Polonia Amerykańska
Inauguracja XV jubileuszowej edycji konkursu „Być Polakiem”
W Rydze, w Polskiej Szkole imienia Ity Kozakiewicz – zasłużonej dla Polonii łotewskiej i światowej działaczki, odbyła się inauguracja XV jubileuszowej edycji Konkursu „Być Polakiem”.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Ambasador RP Monika Michaliszyn, Konsul Mariusz Podgórski, Poseł Joanna Fabisiak – Inicjator Konkursu i Przewodnicząca jego Komitetu Organizacyjnego, Marek Machała – Koordynator Generalny Konkursu, Mariusz Wychódzki i Stanisław Świętek z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Instytut Rozwoju Języka Polskiego – współfinansującego przedsięwzięcie – a także członkowie jury, przedstawiciele Polskiego Kontyngentu Wojskowego, władz łotewskich, instytucji, stowarzyszeń, dyrektorzy szkół polskich na Łotwie oraz społeczność szkoły na czele z Dyrektor Terēzą Dinulą.
Nie zabrakło laureatów, wyróżnionych i uczestników wszystkich poprzednich XIV edycji Konkursu.
Inaugurację poprzedziło uroczyste spotkanie w Ambasadzie RP w Rydze podczas którego Wicedyrektor Magdalena Kostecka, z upoważnienia Ministra Edukacji i Nauki, dokonała wręczenia Medali Komisji Edukacji Narodowej Ambasador Monice Michaliszyn i Konsulowi Mariuszowi Podgórskiemu za szczególne zasługi dla oświaty polskiej mniejszości narodowej na Łotwie.
Podczas uroczystości w szkole organizatorzy złożyli podziękowania za wsparcie Instytutowi Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego oraz Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” – wieloletniemu partnerowi przedsięwzięcia.
W celu przybliżenia zebranym specyfiki konkursu swoimi doświadczeniami podzieliły się laureatki poprzednich jego edycji (modułu dla nauczycieli) Maja Federkiewicz oraz Sabina Mężyk, nauczycielki skierowane przez ORPEG do pracy dydaktycznej na Łotwie.
Część artystyczną wypełniły występy chóru szkoły ,,Polskie Kwiaty”, zespołu tanecznego ,,Dancitis”, zespołu harcerskiego oraz – będący miłą niespodzianką – występ muzyczny laureatów poprzednich edycji konkursu ,,Być Polakiem” – Marka Kondratiuka oraz Pawła Rzepczaka.
Krótka historia konkursu
Konkurs „Być Polakiem” jest realizowany dla pogłębiania i umacniania tożsamości narodowej poprzez rozwój postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży, mieszkającej poza granicami Polski. Od czternastu już lat konkurs jest miejscem bezpośredniego i szczerego „dialogu z młodą Polonią o polskich sprawach”.
W efekcie wzięło w nim udział ponad 13 tysięcy osób z czterdziestu krajów świata, z różnych środowisk, z różnym stopniem znajomości języka przodków, ale połączeni przekonaniem, że polskość jest wartością, którą należy rozwijać w sobie i propagować w miejscach, gdzie żyją na co dzień. To dobry punkt wyjścia, aby stać się rzeczywistym ambasadorem polskości.
Zaczęło się w 2010 roku, w trzydziestą rocznicę rejestracji Solidarności. Poseł Joanna Fabisiak, postanowiła, w hołdzie wielkiemu Ruchowi Społecznemu który współtworzyła, ogłosić konkurs dla młodzieży polonijnej. Była bowiem wielka potrzeba zebrania wspomnień Rodaków o tym, jak wspierali Solidarność walczącą o odzyskanie przez Polskę Niepodległości.
Temat „Wspomnienie Solidarności w mojej rodzinie” okazał się strzałem w dziesiątkę. Wpłynęło wówczas blisko sto prac konkursowych z relacjami o zaangażowaniu rodzin, bliskich i dalszych znajomych w pomoc Polsce.
To był sygnał, że Konkurs wart jest kontynuacji. Kolejne edycje potwierdzały to domniemanie. Rosło zainteresowanie i udział dzieci i młodzieży polonijnej w Konkursie.
W ciągu minionych lat uczestniczyło w nim blisko 15.000 uczniów.
W pierwszej edycji byli reprezentanci z 12 krajów, a w obecnej z 36, również tak egzotycznych jak Madagaskar, Senegal, Emiraty Arabskie, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Wenezuela, Brazylia. Tak więc wszystkie kontynenty, dziesiątki krajów i tysiące ludzi dowiaduje się, że warto być Polakiem.
Ci młodzi w globalnej wiosce, jaką jest współczesny świat, tworzą biało – czerwone porozumienie na rzecz Ojczyzny Przodków, bo łączy ich Polska. Żyją w innych warunkach i inaczej pojmują patriotyzm, ale inaczej nie znaczy gorzej.
Chcą budować poczucie dumy w sobie z faktu, że mają polskie korzenie. Chcą być ambasadorami tej dumy w miejscu zamieszkania. Konkurs „Być Polakiem” pomaga im lepiej poznać i lepiej zrozumieć Polskę i stąd ten tłumny w nim udział.
Źródło: pai
Wisloka Chicago
„Wisłoka Chicago Łączy”: Rezerwujcie 15 grudnia na wyjątkowe wydarzenie sportowo-patriotyczne
15 grudnia od godziny 11:00AM Wisłoka Chicago zaprasza wszystkich zainteresowanych do Copernicus Center na całodniowe wydarzenie sportowo-patriotyczne zatytułowane „Wisłoka Chicago Łączy”, które połączy sportowe emocje, historię Polski i świetną zabawę dla całych rodzin!
Uczestników czeka mnóstwo atrakcji, m. in.:
- Strefa sportowa z konkursami i wyzwaniami sportowymi dla dzieci i dorosłych
- Strefa historyczna z konkursami i dawką wiedzy upamiętniającą 80 rocznicę Powstania Warszawskiego
- Strefa kulinarna z pyszną polską kuchnią i tradycyjnymi potrawami
- Strefa zabaw z animacjami, konkursami i wieloma niespodziankami dla najmłodszych
- Część artystyczna – koncerty polskich artystów, które sprawią, że ten dzień zakończymy w świetnym nastroju
Na scenie wydarzenia wystąpi wyjątkowy duet Kaspi&Kroppa. Ich charyzmatyczne występy i unikalne brzmienia to gwarancja niezapomnianych emocji i świetnej zabawy. Przygotujcie się na wyjątkowy muzyczny wieczór!
PROJEKT FINANSOWANY JEST PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”
Wisłoka Chicago zaprasza także kluby i akademie piłkarskie do wzięcia udziału w patriotycznym turnieju „Wisłoka Chicago Łączy”. Rozgrywki odbędą się 14 grudnia w Soccer City Palatine.
To niepowtarzalna okazja, by najmłodsi (8-10 lat) mogli sprawdzić swoje umiejętności na boisku, rywalizując w duchu fair play.
Więcej informacji o turnieju pod numerem: 708-323-6935.
Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Polonia Amerykańska
Szachowy Turniej Niepodległości: Zmierzcie się w „królewskiej grze”
Klub szachowy „Hetman” i Polonia for Poland serdecznie zapraszają na coroczny Szachowy Turniej Niepodległości, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 listopada w Parafii św. Ferdynanda. Zawalczcie o nagrody!
Szachowy Turniej Niepodległości rozpocznie się o godzinie 9:30 am. w Activity Center Parafii św. Ferdynanda przy 5900 W. Barry Ave w Chicago. Zapisów uczestników można dokonywać na 20 minut przed zawodami lub wcześniej, pod nr. tel. 217 848 1400.
Szachowy sprzęt zapewniają organizatorzy.
Dla najlepszych szachistów w poszczególnych kategoriach czekają atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez Konsulat RP w Chicago!
Serdecznie zapraszamy!
Źródło: informacja własna
Foto: istock
Polonia Amerykańska
Rekolekcje i warsztaty dla osób, które doświadczyły straty dziecka: 13 – 15 grudnia
W Chicago, w zacisznym klasztorze, w dniach od 13 do 15 grudnia, odbędą się rekolekcje połączone z warsztatami dla rodziców w żałobie, po każdej stracie dziecka począwszy od poronienia.
Uczestnicy nie muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Rekolekcje są miejscem dla każdego, a organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję.
Zapraszamy, tutaj znajdziesz zrozumienie, uzdrowienie oraz współczucie.
Rekolekcje prowadzą: s. Maksymiliana Kamińska i ks. Krzysztof Świerczyński. Informacje i zapisy do 11 grudnia u s. Maksymiliany, nr tel. 773 656 7703.
Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.
Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.
Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.
Źródło: informacja własna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/
-
News USA4 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago4 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA3 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News USA3 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago po raz 10-ty liderem w rankingu najbardziej „szczurzych” miast w USA. Fuj
-
News USA4 tygodnie temu
McDonald’s zmienia dostawcę cebuli. W kanapkach Quarter Pounder były bakterie E. coli
-
News USA4 tygodnie temu
Zacięty wyścig prezydencki: Harris traci, Trump zyskuje. Kto zatriumfuje na finiszu?