Połącz się z nami

News USA

Wynająć dom lub mieszkanie czy kupić? Wybór nie zawsze jest prosty

Opublikowano

dnia

Powszechnie uważa się, że wynajem domu czy mieszkania to zawsze strata pieniędzy, jednak nie jest to taka prosta sprawa. Przy podejmowaniu wyboru trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak styl życia, praca czy konkretne potrzeby. Na co należy zwrócić uwagę?

1. Twoja sytuacja finansowa

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, zanim w ogóle rozważysz zakup domu, jest Twoja sytuacja finansowa. Chociaż zakup domu może być świetną inwestycją, jeśli Twoje finanse nie są w porządku, posiadanie domu może szybko wpędzić Cię w długi.

Według Rachel Cruze ze strony internetowej Ramsey Solutions, istnieją pewne finansowe punkty kontrolne, które warto spełnić w pierwszej kolejności przed zakupem domu, takie jak brak długów, odłożenie funduszu awaryjnego i posiadanie środków wystarczających na zaliczkę.

Fundusz awaryjny to jedna z rzeczy, o której ludzie często zapominają przy zakupie domu. Należy pamiętać, że wszelkie remonty, które chcesz przeprowadzić lub nieoczekiwane, ale nieuniknione szkody, które Cię spotkają, będą Twoim obowiązkiem. Jeśli wydasz wszystkie swoje oszczędności na zaliczkę, jedna mała, ale kosztowna naprawa może narazić Cię na duży stres finansowy.

Przeprowadzka do domu może być długim i kosztownym procesem, począwszy od złożenia oferty, a także przygotowania zaliczki i kosztów zamknięcia transakcji. Przeprowadzka do mieszkania lub wynajęcie domu to zazwyczaj znacznie szybszy proces, w którym nie będziesz potrzebować tak dużo pieniędzy z góry, aby się wprowadzić.

2. Styl życia, jaki prowadzisz

Nawet jeśli Twoje finanse pozwalają na zakup domu, należy wziąć pod uwagę inne czynniki związane ze stylem życia.

Mieszkanie w wynajmowanym mieszkaniu ma swój własny zestaw korzyści związanych ze stylem życia, takich jak brak konieczności odśnieżania podjazdu po śnieżycy lub brak konieczności martwienia się o zatrudnienie hydraulika, gdy kran zacznie przeciekać.

W mieszkaniach zazwyczaj znajdują się obszary wspólne, w których mieszkańcy mogą spędzać czas, siłownie na terenie posesji, czasem nawet wybieg dla psów, kawiarnia lub basen. Jeśli szukasz udogodnień w swoim życiu, najlepszym rozwiązaniem może być wynajem.

Z drugiej strony, jeśli lubisz przyjmować gości i cieszyć się luksusem własnego domu i towarzyszącej mu ogrodu, posiadanie domu zapewni Ci te rzeczy.

3. Twoja praca

Wśród siły roboczej pełnej zdalnych pracowników wiele osób zdecydowało się na mieszkania lub wynajem głównie ze względu na to, aby nigdy nie spędzać zbyt wiele czasu w jednym miejscu. Jeśli masz pracę, która pozwala (lub wymaga) częstego przemieszczania się, mieszkanie może zapewnić Ci taką elastyczność.

Jeśli masz pracę, w której wiesz, że będziesz w tym samym miejscu przez dłuższy czas, zakup nieruchomości w tej lokalizacji nie jest złym pomysłem.

Jeśli chodzi o wynajem, należy pamiętać, że nie jest on tak bezpieczny jak zakup domu, co dla niektórych jest zaletą, a dla innych wadą. Jeśli jesteś typem osoby, która często się przemieszcza, nie będzie to stanowić problemu.

Kiedy wynajmujesz lokum, może się zdarzyć, że właściciel nie przedłuży umowy i będziesz musiał przenieść się do nowej lokalizacji. Dodatkowo, gdy umowa najmu dobiegnie końca, czynsz może wzrosnąć do ceny, na którą nie będziesz już mógł sobie pozwolić, co zmusi Cię do ponownego poszukiwania mieszkania.

4. Co jest dla Ciebie ważne?

To, do czego tak naprawdę sprowadza się ta decyzja (oprócz Twojej sytuacji finansowej), to co jest dla Ciebie ważne. Jeśli jesteś na etapie życia, w którym chcesz zapuścić korzenie w jednym miejscu i zacząć zwiększać kapitał własny, wówczas zakup domu może mieć dla Ciebie większy sens.

Jeśli nie jesteś pewien, gdzie chcesz się osiedlić, chcesz dalej zwiedzać i potrzebujesz więcej czasu, aby odłożyć pieniądze na takie rzeczy, jak zaliczka lub fundusz awaryjny, wynajem będzie lepszym wyborem.

Kolejną rzeczą do rozważenia jest kwestia przeprojektowania i renowacji. Jeśli naprawdę chcesz zwiększyć wartość domu, a także ulepszyć go poprzez renowację, musisz w tym celu kupić nieruchomość.

W przypadku wynajmu możesz urządzić go według własnego uznania, dekorując go, ale nie będziesz mieć takich samych swobód w zakresie renowacji i projektowania, jakie masz w domu, w którym mieszkasz.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Rawpixel/ Perawit Boonchu/ FamVeld/

News USA

Republikanie wzywają do zakazu transpłciowych sportsmenek w konkurencjach kobiet

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa 17 republikańskich prawodawców z Izby Reprezentantów, na czele której stoi Kongresmenka Claudia Tenney z Nowego Jorku, wzywa National Collegiate Athletic Association (NCAA) do zakazania biologicznym mężczyznom uprawiania sportów kobiecych. O ich apelu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami NCAA biologiczni sportowcy płci męskiej, którzy identyfikują się jako kobiety, mogą brać udział w zawodach sportowych przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, jeśli przyjmują leki hamujące testosteron i obniżą jego poziom do maksymalnego dozwolonego dla określonego sportu.

Sportowcy ci muszą kilka razy w roku przedstawiać dokumentację potwierdzającą poziom testosteronu.

Ustawodawcy napisali list do prezydenta NCAA, Charliego Bakera, w którym zwracają się do niego o ograniczenie udziału w sportach przeznaczonych dla kobiet, wyłącznie do kobiet biologicznych.

Kilka dni temu mniejsze uniwersyteckie stowarzyszenie lekkoatletyczne – Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) – jednogłośnie zagłosowało za ograniczeniem większości sportów kobiecych wyłącznie do kobiet biologicznych i zakazaniem biologicznym mężczyznom udziału w takich zawodach.

W liście prawodawcy pochwalili decyzję NAIA, stwierdzając, że uznaje ona w sposób właściwy naturalną przewagę, jaką biologiczni mężczyźni mają w niektórych zawodach sportowych.

Republikanie wezwali Bakera o ponowne rozważenie obecnej polityki NCAA, która pozwala biologicznym mężczyznom pozbawiać kobiety uczciwych szans na konkurowanie i osiąganie sukcesów sportowych.

W swoim piśmie prawodawcy cytują badanie przeprowadzone w 2022 r., które wykazało, że biologiczni mężczyźni mają pewną przewagę fizyczną nad biologicznymi kobietami, nawet po zażyciu leków tłumiących testosteron.

W badaniu zatytułowanym “Transwoman Elite Athletes: Their Extra Percentage Relative to Female Physiology” zauważono, że wiele anatomicznych różnic między płciami, których przyczyną jest testosteron, jest nieodwracalnych.

„Obecna polityka NCAA dotycząca osób transpłciowych nie uwzględnia tych faktów naukowych” – stwierdzili prawodawcy.

Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) jest organem zarządzającym około 250 szkołami wyższymi i uniwersytetami. National Collegiate Athletic Association (NCAA) reprezentuje ponad 1100 szkół wyższych i uniwersytetów, w tym dziesiątki instytucji katolickich.

Przepisy NCAA nie wymagają, aby instytucje katolickie dopuszczały biologicznych mężczyzn do drużyn kobiecych; zawodniczki mogą jednak zostać zmuszone do konkurowania z uczelniami wyższymi i uniwersytetami, których zespoły obejmują biologicznych mężczyzn.

W ostatnich latach około dwudziestu stanów przyjęło przepisy ograniczające uprawianie sportu kobiet i dziewcząt wyłącznie do kobiet i dziewcząt biologicznych. Mimo to ponad połowa stanów w kraju pozwala biologicznym mężczyznom identyfikującym się jako kobiety na uprawianie kobiecych sportów.

O pozwie kilkunastu sportsmenek złożonym w marcu tego roku przeciwko NCAA w tej sprawie informowaliśmy tutaj.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Izrael zaatakował Iran. Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak podają źródła, Izrael rozpoczął w piątek atak na irańską ziemię, w ramach ostatnich starć między dwoma odwiecznymi wrogami. Region Bliskiego Wschodu może zostać objęty jeszcze większym konfliktem zbrojnym.

Irańskie media doniosły o eksplozjach, ale irański urzędnik poinformował, że były one spowodowane przez systemy obrony powietrznej. Media państwowe podały, że zestrzelono trzy drony nad centralnym miastem Isfahan.

W zeszły weekend Iran ostrzelał Izrael w bezprecedensowym ataku. Prawie cała broń została przechwycona przez Izrael i jego sojuszników, w tym Stany Zjednoczone, poza granicami tego kraju. Informowaliśmy o tym 15 kwietnia.

Waszyngton i inne mocarstwa światowe naciskały na Izrael, aby nie reagował na atak Iranu, aby zapobiec wybuchowi kolejnej wojny. Ostatnia eskalacja przemocy wywołała nalot na teren ambasady Iranu w Damaszku 1 kwietnia, za który obwiniano Izrael. Uderzenie to miało miejsce w kontekście wsparcia Iranu dla palestyńskiej grupy bojowników Hamasu, której atak na Izrael 7 października spowodował izraelską inwazję na Gazę.

Według wypowiedzi analityka dla państwowej telewizji, minidrony wystrzelone w piątek zostały zestrzelone przez obronę powietrzną w Isfahanie. Krótko po północy „na niebie nad Isfahanem zaobserwowano trzy drony. System obrony powietrznej włączył się i zniszczył te drony na niebie” – podała irańska telewizja państwowa.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi ostrzegł Izrael przed piątkowym atakiem, że Teheran zapewni „ostrą odpowiedź” na każdy atak na jego terytorium.

Przedstawiciel Iranu powiedział w czwartek Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Izrael „musi zostać zmuszony do zaprzestania wszelkiego dalszego awanturnictwa wojskowego sprzecznego z naszymi interesami”, po tym jak sekretarz generalny ONZ ostrzegł, że Bliski Wschód znajduje się w „momencie największego zagrożenia”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że atak Izraela na Iran nie spowodował żadnych szkód w irańskich obiektach nuklearnych, co potwierdza irańskie doniesienia.

Teheran twierdzi, że jego prace nuklearne mają charakter pokojowy, ale Zachód uważa, że ich celem jest zbudowanie broni. Obiekt nuklearny w Natanz, będący centralnym elementem irańskiego programu wzbogacania uranu, znajduje się w prowincji Isfahan.

Według FlightRadar24 Iran zamknął po ataku swoje lotniska w Teheranie, Sziraz i Isfahanie. O godzinie 04:45 GMT lotniska i przestrzeń powietrzna zostały ponownie otwarte.

Według izraelskich danych izraelski atak na Gazę rozpoczął się po tym, jak islamiści Hamasu zaatakowali Izrael 7 października, zabijając 1200 osób. Według ministerstwa zdrowia Gazy w izraelskiej ofensywie wojskowej zginęło ponad 33 000 Palestyńczyków.

Grupy wspierane przez Iran zadeklarowały wsparcie dla Palestyńczyków, przeprowadzając ataki z Libanu, Jemenu i Iraku, budząc obawy, że konflikt w Gazie może przerodzić się w szerszą wojnę regionalną.

 

Źródło: Reuters
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Uzbrojeni policjanci aresztowali ponad 100 osób solidarnych z Gazą na Uniwersytecie Columbia

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartkowe popołudnie funkcjonariusze nowojorskiej policji w strojach bojowych dokonali dziesiątek aresztowań na Uniwersytecie Columbia, po tym, jak rektorka szkoły, Minouche Shafik, poprosiła o pomoc w usunięciu protestujących z propalestyńskiego obozowiska.

W liście wysłanym do nowojorskiej policji Minouche Shafik stwierdziła, że „obozowisko i związane z nim zakłócenia stanowią wyraźne i aktualne zagrożenie” dla szkoły. „Z wielkim żalem prosimy NYPD o pomoc w usunięciu tych osób” – napisała rektorka uniwersytetu.

Wydawana przez uczniów gazeta szkolna „Columbia Spectator” doniosła, że w Obozie Solidarności z Gazą aresztowano „ponad 100 osób” około godziny 1:00PM.

W oświadczeniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej Uniwersytetu Columbia Shafik stwierdziła, że zwrócenie się do policji o pomoc w oczyszczeniu obozowiska protestujących było „niezwykłym krokiem, ponieważ są to nadzwyczajne okoliczności”. „Dziś rano musiałam podjąć decyzję, która, miałam nadzieję, nigdy nie będzie konieczna” – napisała.

Organizatorami protestu i obozowiska byli aktywiści, którzy chcą, aby Uniwersytet Columbia wyzbył się firm działających w Izraelu. Protestujący chcą także zawieszenia broni w Gazie i utworzenia państwa palestyńskiego.

Do starcia w Columbii doszło dzień po tym, jak przywódcy uniwersytetu, w tym Minouche Shafik, zeznali w czasie przesłuchania w Kongresie w Waszyngtonie, że antysemityzm stanowi coraz większy problem.

Organizacja o nazwie Institute for Middle East Understanding poinformowała, że protesty na uniwersytecie będą kontynuowane.

„Pomimo gróźb Uniwersytetu, Obóz Solidarności z Gazą (Gaza Solidarity Encampment) pozostanie do czasu, aż Uniwersytet Columbia pozbędzie się wszystkich finansów, w tym funduszy, od korporacji czerpiących zyski z izraelskiego apartheidu” – oświadczyła grupa.

Tymczasem córka demokratycznej Kongresmenki Ilhan Ohmar została w czwartek zawieszona w Barnard College za udział w proteście na Uniwersytecie Columbia.

„Ci z nas w Obozie Solidarności z Gazą nie damy się zastraszyć” – napisała w mediach społecznościowych 21-letnia Isra Hirsi. „Będziemy niezłomni, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione”.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu