Połącz się z nami

News Chicago

Dzisiaj polski sędzia Igor Tuleya otrzyma nagrodę Global Jurist of the Year w Chicago

Opublikowano

dnia

Dzisiaj w Northwestern Pritzker School of Law w Chicago polski sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, Igor Tuleya, ma otrzymać nagrodę Global Jurist of the Year. Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka uznało, że jego praca ucieleśnia zaangażowanie na rzecz przestrzegania praw człowieka i praworządności oraz działanie w celu pociągnięcia polskiego wymiaru sprawiedliwości do odpowiedzialności.

Nagroda doceni odwagę Igora Tuleyi jako jednego z nielicznych sędziów, który otwarcie krytykuje postępowanie prokuratury w polskim systemie sądownictwa i wypowiada się przeciwko polskiemu rządowi w obliczu odwetu, który wyrządził mu krzywdę osobistą i zawodową.

Nagroda zostanie wręczona podczas ceremonii i kolacji, która odbędzie się 7 marca w Northwestern Pritzker School of Law w Chicago. Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka (CIHR) jest sponsorem wydarzenia.

„Zaangażowanie sędziego Tuleyi w uczciwość i niezawisłość sędziowską w obliczu prześladowań uosabia to, co Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka stara się docenić tą nagrodą”, powiedziała Juliet Sorensen, profesor prawa w Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka w Northwestern.

W latach 2016-2018 polski rząd wdrażał przepisy zmieniające postępowanie sądowe. Najbardziej krytykowane nowe prawo było popularnie nazywane prawem „kagańcowym”. Uprawniło ono Izbę Dyscyplinarną do wszczynania postępowań wobec sędziów za kwestionowanie programu partii rządzącej – wówczas Prawa i Sprawiedliwości.

Ustawa umożliwiła także polskiemu rządowi zwalnianie sędziów lub obniżanie ich wynagrodzeń za wypowiadanie się przeciwko ustawom wymierzonym w sąd lub kwestionowanie legalności nowych nominacji do sądów.

W opozycji do nowych zasad sędzia Igor Tuleya wystąpił w telewizji publicznej i zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie nowego reżimu dyscyplinarnego sędziów.

W 2017 r. Igor Tuleya zezwolił mediom na nagrywanie przebiegu głośnego procesu. Sprawa polityczna dotyczyła zgodności z prawem głosowania zwołanego przez marszałka izby niższej parlamentu, członka PiS, partii wdrażającej ustawę „kagańcową”.

Decyzja ta wkrótce stała się przedmiotem postępowania karnego, a Tuleya został oskarżony o przewinienie dyscyplinarne. Prokuratorzy zgłosili do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie immunitetu sędziowskiego, twierdząc, że udostępniał informacje osobom nieupoważnionym, zezwalając na dostęp mediów.

Immunitet Tuleyi został uchylony i zawieszono go w wykonywaniu obowiązków sędziowskich.

W 2022 r. Izbę Dyscyplinarną zastąpiła Izba Odpowiedzialności Zawodowej – po tym, jak UE stwierdziła, że w sprawie Tuleyi naruszono zasady demokracji.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej stwierdziła, że nie ma uzasadnionych podejrzeń, że sędzia popełnił przestępstwo, które doprowadziło do jego zawieszenia, a Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzył sprawę i stwierdził szereg naruszeń, nakazując przywrócenie Tuleyi do pracy.

Wśród byłych laureatów nagrody Global Jurist Award przyznawanej przez CIHR znaleźli się m.in. Miguel Angel Galvez z Gwatemali; kobiety-sędziny z Afganistanu; sędzina Grace Mumbi Ngugi z Sądu Najwyższego Kenii; sędzina Rosalie Silberman Abella z Sądu Najwyższego Kanady; sędzia Dikgang Moseneke z Trybunału Konstytucyjnego Republiki Południowej Afryki; oraz sędzina Shireen Avis Fisher z Sądu Specjalnego dla Sierra Leone.

 

Źródło: northwestern
Foto: YouTube, northwestern

News Chicago

Zespół Chicago Fire poległ w sobotnim meczu z Real Salt Lake 0:4

Opublikowano

dnia

Autor:

20 kwietnia drużyna Chicago Fire została całkowicie pokonana przez Real Salt Lake, przegrywając na Soldier Field 0:4. Bramki Chicho Arango w pierwszej połowie nadały ton dominującemu występowi gości, którzy wykorzystali błędy w defensywie Fire i zapewnili sobie przekonujące zwycięstwo.

Andres Gomez otworzył wynik dla Real Salt Lake w 20. minucie, po niecelnym podaniu przez obronę Fire. Arango podwoił prowadzenie 10 minut później, umiejętnie podkręcając strzał w górny róg.

Napastnik uderzył ponownie tuż przed przerwą, tym razem głową z zagrania z rzutu rożnego i było już 3:0. Diego Luna strzelił czwartego gola dla Real Salt Lake w doliczonym czasie gry.

To już trzecia porażka w czterech meczach, w których drużynie Fire nie udało się zdobyć bramki, co zaczyna być niepokojące dla fanów drużyny. Fire nękały także kontuzje, a Brian Gutiérrez, Xherdan Shaqiri i Gastón Giménez zostali zmuszeni do opuszczenia boiska z powodu różnych dolegliwości.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

38-letni mężczyzna zginął w strzelaninie w Sway Bar w Schiller Park

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek wieczorem w strzelaninie na północno-zachodnich przedmieściach zginął 38-letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło około 10:40 PM w barze pod adresem 9400 Irving Park Road w Schiller Park.

Miejscem, w którym doszło do strzelaniny, był SWAY BAR, niedaleko lotniska O’Hare. Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce zdarzenia, zlokalizowali postrzelonego mężczyznę i podjęli działania ratujące życie – podała policja Schiller Park.

Policja poinformowała, że mężczyzna zmarł w Lutheran General Hospital.

Biuro lekarza sądowego powiatu Cook zidentyfikowało go jako Jonathana Vallejo, lat 38, z River Grove w stanie Illinois. Policja kontynuuje dochodzenie w sprawie strzelaniny.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Wiosna nadeszła!” Festiwal Tulipanów na farmie Richardsona rusza w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Cieplejsza pogoda w tym tygodniu pobudziła zakwitanie tulipanów na farmie Richardson, a właściciele zdecydowali, że nadszedł już czas na otwarcie Festiwalu Tulipanów w 2024 roku. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 20 kwietnia.

„Wiosna nadeszła!” powiedział George Richardson, który prowadzi gospodarstwo wraz z żoną Wendy, bratem Robertem, żoną Roberta Carol, synem George’a Ryanem i żoną Ryana Kristen. „Cieplejsza pogoda w tym tygodniu naprawdę popchnęła tulipany do przodu w ich cyklu życiowym”.

Do połowy tygodnia zakwitło ponad 150 000 tulipanów z około miliona tych roślin oraz 50 000 żonkili – napisał Richardson w biuletynie farmy, dodając, że ciągu najbliższych kilku dni zakwitnie ich znacznie więcej.

Wendy Richardson przestrzegła, że biorąc pod uwagę niedawne deszcze, rozsądnym rozwiązaniem będzie założenie odpowiednich butów by wyjść na pola tulipanów w ten weekend. Na terenie festiwalu nad jeziorem pojawią się food trucki wraz z koncesjami na piwo i wino.

Otwarty również zostanie sklep z pamiątkami. Budynek, w którym się znajduje oferuje nowoczesne, ogrzewane toalety, a także bar z degustacją win, kawę, gorącą czekoladę i wiele upominków z wiosennymi dekoracjami i motywami tulipanów.

Godziny Festiwalu Tulipanów to: od 11:00AM do 6:30PM od wtorku do niedzieli, w poniedziałki zamknięte. Sklep z pamiątkami będzie otwarty do godziny 7:00PM. Wstęp wynosi 16 USD za osobę, w każdym wieku, od wtorku do piątku oraz 19 USD w soboty i niedziele dla osób w wieku 13 lat i starszych.

Wstęp dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat w soboty i niedziele kosztuje 16 dolarów. Dzieci do 3. roku życia mają wstęp bezpłatny.

Wszyscy płacący goście otrzymują jednego bezpłatnego tulipana, a bilet obejmuje również wstęp na pola kwiatowe, dostęp do obszaru piknikowego wokół jeziora, obszaru aktywnego z Giant Jenga i innymi grami na świeżym powietrzu i nie tylko.

Bilety można kupić w przedsprzedaży na stronie richardsonfarm.com.

Wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem Festiwalu Tulipanów 2024 na Richardson Farm zachęcamy do zapisania się do newslettera. Wystarczy wejść na stronę richardsonfarm.com, kliknąć zdjęcie z Festiwalu Tulipanów, a następnie kliknąć „Dołącz do naszego newslettera” w menu „Kontakt”.

Osoby zapisane jako jedne z pierwszych dowiadują się o wszelkich aktualizacjach festiwalu, w tym o przewidywanym czasie jego otwarcia.

Farma Richardsonów znajduje się pod adresem 909 English Prairie Road w Spring Grove.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Richardson Farm, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu