News USA
Anglia: tysiące rodziców czekało na uznanie istnienia ich dziecka

Brytyjski rząd uruchomił specjalny, darmowy program dla rodziców zmagających się z cierpieniem po utracie dziecka w trakcie ciąży. Będą mogli otrzymać zaświadczenie będące formalnym potwierdzeniem istnienia ich dziecka. Z rozmów i badań wynika, że jest to decyzja, której oczekiwało tysiące matek i ojców.
Chodzi o tych, którzy doświadczyli utraty dziecka przed 24. tygodniem ciąży; ta zakończyła się 1 września 2018 r. lub później, mieszkali wtedy w Anglii i są co najmniej jednym z rodziców dziecka.
Zaświadczenia będzie wydawał każdy publiczny ośrodek zdrowia, a wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na rządowej stronie: https://www.gov.uk/request-baby-loss-certificate. Podobny program działa w Szkocji i zostanie wprowadzony również w Walii.
Patronkami dzieci nienarodzonych i rodziców doświadczonych poronieniem są święte Joanna Beretta Molla i Katarzyna Szwedzka. Zawierzając rodziców i dzieci ich opiece, bp John Sherrington, odpowiedzialny w episkopacie za kwestie ochrony życia, pozytywnie skomentował rządową decyzję. Podkreślił, że „jest to uznanie człowieczeństwa i godności każdego dziecka w łonie matki”.
Ponadto zauważył, że konieczna jest analiza podejścia do tego problemu w katolickich parafiach, gdzie być może można lepiej wspierać rodziny, które przedwcześnie utraciły dziecko.
„Jest to doświadczenie, które rodzi ogromny ból, czasem także złość i samotność rodziców oraz innych członków rodziny” – napisał bp Sherrington.
Przypomniał również modlitwę zawierzenia utraconych dzieci Bożemu miłosierdziu, poprzez udzielenie im, zgodnego z Katechizmem Kościoła Katolickiego liturgicznego błogosławieństwa:
„Panie Boże, zawsze troskliwy i łagodny, oddajemy Twojej miłości to maleństwo, które przez tak krótki czas wnosiło w nasze życie radość. Obdarz je życiem wiecznym. Módlmy się za rodziców, zasmuconych utratą dziecka. Dodaj im odwagi, pomóż w bólu i smutku. Niech wszyscy pewnego dnia spotkają się w radości i pokoju Twojego królestwa. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”.
Poronienie przed 24. tygodniem życia dziecka to najczęstsze powikłanie ciąży w Wielkiej Brytanii. Doświadcza go jedna na pięć kobiet. Jak powiedziała w rozmowie z BBC Cate Poolton z Warwickshire, „Bez względu na to, jak długo byłaś w ciąży, nadal jest to dziecko, które straciłaś, a ta kartka papieru udowadnia, że istniało”.
Dodała, że zaświadczenia „skłonią ludzi do dzielenia się tym, co przeszli” i pomogą zaakceptować pracodawcy powód ich nieobecności w pracy.
„System certyfikacji będzie miał naprawdę pozytywne znaczenie dla wielu osób, które doświadczyły utraty dziecka, oferując formalne uznanie najdrobniejszego życia” – powiedziała Ruth Bender Atik, dyrektor Miscarriage Association.
„Prowadziliśmy rozmowy z tysiącami rodziców w całym kraju” – mówi posłanka konserwatystów Maria Caulfield, odpowiedzialna za realizację Strategii na rzecz Zdrowia Kobiet.
„Opowiedzieli o swoich doświadczeniach, o tym, że nigdzie nie mogą odnotować istnienia swojego dziecka i że jest to dla nich bardzo bolesne. Stąd zdecydowaliśmy się uruchomić ten program. Mogą zarejestrować imię i nazwisko dziecka, datę jego urodzenia, albo jego utraty w wyniku poronienia. Otrzymają oficjalny certyfikat, uznający życie ich dziecka.
Rozmawiałam z 70-letnimi i nawet starszymi kobietami, wciąż pamiętającymi o dziecku, które straciły wiele lat temu. Tak samo ich ojcowie. Zaświadczenie nie uśmierza bólu ani żalu, ale stanowi uznanie utraconego życia dziecka, które do tej pory formalnie nie istniało” – powiedziała w rozmowie z Great Britain News poseł Maria Caulfield.
Autorka: Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola) – Wielka Brytania
Foto: istock/megaflopp/Helin Loik-Tomson/ PeopleImages/fizkes/
Polonia Amerykańska
W Muzeum Polskim w Ameryce Anna Fink zaprezentuje swoją książkę „56 kościołów”

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki „56 kościołów”, która odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej muzeum, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.
„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.
Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.
Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).
Więcej informacji na stronie 56churches.com
Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Tdl1060
Kościół
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee

Wyjątkowy spektakl, stworzony przez Cecylię Jabłońską i jej zespół wolontariuszy, wystawiany jest już od ponad 30 lat, nie tylko w rejonie Chicago. “Misterium Męki Pańskiej”, które pozwala zatrzymać się w czasie Wielkiego Postu i przygotować duchowo do Wielkanocy, w ten weekend będą mieli okazję zobaczyć mieszkańcy Lombard IL i Milwaukee w Wisconsin.
To poruszające widowisko, które co roku gromadzi setki osób, było tematem rozmowy w studiu Radia Deon Chicago z Urszulą Michałowską i Ksawerym Kipirzepą.
Misterium nie jest zwykłym spektaklem – to modlitwa, medytacja i głębokie przeżycie duchowe, które porusza zarówno widzów, jak i samych aktorów. Uczestnicy widowiska czują się świadkami wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, a ich emocje i refleksje można znaleźć na stronie livetheaterproduction.com. To najlepszy dowód na to, jak wielki wpływ ma to wydarzenie na życie ludzi.
„Nasza grupa liczy około stu wolontariuszy, całe rodziny” – mówi Urszula Michałowska, odpowiedzialna za oprawę techniczną spektaklu. – „Na co dzień każdy należy do innej parafii, ale w Wielkim Poście łączymy siły, aby wystawić Misterium w nowych miejscach i dotrzeć do ludzi, którzy jeszcze go nie doświadczyli.”
Nieodłącznym elementem widowiska są efekty świetlne, które nadają scenom jeszcze większej głębi. Szczególnie widowiskowe są spektakle wieczorne, kiedy światło i cienie potęgują emocje towarzyszące inscenizacji.
Główną rolę Jezusa w tym roku gra Ksawery Kipirzepa, który początkowo traktował to jako zwykłe wyzwanie aktorskie. „Dopiero po pierwszych próbach, a szczególnie po premierowym występie w Środę Popielcową, zrozumiałem, jak ogromny wpływ to przedstawienie ma nie tylko na widzów, ale i na nas, aktorów” – mówi.
W rolach wokalnych występują Khary Laurent i Katarzyna Mosiewicz, a wśród wolontariuszy można spotkać osoby w różnym wieku – od 3-4-letnich dzieci po 81-letniego pana Tadeusza. Najmłodszy uczestnik Misterium miał zaledwie pięć miesięcy!
Tegoroczna edycja “Misterium Męki Pańskiej” zostanie wystawiona w 13 kościołach, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W nadchodzący weekend spektakl można zobaczyć w Lombard i Milwaukee.
To wyjątkowa okazja, by przeżyć Wielki Post w sposób głęboki i duchowy. Nie przegapcie tego niezwykłego doświadczenia przed Świętami Wielkiej Nocy!
Źródło: informacja własna
Foto: livetheaterproduction
News Chicago
Tysiące osób sprzeciwiających się zabijaniu dzieci uczestniczyło w Illinois March for Life

We wtorek, 25 marca 2025 r., ponad 2000 uczestników zgromadziło się w budynku Kapitolu stanowego w Springfield na corocznym Marszu dla Życia w stanie Illinois. Wydarzenie przyciągnęło działaczy pro-life, polityków oraz liderów religijnych, którzy wspólnie wyrazili swoje poparcie dla ochrony życia nienarodzonych dzieci oraz sprzeciw wobec legalizacji wspomaganego samobójstwa.
Silny głos obrońców życia
Wśród głównych mówców znalazła się dr Christina Francis, dyrektor generalna Amerykańskiego Stowarzyszenia Położników i Ginekologów Pro-Life. W swoim wystąpieniu podkreśliła konieczność traktowania matki i dziecka jako dwóch pacjentów oraz skrytykowała politykę proaborcyjną w stanie Illinois.
Obok niej przemawiali także Kongresmen Adam Niemerg, była Kongresmenka stanowa Jeanne Ives oraz Mary Kate Zander, prezydent organizacji Illinois Right to Life i Illinois Right to Life Action. Na scenie pojawili się również inni polityczni i religijni liderzy ruchu pro-life.
Modlitwa i duchowe wsparcie
Marsz poprzedziła msza święta za życie, odprawiona w Sangamon Auditorium na terenie kampusu Uniwersytetu Illinois w Springfield. Wydarzenie zgromadziło tłumy, głównie uczniów katolickich szkół podstawowych, średnich oraz ośrodków Newman Centers z całego stanu.
Mszy przewodniczył biskup Thomas Paprocki, a kazanie wygłosił biskup Belleville, Michael McGovern. Podczas samego marszu biskup Paprocki prowadził wspólną modlitwę uczestników.
Młodzież w centrum wydarzeń
Diecezja Springfield podkreśliła, że znaczną część uczestników stanowili nastolatkowie i młodzi dorośli. Ich liczny udział świadczy o rosnącym zaangażowaniu młodego pokolenia w ruch pro-life i jego działania w obronie życia.

Źródło: cna
Foto: Parafia Miłosierdzia Bozego w Lombard, Diecezja Springfield
-
News USA6 dni temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska2 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW6 dni temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News USA4 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
News USA7 dni temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom