Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Festiwal Color Art zaprasza dzieci i młodzież do malowania. Zgłoście się do konkursu

Opublikowano

dnia

33. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art zaprasza dzieci i młodzież z całego świata do udziału w konkursie plastycznym, który w tegorocznej edycji skupia się na muzyce. Organizatorzy zachęcają młodych twórców by wyrazili emocje jakie im ona przekazuje. Obowiązujący termin przesyłania prac to 17 lutego 2024 r.

Festiwal Color Art jest imprezą cykliczną trwającą od 1990 roku i jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcej Twórczości Plastycznej pod patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Jego celem jest jak najszersze propagowanie wszelkich form dziecięcej twórczości plastycznej.

Organizatorzy starają się, aby zagadnienia będące co roku tematem konkursu otwierały przestrzeń do rozmów i działań na rzecz poszanowania godności, odmienności i równouprawnienia.

Temat tegorocznej edycji Festiwalu bardzo mocno wpisuje się w misję Ambasadora Dobrej Woli UNESCO – Herbie Hancocka, podkreślającego humanistyczne wartości jazzu jako ważnego środka dialogu między ludźmi, sprzyjającego poszanowaniu praw człowieka i eliminowaniu dyskryminacji społecznych.

Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat. Zgłoszenia mogą pochodzić od osób indywidualnych, placówek edukacyjnych i instytucji kultury.

Laureaci konkursu są zapraszani do udziału w kilkudniowych nadmorskich warsztatach prowadzonych przez artystów w Polsce, które odbędą się w dniach 2-10 maja 2024 r. Wyróżnione osoby otrzymają także atrakcyjne nagrody rzeczowe, a prace uczestników będą pokazane na wystawie w Goleniowie.

W aktualnej edycji konkursu obowiązujący termin przesyłania prac to 17 lutego 2024 r.

Pobierz regulamin: Polska – regulamin CA 2024.pdf
Pobierz kartę zgłoszenia: Karta zgłoszenia CA 2023.docx

Szczegółowe informacje na temat kategorii wiekowych i konkretnych tematów konkursu można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

 

Źródło: Color Art
Foto: YouTube, Color Art, istock/Valeriia Mitriakova/

News Chicago

Ciocia Emilki: „Modliłam się, aby nasz wyjazd był możliwy”

Opublikowano

dnia

Autor:

„Chciałam w imieniu mojej mamy Ewy Jezierskiej – Klusek, swoim i moich sióstr Anny i Barbary z całego serca podziękować Państwu, że babcia Emilki pod moją opieką będzie mogła pojechać do USA i pożegnać się z wnuczką” napisała do naszej redakcji ciocia Emilii Lipińskiej, Kasia Jezierska.

O śmierci bezdomnej skrzypaczki w Chicago, do której doszło 11 lutego, pisaliśmy wielokrotnie. Ogłaszaliśmy również zbiórkę na platformie GoFundMe by pomóc babci Emilki przylecieć do Chicago i pożegnać wnuczkę.

Dzięki Waszemu współczuciu i solidarności w obliczu tragedii, jaka spotkała Polkę, ta podróż dojdzie do skutku – babcia Emilki wraz ze swoją córką przylecą w ten weekend.

„Ogromne dzięki za otwarte serca, współczucie, zrozumienie sytuacji i wpłatę pieniędzy podczas zbiórki na ten cel. Modliłam się, aby nasz wyjazd był możliwy. I nasza wdzięczność jest ogromna!” pisze Kasia Jezierska.

Pożegnanie z Emilką odbędzie się w poniedziałek, w Domu Pogrzebowym.

„Moja mama ogromnie cierpi z powodu śmierci wnuczki. Nie wyobrażała sobie, że jej nie zobaczy, nie pożegna, nie pomodli się przy niej. Cała rodzina pogrążona jest w głębokim smutku. Dziękujemy jeszcze raz, że niemożliwe stało się możliwe dzięki Wam! Niech Pan Bóg Was błogosławi” napisała ciocia Emilki, przekazując również serdeczne pozdrowienia w imieniu babci, Ewy Jezierskiej – Klusek.

Wczoraj opublikowaliśmy wyjaśnienie dotyczące roli rodziców Emilii Lipińskiej i nieporozumienia, które wynikło w opisywanej przez nas sytuacji.

Dodaliśmy także garść ciepłych wspomnień z dzieciństwa Emilki przekazanych nam przez jej ciocię, Barbarę Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie.

Emilia Lipińska była wspaniała osobą, i tak, jak napisała jej ciocia „jest warta tego by pamiętano ją taką jaka była naprawdę”.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/KatarinaGondova/
Czytaj dalej

News Chicago

1 marca świętujemy 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek, 1 marca, odbędzie się koncert celebrujący urodziny Fryderyka Chopina. Będzie to finałowe wydarzenie VIII Festiwalu „Chopin In the City”, który rozpoczął się 22 lutego.

Koncert świętujący 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso będzie wieczorem muzyki wykonywanej przez znanych artystów z poezją wplecioną pomiędzy utwory.

Goście wzniosą również toast w hołdzie wielkiemu kompozytorowi.

Koncert „Świętujemy urodziny Chopina” odbędzie się 1 marca o godzinie 7.30PM, w Akademii Muzyczna Paso przy 5400 Lawler Ave. Chicago, IL 60630. Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu. Można je także zamawiać pod numerem tel. 773 467 9000.

Wystąpią:

 • Grażyna Auguscik – głos
 • Ben Lewis – fortepian
 • Warren Oja – wiolonczela
 • Andrzej Krukowski – czytanie poezji

Więcej informacji na temat wydarzenia i występujących artystów można uzyskać na stronie
www.soundsandnotes.org.

 

Źródło: Sound and Notes
Foto: Sound and Notes, wikimedia
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Sympozjum poświęcone historii Polonii odbędzie w Chicago History Museum

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Historii Chicago zaprasza na ekscytujące sympozjum poświęcone polskiej historii w Wietrznym Mieście. Bezpłatne wydarzenie, prezentowane we współpracy z Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniem Historycznym i Muzeum Polskim w Ameryce, odbędzie się 16 marca. Wymagana jest rejestracja.

HARMONOGRAM

II piętro, Morse Genius Chicago Room

10:00AM – 10:15AM – Powitanie

 • dr Peter T. Alter, Gary T. Johnson Główny historyk i dyrektor Centrum Historii Mówionej Studs Terkel, Muzeum Historii w Chicago
 • dr Paweł Zyzak, Konsul Generalny RP w Chicago

10:15AM – 11:00AM – Dyskusja o wystawie | Back Home: Polish Chicago

Peter T. Alter

 • Rebekah Coffman, kustosz ds. religii i historii społeczności, Muzeum Historii Chicago
 • Doktor Dominic A. Pacyga, emerytowany profesor historii, Columbia College w Chicago i stowarzyszony członek wydziału, Wydział Historii, Uniwersytet Illinois w Chicago

11:00AM – 11:30AM – Dyskusja o książce | Footprints of Polonia

 • Ewa E. Barczyk, emerytowana rektorka i dyrektor bibliotek Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee oraz autorka książki „Footprints of Polonia: Polish Historical Sites Across North America”

11:30AM – Warsztaty Wycinanki

 • Grażyna Bazylewski, nauczycielka

11:30AM – Oglądanie Galerii | Back Home: Polish Chicago

 • Joanna Bak, asystentka edukacyjna, Muzeum Historii Chicago
 • Rebekah Coffman

12:30PM – 1:30PM – Występ | Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik

I piętro, Teatr Roberta R. McCormicka

1:30PM – 2:30PM – Dyskusja panelowa | Polonia Miejska Środkowego-Zachodu

 • Przewodniczący: dr James S. Pula, emerytowany profesor historii, Purdue University Northwest
 • Chicago: dr Mary Erdmans, profesor socjologii, dyrektor studiów licencjackich z socjologii, Case Western Reserve University
 • Milwaukee: Susan Gibson Mikoś, autorka książki „Poles in Wisconsin”.
 • Detroit: dr Karen Majewski, pierwsza wiceprezes i przyszła prezes Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego

2:45PM–4:00PM – Dyskusja panelowa | Dorastanie jako Polak w Chicago

 • Przewodniczący: Dominik A. Pacyga
 • Mark S. Dobrzycki, spiker i organizator parady z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Chicago (19 lat, 1992–2010)
 • Emily Helfeld-Grutz, współwłaścicielka Delikatesów Helfeld’s
 • Marlena Magon
 • Daniel Pogorzelski, współautor „Avondale and Chicago’s Polish Village”
 • Kamila Russ
 • Monika Sołtys 

Źródło: Chicago History Museum
Foto: Chicago History Museum, Polish Parade
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu