Połącz się z nami

News Chicago

Eileen O’Neill Burke kandydatką Demokratów na Prokuratora Stanowego Powiatu Cook

Opublikowano

dnia

Była sędzina apelacyjna, Eileen O’Neill Burke, ogłosiła w piątek zwycięstwo – niewielką różnicą głosów wygrała wyścig o stanowisko Prokuratora Stanowego Powiatu Cook wśród Demokratów, wyprzedzając Claytona Harrisa III.

Prawybory na to stanowisko zostały rozstrzygnięte po 10 dniach niepewności i przeliczeniu kart do głosowania korespondencyjnego.

„Warto było czekać. Jestem zaszczycona, że mogę być kandydatką Demokratów na Prokuratora Stanowego Powiatu Cook” – powiedziała Eileen O’Neill Burke w oświadczeniu, w którym ogłosiła swoje zwycięstwo i pogratulowała Claytonowi Harrisowi III. Z kolei Clayton Harris pogratulował zwycięstwa swojej przeciwniczce.

Po przeliczeniu 99% głosów Eileen O’Neill Burke miała ich 50,15% w porównaniu do 49,85% Harrisa, wykładowcy Uniwersytetu w Chicago i byłego lobbysty giganta transportu pasażerskiego Lyft.

O’Neill Burke wyprzedziła swojego rywala różnicą zaledwie 1556 głosów w prawyborach, w których w sumie oddano ponad pół miliona głosów. Dało jej to zaledwie 0,3 punktu procentowego przewagi nad Harrisem.

Do zestawienia teoretycznie może jeszcze wpłynąć aż 53 011 miejskich kart do głosowania korespondencyjnego, ale nie oczekuje się, że do wtorku, kiedy liczenie się oficjalnie zakończy, dotrze aż tyle z nich z ważnymi stemplami pocztowymi.

Wszystkie karty do głosowania przesłane pocztą w dniu wyborów 19 marca będą liczone tylko do 2 kwietnia.

Teraz Eileen O’Neill Burke rozpocznie kampanię wyborczą jako faworytka w wyborach powszechnych do pokonania Republikanina Boba Fiorettiego i Libertarianina Andrew Charlesa Kopińskiego, by zastąpić ustępującą Prokurator Stanową Powiatu Cook, Kim Foxx.

Harrisa w wyścigu poparła Partia Demokratyczna Powiatu Cook i jej wpływowa przewodnicząca, czyli Przewodnicząca Zarządu Powiatu Cook, Toni Preckwinkle, wcześniejsza mentorka Kim Foxx, która pomogła jej wygrać dwie kadencje na tym stanowisku.

Clayton Harris III, który pracował jako doradca byłego burmistrza Richarda M. Daleya, a później byłego gubernatora Roda Blagojevicha, również cieszył się poparciem Chicagowskiego Związku Nauczycieli, co jeszcze bardziej ugruntowało jego lewicowe referencje.

Jego kampania zebrała ponad milion dolarów, m.in. od głównych związkowych komitetów akcji politycznej, innych prawników i biznesmena Freda Eychanera.

Jednak O’Neill Burke dysponowała 3 razy większą sumą, zbierając na potrzeby swojej kampanii 3,2 miliona dolarów. Były to m.in. duże datki od zamożnych inwestorów, takich jak Daniel O’Keefe, którzy często wspierali kampanie Republikanów.

Wstępne dane dotyczące okręgów pokazały, że Harris uzyskała poparcie w wielu tych samych obszarach, w których wyborcy poparli Foxx w jej kampanii reelekcyjnej w 2020 r., m.in. miał szerokie poparcie po stronie południowej i zachodniej oraz wzdłuż brzegu jeziora North Side.

Natomiast O’Neill Burke wygrała po stronie północno-zachodniej i południowo-zachodniej, a jednocześnie wyprzedziła Harrisa na przedmieściach.

W czasie swojej kampanii Eileen O’Neill Burke próbowała pozycjonować się jako kandydatka twarda wobec przestępczości, ale w zasadzie sama opowiadała się za postępowym programem, dołączając do Harrisa w popieraniu wielu polityk Foxx, które irytowały konserwatystów.

„Chcemy mniejszej przestępczości i bezpieczniejszych społeczności nie przez zamykanie wszystkich, ale przez nawracanie ludzi” – powiedziała O’Neill Burke do zwolenników w wieczór wyborczy.

Najbardziej konsekwentną różnicą w polityce O’Neill Burke w stosunku do Foxx było uznanie kradzieży detalicznej na kwotę przekraczającą 300 dolarów za przestępstwo  Foxx za graniczną sumę uznała 1000 dolarów. O’Neill Burke twierdziła również, że jej biuro będzie dążyć do przetrzymywania większej liczby osób w areszcie zgodnie z ustawą SAFE-T, która w zeszłym roku wyeliminowała kaucję pieniężną w Illinois.

Clayton Harris III przedstawił kilka konkretnych celów politycznych poza stwierdzeniem, że popiera program Kim Foxx i nie dokona znaczących zmian. Najbardziej zbliżył się do krytyki Foxx, sugerując, że jego dziesięciolecia doświadczenia na stanowiskach związanych z polityką publiczną uczynią go lepszym kierownikiem biura.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

Pijany kierowca oskarżony o zabicie weterana piechoty morskiej, który zmieniał oponę na I-55

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkaniec Chicago został oskarżony o to, że jechał pod wpływem alkoholu, kiedy w niedzielę potrącił i zabił weterana piechoty morskiej, który zmieniał oponę na autostradzie międzystanowej nr 55. Nikolas Hutto z Tampy mieszkał w Tinley Park od listopada zeszłego roku.

40-letni Octavio Lara Chavez został oskarżony o jazdę pod wpływem alkoholu ze skutkiem śmiertelnym i poważnymi obrażeniami ciała w wypadku, który miał miejsce około 6:40PM na prawym poboczu pasów w kierunku południowym I-55 w pobliżu Cicero Avenue w Garfield Ridge.

28-letni Nikolas Hutto, były żołnierz piechoty morskiej, opuścił w niedzielę mecz Chicago Blackhawks z przyjaciółmi i musiał zatrzymać się, aby zmienić oponę w Garfield Ridge.

Hutto i jego przyjaciele wysiedli z samochodu, aby zmienić przednią oponę po stronie pasażera, kiedy Lara Chavez wjechał w nich swoim pickupem. Nikolas Hutto zginął od uderzenia, a jego przyjaciel, 28-letni mężczyzna, doznał złamania nogi i był leczony w szpitalu Stroger.

Octavio Lara Chavez trafił do szpitala z obrażeniami, które nie zagrażają życiu. Z protokołu aresztowania wynika, że podczas badania półtorej godziny po wypadku jego poziom alkoholu we krwi wynosił 0,162%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż dopuszczalny limit.

Nikolas Hutto z dziewczyną, Monicą Czajkowski

Hutto przeprowadził się z Tampa na Florydzie do Tinley Park w listopadzie po zakupie domu ze swoją dziewczyną.

Dołączył do piechoty morskiej w 2015 roku po ukończeniu szkoły średniej i służył przez kilka miesięcy na Bliskim Wschodzie. W 2020 roku został honorowo zwolniony w stopniu sierżanta. Trójka z sześciorga jego młodszego rodzeństwa również służyła w wojsku.

W środę sędzia nakazał aresztowanie Lary Chaveza w oczekiwaniu na proces. Następną datę rozprawy wyznaczył na 30 kwietnia.

Octavio Lara Chavez

Przyjaciel Nikolasa Hutto, Matthew Kahl, założył GoFundMe, aby pomóc rodzinie pokryć koszty podróży i pogrzebu.

Zródło: suntimes
Foto: Hutto family
Czytaj dalej

News Chicago

Rozbudowa czerwonej linii CTA jest najwyższym priorytetem dla administracji Bidena

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezes Chicago Transit Authority, Dorval Carter, poinformował, że agencja jest na dobrej drodze do osiągnięcia kamienia milowego w projekcie rozbudowy czerwonej linii – podpisania umowy o finansowaniu wielkiego projektu. Budowa ma rozpocząć się w 2025 r.

Rada dyrektorów CTA zatwierdziła w środę poprawkę o wartości 335,9 mln dolarów do planu poprawy kapitału agencji na lata 2024–2028. Urzędnicy podają, że zatwierdzenie umożliwi CTA sfinalizowanie planu finansowego, który Federalna Administracja Tranzytu FTA musi sprawdzić przed zatwierdzeniem miliardowych dotacji dla projektu.

Według Dorvala Cartera rozbudowa czerwonej linii jest projektem o najwyższym priorytecie dla administracji prezydenta Joe Bidena. Propozycja budżetu prezydenta na rok budżetowy 2025 obejmuje początkową rundę finansowania w wysokości 350 milionów dolarów na ten plan.

Umowa dotycząca finansowania projektu powinna zostać podpisana z urzędnikami FTA do końca tego roku.

Umożliwi to CTA rozpoczęcie prac nad rozbudową o wartości 3,6 miliarda dolarów, która poprowadzi czerwoną linię 5,6 mil na południe od jej obecnego końca przy 95th Street, do 130th Street.

Prawie 2 miliardy dolarów finansowania ma pochodzić od rządu federalnego. Oczekuje się, że około 1 miliard dolarów będzie pochodzić z lokalnego finansowania podwyżki podatku, w skrócie TIF, okręgu wyznaczonego do finansowania tranzytu, a pozostała część będzie pochodzić ze źródeł stanowych, CTA i innych.

Rozbudowa Red Line. 103rd Street Station.

Dorval Carter odwiedził także Springfield na początku tego miesiąca, składając zeznania na przesłuchaniu przed członkami Zgromadzenia Ogólnego i spotykając się ze spikerem Izby Reprezentantów stanu Illinois, Emanuelem „Chrisem” Welchem, aby omówić sytuację finansową CTA i innych agencji transportu publicznego.

Ponieważ liczba pasażerów nadal jest mniejsza w porównaniu z poziomem sprzed pandemii, CTA korzysta z federalnych funduszy pomocowych w związku z Covid-19, aby zrekompensować spadek swoich przychodów.

Do tej pory agencja wykorzystała około 55% tej pomocy, a w jej kasie pozostało około 986 milionów dolarów. Oczekuje się, że finansowanie potrwa do początku 2026 r. Urzędnicy szacowali lukę budżetową na nawet 700 milionów dolarów, jeśli dochody z usług dla pasażerów nie wrócą przed wyczerpaniem się środków pomocowych.

Rozbudowa Red Line. Michigan Avenue Station

Zarząd Chicago Transit Authority świętował także osiągnięcia programu drugiej szansy – programu zatrudnienia, który oferuje stanowiska podstawowe osobom, które borykają się z barierami w zatrudnieniu, takimi jak więzienie, bezdomność lub przemoc domowa.

Liderzy programu opisali go jako „model krajowy”, który oferuje nie tylko miejsca pracy, ale także szeroki zakres wsparcia, w tym szkolenia przygotowujące do pracy, możliwości mentoringu i nie tylko.

Agencja podała, że od 2011 r. program ukończyło ponad 1100 osób, z czego 550 zostało zatrudnionych na stałe w CTA.

Rozbudowa Red Line. Mapa

 

Źródło: wttw
Foto: CTA, Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, wikimedia
Czytaj dalej

News Chicago

Sekretarz Powiatu Cook, Karen Yarbrough, zostanie pochowana w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę odbędzie się nabożeństwo żałobne ku czci Sekretarza Powiatu Cook, Karen Yarbrough, która zmarła 7 kwietnia po tym, jak w zeszłym tygodniu trafiła do szpitala z powodu poważnego stanu zdrowia.

Publiczne nabożeństwo żałobne odbędzie się 14 kwietnia w Kaplicy Rockefellera na terenie kampusu Uniwersytetu w Chicago. Drzwi zostaną otwarte o godzinie 2:30PM, przed nabożeństwem żałobnym, które rozpocznie się o 3:00PM.

Karen Yarbrough zostanie zapamiętana jako pionierka. Jej kariera obejmowała politykę lokalną i stanową przez ponad trzy dekady. Yarbrough trafiła do szpitala i została hospitalizowana z powodu poważnego stanu zdrowia, o czym informowaliśmy 3 kwietnia, o jej śmierci pisaliśmy 8 kwietnia.

Wybrana po raz pierwszy w 2018 r., jest pierwszą kobietą i pierwszym Afroamerykanką na tym stanowisku, nadzorującą wybory na przedmieściach powiatu Cook i prowadzącą akty stanu cywilnego, takie jak akty urodzenia, małżeństwa, związku cywilnego i zgonu.

Wcześniej, od grudnia 2012 r. do 2018 r. pełniła funkcję rejestratora aktów prawnych powiatu Cook. W 2020 r. te dwa biura połączyły się.

Yarbrough była także Kongresmenką stanu Illinois od 2001 do 2012 roku, reprezentującą części zachodnich przedmieść.

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu