Kościół
George Weigel: Kościół musi być kontrkulturą do współczesnych zagrożeń

To Karol Wojtyła tuż po Soborze Watykańskim II widział zagrożenia dla cywilizacji, wówczas trudne do wyobrażenia – mówi George Weigel, filozof i teolog, biograf św. Jana Pawła II. Na uniwersytecie Angelicum w Rzymie amerykański badacz wygłosił prelekcję pt. „Jan Paweł II, prymat kultury a współczesne wojny kulturowe”. Był to trzeci w tym roku akademickim wykład organizowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II.
W swym wystąpieniu George Weigel, reprezentujący Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie, odwoływał się do encykliki papieża Polaka „Centesimus Annus”. Biograf św. Jana Pawła II podkreślił, że ten dokument wydany na początku lat 90. odnosił się do przełomu roku 1989.
“To, co stało się w kolejnej dekadzie to rewolucja sumienia, która przeszła przez Europę Środkowo-Wschodnią i umożliwiła pokojową rewolucję roku 1989 i upadek europejskiego komunizmu. Rewolucja ducha rozbiła imperium, które zmonopolizowało materialną władzę w tej części świata od 1945 roku” – zaznaczył George Weigel.
Amerykański teolog i filozof obszernie przeanalizował również pojęcie wojen kulturowych. Jak zauważył, świeżo upieczony kardynał Karol Wojtyła, mający już doświadczenie Soboru Watykańskiego II, trafnie diagnozował potrzebę obrony antropologii chrześcijańskiej przed zagrożeniem w postaci ataku i destrukcji pojęcia “natury ludzkiej”.
George Weigel przypomniał treść jednego z listów, wysłanych przez ówczesnego metropolitę krakowskiego do swego przyjaciela, jezuity Henriego de Lubaca.
“Zło naszych czasów polega przede wszystkim na pewnego rodzaju degradacji, czy wręcz ścieraniu na proch, fundamentalnej wyjątkowości każdej osoby ludzkiej. To zło przejawia się w znacznie większym stopniu w porządku metafizycznym niż w porządku moralnym. Takiej dezintegracji, będącej niekiedy zaplanowanym celem ideologii ateistycznych, musimy przeciwstawić się nie tyle sterylnymi polemikami, ile pewną «rekapitulacją» nienaruszonej tajemnicy osoby” – pisał w 1968 roku kardynał Wojtyła.
George Weigel nazwał tę analizę przyszłego papieża niezwykle cenną. Jak jednak stwierdził, choć ateistyczna ideologia, jaką był komunizm, została pokonana, to następnie pojawiły się inne ryzyka.
“Dzisiejsze zagrożenia dla ludzkiej natury są niemal niezliczone. Jeśli mają ze sobą coś wspólnego, to jest to zakwestionowanie niezbywalnej godności ludzkiej i nieskończonej wartości każdego ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. To jest to, czego kultura śmierci, nazwana tak przez Jana Pawła II w „Evangelium vitae” z 1995 roku, odmawia nienarodzonym, starszym i poważnie niepełnosprawnym” – wyliczał George Weigel.
Biograf papieża zaznaczył, że obecnie to podejście widać w działaniach Hamasu i jego zwolenników wobec Izraela, Władimira Putina wobec Ukraińców i Xi Jinpinga prześladującego chrześcijan i dopuszczającego się ludobójstwa na Ujgurach.
“W obliczu tego ataku na humanum i powodowanego przezeń ogromnego cierpienia, Kościół jako kultura nie ma innego wyjścia, jak tylko być kontrkulturą. Być kulturą reformującą kontrkulturę, która oferuje ludzkości szlachetniejsze spojrzenie na samą siebie poprzez ewangelię” – podsumował George Weigel.
Tzw. wykłady Janopawłowe wygłaszane przez naukowców i intelektualistów z całego świata to comiesięczna inicjatywa Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. Prelekcje są organizowane na wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, będącej Alma Mater Karola Wojtyły.
Celem cyklu „JP2 Lectures” jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata, która za punkt odniesienia bierze życie i myśl Jana Pawła II.
Autor: Karol Darmoros
Foto: YouTube, wikimedia
Kościół
Nowa Inicjatywa Katolicka: Wsparcie dla parafii i społeczności

Pulte Family Charitable Foundation uruchomiła nowatorską Inicjatywę Katolicką, której celem jest wsparcie finansowe dla parafii i organizacji katolickich w Stanach Zjednoczonych. Opisana jako „innowacyjny, zatwierdzony przez Watykan model finansowania”, ma pomóc w zapewnieniu długoterminowej stabilności katolickich nieruchomości oraz wspólnot parafialnych. O programie mówi Ojciec Józef Polak SJ.
Głównym celem projektu jest inwestowanie w prężnie działające parafie, szkoły i inne placówki katolickie, szczególnie te, które są niedofinansowane i wymagają wsparcia. Jak podkreśla Kevin Doyle, dyrektor operacyjny fundacji, model ten odciąża przywódców religijnych i edukacyjnych od problemów finansowych, pozwalając im skupić się na ich misji – służbie wiernym i uczniom.
Pierwsze projekty w ramach inicjatywy
Fundacja rozpoczyna działalność od pięciu projektów, w tym:
- Bazylika św. Anny w Detroit – zabytkowa parafia z XIX wieku, która zostanie poddana gruntownej restauracji. Prace obejmują odnowienie witraży, ławek oraz modernizację infrastruktury. Dodatkowo wokół bazyliki powstanie zielony kampus z placem i ścieżkami spacerowymi, by stała się centrum życia lokalnej społeczności.

Bazylika św. Anny w Detroit
- Akademia Josephinum Sacred Heart w Chicago – historyczna szkoła założona przez Siostry Miłosierdzia pod koniec XIX wieku. Projekt ma na celu przekształcenie placówki w jeszcze bardziej dynamiczne centrum edukacyjne i społecznościowe.

Josephinum Sacred Heart w Chicago
- Bulldog Catholic na Uniwersytecie Minnesoty w Duluth – duszpasterstwo akademickie prowadzone przez księdza Mike’a Schmitza, które wspiera studentów w życiu duchowym poprzez sakramenty i nauczanie.
Fundacja planuje rozszerzenie programu na kolejne parafie i organizacje. Doyle podkreśla, że przyszłe projekty będą wybierane według określonych kryteriów, a ich realizacja potrwa kilka lat.
Inicjatywy Społeczne
Oprócz wsparcia dla parafii, fundacja inwestuje również w budownictwo mieszkaniowe, w tym:
- Osiedle na południu Florydy dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i rozwojowymi.
- Niedrogie mieszkania na wynajem w Immokalee na Florydzie dla rodzin o niskim statusie ekonomicznym.
Dotychczasowa wartość inwestycji fundacji w inicjatywy katolickie i społeczne przekroczyła 100 milionów dolarów, a kolejne projekty są w przygotowaniu. Wdrażany model finansowania ma zapewnić trwały rozwój wspólnot katolickich oraz poprawić jakość życia wielu osób.
Źródło: cna
Foto; Pulte Family Charitable Foundation, Bazylika św. Anny w Detroit, Josephinum Academy
Polonia Amerykańska
W Muzeum Polskim w Ameryce Anna Fink zaprezentuje swoją książkę „56 kościołów”

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki „56 kościołów”, która odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej muzeum, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.
„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.
Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.
Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).
Więcej informacji na stronie 56churches.com
Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Tdl1060
Kościół
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee

Wyjątkowy spektakl, stworzony przez Cecylię Jabłońską i jej zespół wolontariuszy, wystawiany jest już od ponad 30 lat, nie tylko w rejonie Chicago. “Misterium Męki Pańskiej”, które pozwala zatrzymać się w czasie Wielkiego Postu i przygotować duchowo do Wielkanocy, w ten weekend będą mieli okazję zobaczyć mieszkańcy Lombard IL i Milwaukee w Wisconsin.
To poruszające widowisko, które co roku gromadzi setki osób, było tematem rozmowy w studiu Radia Deon Chicago z Urszulą Michałowską i Ksawerym Kipirzepą.
Misterium nie jest zwykłym spektaklem – to modlitwa, medytacja i głębokie przeżycie duchowe, które porusza zarówno widzów, jak i samych aktorów. Uczestnicy widowiska czują się świadkami wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, a ich emocje i refleksje można znaleźć na stronie livetheaterproduction.com. To najlepszy dowód na to, jak wielki wpływ ma to wydarzenie na życie ludzi.
„Nasza grupa liczy około stu wolontariuszy, całe rodziny” – mówi Urszula Michałowska, odpowiedzialna za oprawę techniczną spektaklu. – „Na co dzień każdy należy do innej parafii, ale w Wielkim Poście łączymy siły, aby wystawić Misterium w nowych miejscach i dotrzeć do ludzi, którzy jeszcze go nie doświadczyli.”
Nieodłącznym elementem widowiska są efekty świetlne, które nadają scenom jeszcze większej głębi. Szczególnie widowiskowe są spektakle wieczorne, kiedy światło i cienie potęgują emocje towarzyszące inscenizacji.
Główną rolę Jezusa w tym roku gra Ksawery Kipirzepa, który początkowo traktował to jako zwykłe wyzwanie aktorskie. „Dopiero po pierwszych próbach, a szczególnie po premierowym występie w Środę Popielcową, zrozumiałem, jak ogromny wpływ to przedstawienie ma nie tylko na widzów, ale i na nas, aktorów” – mówi.
W rolach wokalnych występują Khary Laurent i Katarzyna Mosiewicz, a wśród wolontariuszy można spotkać osoby w różnym wieku – od 3-4-letnich dzieci po 81-letniego pana Tadeusza. Najmłodszy uczestnik Misterium miał zaledwie pięć miesięcy!
Tegoroczna edycja “Misterium Męki Pańskiej” zostanie wystawiona w 13 kościołach, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W nadchodzący weekend spektakl można zobaczyć w Lombard i Milwaukee.
To wyjątkowa okazja, by przeżyć Wielki Post w sposób głęboki i duchowy. Nie przegapcie tego niezwykłego doświadczenia przed Świętami Wielkiej Nocy!
Źródło: informacja własna
Foto: livetheaterproduction
-
News USA6 dni temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska2 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW6 dni temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki
-
Kościół3 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom