Połącz się z nami

News USA

Nie miał mebli ani samochodu, ale po śmierci zostawił prawie 4 mln USD swojemu miastu

Opublikowano

dnia

Geoffrey Holt, który przez całe życie żył bardzo skromnie, po śmierci pozostawił nieoczekiwany prezent. Przekazał 3,8 miliona dolarów swojemu małemu miasteczku w południowo-zachodnim New Hampshire, liczącemu 4200 mieszkańców.

Geoffrey Holt, który zmarł 6 czerwca, zapisał swoją fortunę miastu Hinsdale, które graniczy z Massachusetts. Wg jego przyjaciela, Edwina „Smokey” Smitha, Holt przeniósł się do New Hampshire w 1968 roku i przez ostatnie 15 lat życia utrzymywał się z czeków z ubezpieczenia społecznego.

Mieszkańcy na co dzień widywali Holta w wytartych ubraniach – jadącego na kosiarce do sklepu spożywczego, wzdłuż głównej drogi, czytającego gazetę lub obserwującego przejeżdżające samochody.

Wykonywał dorywcze prace dla innych, ale rzadko opuszczał miasto. Mimo że uczył licealistów nauki jazdy, Holt zrezygnował z prowadzenia samochodu. Zamiast tego zdecydował się na rower i wreszcie na kosiarkę. Jego przyczepa kempingowa w parku była w większości pozbawiona mebli – ani telewizora, ani komputera. Nogi łóżka przeszły przez podłogę.

„Geoffrey żył bardzo prosto. I nie wymagał wiele” – podkreśla Smith.

Ale Geoffrey Holt, który zmarł w wieku 82 lat, tak naprawdę skrywał tajemnicę: był multimilionerem. Co więcej, rozdał swój majątek społeczności liczącej 4200 osób. Jego testament zawierał krótkie instrukcje: 3,8 miliona dolarów dla miasta Hinsdale na rzecz społeczności w obszarach edukacji, zdrowia, rekreacji i kultury.

Według Smitha prezent pochodził od funduszu powierniczego założonego przez Holta w 2001 roku.

Geoffrey Holt dorastał w Springfield w stanie Massachusetts, wraz z siostrą, która mieszka obecnie w Kalifornii. Ich ojciec, Lee Holt, wykładał literaturę angielską i światową w American International College. Ich matka, Margaret Holt, miała za ojca badacza Szekspira.

Rodzice byli działaczami pokojowymi, którzy ostatecznie przenieśli się do Amherst i wzięli udział w cotygodniowym czuwaniu w mieście, podczas którego poruszano lokalne i globalne kwestie pokoju i sprawiedliwości.

Geoffrey uczęszczał do szkół z internatem i do dawnego Marlboro College w Vermont, gdzie uczniowie mieli samodzielnie opracowane plany swoich studiów. Ukończył studia w 1963 r. i służył w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych, po czym uzyskał tytuł magistra w college’u, w którym w 1968 r. wykładał jego ojciec. Przez krótki czas wykładał nauki społeczne w Thayer High School w Winchester w stanie New Hampshire.

Holt miał różnorodne zainteresowania, na przykład kolekcjonowanie setek modeli samochodów i zestawów kolejowych, które wypełniały jego pokoje. Zbierał także książki o tematyce historycznej, a jego ulubionymi tematami były Henry Ford i II wojna światowa. Miał również bogatą kolekcję płyt, w tym Handla i Mozarta.

Mężczyzna pracował wcześniej jako kierownik produkcji w zamkniętym już młynie zbożowym w pobliskim Brattleboro w stanie Vermont i wtedy właśnie zainwestował swoje pieniądze. Holt przesiadywał w spokojnym miejscu w pobliżu strumyka i studiował publikacje finansowe.

Prezent zmieniający małą społeczność

Pieniądze mogłyby znacznie pomóc miasteczku nad rzeką Connecticut, wciśniętemu pomiędzy Vermont i Massachusetts, z licznymi możliwościami uprawiania turystyki pieszej i wędkarskiej oraz małymi firmami.

Miejscowość została nazwana na cześć Ebenezera Hinsdale’a, oficera biorącego udział w wojnach francusko-indyjskich, który zbudował fort i młyn wodny. Oprócz domu Hinsdale’a zbudowanego w 1759 r. w mieście znajduje się najstarszy w kraju nieprzerwanie działający urząd pocztowy, którego początki sięgają 1816 r.

Według Kathryn Lynch, administratorki miasta, majątek Geoffrey’a Holta przypadł Fundacji Charytatywnej New Hampshire. Dzięki niemu mieszkańcy miasta, w tym szkoły i organizacje lokalne, mogą co roku ubiegać się o dotacje w wysokości do 150 000 dolarów.

Miasto rozważa różne możliwości wykorzystania środków z nowo odkrytego daru, w tym ewentualny zakup elektronicznego urządzenia do głosowania i naprawę zegara ratuszowego, który nie działa prawidłowo.

Kristen Oliveri, rzeczniczka Fundacji Charytatywnej New Hampshire, stwierdziła, że fundusze zostaną wykorzystane na wsparcie projektów, programów i organizacji zapewniających mieszkańcom Hinsdale korzyści zdrowotne, edukacyjne, rekreacyjne lub kulturalne.

Chociaż Edwin Smith podkreślił, że jego przyjaciel byłby szczęśliwy, wiedząc, że jego dar jest doceniany, zauważył też, że Holt byłby również zestresowany na myśl o znajdowaniu się „w centrum uwagi”.

Dlatego właśnie stał się znany dopiero po śmierci.

 

Źródło: cnn, boston
Foto: YouTube, Ed Smith

News Chicago

Zaćmienie Słońca w Chicago – czy powinniśmy zaopatrzyć się w okulary?

Opublikowano

dnia

Autor:

8 kwietnia od godziny 12:30PM całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w wielu miejscach Stanów Zjednoczonych. Jego ścieżka obejmie także Illinois. Co powinniśmy wiedzieć o tym rzadkim zjawisku? Jak go obserwować?

8 kwietnia, tzw. „path of totality” czyli ścieżka, na której będzie widoczne zaćmienie Słońca w 100 procentach, obejmie południowy kraniec Illinois, środkową i południową Indianę oraz Indianapolis.

W samym Chicago nie zobaczymy całkowitego zaćmienia Słońca, tylko nieco mniejsze przysłonięcie jego tarczy przez Księżyc – na poziomie około 94%. Zjawisko rozpocznie się o 12:51PM,szczytowym momentem, aby go zobaczyć, będzie godzina około 2:07PM, a zakończy się o 3:22PM.

Czy będą potrzebne okulary by oglądać zaćmienie Słońca w Chicago?

TAK! Wszyscy, którzy chcą oglądać to zjawisko będą potrzebować specjalnych okularów, aby chronić oczy.

Eksperci twierdzą, że odpowiednie okulary mają kluczowe znaczenie podczas zaćmień Słońca, a może nawet bardziej w rejonie Chicago, ponieważ region ten nie znajduje się na ścieżce całkowitej.

Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne zaleca, aby podczas oglądania zaćmienia słońca przez cały czas nosić okulary. Niezwykle ważne jest, aby przez cały czas nosić okulary przeciwsłoneczne, aby uniknąć uszkodzenia oczu.

Co może się stać, jeśli nie będziesz mieć okularów podczas oglądania zaćmienia Słońca?

Według Adler Planetarium oglądanie zaćmienia Słońca bez okularów może w ciągu kilku sekund spowodować nieodwracalne uszkodzenie oczu, a ponieważ w oku brakuje zakończeń nerwowych, które rejestrowałyby ból, gdy ten się pojawi, będzie już za późno.

Jak sprawdzić, czy okulary są bezpieczne?

Eksperci sugerują kupowanie okularów do zaćmienia słońca od dostawców uznanych przez Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne za „bezpieczne” i unikanie podróbek, które są wszędzie, a odróżnienie oryginału od podróbki nie jest łatwym zadaniem.

Na liście stowarzyszenia znajdują się linki do wybranych dostawców przeglądarek i filtrów solarnych, co do których możesz mieć pewność, że są bezpieczne, jeśli są właściwie używane.

„Należą do nich firmy i organizacje, z którymi członkowie grupy zadaniowej AAS ds. zaćmienia Słońca mają dobre doświadczenia, a także inne firmy i organizacje, które w sposób dla nas satysfakcjonujący wykazały, że sprzedawane przez nich produkty spełniają wymogi bezpieczeństwa wg normy ISO 12312-2, standardu międzynarodowego” – czytamy na liście.

Towarzystwo zauważa jednak, że jego lista nie jest wyczerpująca, a okulary niewymienione na stronie mogą nadal być bezpieczne. Nie zalecają kupowania na Amazon, eBay, Temu ani innych rynków internetowych w celu znalezienia najniższych cen.

Według Space.com okulary do oglądania zaćmienia Słońca zatwierdzone przez ISO muszą spełniać następujące wymagania bezpieczeństwa:

  • Przez filtry może przejść nie więcej niż 0,00032 procent światła słonecznego.
  • Filtry muszą być wolne od wszelkich wad, takich jak zarysowania, pęcherze i wgniecenia.
  • Przeglądarki ręczne muszą być wystarczająco duże, aby zakrywały oboje oczu.
  • Etykiety na wziernikach (lub opakowaniu) muszą zawierać nazwę producenta, instrukcje bezpiecznego użytkowania oraz ostrzeżenia o niebezpieczeństwach wynikających z niewłaściwego użytkowania.

Inną opcją jest zrobienie specjalnego przyrządu do obserwacji.

Czy można oglądać zaćmienie przez telefon?

Według ekspertów używanie telefonu do fotografowania zaćmienia Słońca może również być szkodliwe dla aparatu, ale niektóre firmy produkują filtry lub osłony na obiektywy aparatów telefonicznych, aby bezpiecznie uchwycić zaćmienie Słońca.

NASA także stwierdziła, że widzowie nie powinni używać okularów przeciwsłonecznych, próbując oglądać zaćmienie przez telefon lub obiektyw aparatu.

„NIE patrz na Słońce przez obiektyw aparatu, teleskop, lornetkę lub inne urządzenie optyczne podczas noszenia okularów zaćmieniowych lub korzystania z ręcznego obserwatora słonecznego – skoncentrowane promienie słoneczne przepalą filtr i spowodują poważne obrażenia oczu” – ostrzega agencja.

Kto jest na „path of totality”?

Chicago i otaczające go przedmieścia doświadczą około 94% całkowitego zaćmienia. Liczba ta jest wyższa niż w czasie zaćmienia w 2017 r. a także wyższa niż jakiekolwiek zaćmienie częściowe spodziewane w najbliższej przyszłości.

100-procentowe zaćmienie obejmie południowy kraniec Illinois, środkową i południową Indianę oraz Indianapolis.

Następne całkowite zaćmienie Słońca w Stanach Zjednoczonych nastąpi 12 sierpnia 2045 roku. Natomiast następne całkowite zaćmienie Słońca w Chicago nastąpi dopiero 4 sierpnia 2111 r.

Warto więc zobaczyć zjawisko w tym roku!

 

Źródło: nbc
Foto: Adler Planetarium, istock/AlbertoRoura/, NASA, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

29 lutego w Chicago i okolicy przyszły na świat dzieci o najrzadszej dacie urodzin

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek w kilku szpitalach w okolicy Chicago doszło do rzadkiego wydarzenia, gdy na świat przyszły dzieci w Dniu Przestępnym (Leap Day). Narodziny ogłosiły Franciscan Health Family Birth Centers w północno-zachodniej Indianie i Advocate Health Care w Chicago. Dzieciom raczej jednak nie grozi przyjęcie urodzinowe organizowane co 4 lata.

Według Lamaze International, data 29 lutego to najrzadszy dzień urodzin. Szansa urodzenia dziecka w tym dniu u matki wynosi około 1 na 1461. Osoby urodzone w tym wyjątkowym dniu są w USA pieszczotliwie nazywane „leaplings” lub „leapers” (od Leap Day, Leap Year).

Na całym świecie około 5 mln ludzi obchodzi urodziny 29 lutego, co stanowi mniej niż 0,1% populacji.

29 lutego, wkrótce po północy, we Franciscan Health w Crown Point urodziła się mała Molly, córka Carly i Matta Dobin z DeMotte w stanie Indiana. Zdrowa dziewczynka waży 7 funtów i 6,5 uncji i mierzy 19 cali.

Ale jej narodziny w Dniu przestępnym nie były jedyne w tej rodzinie. 29 lutego urodził się także zmarły już dziadek Carly, który w czwartek skończyłby 96 lat, co czyni tę okazję szczególnie wyjątkową dla całej rodziny.

29 lutego o godzinie 7:54AM, także we Franciscan Health Crown Point, urodził się także chłopczyk. Waży 7 funtów i 15 uncji i mierzy 20 cali, a jego rodzice to Lindsay i Todd Norton z Lowell w stanie Indiana.

Aby uczcić te wyjątkowe porody, szpital Franciscan Health Family Birth Centers zapewnił noworodkom urocze śpioszki i dopasowane czapki – żabki, upamiętniające ich przybycie w Dzień Przestępny i nawiązujące do nazwy „leaplings”.

W szpitalach Advocate Health Care w Chicago także urodziły się dzieci tego wyjątkowego dnia. Są to:

  • Ellen, córka Ekateriny Gvelesiani i Nika Zhorzholiani, waży 7 funtów i 12,9 uncji i mierzy 20,5 cala.
  • Logan William, syn Carly i Dana Mallon, waży 7 funtów i mierzy20,5 cala.
  • Malik Jordan Jr, syn Akalyi Pittard i Malika Jordana z Oak Lawn, waży 4 funty i 17 uncji i mierzy 17 cali – urodził się 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu

Od lewej: Ellen, Logan i Malik

Gratulujemy!

Źródło: fox32
Foto: Franciscan Health Family Birth Centers, Advocate Health Care
Czytaj dalej

News USA

Jackpot Mega Millions przekroczył 600 mln USD. Komu fortunę w piątek?

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz ósmy w historii loterii Mega Millions, jej główna wygrana przekroczyła 600 milionów dolarów. Żaden los nie pasował do wszystkich sześciu liczb wylosowanych we wtorek wieczorem – w piątek, 1 marca jest zatem szansa na wygranie 607 milionów dolarów, co daje 286,9 miliona dolarów w gotówce.

Ostatnia wygrana jackpota w loterii Mega Millions miała miejsce 8 grudnia a trafiły ją dwa losy z Kalifornii.

We wtorek, 27 lutego, wylosowano liczby 6, 18, 26, 27 i 49 oraz złotą Mega Ball 4. Jeden los sprzedany na Florydzie odpowiadał pięciu białym kulom i wygrał nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów. Był to jeden z 1 017 837 zwycięskich losów na wszystkich poziomach nagród we wtorek wieczorem.

W obecnej puli loterii rozlosowano ponad 15 milionów zwycięskich losów na wszystkich poziomach nagród innych niż jackpot, wahających się od 2 do 4 milionów dolarów.

Należy do nich 26 nagród o wartości 1 miliona dolarów lub więcej, wygranych w 17 różnych jurysdykcjach, od wybrzeża do wybrzeża, w: Arizonie, Kalifornii, Connecticut, na Florydzie, w Georgii, Illinois, Michigan, Mississippi, Missouri, New Jersey, Nowym Jorku, Ohio, Pensylwanii , Rhode Island, Karolinie Południowej, Teksasie i Wirginii.

Mega Millions to jedyna loteria, w której przyznano pięć głównych wygranych przekraczających 1 miliard dolarów – każdą w innym stanie (Floryda, Karolina Południowa, Maine, Illinois i Michigan).

Kupony sprzedawane są w 45 stanach, Waszyngtonie i na Wyspach Dziewiczych. Losy kosztują 2 USD za sztukę; a w większości jurysdykcji gracze mogą dodać funkcję Megaplier za dodatkowego 1 dolara, aby pomnożyć swoje nagrody inne niż jackpot.

Losowania odbywają się o godzinie 11:00 PM czasu wschodniego we wtorki i piątki w Atlancie w stanie Georgia.

Najbliższe losowanie odbędzie się 1 marca.

Źródło: Mega Millinons
Foto: wikimedia, YouTube, istock/olhainsight/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu