Polonia Amerykańska
Tegoroczną Królową Parady 3 Maja będzie GABRIELA NER

W czasie sobotnich wyborów Królowej Parady Dnia Konstytucji 3 Maja, koronę przyznano 18-letniej Gabrieli Ner. Pierwszą Damą Dworu będzie 18-letnia Emilia Bryg a Drugą Damą Dworu 17-letnia Emily Sulka.
W tym roku Jubileuszowa 25. Gala Wyborów Królowej Parady 3 Maja odbyła się 16 marca w sali Allegra Banquets w Schiller Park. O zaszczytny tytuł Królowej rywalizowało 10 wyjątkowych dziewczyn.
Królowa Parady 3 Maja 2024, Gabriela Ner, jest uczennicą ostatniej klasy prestiżowego jezuickiego Liceum Loyola Academy, oraz absolwentką Polskiej Szkoły im. Jana III Sobieskiego. Tańczy w zespole Polonia Polish Folk Song & Dance Ensemble. W najbliższej przyszłości planuje studiować psychologię oraz biznes.
Jej marzeniem jest zbudowanie biznesu, który służyłby ludziom w USA oraz w Polsce. Jest przekonana, że tak jak jej mama będzie także nauczycielką języka polskiego w jednej z polonijnych szkół w aglomeracji Chicago.
Pierwsza Dama Dworu, Emilia Bryg, jest uczennicą szkoły średniej Prospect High School. W przyszłości zamierza studiować psychologię i handel międzynarodowy na Uniwersytecie Loyola w Chicago lub Uniwersytecie Elhmurst.
Jej marzeniem jest podróżowanie po świecie i zaangażowanie się w akcje humanitarne. Marzy także o założeniu szczęśliwej polskiej katolickiej rodziny i wychowanie dzieci w tym duchu.
Druga Dama Dworu, Emily Sulka, jest w czwartej klasie Liceum East Leyden High School. Po ukończeniu szkoły średniej planuje studiować biologię, a następnie chciałaby rozpocząć studia medyczne. Jej celem jest połączenie dwóch miłości: medycyny i kryminalistyki. Chciałaby zostać patologiem sądowym.
Emily Sulka jest absolwentką Polskiej Szkoły im. T. Kościuszki i członkinią drużyny lekkoatletycznej. Tańczy w Zespole Juchasi i w Zespole Góralskim Wanta – Młode Pokolenie. Współpracuje też z grupą Live Theater Production, biorąc udział w przedstawieniach „Misterium Męki Pańskiej”.
News USA
Przełom w sprawie poszukiwanej od 8 lat Polki – aresztowany został jej mąż

NBC10 Filadelfia podaje, że uzyskało dokumenty sądowe, z których wynika, że aresztowany został mąż Polki, której zaginięcie zgłosił on sam w kwietniu 2017 roku.
60-letni Allen Gould, został aresztowany i oskarżony o morderstwo, zabójstwo kryminalne, znęcanie się nad zwłokami, fałszywe raporty, fałszowanie dokumentów, manipulowanie dowodami rzeczowymi i inne przestępstwa.
Według dokumentów sądowych, na które powołuje się stacja, Gould zgłosił zaginięcie Maciejewskiej 12 kwietnia 2017 r. Powiedział funkcjonariuszom, że widział ją dwa dni wcześniej, gdy wychodziła do pracy. Anna mieszkała w miejscowości Malvern w stanie Pennsylwania. Jechać miała do pracy, w kierunku West Chester.
Jak podaje NBC 10, z oświadczenia wynika, że gdy śledczy próbowali ustalić, co stało się z kobietą, odkryli, że jej życie „nagle się zatrzymało” 29 marca 2017 r. Ta nagła zmiana w jej zachowaniu doprowadziła śledczych do przekonania, że nie zaginęła, ale została zamordowana. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, pomimo lat poszukiwań.
Jak podaje stacja, powołując się na dokumenty sądowe, Gould jest oskarżony na zwlekanie ze zgłoszeniem tego, co się stało, niszczenie dowodów i pozbycie się ciała Maciejewskiej. Gould jest również oskarżony o udawanie Maciejewskiej poprzez używanie jej urządzeń elektronicznych do komunikowania się z rodziną i współpracownikami.
Gould pozostaje w więzieniu hrabstwa Chester bez możliwości wyjścia za kaucją. Jak podaje NBC 10, jego prawnik, Evan Kelly, wydał oświadczenie w imieniu swojego klienta w środę: “Po latach insynuacji pan Gould z niecierpliwością czeka na okazję, by oczyścić swoje imię w sądzie.”
O sprawie w Radio RAMPA informowaliśmy w kwietniu 2017 roku, kiedy trwała akcja szukania Pani Maciejewskiej.
Poszukiwana Anna Maciejewska – Polka zaginęła w Pennsylwanii 10 kwietnia
Monika Adamski/Radio Rampa
Polonia Amerykańska
Polonia w USA głosowała w większej liczbie obwodów, ale z mniejszą frekwencją

Choć liczba punktów wyborczych za oceanem wzrosła, to przy urnach pojawiło się mniej osób niż ostatnio. Czy to sygnał spadku zainteresowania sprawami kraju wśród Polonii?
W Stanach Zjednoczonych odbyło się głosowanie w 57 obwodach wyborczych, co oznacza wzrost o pięć w porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2023 roku. Mimo zwiększonej liczby punktów do głosowania, frekwencja była niższa – wzięło w niej udział nieco ponad 43 tysiące osób, czyli o 5 tysięcy mniej niż rok wcześniej.
Najwięcej głosujących odnotowano w dwóch największych ośrodkach polonijnych – w Chicago i Nowym Jorku. W obu tych miastach do urn poszło po około 15 tysięcy wyborców.
Głosowanie od soboty do niedzieli rano
Polacy mieszkający w USA mogli oddać swój głos w sobotę od rana od 6.00AM. Ostatnie lokale wyborcze zamknęły się na zachodnim wybrzeżu – w takich miastach jak San Diego, Los Angeles, San Francisco, Portland, Seattle, Phoenix i Las Vegas.
Pomimo większej liczby obwodów, niższa frekwencja była widoczna w wielu lokalizacjach. Przykładowo, w ambasadzie RP w Waszyngtonie głosowało około tysiąca osób – o 400 mniej niż podczas wyborów jesienią 2023 roku. Konsul Mikołaj Rychlik zapewnił, że cała procedura przebiegła bez problemów i zakłóceń.
Mniej ludzi przy urnach – przypadek czy początek trendu?
Spadek frekwencji może być jedynie chwilowym oddechem w aktywności obywatelskiej Polonii, ale może też zwiastować zmieniające się priorytety. Mimo że organizacja wyborów przebiegła sprawnie i bez zakłóceń, pytanie o to, co powstrzymało tysiące Polaków od głosowania, pozostaje otwarte.
Foto: Polish Cultural Institute New York
Polonia Amerykańska
W sobotę amerykańska Polonia głosuje na nowego prezydenta Polski

Przypominamy, że w dniu 17 maja zostanie przeprowadzone głosowanie w ramach Wyborów Prezydenckich w Polsce. W rejonie Chicago otwartych będzie 20 lokali wyborczych.
Wszystkie komisje wyborcze będą przyjmować głosujących od godziny 7 rano do 9 wieczorem (7am – 9pm). Aby oddać głos należy być obywatelem Polski i być zarejestrowanym (rejestracja do wyborów była możliwa do dnia 13 maja).
8 kwietnia 2025 r. utworzono 20 obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w rejonie Chicago. Są to:
Głosowanie w Polsce zostanie przeprowadzone w niedzielę, 18 maja. Więcej informacji na temat głosowania w USA można uzyskać na rządowej stronie internetowej.
O kandydatach na stanowisko Prezydenta RP pisaliśmy 15 kwietnia.
Weź udział w wyborach!
Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago, gov.pl
Foto: istock/Dziurek/
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria