Polonia Amerykańska
W środę w Niles odbędzie się wieczór z Agatą Brewer, autorką książki o polskim komunizmie
W środę, 6 marca o godzinie 6.00PM, Biblioteka Okręgowa Niles-Maine zaprasza na wieczór z Agatą Izabelą Brewer, laureatką Nagrody Gournay 2022. Autorka przeczyta fragmenty swoich wspomnień „Księga głodu. Pamiętnik z komunistycznej Polski”.
Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Commons A&B biblioteki, w godzinach od 6.00PM do 7.30PM. Program jest prezentowany w języku angielskim.
“The Hunger Book: A Memoir from Communist Poland” to wzruszający pamiętnik zagłębiający się w doświadczenia autorki dorastającej za żelazną kurtyną. Porusza takie tematy, jak trauma międzypokoleniowa i złożoność matczynej miłości.
Agata Izabela Brewer urodziła się i wychowała w Polsce. Jest nauczycielką, matką, działaczką na rzecz praw imigrantów i specjalną rzeczniczką z urzędu, profesorką języka angielskiego w Wabash College. Jej twórcze teksty pojawiały się w Guernica i Entropy. “The Hunger Book” to jej pierwsza książka z gatunku twórczej literatury faktu.
Wieczór z Agatą Izabelą Brewer realizowany jest we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Chicago. Konsulat zapewni gościom poczęstunek.
Prezentacji autorki będzie towarzyszyć anglojęzyczna wystawa „Bez chleba bez wolności” (12 paneli 3×5) przygotowana dla Ambasady RP w Waszyngtonie i dotycząca pomocy przekazywanej z USA do komunistycznej Polski (współpraca amerykańskich związków zawodowych z Solidarnością).

Źródło: Niles-Maine District Library
Foto: Niles-Maine District Library, Wabash College
Polonia Amerykańska
Uroczystość pasowania na ucznia w Polskiej Szkole im. Trójcy Św. W Chicago, 25 października. Fot. Wojciech Adamski
Polonia Amerykańska
Rozpoczyna się Festiwal „Kultura po Polsku”: Bezpłatne koncerty w Chicago
Polsko-amerykański chór z Chicago zaprasza na wyjątkowy projekt, który rozpoczyna się już dzisiaj. Festiwal „Kultura po Polsku / Culture By Poland” to koncerty zaplanowane w dniach od 30 października do 2 listopada. Celem wydarzenia jest prezentacja bogactwa naszej tradycji artystycznej – tu, w Ameryce, wśród polonijnej i międzynarodowej publiczności.
W ramach obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w USA wspólnie z wybitnymi artystami z Polski wykonamy serię trzech koncertów, które wypełni polska muzyka sakralna i patriotyczna.
Kulminacyjnym punktem koncertów będzie światowa premiera utworu „Misterium o Matce Bożej” – głębokiej i poruszającej kompozycji na saksofon sopranowy, akordeon i chór mieszany autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów muzyki sakralnej – prof. Pawła Łukaszewskiego, który również poprowadzi jej prawykonanie.
ZAPRASZAMY NA KONCERTY:
30 października (czwartek), godz. 7:00PM
St. John Cantius Church – 825 N. Carpenter St., Chicago, IL
31 października (piątek), godz. 7:00PM
The Sweetest Heart of Mary Church – 4440 Russell St., Detroit, MI
2 listopada (niedziela), godz. 12:30PM
St. John Brebeuf Church – 8305 N. Harlem Ave., Niles, IL
W programie m.in.:
- „Bogurodzica”, „Gaude Mater Polonia”
- Utwory Góreckiego, Kilara, Raczyńskiego, Majkusiaka
- Kompozycje Bacha, Piazzolli, Griega
- I oczywiście – „Misterium o Matce Bożej”
Wystąpią z nami znakomici artyści:
- prof. Paweł Gusnar (Polska) – saksofon
- prof. Klaudiusz Baran (Polska) – akordeon
- prof. Paweł Łukaszewski (Polska) – dyrygent i kompozytor
- Chór Kameralny Filharmonii Krakowskiej (Polska)

WSTĘP WOLNY – zapraszamy każdego!
Jeśli kochacie muzykę, duchowość i polską kulturę – nie może Was zabraknąć. Dobrowolne datki na działalność naszego chóru będą mile widziane.
Jako Collegium Cantorum Polonia – polsko-amerykański chór z Chicago – jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć to wydarzenie i dzielić się z Wami pięknem polskiej tradycji muzycznej.
„Zadanie dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2025 roku”
Collegium Cantorum Polonia
Foto: Collegium Cantorum Polonia
Polonia Amerykańska
Teatr Nasz zaprasza na refleksyjny spektakl „PROCES Pana Cogito” w tą sobotę
Chicagowski Teatr Nasz ponownie zaprezentuje wyjątkową adaptację inspirowaną twórczością Zbigniewa Herberta. Centralną postacią spektaklu jest Pan Cogito – bohater, który od blisko pół wieku prowokuje do refleksji nad myśleniem, sumieniem i wyborem wartości.
“Herbert, przez lata symbol prawości, nieugiętości i jasnego podziału dobra i zła, sam okazuje się postacią pękniętą. W biografii, którą sam współtworzył, przemilczane fakty i naciągane wspomnienia rzucają cień na jego obraz. Czy to go unieważnia? Czy poeta traci swą wagę, gdy człowiek zawodzi?
Spektakl „PROCES Pana Cogito SŁOWA WAŻNIEJSZE NIŻ CISZA” to nie próba potępienia ani rehabilitacji. To refleksyjna podróż przez świat sprzeczności: prawdy i kłamstwa, odwagi i lęku, ideału i ludzkiej ułomności. To opowieść o człowieku, który chciał być głosem sumienia i sam musiał z tym sumieniem stanąć twarzą w twarz.”
W filozofii „cogito” oznacza podmiot – „ja”, które doświadcza, myśli, wątpi i rozumuje.
„PROCES Pana Cogito” to poetycka podróż przez świat sprzeczności – między prawdą a kłamstwem, odwagą a lękiem, ideałem a ludzką słabością. To opowieść o kimś, kto chciał być głosem sumienia – i sam musiał z tym sumieniem stanąć twarzą w twarz.
„PROCES Pana Cogito”:
1 listopada 2025 (sobota)
Godz. 6:00PM
Art Gallery Kafe, 127 Front Ave., Wood Dale, IL
Bilety: $40
Rezerwacje: text 312-912-3135 lub w kasie przed spektaklem

Źródło: Teatr Nasz, Bartosz Kasza
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temuDziałania federalnych agentów ICE na ulicach Chicago: Czy powinniśmy się bać?
-
News USA1 tydzień temuTrump zatwierdza stan klęski żywiołowej dla stanów. Vermont, Maryland i Illinois odchodzą z kwitkiem
-
News Chicago1 tydzień temuTragiczna śmierć rodziny syna Darrena Baileya w katastrofie śmigłowca
-
News Chicago4 tygodnie temuBiały Dom wstrzymuje miliardy dolarów na infrastrukturę w Chicago
-
News Chicago5 dni temuAgenci federalni ponownie użyli gazu łzawiącego w Chicago. Sędzia żąda wyjaśnień
-
News USA5 dni temuMiliony Amerykanów straci pomoc żywnościową. Świadczenia SNAP nie zostaną wypłacone 1 listopada
-
News Chicago1 dzień temuPritzker przeznaczył 20 mln dolarów na banki żywności po wstrzymaniu świadczeń SNAP
-
News Chicago3 tygodnie temuGwardia Narodowa rozmieszczona w rejonie Chicago: 500 żołnierzy na ulicach






















