konsystorza Papieża Leona, który odbył się 13 czerwca.

Tydzień później, w niedzielę 14 września po południu, Papież przewodniczyć będzie ekumenicznej uroczystości upamiętniającej nowych męczenników i świadków wiary w bazylice św. Pawła za Murami.

Ostatnim wydarzeniem liturgicznym w publicznym kalendarzu Papieża w tym miesiącu będzie Msza św. z okazji Jubileuszu Katechetów, która zostanie odprawiona na Placu św. Piotra w niedzielę 28 września rano.

Vatican News

 

Fot: Vatican News
Czytaj dalej

Kościół

Rosja nasila prześladowania religijne w kraju i na okupowanych terytoriach Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

rosyjscy-zolnierze-w-moskwie

Rosja wciąż dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości wyznaniowych – zarówno w swoim kraju, jak i na okupowanych terenach Ukrainy – wynika z najnowszego raportu Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), opublikowanego 30 czerwca. Dokument przedstawia Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Raport obejmuje sytuację w 2024 roku oraz na początku 2025 roku. Komisja odnotowuje w nim „nasilone prześladowania” wobec ukraińskich chrześcijan – prawosławnych, katolickich i protestanckich – zarówno w strefach okupowanych, jak i na terytorium samej Rosji.

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF zwraca uwagę na liczne przypadki represji wobec działaczy praw człowieka w granicach Federacji Rosyjskiej. Dotyczą one m.in. niezależnych dziennikarzy, przeciwników wojny oraz członków wspólnot religijnych, które nie podporządkowują się władzy państwowej.

Represje dotykają m.in. katolików, Świadków Jehowy, praktykujących Falun Gong, protestantów, muzułmanów krymskotatarskich i ukraińskich chrześcijan.

Według danych, 72% Rosjan identyfikuje się jako prawosławni, 7% to muzułmanie, 5% deklaruje ateizm, a 13% nie utożsamia się z żadną religią. Pozostałe 3% należy do innych wyznań.

Prześladowania ukraińskich wspólnot religijnych

Trwająca wojna Rosji z Ukrainą przyniosła najbardziej brutalne akty prześladowań religijnych. Od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku organizacje pozarządowe odnotowały zabójstwo co najmniej 47 duchownych. W tym samym czasie zniszczono lub uszkodzono 640 świątyń i miejsc kultu.

Rosyjskie władze okupacyjne „de facto zakazały działalności” wielu wspólnot religijnych – m.in. Prawosławnego Kościoła Ukrainy (OCU), Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Świadków Jehowy oraz licznych grup protestanckich: baptystów, zielonoświątkowców czy adwentystów dnia siódmego.

Raport dokumentuje próby zmuszenia ukraińskich wspólnot prawosławnych do podporządkowania się Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu pod zwierzchnictwem Patriarchatu Moskiewskiego.

W innym przypadku ONZ udokumentowała tortury stosowane wobec dwóch greckokatolickich księży – Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety – przetrzymywanych od listopada 2022 do czerwca 2024. Jeden z nich zeznał, że był bity, zmuszany do długotrwałych niewygodnych pozycji i czołgania się po asfalcie.

kościół w ukrainie

Represje w Rosji i instrumentalizacja prawa

USCIRF podkreśla, że Rosja wykorzystuje przepisy zakazujące tzw. „nielegalnej działalności misyjnej” do represjonowania mniejszości religijnych. W 2024 roku rosyjskie sądy rozpatrzyły 431 spraw opartych na tych przepisach, nakładając grzywny o łącznej wartości blisko 60 tys. dolarów.

Z kolei arcybiskup Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Grigorij Mikhnov-Vaitenko został ukarany grzywną za opublikowanie filmu krytykującego inwazję, w którym odnosił się do Biblii.

Raport zwraca też uwagę na ograniczenia dotyczące alternatywnej służby cywilnej – chrześcijanie odmawiający służby wojskowej z powodów religijnych często nie mają możliwości legalnego zwolnienia z obowiązku.

muzułmanki

Muzułmanie i inne mniejszości

Władze rosyjskie prześladują także muzułmanów, zwłaszcza tych podejrzewanych o związki z organizacją Hizb ut-Tahrir – mimo braku dowodów na przemoc z ich strony. Odnotowano 352 przypadki oskarżeń, z czego 280 osób skazano – w tym 119 na ponad 15 lat więzienia, a 131 na kary od 10 do 14 lat.

Szczególnie dotknięci są muzułmanie krymskotatarscy, zamieszkujący okupowany Krym.

Wnioski

Raport USCIRF jednoznacznie wskazuje, że Rosja systematycznie łamie prawo do wolności religijnej – zarówno na swoim terytorium, jak i na okupowanych obszarach Ukrainy. Prześladowania, zakazy działalności religijnej, tortury duchownych i wykorzystywanie prawa do tłumienia oporu wobec wojny, stanowią poważne naruszenia międzynarodowych standardów praw człowieka.

Źródło: cna
Foto: istock/:dimid_86/ Oleg Elkov/tanyss/
Czytaj dalej

Kościół

Andrzej Duda: zaprosiłem Papieża do Polski, Leon XIV pytał o Ukrainę

Opublikowano

dnia

Autor:

Andrzej Duda zaprosił Leona XIV do Polski. Nie padły żadne konkretne daty, ale zdaniem prezydenta dobrą okazją mogłaby być 150 rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie w 2027 r. Leon XIV chciał poznać opinię Andrzeja Dudy w sprawie wojny na Ukrainie. Z rozmów wynikało, że dobrze zna Polskę.

O szczegółach swej wizyty w Watykanie prezydent opowiadał dziennikarzom w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.

Pożegnanie z Watykanem

„To specyficzna wizyta prezydencka, bo z jednej strony powitalna w tym sensie, że nie tak dawno Ojciec Święty został wybrany i rozpoczął swój pontyfikat, a dla mnie także i zarazem wizyta pożegnalna w tej roli głowy państwa polskiego, ostatnia z całą pewnością u Ojca Świętego” – powiedział Andrzej Duda.

Zapowiedź wizyty prezydenta Nawrockiego

Przyznał, że z Papieżem Leonem rozmawiał też o nowym prezydencie elekcie Karolu Nawrockim. Zapowiedział jego wizytę w Watykanie. To dla nas bardzo ważne, aby mógł tu przyjechać i się przedstawić Ojcu Świętemu jako nowy prezydent Rzeczypospolitej – dodał Andrzej Duda.

Zaproszenie do Polski

Prezydent zapewnił Leona XIV, że jest bardzo oczekiwany w Polsce, Polacy pragną, żeby przyjechał, do nich przemówił, by mogli się z nim modlić, by pobłogosławić ich Ojczyznę. Ojciec Święty nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji, nie podał żadnego terminu.

Andrzej Duda poinformował, że za dwa lata będą obchody 150-lecia objawień w Gietrzwałdzie i będzie to wielkie wydarzenie religijne. „Ale Ojciec Święty oczywiście może przyjechać do nas zawsze i zawsze na niego czekamy” – zapewnił prezydent.

Leon XIV zna Polskę

Andrzej Duda rozmawiał też z Papieżem o Polsce. Okazało się, że Leon XIV dobrze zna nasz kraj, bo kilkakrotnie go odwiedzał jako generał augustianów.

Ojciec Święty pytał o ocenę sytuacji po rosyjskiej agresji

Podczas audiencji w Watykanie rozmawiano też o sytuacji na Ukrainie i o szansach na pokojowe negocjacje. „Ojciec Święty pytał mnie o ocenę mojej sytuacji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę” – powiedział Andrzej Duda.

Papież powiedział, że liczy na Donalda Trumpa, iż uda mu się skłonić obie strony do negocjacji.

„Powiedziałem Ojcu Świętemu, że uważam, że to bardzo ciekawa i realna idea, żeby te rozmowy pokojowe odbyły się niejako pod auspicjami Stolicy Apostolskiej. Być może, że w Watykanie, ale, jak powiedziałem, są też inne miejsca bardzo symboliczne, choćby Castel Gandolfo”.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: YouTube, Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu