Połącz się z nami

Kościół

Niespodziewanie zmarł biskup z Luizjany, Mario Dorsonville, orędownik migrantów

Opublikowano

dnia

63-letni biskup Mario Dorsonville z diecezji Houma-Thibodaux w południowo-wschodniej Luizjanie, którego “kariera kościelna” trwała prawie cztery dekady, zmarł niespodziewanie w piątkowy wieczór po niecałym roku sprawowania funkcji biskupa diecezji. O śmierci niestrudzonego orędownika migrantów i reformy imigracyjnej, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W oświadczeniu na Facebooku wikariusz generalny diecezji, ks. Simon Peter Engurait, napisał, że biskup zmarł w piątek wieczorem o godzinie 6:50PM CST, po tym, jak nastąpiły powikłania wynikające z jego niedawnych problemów zdrowotnych.

Ks. Dorsonville został mianowany biskupem diecezji Houma-Thibodaux 1 lutego 2023 r., a jego inauguracja na tym stanowisku miała miejsce 29 marca, kiedy zastąpił biskupa Sheltona J. Fabre.

Ks. Engurait z “wielkim smutkiem i głębokim szokiem” ogłosił śmierć bp. Dorsonville’a. Poprosił wiernych o cierpliwość i wezwał do modlitwy za zmarłego kapłana.

Mario Eduardo Dorsonville urodził się 30 października 1960 roku w Bogocie w Kolumbii i był jedynym dzieckiem Leonor M. Rodríguez i Carlosa J. Dorsonville. Podjął studia kapłańskie w Seminarium Teologicznym w Bogocie, gdzie uzyskał tytuł licencjata z filozofii i drugi stopień licencjata z teologii świętej. Święcenia kapłańskie przyjął 23 listopada 1985 w Bogocie.

Kontynuował studia teologiczne na Pontificia Universidad Javeriana w Bogocie, uzyskując licencjat z teologii sakralnej w 1991 roku.

Po uzyskaniu doktoratu z posługi duszpasterskiej na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie w 1995 r. pełnił różne funkcje w Arlington w Wirginii, w tym jako wikariusz w parafiach Dobrego Pasterza i Chrystusa Odkupiciela, oraz jako profesor w Latynoskim Apostolacie Arlington w latach 1993–1994. Był także wykładowcą w Międzyamerykańskim Banku Rozwoju w Waszyngtonie.

Bp Mario Eduardo Dorsonville

Ks. Dorsonville zdecydował się zamieszkać na stałe w Stanach Zjednoczonych i w 1999 roku został inkardynowany do Archidiecezji Waszyngtonu.

Piastował kolejne stanowiska, w tym wiceprezesa ds. misji Katolickich Organizacji Charytatywnych w Waszyngtonie i dyrektora Hiszpańskiego Centrum Katolickiego, a także był zastępcą dyrektora duchowego Seminarium Św. Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Był także członkiem rady kapłańskiej Archidiecezji Waszyngtonu i członkiem Kolegium Konsultorów archidiecezji. W latach 2010-2011 był mentorem nowo wyświęconych księży w archidiecezji.

Bp Mario Dorsonville był niestrudzonym orędownikiem migrantów i reformy imigracyjnej.

W 2020 r., jako prałat kolumbijsko-amerykański, a wcześniej przewodniczący Komisji ds. Migracji Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wraz z arcybiskupem Los Angeles José Gomezem, wezwał administrację Trumpa do przywrócenia programu DACA.

Bp Mario Eduardo Dorsonville

Program, który rozpoczął się w 2012 roku za rządów Obamy, umożliwiał niektórym imigrantom przywiezionym do USA nielegalnie w dzieciństwie możliwość ubiegania się o odroczenie deportacji, w ramach której mogli oni również otrzymać zezwolenie na pracę, pomimo wcześniejszej decyzji Sądu Najwyższego.

Bp Mario Dorsonville aktywnie wzywał administrację Joe Bidena do dalszego priorytetowego traktowania reformy imigracyjnej, zarówno na szczeblu wykonawczym, jak i poprzez ponadpartyjne ustawodawstwo Kongresu.

8 października 2021 r. administracja Bidena zwiększyła limit uchodźców na rok budżetowy 2022 do 125 000, co stanowi najwyższą liczbę od 1993 r.

„Bez względu na to, czy uciekali przed wojną, klęską żywiołową czy prześladowaniami, pozytywny wkład uchodźców w nasze społeczeństwo został dobrze udokumentowany” – stwierdził wówczas bp Dorsonville. „Przede wszystkim jednak uznajemy ich za bezbronnych członków tej samej rodziny ludzkiej, do której sami należymy”.

 

Źródło: cna
Foto: Diocese of Houma-Thibodaux, YouTube

News Chicago

Uczniowie z Lakeview jadą do Watykanu. Szkolny projekt zwrócił uwagę papieża

Opublikowano

dnia

Autor:

Historia rozpoczęła się w Akademii Matki Bożej z Góry Karmel w chicagowskim Lakeview. Kilka dni przed wyborem Leona XIV na papieża uczniowie przygotowali w ramach lekcji własną inscenizację konklawe. Pomysł miał być zwykłą szkolną aktywnością, jednak nagranie wydarzenia błyskawicznie obiegło internet i zdobyło ogromną popularność.

Zaproszenie do Rzymu

Wideo otworzyło przed uczniami drzwi do wyjątkowej przygody. Dzięki niemu zostali zaproszeni na audiencję generalną w Watykanie. Stroje, które pierwotnie miały posłużyć tylko do zabawy, stały się symbolem podróży prowadzącej ich aż do papieża.

Przygotowania do spotkania

Przed wyjazdem młodzież intensywnie ćwiczy modlitwę „Ojcze Nasz” po łacinie, aby wspólnie odmówić ją podczas spotkania. Cała społeczność szkolna otrzymała także specjalne błogosławieństwo, które stało się duchowym wsparciem na czas pielgrzymki.

Wśród uczniów panuje ogromne podekscytowanie. Wielu z nich po raz pierwszy odwiedzi Europę, a perspektywa zobaczenia papieża na żywo wydaje im się czymś niemal nieprawdopodobnym. Wyjazd traktują jako nagrodę i wyjątkową lekcję wiary.

Powołani do wielkich rzeczy

Nauczyciele podkreślają, że ta podróż to nie tylko okazja do spotkania z głową Kościoła, ale też ważne doświadczenie duchowe. Według nich historia uczniów pokazuje, że każdy – niezależnie od miejsca pochodzenia – może być powołany do rzeczy wielkich.

Co czeka ich w Watykanie?

Nie wiadomo jeszcze, czy młodzi pielgrzymi będą mieli możliwość osobistego spotkania z papieżem Leonem XIV. Pewne jest jednak, że sama podróż i udział w audiencji pozostaną dla nich bezcennym wspomnieniem na całe życie.

Źródło: abc7
Foto: YouTube, OLMCA
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Oratorium o św. Józefie uświetni niedzielną Mszę Św. w Bazylice Św. Jacka

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę w Bazylice Św. Jacka, usłyszymy „Oratorium o św. Józefie” w ramach trwającego od września cyklu koncertów. Wykona je Chór im. św. Jana Pawła II z Lombard, członkowie Chóru PASO, Orkiestry Symfonicznej oraz soliści.

Muzykę skomponował i całość poprowadzi Piotr Pałka. Autorem tekstów jest ks. Zygmunt Ostrowski SchP, a dyrygentem będzie Zbigniew Blicharz.

Wśród solistów wystąpią:

  • sopran: Monika Czachor, Nicole Kulon, Anna Maria Noga
  • mezzosopran: Anna Mazur Krawczyk
  • alt: Kinga Smutek
  • tenor: Alan Królikowski, Zbigniew Kowal
  • bas: Henryk Zygmunt, Krzysztof Noga

5 października 2025 (niedziela), godz. 1:30 PM – Parafia św. Jacka, 3636 W. Wolfram St, Chicago

Informacje: 773-616-9284

Źródło: informacja własna
Foto: Parafia Lombard
Czytaj dalej

Kościół

Leon XIV zabrał głos w sporze aborcyjnym w USA: „Bycie pro-life to coś więcej niż sprzeciw wobec aborcji”

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Leon XIV po raz pierwszy publicznie interweniował w gorącym sporze aborcyjnym, który od miesięcy dzieli Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych. Podczas spotkania z dziennikarzami we wtorek wieczorem zwrócił uwagę na „pozorną sprzeczność” w tym, jak wierni rozumieją pojęcie pro-life.

Papież: sprzeciw wobec aborcji to nie wszystko

Pytany o decyzję kardynała Blase’a Cupicha z Chicago, który planował uhonorować Senatora Dicka Durbina nagrodą za działalność na rzecz imigrantów, papież odpowiedział, że etyka katolicka nie może być wybiórcza.

„Ktoś, kto mówi: ‘Jestem przeciwny aborcji, ale popiera karę śmierci’, nie jest w pełni pro-life. Ktoś, kto odrzuca aborcję, ale jednocześnie akceptuje nieludzkie traktowanie imigrantów, również nie może tak się określać” – podkreślił Leon XIV.

Słowa papieża wywołały szerokie echo, zwłaszcza że w USA trwa zażarta debata, w której część biskupów domaga się sankcji wobec katolickich polityków wspierających prawo do aborcji.

Spór o nagrodę dla Senatora Durbina

Kontrowersje rozpaliły plany kard. Cupicha, bliskiego współpracownika papieża Franciszka, by przyznać Durbinowi nagrodę za całokształt działalności. Senator z Illinois od lat działa na rzecz imigrantów, ale jednocześnie popiera legalny dostęp do aborcji.

Konserwatywni biskupi, w tym Thomas Paprocki ze Springfield, przypomnieli, że Durbinowi od 2004 roku zakazano przyjmowania Komunii Świętej w jego rodzinnej diecezji. We wtorek, pod ich naciskiem, senator ostatecznie odmówił przyjęcia wyróżnienia.

Kard. Cupich wyraził żal z powodu tej decyzji i zauważył, że polaryzacja polityczna w USA doprowadziła do sytuacji, w której „katolicy czują się politycznie bezdomni”. Wskazał jednak, że nagroda mogła być okazją do dialogu i do przypomnienia, że troska o życie obejmuje także migrantów, osoby starsze i chorych.

Biały Dom odpowiada papieżowi

Choć papież nie odniósł się bezpośrednio do polityki administracji USA, jego uwagi o traktowaniu migrantów wywołały reakcję Białego Domu. Rzeczniczka Karoline Leavitt odrzuciła krytykę, podkreślając, że administracja Donalda Trumpa „egzekwuje prawo w możliwie najbardziej humanitarny sposób”.

Senator Dick Durbin

Szerszy kontekst sporu

Kościół katolicki jednoznacznie sprzeciwia się aborcji, ale też odrzuca karę śmierci i wzywa do godnego traktowania migrantów. Papież Leon XIV podkreślił, że wierni powinni patrzeć na pełne nauczanie Kościoła, a nie wybierać z niego tylko te elementy, które pasują do ich poglądów politycznych.

„Potrzebujemy więcej wzajemnego szacunku i gotowości do wspólnego poszukiwania drogi naprzód. Kościół daje nam jasne wskazania w każdej z tych kwestii” – powiedział papież.

Źródło: AP
Foto: Vatican Media, Kongres USA
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu